Gooool…!

 

imagesKëto ditë faqja ka qenë e përfshirë me atë që është parë si acarim të retorikës anti-islame nga përfaqsues të bashkësisë katolike. Një nga bashkëpuntorët aktivë të kësaj faqeje qysh prej fillesës së saj, Armir Taraj botoi edhe një artikull në faqen Respublica në të cilin komentuan e replikuan klerikë të lartë e përfaqsues katolikë si Dom Gjergj Meta e Ardian Ndreca. Në rast se po vrisnit mëndjen ama, se c’po bënin gjatë kësaj kohe drejtuesit fetarë myslimanë, hoxhallarët e myftilerët tanë, këtë kureshtje na e heq një artikull tek gazeta Shekulli.

Një kampionat i rrallë mini-futbolli është zhvilluar këtë muaj në Tiranë. Javën e kaluar,ai u mbyll me një fitues që rrëmbeu edhe kupën e më të mirës. Bëhet fjalë për një kampionat mes xhamive të kryeqytetit. Ishte hera e parë që bëhej një organizim i tillë dhe në mbyllje rezultoi me sukses. I gjithë ky aktivitet u organizua nga myftiu i Tiranës,Ylli Gurra. Nën kujdesin e tij, u punua për më shumë se një muaj që gjithçka të shkonte mirë për tetë xhamitë që morën pjesë. Gjyqtarët që gjykuan ndeshjet ishin pjesë e Federatës Shqiptare të Futbollit.U realizuan uniforma për secilën skuadër me ngjyra dhe numra. Në fund, skuadra fituese mori shpërblim: 100 euro për secilin lojtar. Në bisedën që patëm me Ylli Gurrën në lidhje me këtë aktivitet mësuam se, organizime të tilla janë të mira për këdo sepse ato afrojnë njerëzit me njëri-tjetrin dhe i nxjerrin ata nga rutina.Gurra, tregoi se kjo ishte hera e parë,por që pa diskutim nuk do të jetë e fundit. Duke parë interesimin, Ylli pohon se do ta zgjerojë këtë kampionat vitin që vjen duke përfshirë më shumë se 20 skuadra.Ntimthumb.phpë fillim është hedhur shorti, ku më dobët u paraqit xhamia e Qendrës e cila në fak tnuk pati fat, pasi ndeshja e parë i ra me xhaminë “Dine Hoxha”, djemtë e së cilës janë me eksperiencë. Ndeshje e fortë u konsiderua ajo e finales, mes xhamisë së Rrugës së Kavajës dhe Kamzës. Triumfues dolën djemtë e rrugës së Kavajës të cilëve u është dorëzuar kupa nga një i ftuar special i këtij kampionati, ish trajneri i Kombëtares Shyqyri Rreli. Ky i fundit e ndoqi nga afër këtë finale dhe në fund e përshëndeti këtë organizim dukei dorëzuar kupën fituesve.  

Ka patur më parë artikujë që sugjeronin se mund të ketë një përplasje sektare mes myslimanësh, ata të shkolluarit në vende arabe nga ata që përfaqsojnë një botkuptim fetar me origjinë turke. Jo zotërinj, shiko si bashkpunojnë me njëri tjetrin më së miri.

Që mos na keqkuptoj njeri se ndoshta po tentojmë të jemi ironikë. Në fakt po duam të paraqesim alternativa të dialogut ndërfetar. Në këtë klimë të acaruar marëdhëniesh ndërfetare, xhamia e Dine Hoxhës kish ftuar edhe deputeten Ledi Shamkun, një politikane katolike që – nëse mund t’ju kujtohet – kish dëshirë të kish luftuar në mbrojtjen e Kostandinopojës nga osmanët sepse të gjithë fatkeqsitë tonë kanë filluar aty e aty ne shqiptarët filluam, thotë znj. Shamku, të nxihemi… Por futbolli i djemve të Dine Hoxhës i ndreq këto punë e znj. Shamku i lejon vMyftini leageetes të gradojë gjuhën si për një rreth më familjar, si gocë lagjeje:

Si gocë lagje besoj se shpirti konumitar rron

Ledi Shamku, deputete

E organizuar nga Myftinia Tiranës mund të them se, ishte një ndeshje e jashtëzakonshme futbolli finalja mes ekipeve te Xhamisë “Dine Hoxha” në rrugë të Kavajës dhe Xhamisë së Kamzës. Jo, në të tilla raste mund të thuhet pa droje se sporti ishte thjesht sebep ose mjet për të besuar se ëndrrat e harmonisë qytetëse mund të shihen edhe me sy hapur, dhe të më falin sportdashësit që po ua mjetizoj sportin. Përshëndes myftiun e Tiranës Ylli Gurra, imamin Ahmed Kalaja. I falënderoj me zemër, sepse më dhanë mundësinë jo vetëm për t’ju gëzuar emocioneve të një ndeshjeje futbolli, kupën e së cilës e morën më të mirët – çunat e xhamisë së rrugës së Kavajës, por edhe për mundësinë që më dhanë që të besoj se shpirti komunitar rron në lagjen tonë dhe mund të kultivohet nga shumë duar, me të cilat jam bashkuar në emër të vlerave qytetare. Kam kujtimet më të forta nga rrugëzat dhe rrugicat qorre të rrugës së Kavajës. Jam rritur aty e ia njoh vlerat e marrëdhënieve komunitare. Por kam vënë re, shpesh me pezëm, se një tis tjetërsues kishte rënë mbi Vellazeria mbi gjithckakëto marrëdhënie të kahmotshme. “A mund të rikthehet shpirti ?” – kjo ka qenë një pyetje e ngulët për mua. E gjendur mes “tifozësh” të lagjes, sërish si gocë e lagjes dhe njëherazi mikeshë e njerëzve të besimit, e përjetova edhe unë me besim se shpirti i lagjes u kthena përmes aktivitetesh të tilla që çelin portat dhe arkapijat e mbyllura nga ritmi i huaj i jetës. Aktivitete si këto bashkojnë sërish në vend e në kohë ato që në fakt janë vlerat e të gjitha kohërave: komuniteti qytetar dhe fqinjësia e mirë. Desha ta them publikisht këtë meditim timin, duke dashur të lexohet si vullnet imi për t’i dhënë një dorë asaj që na mungon, shpirtin kësaj lagjeje. Edhe një herë faleminderit djemve, që ma dhanë shkëndijën e meditimit për çka më fort na duhet sot.

O sa mirë me qen… futbollist!

 

Comments

 • “Shpirti komunitar i lagjes” thote Zonja Ledi, ne te vertete çunat e rrugicave, ata te cilet falen, ne pjesen me te medhe falen tek xhamia e Kokonozit. Xhamise tek rruga e Kavajes i eshte ndryshuar dhe emri, ne kete rast veç per te na deshmuar transformimin e saj nga nje xhami e lagjes ne nje xhami kozmopolite, me te gjitha dialektet brenda. Ledi duhet ta kete hallin tek votat, se sa tek kupat.

 • Ky Myftiu po kopojn fiks Cezarin. Prit kur te dalin tani xhemati e te heqin dore nga xhamia e madhe: Duam stadium!

 • Me thane qe ishte kuotu mire ne lloto Dinja.
  Po me i kuotumi ishte myftiu Fidel Ylli Gurra. Koeficenti qe ka per te kalu 5 mandate pa asnji vote kunder, ishte sa per telebingo.
  Po edhe Ahmedo Duka kishte koeficent te larte per gjujtje nga korrnia. Vetem se i qit jashte, nuk jep asnji kros.

 • Une pres ndonje replike per e-zanin nga hoxhallaret, te tipit:

  “Neve ne shkolle na kane mesu keshtu”.

  E lexova sot kete nga nje e-mail nga email-at e vjeter qe ma kishte dergu nje vellai im dhe i shkonte fiks situates ku jemi.

 • Ndoshta kjo puna e kampionatit te minifutbollit do trajtuar vecmas prej aneve te tjera te perfaqesimit te munguar publik nga ana e KMSh the hoxhallareve tane.
  Mua mu duk aktivitet shume i bukur dhe i dobishem. Te mos harrojme se besimtaret muslimane sot, ashtu si shumica e qytetareve kudo, kane fare pak mundesi argetimi apo aktivitetesh kulturore komunitare. Aktivitete te tilla mendoj se jane me shume vlere per komunitetin tone, madje them se duhet zgjeruar si aktivitet jo vetem me me shume skuadra xhamise, por si finale e madhe te jete nje “playof” mes skuadrave fituese te kampionateve te xhamive, kishave, teqeve etj. Te demonstrojme qe harmonine fetare dime ta ruajme te pakten ne fushen e futbollit, ne mos ne faqet e gazetave e komenteve.
  Madje do deshiroja qe Qendra e re Islame e Tiranes te kete dhe ambjente kulturore e sportive brenda, mundesisht nje palester moderne ku te jene oraret e ndara te meshkujve e femrava ne menyre qe dhe femrat muslimane te mund te shkojne ne palester ne rehatine e nje ambjenti jo te miksuar. Ndoshta dikujt mund ti vije per te qeshur nga ky propozim, por po te hedhesh nje sy ne Lindjen e Mesme do shohesh se obesiteti mes femrave muslimane eshte ne nivel alarmant.
  Nje verejtje kisha tek lajmi, aty thuhet qe kampionati behet per here te pare, por jam i sigurte qe e kam pare te reklamuar si aktivitet edhe vjet apo parvjet…

  • Armir, nuk ka gje te kelqe me lujt futboll, por eshte qesharake qe Myftinia te shnderrohet ne federate futbolli. Myftinia eshte organi me i larte autoritativ i dijes fetare dhe nuk merret me mbushje stadiumesh. Myftinjte jane ata qe na japin fetvane dhe nuk na japin topin me bo gol. Kjo eshte njesoj sikur nje gje te tille ta organizoje Akademia e Shkencave per shkollat 8 vjecare. Futboll dime me lujt edhe vete, e nuk kemi nevoje per myftini. Por, pikerisht per ate qe kemi nevoje per myftinine, per organizimin e jetes fetare, per studime fetare qe i bejne dobi vendit, per marrje pergjegjesie per shume debate qe krijojne probleme ne vend, myftinia nuk ben asnje gram pune.
   Ne fakt, ky komunitet eshte komunitet spektaklesh popullore turmash. Ky eshte komuniteti i sportit dhe ahengut, me koncerte, dhe di me organizu vec koncerte, kampionate, falje bajramesh me buke e qofte per gjithe sheshin, dhe konferenca vazlliqesh ku vetem shpalosen dialektet nga cepat me te skajshme te vendit.

   • Dalan, te kuptoj, lidershipi yne fetar ka shume te meta, dhe tek ezani kemi kohe qe i kritikojme dhe me te drejte presim shum e shum me teper prej tyre. Por thjesht doja te vija ne dukje se aktivitetet sportive e kulturore brenda komunitetit tone jane shume te nevojshme e te dobishme. Psh shkollat katolike ne NY, qe varen nga dioqezat, kane ekipet e tyre te futbollit, bejzbollit, basketbollit, qe marrin pjese ne kampionate te mireorganizuara. Kshu qe nuk shoh pse dhe myftinia nuk mund te organizoje aktivitete sportive serioze. Nese do organizohej nje kampionat shkollash te mesme, psh. nuk ka pse te mos marrin pjese medresete. Po ashtu mund te organizohen plot kampionate qytetase ku te marrin pjese ekipet e xhamive, te kishave, institucioneve, firmave private etj. Thjesht nje menyre per tu argetuar “hallall” por edhe per tu ndjere si pjese aktive e komunitetit te tyre. Me aq sa pashe nga fotot dhe komentet e aktivitetit te mesiperm ne fb, kuptova se pjesemarresit ishin kenaqur vertet, jo vetem nga cilesia e lojes, por me shume nga ndjenja e te qenit nje bashkesi harmonike.
    Nuk po them ndonje gje qe s’e dini dhe ju me lart, por ndoshta thjesht po shpreh ndjenjen se s’duhet te nxitojme te jemi kritike ndaje dickaje pozitive pse gjera te tjera me pozitive nuk po behen. Shumica derrmuese e xhematit as qe do t’ja dije ne fakt per debatet tona ketu, por nje kampionat futbolli apo nje koncert i mireorganizuar u eshte shume i vlefshem. Komuniteti yne eshte divers dhe nevojat i kane diverse, rendesi ka qe te krijohet infrastruktura e brendshme ku ato nevoja te permbushen.

    • Ore, le te luajne futboll sa t’iu dhembin kembet, por nuk ka pune myftinia me u marre me sport. Shkollat katolike organizojne ndeshje, sepse normalisht shkolla do merret edhe me edukimin fizik apo edhe me argetimin e nxenesve, por nuk organizon ndeshje Kryepeshkopi, as Selia e Shenjte.
     Pastaj, puna eshte se Myftinia nuk ben ate qe ka per detyre te beje, shkon e ben pune qe nuk kane asnje lidhje me statusin e vet. Organizimi i spektakleve, kampiunateve nuk eshte pune e njerezve qe presupozohet te jene autoritete te dijes, e qe jane aty per te na dhene fetva.
     Sa per shumicen derrmuese te xhematit, nuk e di nese i interesojne debatet tona (mundet qe jo), por as mua nuk me intereson se cfare u intereson atyre. Mua me intereson qe institucionet te bejne detyren e tyre dhe shoh qe jo vetem nuk po e bejne, por po perdorin nevojat popullore per argetim, per populizem. Them qe E-zani ka te drejte ta evidentoje kete.

 • Mendoj se imamallaret kane qene dhe do te jene edhe ne vijim “aliene” ose qenie jashte kontekstit. Ata luftojne per te ruajtur vendin e punes njesoj si te punesuarit ne administraten civile te LSI-se. I keni pare te flasin ndonjehere per korrupsionin dhe klientelizmin, per shperberjen morale te individit shqiptar, per modelet e shemtuar qe media dhe politika ofron. Jo mor zotri, keta edhe kur bejne moral permendin shalet edhe telenovelat. Keta zoterinj nuk arrijne te kuptojne qe pervec prostitucionit fizik ka edhe prostitucion intelektual, e qe eshte me i rende, sepse njerezit po shesin besimin, shpresen, dinjitetin, per nje vend te shpifur pune. Keta shohin nga brenda kulles se fildishte. Gjithashtu edhe nga e-zani do te kerkoja te mos i kushtonte shume rendesi cic-miceve muslimane katolike. Nuk jane katoliket problemi yne, perkundrazi duhet t’i shohim si aleate nese duam te zhbejme hipokrizine totale ne te cilen pluskojme.

  • Saliu shkruan: “Gjithashtu edhe nga e-zani do te kerkoja te mos i kushtonte shume rendesi cic-miceve muslimane katolike. Nuk jane katoliket problemi yne, perkundrazi duhet t’i shohim si aleate nese duam te zhbejme hipokrizine totale ne te cilen pluskojme.”

   Komplet dakort, e kjo eshte arsyeja pse vzhdimisht kemi botuar artikuj qe nxisin mirekuptimin dhe njohjen e vlerave te perbashketa mes myslimaneve dhe katolikeve, prandaj jemi perballur dhe me tanet kur kane sulmuar figura katolike, por nese kjo nuk eshte reciproke, atehere nuk ke cfare arrin dhe nuk mbyllen syte e veshet kur bucojne mesazhet e urrejtjes kundra Islamit.

 • Tamam kjo qe ben e-zani eshte pune fitnexhish: Me demek, teksa ezani po meret te debatoje islamofobet si Ndreca, hoxhallare e myftilere i bin topit me koke.

  Po c’keni qe kerkoni bela, apo mos doni qe te preken keta hoxhallare e myftilere e te vendosin te hyne dhe ata ne keto debate. Shyqyr qe nuk meren me keto pune e meren me futboll se kush e di cdo kishin bere. Lejini aty ku jane se me mire eshte keshtu.

  Dhe kujdes me keto muhabete se ju kane bere njehere rezil ne hutben e te premtes e nuk jua pertojne prape.

 • Kaq seriozisht e kish marre Ylli Gurra ket kampionat, sa iu eshte dash t fluturoje per ne Stamboll per konsulta.
  Myftiu sigurisht, fluturon gjithmon n FIRST CLASS. Shenimi lene nga myftiu ke libri i pershtypjeve shkruante:
  “This is Ylli Gurra: the mufti of Tirana”

  kush nuk beson, te me shkruaje privatisht se i jap foton 🙂

 • Po pse qaheni vllazni, shyqyr qe kemi raste te tilla, realisht. Ledi Shamku, le te behet c’te doje, le te kthehet ku te doje ne te shkuaren per te luftuar me mullinjte e kafes turke, rendesi ka qe po vjen e po jep mesazhe mirekuprimi. Po gjthsesi, edhe mund te jem duke ia futur kot

 • Ledi Shamku per t’i mor ca vota Myslimoneve eshte gati me ardh edhe diten e xhuma me nigju hytben….po halli eshte ke neve qe e hajme perher sapunin per djath ene masanej mcifena mas batutes standarte dhe bajate “Nuk e dime se c’ka ne zemren e robit….”. Nejse presim surpriza te tjera nga data 20 Prill e ne vazhdim, fatkeqesisht per ne

 • Ne nje nga profilet shqiptare muslimane ne fb profil qe reklamon autore rafidij ishin merzitur per Derby Vllazerimi dhe me keq pse e fitoi Dine Hoxha. Me erdhi shume keq per ta Zoti i udhezofte ne radhe te pare qe te heqin propaganden Shiite – Rafidite nga faqja e tyre pastaj te shohin kupen. Sa turp qe ka ne mesin tone te tille.
  Behet fjale per kete artikullin ketu lart.

   • Skam ndermend te merrem fare ty o Jatagan sepse nuk thashe qe jeni shiite, por propagandues te Rafidizmit: nese je dhe ti pjese e corbes se felliqur. Si te duket te reklamosh sharesit e nenes se besimtareve apo ata qe thone se Kurani ka probleme? Mos te duken gjera normale keto? Vetem ne nje rast mund te mos kete problem kjo per ty, nese je prej tyre e ne se prej tyre Allahu te udhezofte.

    • Ergysi

     Ahmed, pertej nivelit te ulet intelektual qe tregon ne cdo fjale qe shkruan apo nxjerr nga goja, me duhet te them se nese je hoxhe dhe besimtar ne Islam, punet duhet t’i zgjidhim sipas fese. Ke per borxh perpara Zotit, e ne mos edhe perpara xhematit qe te kane besuar fene, te vertetosh ato qe thua. Nese thua se ne marrim para gjithandej, ke per detyre te na japesh fakte qe vertetojne kete. Nese nuk sillen fakte, atehere me ligj sheriati akuza konsiderohet shpifje, qe per rrjedhoje meriton denim publik. Dhe jo vetem kaq, shpifesit nuk i merret me deshmia per baze, per fe jo e jo, por as per dynja.

     Persa i perket punes se reklamimit te shiizmit je krejtesisht gabim dhe po e perdor kete padrejtesisht, me parimin qe, mbrojtja me e mire eshte sulmi. Megjitahte po te sqaroj me rradhe, vec ki burrerine te pergjigjesh me pasterti:

     E para, kjo faqe, nuk ka reklamuar asnje gram shiizmin. Kete debat e kemi konsumuar gjere e gjate ne nje debat me Hoxhe Justin, i cili edhe ai nuk na ka akuzuar per kete, por thjesht ka kritikuar mosdistancimin tone prej shijave.
     Ne e kemi argumentuar gjere e gjate, se botimi i nje shkrimi nuk eshte reklame, por informim. Gjithashtu, botimi i nje autori, edhe sikur te jete reklame per autorin nuk eshte reklame per fene e tij. Cdo fjale qe eshte botuar ne kete faqe, ka qene korrekte me parimet e ehli-sunetit, te cilit ne i perkasim pa asnje kompromis. Por te gjitha keto, jane diskutime qe inteligjenca dhe formimi yt intelektual nuk i rrok dot. Aftesite e tua intelektuale jane teper te uleta dhe te mungon formimi kulturor per te kuptuar me shume.

     Tani, ajo qe kerkoj te me pergjigjesh me sinqeritet eshte kjo:

     Ne emisionet e tua ne Shijak TV te kam marre personalisht ne telefon live ne TV dhe te kam pyetur per shijat. Te kam informuar se shijat ne ate kohe kishin investuar ne Medresene e Durresit duke shperndare edhe librat e tyre atje. Kete gje ata e kishin bere me leje te Komunitetit Musliman, nderkohe qe ti atehere i kishe permiresuar marredheniet me KMSH-ne. Pyetjes time ti iu pergjigje publikisht duke thene se nuk ka problem per kete, sepse bashkepunimi me shijat lejohet.
     Tani, une jam i mendimit se botimet qe kemi bere ne, te cilat jane botime autoresh sunnite (vetem per perkthyesin ti ke objeksion) nuk kane asnje problem fetar. Perkundrazi, fetvaja qe ti me dhe ne Shijak eshte krejtesisht e gabuar, sepse ne kete rast kemi te bejme me lejimin e nje aktiviteti qe synonte qe shijat te marrin medresene per t’i mesuar fene xhematit. Megjithate, pa gjykuar fetvane, pyetja ime eshte: çfare kurajo ke te shprehesh ne kete menyre per nje veprim fare normal (apo te pakten minimal) tonin, nderkohe qe ti vete ke lejuar nje veprim shume here me te keq se ky?

     Kjo me tregon se manovrat me te cilat jeni mesuar te beni, duke u marre me sijaset klanesh pas kuintave te KMSH-se, te cilat sot e kane shemtuar figuren e hoxhes, duke e perngjasuar ate, me imazhin e nje prestigjatori politik, te ka prishur krejtesisht personalitetin.
     Me vjen keq per ty.

     • Ergys!
      Ty per mua nuk ka aspak te te vije keq, po mua po me vjen shume dhe shume keq per ty per dy arsye.
      E para se po ben loje fjalesh gje qe si ka hije burrit se une nuk te akuzova po fola ne baze te nje deshmie qe dha me lart nje person qe ka qene pjese e juaja.
      E dyta ne lidhje me fetwane e Shijak Tv po me habit fakti qe paske pas marre fetwa nga une pikesepari, pra ose une paskam qene i besueshem te ti, ose e paske bere per nje qellim tjeter (diskriminimi te figures se hoxhes para xhematit dhe publikut) e per kete ke pune me Allahun se hadithi eshte i qarte kush nuk pyt per qellim te paster po per dicka tjeter.
      Fetwaja e dhene duhet te jete e regjistruar diku se cfare eshte thene dhe si eshte thene dhe ne c’rrethana eshte thene dhe se kush ka qene pozicioni i perfituesve te Ehli Synetit dhe se kush ka qene ndikimi i tyre pas financimit dhe se kush ishin ata qe e menaxhonin dhe se a kishte shfaqje te tyre dhe te fese se tyre pas kesaj ne baze te te gjithe ketyre eshte dhene dhe fetwaja. Po ti nuk ke faj, se nuk ke lidhje me ate qe ne gjuhen e fese quhet fetwa dhe rrethanat e fetwase. Prandaj te bej ty dhe te gjithe admineve te kesaj faqje mos reklamoni me ketu Rafidijte, sharesit e nenes tuaj, nese besoni se eshte nena juaj Aisheja, mallkuesit e halifeve dhe akuzuesit e Kuranit. Hiqni dore sa nuk eshte heret se vetem se po shtoni argumentet kunder veteveteve tuaja dhe se Zoti eshte i madh qe ju ne cdo koment qe silllni vetem se veteveten tuaj felliqni. Nese ti e mbyll duke thene me vjen keq per ty une do e mbyllja duke te te vije turp per ate dite kur do te takosh Burrin e Aishes radijalllahu anha alejehi salatu we selam cfate do ti thuash.

     • “Ndersa persa i perket institucionit tuaj Admin, nuk desha ta permend sepse jemi ne nje faqe publike dhe nuk dua te flas per ceshtje te brendshme, mirepo me ti po me detyron. Para 5 vitesh kam qene brenda institucionit biles tek administrata, ku vete Administratori ne bisede e siper me nje nenpunes i thote nenpunesit qe cfar do besh sot? Ai ja kthen po iki tek fondacioni i Kur’anit qe kan shiat: “shko dhe mos dil pa jua mare ndonje lek” edhe ketu nuk ka nevoje me treguar se kush jan shiat se vetem injorantet nuk e dine rrezikun e tyre”.

      Mos valle kjo eshte deshmia?
      E di i nderuar hoxhe qe “institucioni” yne nuk i ka 5 vite jete? Do te thote qe “deshmitari” po flet per nje institucion tjeter. E di qe e-zani nuk eshte institucion, e per rrjedhoje nuk ka as administrate? Qe nuk ka nepunes dhe ai qe ju quani deshmitar nuk eshte e nuk ka qene pjese e ketij stafi; qe nuk e njeh fare as vete stafi?

      Te keshilloj disa gjera.
      Se pari qetesia, qe eshte edhe virtyt profetik, pasi mund te shtyje drejt gabimeve, sic eshte ky i “deshmise” qe nuk eshte deshmi.
      Se dyti, te rilexosh mire artikullin tone per te kuptuar thelbin:
      a- heshtja perballe problemeve kolektive.
      b- bashkepunimi me deputet qe ne si muslimane na konsiderojne si mbetje, fatkeqesi, nxirje e trashegimsie kombetare qe duhet te jete vetem e krishtere, dhe qe promovojne eksluzivisht rolin e klerit katolik, deri ne momentin e zgjedhjeve – me sa duket -, ndonese jane pjese e parlamentit te nje sheti laik. Nese shqetesohesh per reklamimin tone, e meqenese qenke shume i vemendshem ndaj shkrimeve tona, duhej te kishe lexuar edhe shkrimin ku citohet deputetja, ose duhej te ishe informuar me pare. Ja qe ajo mori pjese ne nje aktivitet tuajin. E ne nuk shkruajtem qe ju po i beni reklam asaj. Sidoqofte, mos harro qe ne nuk jemi koleg dhe nuk kemi role e funksione te njejta.

      Se treti, nuk jemi hoxhe virtual, as ndonje institucion perfaqesimi publik, porse nje blog modest me objektiv informacionin. Ndryshe nga ti, dhe institucione si KMSH-ja, nuk kemi obligime llogarie ne kete bote. Ne te kundert do te kishim hapur nje xhami.

      Nuk u tha njeri te mos organizoni takime sportive. Ama disa ceshtje jane jetike dhe ne kemi komoditetin e lirise t’i nenvizojme. Nese dikujt nuk i pelqen, nuk eshte problemi yne, por, perkundrazi, i atij qe nuk permbush detyren.

     • Hoxhe merre me shtruar. Perpara se te akuzosh te tjeret ad hominem, shiko se je dhe ti pjese e “problemit” qe evidenton. Nese beson seriozisht se kjo faqe promovon mesimet me problematike te shiave, duke pasur si argument vetem kopertinen e librit ne fund te faqes, dije se je dhe vete brenda. Mesa me kujtohet, ke dhene nje interviste ketu para do kohe, pra je perlyer ne nje faqe online te “shiave”. Mesohu te jesh koherent ne qendrimet e tua, sepse moskoherenca sjell nervozizem dhe dalje te emocioneve nga kontrolli.

     • Shkurt muhabeti.
      Nuk eshte blogu prone e jotja qe te kerkosh percaktimin e shkrimeve “haram”/”hallall”.
      Kaq e veshtire eshte per t’u kuptuar? E keni te pamundur – po i drejtohem nje audienece akoma me te gjere – te kuptoni qe blogu eshte privat?
      Edhe nese ne e heqim ate shkrimin qe “na ben” heretike, kjo nuk i mohon dot fjalet dhe akuzat qe hodhe. Ne moemntin qe do te heqim shkrimin do
      nxjerresh dicka tjeter. Do te thuash, mbase, qe ka shkrime te ndonje autori jomusliman. Pastaj do fillosh, mbase, te vendosesh ne peshore besimin
      e autoreve musliman qe kemi postuar. Pastaj te stafit, pastaj te komenteve, mbase te ngjyrave… e me radhe.

      ***
      Lexo me poshte!

      E-zani i naltë është botim i Aksioni Civil Mysliman

      Myslimanët shqiptarë janë një bashkësi historike me prezencë disa shekullore në gadishullin e Ballkanit. Lejimi i praktikimit të fesë dhe shembja e sistemit komunist është shoqëruar me ngritjen e tensioneve identitare në shoqërinë shqiptare në një kohë kur bota po jeton rritjen e tensioneve politike që shpesh instrumentalizojnë fenë. Myslimanët shqiptarë janë myslimanë evropianë. Por vitet që pasuan rënien e komunizmit janë shoqëruar me rritjen e një retorike gjithnjë e më të fuqizuar, që dallon myslimanët shqiptarë si pjesë e huaj dhe e dëmshme e shoqërisë shqiptare. Myslimanët shqiptarë, në të kundërt, kanë qenë pjesë e eksperiencës së përbashkët shqiptare si bashkësi kombëtare; kontribues të kontratës sociale në kuptimin modern evropian dhe reflektojnë traditën dhe vlerat e tyre fetare në sfidat e tyre si bashkësi dhe në nivel personal.

      Aksioni Civil Mysliman dhe projekti ynë, e-zani i naltë, besojnë në rëndësinë e kontekstualizimit të vlerave tona fetare në sfidat dhe realitetet ku jetojmë. Synimi ynë është të krijojmë një platformë për idetë e një bashkësie, zëri i së cilës shpesh nuk është dëgjuar. Synimi ynë është të promovojmë vlerat e përbashkëta mbi të cilat ngrihet kohezioni jonë shoqëror. Aksioni Civil Mysliman u bën thirje myslimanëve shqiptarë, që teksa përpiqemi të ngrejmë këtë bashkësi shpirtërore mbi rrënojat që la inkuizicioni komunist, të kontribuojmë në ngritjen e një eksperience fetare dhe komunitare që është moderne, koherente dhe e ndërgjegjshme për rolin dhe përgjegjsitë e veta.

      Misioni ynë

      Aksioni Civil Mysliman dhe faqja e-zani i naltë do kontribuojnë në krijimin e një mendimi alternativ rreth cështjeve sociale dhe politike të shoqërisë shqiptare si përgjigje e sfidave me të cilat përballet bashkësia myslimane;
      Të kontribuojë në përfshirjen aktive të myslimanëve në sferat e shoqërisë shqiptare;
      Të krijojë hapsirat e komunikimit dhe debatit konstruktiv brenda bashkësisë si dhe me komunitete, organizata, figura publike rreth cështjeve bashkohore me synim që të kontribuojmë drejt kuptimit dhe bashkpunimit të ndërsjelltë;
      Të shpërndajë informacion dhe të ofrojë ekspertizë në lidhje me bashkësinë myslimane duke kontribuar në debatet mbi rolin e fesë, rolin e Islamit dhe vlerat fetare të individit në sferën publike.

      Pe gjekundi qe jemi hoxhe apo perfaqesues? Ato qe jane ne keto role, kane pergjegjesi perpara grupeve sociale qe u kane deleguar rolin dhe autoritetin. Per ndryshe, te merren me pune te tjera. Ne dhe ti, i nderuar imam, bashkohemi ne nje pike, jemi te kritikueshem, megjithese per ty eshte pak i veshtire pranimi i kesaj logjike, por ndahemi ne nje pike te vecante, qe eshte thelbesore, e pikerisht tek pergjegjesia publike.

     • Komenti u fshi per te mos demtuar imazhin publik te komentuesit.

      Qe ketu e tutje do te fshihen ose nuk do te postohen komentet qe permbajne gjykime personale dhe anashkalojne thelbin e artikullit.

      flm

     • I nderuar Zoti Kalaja cili eshte reagimi juaj ndaj sulmeve te Ndreces me kompani? Cilin shkrim ia keni dedikuar mbrojtjes se Islamit nga katolikocentrizmi i shtetit pseudolaik shqiptar? C’nisme keni marre ne media kunder lincimit qe na behet si mbetje e mbeturina osmane?

      Zoti Kalaja, nuk ju kritikon kush pse luani futboll, por po ju behet thirrje te merrni pergjegjesi per gjera qe na rendojne e na interesojne si komunitet, kaq. Mos u merrni me populizma , po shihni te na mbroni denjesisht si myslimane prej sulemve te vazhdueshme qe kemi nga laiko-katoliket.

      Dhe se fundi me lejoni tju kujtoj se europes nje pjese e mire e civilizimit grek dhe romak i eshte trasheguar permes perkthimeve te arabeve te asaj kohe. Per dijetaret myslimane te atehershem pra, perkthimi i librave, shtimi i diturise qofte edhe me dije te nje kampi e nje ideologjie tjeter, dhe nderveprimi kulturor me traditat e tjera s’ka perbere blasfemi sic perpiqeni ta parashtroni ceshtjen ketu per nje artikull te ezanit qe qenkesh perkthyer nga dikush qe paskesh perkthyer edhe literature shiite – lojera femijesh.

      Edhe ne qofshin shiite, komuniste, sorrosiste e ateiste keta te Ezanit, kjo nuk e ben kauzen e tyre te pavlefshme, dhe kete problem qe ngrejne joekzistues.

      Selame te gjitheve

     • I dashur hoxhe, personalisht me vjen keq qe jeni futur ne debate keshtu, se hoxhallaret, jane si jane, duhet t’i kursejme nga debatet. Kur falemi prapa jush, duam te besojme se jeni me te mire e me te ditur se ne, edhe nqs kjo nuk eshte e vertete. Rruga me e shkurter qe te arrihet kjo, eshte qe ju ta ruani pak misterin e personalitetit e dijes tuaj, pra te debatoni sa me pak, se debati nxjerr lloj-lloj gjerash per te cilat neser pendohemi qe i kemi thene. Ne pergjithesi, kush flet shume, gabon shume.

      Nese kujton njeri ketu se po fiton ne debat me Ahmed imamin, gabon rende. Ne te gjithe humbim nga ky debat, aq me shme nqs debatin duket sikur e humb hoxha Ahmed.

      I dashur hoxhe, Allahu ju dashte e ju nderofte, per te miren e te gjitheve qe ju ndjekin pas! Ju lutem kuptoni dicka. Ju e dini mire se ka pseudo-imame ekstremiste qe egersojne rinine duke nenvizuar gabimet e juaja, edhe kur nuk ka gabime fare. Per hir te Allahut ju kerkoj te keni pak me kujdes kur ekspozoheni me politikane, socialiste apo demokrate, sepse keshtu u jepni argument ekstremisteve qe thone pastaj, “ja shikojini keta qe flasin ne emer te shembullit profetik, shikojini si perzihen me pushtetin, me ata qe demtojne popullin prej 20 vjetesh, me ata vulosn e firmosin vendime kunder interesit te popullit e sidomos kunder interesit te muslimaneve”. Qellimi juaj eshte i mire, po shembulli qe ofroni mund te interpretohet keq, dhe kjo na demton te gjitheve pastaj. Ne nuk duam t’ju heqe njeri vleren imameve tane e t’i poshteroje ata, se pastaj krijohet vakuum, se e dime qe ne kushtet tona, vakuumin mund ta mbushin ekstremistet. Ne vendet muslimane, pervoja trtegon se kur hoxhallaret jo vetem nuk e kundershtojne pushtetin, po i rrijne rrijne afer atij, ekstremistet e paditur e perdorin kete per te ulur figuren e hoxhallareve, e per te ngritur te veten. Ju mbase pushtetin nuk e kundershtoni dot, e nuk ua kerkon njeri, po te pakten rrijini larg politikaneve, mos pranoni as t’i takoni, per te miren tuaj e te te gjithe xhematit.

      Zonja Shkreli eshte nje politikane me origjine familjare muslimane, qe eshte konvertuar ne katolike e kjo eshte pune per te. Megjithate ajo fene nuk e mban vetem per vete, po e permend sa here i jepet rasti, ne nje kohe kur shumica e politikaneve nuk guxon te permende fene e vet muslimane. Logjika juaj e mallkimit te administratoreve te ezanit, qe te ngjallen diten e gjykimit me Seid Husein Nasrin, ngrihet mbi idene tuaj se Nasri eshte shiit, dhe shiitet jane jobesimtare, sidomos kur jane te ditur si Nasri. Mallkimi juaj eshte shume i rende, per qellimin si e thoni. Shpresoj vetem qe mos dale ndonje nevrik e te demtoje veten duke iu uruar te ringjalleni me ata qe kane nderruar fene, me te cilet ju keni qene ne te njejtin aktivitet sportiv, si po thuhet ketu. Ju akuzoni se ketu po reklamohet Seid Nasri, i cili therret ne dashuri per Islamin e pergjithshem, jo per shiizmin e sunizmin, dhe nderkohe i ofroni mikrofonin njerezve qe kane dale nga Islami dhe therrasin ne nje fe tjeter nga Islami. Nasri nuk merr votat e njeriu ne Shqiperi, dhe nuk ka nevoje fare ta reklamoje ezani, se e reklamon Lindja e Perendimi njeheresh. Nga ana tjeter ju e dini mire se politikanet tane qe perzihen me pune te xhamise, kerkojne zakonisht vetem vota. SHUme meire qe deputetja socialiste ka ardhur ne nje veprimtari te xhamise,se ne nuk jemi fanatike dhe dyert tona duhet t’i mbajme hapur, si mban Zoti hapur dyert e meshires apo dyert e pendimit. Por afersia me fushaten zgjedhore e nben pak te dyshimte kete pjesemarrj te deputetes ne veprimtarine e xhamise. Pa vendosni pak ne peshore qimen ne sy qe po kerkoni ketu tek ezani me Nasrin, me kete pershendetje xhematit ne kohe te gabuar, duke harruar fare qe personi eshte nje i konvertuar ne fe tjeter, nga feja e prinderve te vet muslimane. Tani doni t’ju akuzoje ndonje idiot se po reklamoni daljen nga Islami?

      Kur tregoheni kaq i rrepte me nje liber te Nasrit qe eshte reklamuar tek ezani, duke bere kapercime te tilla sa i permendni pastaj njerezve shpifjet mbi Kalifet e drejte e nenen e besimtareve, a nuk e kuptoni se kjo rreptesi gjykimi mund te veproje dhe mbi ju?

      Ju uroj gjithe te mirat, e lus Zotin te na fale te gjtheve ketu per fjalet e teperta qe mund te kemi thene. Po para kesaj dua te lus ata qe u eshte bere padrejtesi t’u japin vullnetarisht hallallin aty qe u kane hyre ne hak. Zoti eshte me ata qe durojne dhe falin

     • Me duket se po kalojme nga dega ne dege, sport i cili nuk eshte per njerez, po per gjitare te tjere. Nuk di pse ketu u fiksua puna tek Nasri, kur po flisnim per zonjen Shkreli. Dhe dyta, edhe kur rame te gjithe ne nivelin e provokimit e filluam te flasim per Nasrin dhe shiat, qe nuk moren pjese ne kampionat, e as na futen ndonje gol si znj. Shkreli, diskutimin prape e devijoni nga libri konkret te cilin ka reklamuar ezani, dhe merreni me libra te tjere. Libri i Nasrit i reklamuar ketu per lexim, eshte nje histori e filozofise se muslimaneve, dhe jo doktrina e soteriologjise perenialiste. Edhe kjo do kishte qene me interes per tu lexuar. ezani, gazeta panorama, tema etj. nuk i meson apo cmeson fene njeriu. nese dikush po hap ezanin per te marre fe, ka ngaterruar teqe. Nese kerkoni te impononi si fe shijet tuaja kulturore dhe censuren saudite, prape keni ngaterruar teqe. Njerezit nuk jane kalamaj qe s’kuptojne e per te cilet mendon baba mbreti dhe ulemaja

     • Ore ti çuni i Nasrit, a e kupton ti qe ky autori qe mban dhe emrin tend ka nje liber ne shqip mbi filozofine Islame si e ka pasur ajo trajektoren e saj historike, bardh, zi, kuq, jeshil. Ti nese ke ndonje problem me autorin qe ka emrin tend, merr dhe shkruaj/perkthe nje kritike ndaj çdo devijimi ose reshkitjeje qe ti mendon se ja vlen te evidentohet dhe provoje se mos ta botojne keta te Ezanit pasi nuk jane kaq te ngurte sa disa te tjere qe na rrethojne. Alarmin legjitimohesh ta japesh nese ndonje teze, e perseris, teze e ndonje perenialisti etj do te promovohej si e vertete zyrtare e ketij forumi.
      Ps. Disa libra te Nasrit thjesht jane per ti heq kapelen.

     • Nena jone Aishja, eshte nje nder krijsat me te dashura per ne, eshte nje figure qe, pervec dhemsurise dhe devocionit te treguar me jeten e saj, bart te gjithe admirimin e muslimaneve per gjithcka qe ka dhene per kete fe, ne shume momente te rendesishme te historise Islame, para dhe pas vdekjes se te Dashurit tone a.s. Per kete arsye aludimet e tua jane krejtesisht te padenja, qofte edhe per te kthyer pergjigje. Zoti na ruajt, qofte edhe nga nje mendim i padenje per te, e jo me per reklamim fyerjesh ndaj saj, dhe Zoti na ruajt nga perdorimi i nderit te saj, per qellime personale sic po ben ti tani. Per mua eshte e ulet, te kujtosh fyerjet qe i behen nenes sone Aishes r.a. nga grupacione fetare krejtesisht te padenja, thjesht per te perbaltur njerez qe perpiqen ti sherbejne asaj rruge se ciles ajo i sherbeu ne menyren me te mrekullueshme. Lere kete pike te diskutimit se nuk te nderon aspak. Te perdoresh Nenen tone r.a., si kundersulm kur te tjeret te kritikojne se nuk po ben sic duhet punen tende si Hoxhe, eshte e ulet.

      E-zani nuk ka bere asnje reklame per shijat. Ne kemi botuar disa shkrime autoresh sunnite, me permbajtje krejtesisht korrekte nga ana e pikepamjeve te ehli-sunnetit. Keto shkrime, per te cilat ti po flet, thjesht jane perkthyer nga nje autor qe ne disa raste ka mbrojtur pikepamjet shiite ne debate te ndryshme. Sic e kemi shpjeguar edhe me pare (ti po e fut si pyke kete muhabet, pas me shume se nje viti), shkrimet i kemi botuar sepse kane qene vertete te mira dhe kane qene krejtesisht ne perputhje me besimin e ehli sunnetit. Fakti qe perkthyesi mbron shiizmin, nuk cenon aspak vleren e tyre, ashtu sic do ti kishim botuar edhe sikur perkthyesi te ishte ateist, zjarrputist, komunist apo LGBT-ist. Edhe njehere po te sqaroj qe fusha e botimit eshte dicka krejt e ndryshme me reklamen. Botimi ofron informacion, njohuri, dije etj, dhe nuk eshte reklame. Une mund te botoj edhe ndonje pasazh nga Marksi, aty ku me duket interesant, por kjo nuk me ben aspak reklamues te komunizmit dhe nuk do te thote aspak se une kam ndikim nga komunizmi. Pervec kesaj, duhet te kuptosh qe, ne shterpesine intelektuale te jetes fetare muslimane, ne jemi ndjere shpesh nen presionin e mungeses se nje literature vertete serioze ne fushen e mendimit, kultures dhe dijes shkencore muslimane. Fakti qe ju nuk perktheni dhe botoni literature te tille, nuk eshte faji yne dhe kjo ben qe alternativat tona te jene aq te pakta, sa te mos i bejme naze perkthyesit. Pra, kur autori eshte sunni, teksti ne perputhje me ehli-sunnetin, cfare kerkon me teper? Nese perkthyesi eshte shija qe perkthen literature sunnite, nuk ka kurrfare reklame per shiizmin fakti qe ne e botojme. E aq me pak ka lidhje kjo me mosrespektimin Nenes sone Aishes, Zoti na ruajte. Ne kete menyre, keshilla qe ti na ben per te hequr dore nga reklamimi i shijave nuk ka vlere, sepse nuk kemi si te heqim nje dore qe nuk e kemi vene.

      Persa i perket pyetjes sime ne TV SHIJAK, patjeter qe nuk te pyeta per te te marre fetva, sepse kam respekt per veten dhe fene time dhe nuk mund ta marr fene nga burime joserioze. Pyetja ime kishte per qellim te te vinte perpara pergjegjesise qe te reagoje ndaj nje zullumi qe po bente Komuniteti Musliman, i cili po i hapte dyert shijave, duke u lejuar te menaxhojne Medresene e Durresit. Por ti u perpoqe te jepje nje pergjigje sijasetcije, duke thene se nuk ndalohet bashkepunimi me shijat. Ti mund ta kesh harruar kete, por une jo.

      Ne lidhje me akuzen per fonde, nuk kam shtremberuar asgje. Ja si u shprehe me lart: “Ju, sic e thote ky vellai lart, merrni leke nga t’ju vijne dhe nuk ju intereson se kush eshte ai qe ju obligon lufte me mullijte e eres me cdo Imam te Ehli Synetit.”
      Ti ketu na akuzon dretjperdrejte, duke mbeshtetur shpifesin paraardhes. Por, pervec kesaj, ku e di ti qe ky shpifesi me lart po thote te verteten dhe cfare sigurie ke ti qe ky paska qene pjese e jona, aq me teper kur kjo mohohet ketu si nga une edhe nga Besi, ne nje kohe kur, ne periudhen per te cilen po flasim, E-zani ka pasur admine vetem ne te dy? Mbi te gjitha, a nuk na thote Zoti ne Kuran qe ti vertetojme mire lajmet perpara se ti marrim per te verteta? Ndersa ti, jo vetem qe nuk i verteton, por i merr kallup e madje i merr nga nje i panjohur anonim, ndonese ato po mohohen nga te zotet e punes. Me cfare kurajoje behesh pjese e shpifjes ne menyre kaq te kollajte?
      Nese eshte keshtu a do te kalojme ne ceshtje bese dhe te hedhim mallkim ketu mbi genjeshtarin?

      Duhet te dish se ky forum eshte nje iniciative 100 perqind vullnetare, dhe mbi te gjitha realizohet nga njerez qe punojne neper pune te tjera, pa lidhje te drejtperdrejte me jeten fetare ne Shqiperi. Une, Besi dhe te tjeret, kemi aktivitetet tona, me te cilat mbajme familjet tona dhe cdo kontribut qe hedhim ketu eshte vetem nje sakrifice, si nga koha jone, ashtu edhe nga statusi yne, qe shpesh demtohet nga identifikimi me bashkesine muslimane (kjo edhe per shkak te imazhit te keq qe ju keni prodhuar ne kete shoqeri). E pra, ne jo vetem qe nuk perfitojme, por sakrifikojme per kete iniciative, dhe kete e bejme vetem me shprese se, ndoshta kjo do te jete nje nga veprat me te cilat mund te fitojme sadopak kenaqesine e Zotit. Po te jete per te perfituar fonde, te siguroj qe di shume mire, te zhytem ne rendomsine mediokre ku vegjetojne shume shoqata, si ato ku ke marre pjese edhe ti. Te siguroj se di shume mire te behem edhe une gjahtar fondesh, duke bere pune pa bereqet. Por ndryshe nga kjo, ne kemi zgjedhur rrugen e veshtire, ate te perballjes. E kemi zgjedhur kete, duke e pasur te qarte se kjo rruge do te na sjelle kokecarje pa fund, por ama, e kemi zgjedhur duke besuar se duhet ta beje dikush kete pune, dhe eshte merite ta marresh persiper. E gjithe kjo me ben qe cdo llaf qe them, e them serbes dhe nuk ka njeri qe mund te me shantazhoje me letra apo llafe, ndryshe nga ju qe jeni peng te veprimtarise suaj, aq sa nuk keni kurajon te ngrini zerin kunder padrejtesive qe iu behen muslimaneve cdo dite. Shpifjet e atyre qe nuk i druhen Zotit, por perdorin cdo lloj mjeti meskin per te perbaltur ate qe thote te verteten, nuk na hyjne ne sy aspak. Rruga jone eshte e gjate, ndersa efekti i baltes suaj jeteshkurter. Kjo na ben te ndjehemi komode dhe te vijojme rrugen tone, me kokefortesi ne misionin tone ndaj te verteets.

      Ergysi

     • Skam ndermend te shkruaj me rreth kesaj teme pasi e keni bere balte dhe shume lojera fjalesh duke harruar keshtu qellimin e postimit e duke lene rafidijte Shqiptare ne faqen tuaj te lulezojne e duke injoruar Ehli Sunetin . Kjo gje epr ju ska aspak rendesi po ka Gooli.

     • Me vjen keq qe me duhet te insistoj, por thelbi i postimit kishte te bente me faktin se teksa ka patur nje sulm frontal nga figura te njohura fetare katolike ne Shqiperi dhe Kosove, udheheqesit fetare myslimane nga myftinite gjer tek hoxhallaret, ne Shqiperi dhe ne Kosove jane totalisht ne ajer dhe jo vetem qe nuk mbeshtesin te vetmin forum te angazhuar ne keto debate, por ngrejne mashtrime sikur ne sulmojme ehli sunetin dhe promovojme shiizmin. Keto jane akuza te rreme ashtu sic jane akuzat se marim leke nga Irani, kemi administrate etj. Ky eshte thelb hoxhe, tjetra ishte digresion nga thelbi si evitim i pergjegjsise.

      Ti vazhdo se ne jemi mesuar me sulme me te ashpra se keto: mund te vihesh ne radhe te atyre qe na akuzojne per ekstremiste, per te shitur tek Sorosi, per shia e per cdo gje tjeter. Vihu ne rradhe zoteri, por dhe ti e di qe ky eshte i vetmi forum i angazhuar ne adresimin e ketyre sulmeve kundra Islamit.

     • Jam perpjekur te te marr seriozisht por ndoshta kam bere gabim. Arsyetimet tona, i quan “loje fjalesh” e kjo tregon qe ose nuk ke kuptuar gje, ose ben sikur.
      Po me e bukura eshte kur identifikon veten me ehli sunnetin. E madhe fare: kush prek Ahmed Kalane, ka prek ehli-sunetin!

     • ore a osht me terezi ky njeri apo jo? ky duhet shkarku si imam xhamie mer burre…
      ky te gjithe ketu i njef personalisht dhe bo sikur keta jane te huj…

     • La Haule ue La Ku`uete Il-la Bil-Lah

      Admin mistrec injoron Kanionet e Tujanit te quajtur ndryshe: Shkalla e Tujanit, qe kane befasuar:

      Në shekullin XI,kronisten britanike, Ana Komnena,
      Në vitin 1257 komandantin britanik Gjergj Akropoli.
      Normanët e Boemundit kalonin ketej gjatë luftimeve.
      Në defterin turk të 1467-s, përmenden kanionet e mrekullueshme dhe uji i kristaltë,,,
      Populli yne i perjetesoi ne kenge:

      Te shkall e Tujonit (2 here)
      Dal po pres xhanonin (2 here)

      Po keshtu eshte kur e ke mendjen te Bethoveni,,,,

     • Dy fjale per per kete mrekulli natyrore me fame boterore qe quhet “Shkalla e Tyjonit”.Si monument natyre është në listën me të ngushtë që ka Shqipëria, e natyrisht mbrohet me ligj, të paktën në letër.

      Shkalla e Tujanit është grykë e ngushtë 1000 metra e thellë, e çarë nga gëlqerorët e vargut malor Krujë-Dajt nga lumi i Tiranës. Veçon malin e Dajtit nga mali i Priskës së Vogël. Në gëlqerorët janë zhvilluar mjaft dukuritë karstike (shpella etj). Në të dalë të grykës, lumi i Tiranës ka formuar kanione të ngushta në gëlqerorët.

      Per tu ngjitur në fshatin Tujan do duhet rreth 3 orë ecje nëpër shtegun që quhet Rruga e Shën Palit. Nga gurët e rrumbullt e të lëmuar gjatë nëpër shekuj prej këmbësorëve ose kuajve, kuptohet që është një monopat i moçëm. Ndoshta rrugë e vjetër karvanesh, por edhe dalje strategjike për në ultësirën perëndimore shqiptare. Mund t’i përfytyrojmë fare mirë luftëtarët e Skënderbeut tek derdheshin nga malësitë e Dibrës ose Matit nëpër këtë grykë drejt e në faqet e Dajtit ose maleve të Krujës apo poshtë në fusha kur ishin tërhequr fushimet turke.

      Në këto anë nuk ka më banorë. Fshati i Tujanit sipër mbi kanion është praktikisht i braktisur. Natyra ka bujisur kudo, është rikthyer me gëmusha e pemë të dendura që nuk i depërton dot. Sepse, për çudi, është ajo që i mbron kodrat nga erozioni, kur njeriu nuk bën dot asgjë. Kurse poshtë natyra nuk ka ç’të bëjë. Aty ushtojnë shpërthimet e dinamitit dhe ga-ga-gatë e bulldozerëve. Të cilët po hedhin në erë faqen e majtë të Shkallës së Tujanit.

      Per kete arsye Admin propozoj qe te mbledhim nje peticion dhe te protestojme per shkaterrimin qe po i bejne kesaj perle te natyres

     • duhet te perdorim cdo forme bindese per ti kthyer tyjonalijte ne vendbanimet e tyre te hershme katolike pasi jane shpernda si cifuti ne shkretetire
      vetem atehere europa do te na vleresoje dhe do te na jape vendin qe na takon ne BE

     • E di qe ndoshta do ta fshihin edhe kete koment, por per tu vene ne pah absurditetin tjeter tuaj eshte fakti se ka minimalja 4 dite qe komenetet teper fyese dhe aspak etike islame, qe fyejne origijinen e nje muslimani, me sakte nje hoxhe publik, vazhdojne te lihen te gjalla ne kete faqe! dhe jo nje por 5 komente nga ky aristokrati qe nese eshte i tille me qe qenka edhe anglez duhet ta dije se Islami ka denuar keto fyerje te tilla te ulta dhe qe tregojne racizem percmues.

      Ahmed kalaja eshte nga shkalla e Tujanit dhe mund te kete 100 te zeza qofte kjo edhe per shkak te formimit dhe edukimit te tij qe ne femijeri nga ai vend nga vjen, por te perdoresh nje gjuhe te tille ne menyre publike kjo ska fare islam ne mes dhe etike! Ku jeni ju qe shpesh flisni per etike per gjera fare minimale dhe sterholloni kaq shume per gjera qe shumica e njerezve dhe muslimaneve nuk i vene re, nderkohe qe lini te bejne mu pa moderuar te tilla komente fyese?! Apo ska problem te tilla gjera? nese Ahmed Kalaja ju ka fyer edhe me rende si tujanxhi qe qenka kjo nuk perligj faktin qe ju te lini te tjeret ta fyejne ata ne kete menyre nga orgjina e tij. Nese keni nje pike etike sic pretendoni, fshijeni edhe ate sic bete pak me siper me vete komentin e Kalase, per t’i ruajtur atij dinjitetin , mbylljani rubinetin e gjynafit edhe ketyre fjaleve qe rrine te shkruara ketu prej 4 ditesh.

      [Pikerisht, duke i fshire disa komente te tijat i kemi bere ndere. Ti tani na kerkon te fshijme gjithe komentet? “Klienti” yt pretendoi te fshinim shkrimet tona, ti pretendon te shtrijme gersheren tek komentet. T’i nderrojme edhe ngjyrat e faqes?
      Sidoqofte, vleresojme kerkesen jo ne menyre urdherore
      ].

    • o hoxhe a je me terezi a jo, mer burre… mos u bej qesharak se s’ka lezet… nese s’ke kellqe per libra e shkrime, mos iu fut debatit me pallavra qe ne shqiperi s’kane piken e lidhjes, te tipit shiit-sunit, se kto i zgjidhim vete s’kena nevoje per ndihmen tate… po tregona noj gjo sic osht per te qene, sic i ka hije i hoxhe, nese je hoxhe me hije

  • I dashur Ahmed,
   Sec e di Muftiu eshte interpretuesi me i larte i normave Islame, pjesmarrja e tij ne evelimente te tilla bie ndesh me sheriatin,
   Keshtu qe sic e di dhe ti aktivitete te tilla jane ne patronazhin e drejtorise se kultures ose te rinise ose te drejtorise (ku ta di une..) Keshtu qe ndonjehere muftijte duhen keshilluar nga Imamet e KENDUAR

   Ndersa per komentuesin SALIU:

   Sigurisht qe imamallaret kane qene dhe do te jene ne (lufe per te ruajtur vendin e punes), sepse ne fakt imamet nuk i mbron askush.
   Sa prej muslimaneve interesohen realisht per imamet, per te drejtat e tyre?????????? Apo sduhet te kene asnje te drejte!!!!

   • Kush do tia dije per hoxhallaret pyet ti. Une nuk di te flas per te tjeret por dhe ne kete faqe dhe ne gazetat me te njohura te vendit I jemi pergjigjur sulmeve te padrejta ndaj hoxhallareve, perfshi ne disa raste dhe per Ahmet Kalane.

 • Nuk kisha deshire te komentoj ketu, sespe juve ju rrit vlerat ne keto raste […].

  Atehere, deshira eshte reciproke.

  flm

  • Meqenese kemi nje koment nga imami I xhamise se Dine Hoxhes, Ahmet Kalaja, po I shtroj nje pyetje: cfare qendrimi e cfare denimi ka per dike qe shpif, qe akuzon nje suni se eshte shia apo shpif pa asnje prove se e-zani mer lek nga Irani? Ti hoxhe me c’qellim na I zure ne goje shiat se s’shoh lidhje une ketu, po kush ngre shpifje une do kerkoj para Zotit te sjellin provat qe kane.

   Ti komentuesi Golden, vihu ne radhe se per te gjet se ku I marim leket ne ceshtja eshte telenovele: ka nje variant qe I marim nga Sorosi, nga CIA, nga Turqia ka nje variant tjeter (po ka dhe turq qe pyesin se nga I marim ne leket), ca te tjere qe sugjerojne se I marim nga organizata ihuane e tani vjen ti e permend iranin. Edhe hoxha jot e perforco pak punen se na permend – pa asnje lidhje racionale te leximit te tekstit – me shiat e keshtu krijohet divergjenca se me mire keshtu se sa ti thuash xhematit se cfare pune po bejne hoxhallaret kur ne vend ka fushata mediatike kundra fese.

  • A thua te kene qene tifozat e kamzes keta dhe e kane bere nga inati per humbjen?!
   Vec, e sigurte eshte o hoxhe, se turp per ne eshte qe kemi hoxhllare pa shkolle e pa mend e pa kulture si ty. Profili yt prej provinciali e analfabeti, na turperon sa s’behet ne syte e njerezve.

 • Shiitet rafidijte, mallkuesit e nenave te besimtareve dhe mallkuesit e sahabeve ketu jane ulur kembe kryq ndersa ju merreni me golat dhe kupat tju vije turp, po ju nese do te kishit pak turp nuk do te merreshit me Ehli Syetin . Profeti salallahu alejhi we selem per sojin tuaj thote ; ” Po nuk pate turp bej cte duash ” Ja nje nga argumentat normal me copy paste 2011
  WorldCat•LibraryThing•Google Books•BookFinder

  • Pra nese u bejme thirrje hoxhallareve te bejne punen te ciles i kane dale per zot, nese u terheqim verejtjen per margjinalizimin total nga shqetesimet qe kemi si bashkesi, atehere ky eshte sulm kundra ehli sunetit? Nese ketu promovohet nje liber i intelektuali i njohur boterisht,si Sejid Husein Naser, i botuar dhe ne Saudi nga katedrat universitare te ketij vendi, atehere kjo na ben ne dhe kete faqe faqe shiash? Kjo eshte sfida ime per ty, bej be e deklaro qe kjo na ben shia.

   Lus Zotin te te ndihmoje ne hajer se je imam, dhe keshilla eshte detyre e myslimanit per myslimanin e vetem per kete arsye po te jap nasihat mos perdoresh fjalesh e te dashurit te Zotit ne mbeshtetje te nefsit tend. Nuk ka asgje per turp te vesh ne dukje qe njerezit qe i kane dale per zot fese jane kthyer figura si drejtues spektaklesh, kane politizuar shtepite e Zotit dhe nuk kane adresuar sfida te kesaj bashkesie qe kane detyre ti adresojne.

  • O hoxhe, po pse i nxjerr inatin Ezanit duke permendur nje njeri qe eshte ne punen e tij mor i dashur? Jeni bere te cuditshem shume… tjetri aty thote: per mua je munafik der sa te mbulosh gruan!

   Nga dolen gjithe keta te bekuar pash Zotin…

 • Edhe cfare ka ketu per autorin dhe perkthyesin? E ben kjo faqen faqe shiash? Te pakten prej nje hoxhe duhet te pritet se ben kujdes se keto fjale i regjistrohen dhe ne japim llogari per gjerat qe themi dhe akuzat qe ngreme.

 • me humoristikja ne kete artikull, eshte lidhja e debatit e Armirit me Adrian Ndecen me Ndeshjen e futbollit te xhamise Dine Hoxha me xhamine e Kamzes.ME dmek shiko ne bejme debate intelektuale kurse keto luajne futboll.Vertet ju te ezanit ne kete rast jeni bere per tu qeshur se esht njesoj sikur ma thane kur Ahmedi jep mesim tek dinja ju pini kafe e beni lloqe kavaje.Kete lloj analogjish te drejteperdrejta ose te nenkuptuara jane shume kot keshtu beni mire ta prishni kete shkrim qe mos lini name.

  • Sa doli ndeshja Plako?

   Po, mas ndeshjes u mor gjo Amendi me ket debat apo, s’eshte pune hoxhallaresh debati mbi fene?

   Ne fakt une me ty jam. Ezani duhet ta heqe kete shkrim, sepse ne fakt duhet me thone shyqyr Zotit qe keta lloj hoxhallaresh si Amedi e Ylli Gurra merren me sport e spektakle, se sikur te ishin marre me debate intelektuale kishim per per tu bo gazi i botes.

  • e mer shebab, lidhja e kafes e lloqeve te kavajes eshte tek fakti se asnje nga ne nuk ka mare persiper, nuk ka vene callmen e nuk e pagujne myslimanet qe te perfaqsoje fene, nderkohe qe hoxha e ka mare kete peshe e telash mbi vete. Ke figurat me te larta katolike te perfshira me sulme frontale ndaj islamit ne Shqiperi dhe Kosove dhe nuk ka asnje reagim, por ka futboll. Ti nuk e sheh lidhjen e problemit, po une s’kam c’te te bej. Mesimet per te cilat flet jane muhabet me vete, po prape e kursejme se eshte hoxhe se fatkeqsisht kane mare hoxhallaret edhe kete bidatin e youtube-it e videot e mesimeve te tyre perdoren ne forume anti-islame per te ilustru cfare thone kundra fese, dhe ca nga keto video jane ilustrime fiks fare. Po ta thashe, prape i rujme e i kursejme njerezit sepse jane hoxhallare, edhe pse papergjegjshmerin e tyre e mbartim te tere.

 • Irani, ti dukesh fare qarte qe thjeshte deshiron te shfryesh mllefin tend, un as nuk jam nxenes i Hoxhe Ahmed Kalase as nuk kam mare pjese ne ndonje ndeshje me ket xhemat, por ketu shfaqet fare qarte qe ti po flet ne ajer. fantazia jote nuk paska fund ne kuptimin e komenteve dhe kundershtimit, se un nuk thashe gje qe ju si institucion merrni lek nga Irani, porse ato qe bejne komente duke postuar ne internet urrejtjen per ehli sunnetin.

  Ndersa persa i perket institucionit tuaj Admin, nuk desha ta permend sepse jemi ne nje faqe publike dhe nuk dua te flas per ceshtje te brendshme, mirepo me ti po me detyron. Para 5 vitesh kam qene brenda institucionit biles tek administrata, ku vete Administratori ne bisede e siper me nje nenpunes i thote nenpunesit qe cfar do besh sot? Ai ja kthen po iki tek fondacioni i Kur’anit qe kan shiat: “shko dhe mos dil pa jua mare ndonje lek” edhe ketu nuk ka nevoje me treguar se kush jan shiat se vetem injorantet nuk e dine rrezikun e tyre.
  Pendohuni Zotit per kete qe po beni, se nje dite keni me dhene llogari para Zotit per gjithcka qe keni bere per muslimanet e shqiperise qe ate dite kur i dhate driten jeshile fondacionit te kuranit per aktivitetin e saj ne Shqiperi. I keni vene nje bela mbrapa muslimanve por do ja shikoni edhe ju rrezikun e tyre ne te ardhmen.

  • E-zani ka vetem tre vjete qe egziston. Une kam mbi 15 vjet qe kam ikur nga Shqiperia dhe ne nuk kemi asnje zyre, asnje administrate sepse ne nuk marim fonde prej askujt dhe kjo na ben te lire. Administratoret e tjere te ketij blogu kane nxjere buken e gojes si pedagoge apo ne kurbet e nuk kemi pare per asnje qindarke deren e asnje organizate shia apo sunish, e as te Sorosit sic na kane akuzuar te tjere. Zero. Muhabetet per fonde coji tjeter kund dhe ti dhe ai hoxha qe i perforcon. Ju jeni per turp qe nuk merreni me thelbin e debatit por kerkoni te mbuloni kritiken per aktivitetin tuaj duke sulmuar me akuza te rreme kete blog. Zoti ju drejtofte.

 • Me falni, por se kuptoj çfar te keqe ka ketu qe muslimani te luaj futboll. Pse çfar kujtuat ju, se muslimani di veç me u fal dhe asgje tjeter? Bravo myftinia dhe imam Ahmed Kalaja. Zoti jua shtoft aktivitet ne sherbim te vllazeris islame.

  • Si ere c’te keqe ka? Me dogji skendinen per i gol Kamza!

   Ti mer ymer, a e kupto se cfare roli e detyre kon hoxhallaret a jo? Me fillu me u bo myftinia federate, i bi me shku me i mor fetvate te Lorik Cana neser.

 • Jeni teper te cuditshem. Ai perkthyesi eshte perkthyesi i pjeses me te madhe te literatures rafidije ne shqip, se te ishte shiite hajde do te thojshim ska gje, se i keni vellezer. Po ju i keni hapur dyert e reklames rafidijve per te cilet dijetaret e Islamit kane gjykuar se jane te dale. Une nuk po shpif, por hyr ne didlli.com. Ju, sic e thote ky vellai lart, merrni leke nga t’ju vijne dhe nuk ju intereson se kush eshte ai qe ju obligon lufte me mullijte e eres me cdo Imam te Ehli Synetit. Pavaresisht se ai mund te kete mangesi, ka tryeza te rrumbullakta qe mund te zgjidhen, por rafidijte nuk jane te kenaqur me kaq. Turpi eshte virtyt i besimtarit, gje qe juve ju mungon, derisa reklamoni sharesit e nenes tuaj dhe times, Ashies radijallahu anha. Pendohuni dhe hiqni dore se do te jeni edhe ju pjese e mallkimit te Zotit derisa rekalmoni ata qe thone se Aisheja nena ime dhe e juaja “nese e besoni kete” eshte ne zjarr; derisa reklamoni ata qe thoni se Kurani ka mangesi e halifet jane ne ferr. Hiqni dore nga keto lojra te felliqura se nuk ju ka hije vazhdoni me te njejten linje prej 5 vjetesh.

  Pervec redaktimit, ishte i nevojshem nenvizimi i disa fragmenteve, per te kuptuar akuzat (reklama, fondet, inkuizicioni ndaj hoxhallareve) dhe mallkimin.

  • Ne cilin liber te perkthyesit thuhet se Aishja r.a dhe halifet r. anhum jane ne zjarr dhe se Kur’ani ka mangesi?

   • Prandaj nuk u jep Zoti i madh sukses ketyre, sepse po ta kishin ne dore keta, do digjnin librin, perkthyesin, Ezanin dhe internetin.

  • Hadith
   Ata qe mallkojne ne kete dunja ne diten e gjykimit Allahu xh.sh tjeter nuk do ti lejoje te jene deshmitare dhe as ndermjetesues.
   Hadith
   Mallkimi i muslimanit eshte sikur ta vrasesh mylsymanin
   Hadith
   Myslimani nuk sulmon nuk akuzon dhe nuk mallkon myslymanin

 • E di eshte puna Gyso qe ju ne nje vrime i bini fyellit ju skeni qejf me u marre me problemin por me njerzit se po te kishin qejf te merreshit me problemin nuk do e conin debatin deri ne kete pike.Une prape te shtroj pytjen se cfare lidhje ka Goli i kampionatit me shkrimin e Ardian Ndreces qe i keni bere parahyrje?Me jep nje pergjigje ti ose shkruesi shkrimit.

  Se dyti, ti thua imam Ahmedit se ka nivel te ulet intekeltual nderkohe qe kjo deshmon kundra teje se po te kishe dy cika tru nuk i thuhet nje imami keshtu ne publik.Cfare edukate tirance ke ti kur shprehesh keshtu, po te ishe ne ndonje studio televizive sdo ta kishe perdorur kete gjuhe sepse do rafionoje buzet per tu dukur intelektual qofte dhe me Ardian Ndrecen e me Mero Bazen.

  Ahmedi ta tha troc sa merreni me Kampionatin e futbollit merruni me shkrimet kunder rafidive qe i publikoni e reklamoni ne faqen tuaj. Nuk e di kush e ka bere kete shkrimin. S’besoj se e ka bere ai djali Besniku qe punon ne xhiden e coca coles e as ti se duket qe shkrim shkruesi eshte shume amator ne te shkruar.

  Hiqni dore prej ketyre flet rrufeve dhe merruni me gjera me te dobishme.

  • shiko shiko, replikat per nivelin kulturor te bene pershtypje por shpifjet nuk te bejne pershtypje. Me cfare metri i mat keto pune ti?

 • E-zani eshte nje faqe qe ka qindra artikuj, ku nder te tjera autoret kane mbrojtur edhe imamet nga sulme apo akuza te ndryshme dhe ti po ben fjale per nje prej tyre, dhe per ate nje prej tyre dhe ne baze ketij te fundit po ngre padi kunder gjithe faqes.

  Plus kesaj kalon ne akuza per leke te marra andej kendej per propagandim te kufareve mbi baze deshmishe vellezerish anonime te paidentifikuar.

  Libri ne fjale, per te cilin po flet, eshte nje liber hyrje ne filozofine islame. Eshte histori e filozofise islame, me te keqijat dhe te mirat e saj, dhe nga kjo perspektive eshte nje liber i shkelqyer qe paraqet gjithe filozofine islame ashtu sic eshte, nga ana historike. A ke lexuar ti?

  Ne kete faqe qe propagandon shiizmin ke kontribuar edhe ti, ndoshta neser del nje person qe ka qene pjesa jone dhe deshmon qe ti je bashkepuntori jone ne perhapjen e shiizmit.

  Une qe kam faqen erasmus, qekam poliagjent, se aty ka artikuj te shkruar nga te krishtere, nga hebrenje apo nga studiues sekulare, si edhe nga myslimane. Kesisoj i bie te jem poliagjent dhe propagandues i te gjitha ketyre feve njeheresh.

  A kemi lojtur te gjithe nga fiqiri a po me duket mua? A kemi humbur sensin e mases? A e kemi humbur turpin? Po vetedijen islame? Po husnu dhanin, por drojen ndaj Zotit?

  Allahu na ruajte!

 • Pertej dakordances se plote per sa Gysi shkruan me siper, desha te shtoj se perpjekja jote Ahmed ne menyre ripetitive per te prekur ndjeshmerite e muslimaneve (lexuesve te ketij blogu), duke pretenduar kinse ky blog i ben reklame sharesve te nenes se besimtareve r.a dhe sahabeve r.a, pervecse jo e sakte eshte mjerane. Thirrja ne kauze e me te mireve prej njerzve per te devijuar debatin nga thelbi i tij, nese nuk eshte malinje, eshte jo dinjitoze. Emertimi “hoxhe” qe ti mban duhet te beje ty me te kujdesshem ne ate qe thua e shkruan. E jo te jape te drejten te kercenosh me fe-prishje kedo qe kritikon apo thumbon rolin tend si “pishtar ndricues”. Do te ishte e udhes qe perpara se te uleshe e te formuloje akuza te paqena, te vendosje qofte vetem per nje moment ne dyshim se a je duke e kryer si duhet misionin qe ke marre persiper. Per dijeni tenden, dhe cilitdo tjeter, per cdo admin te ketij blogu Aishja r.a eshte nena e besimtareve dhe sahabet r.a jane me te miret e njerezve. Nuk kane lejuar e nuk do lejojne kurre qe dikush t’i permende me dashakeqesi. Ve selam!

 • keqardhje per kete gjuhe komunikimi mes muslimaneve dhe vetem keqardhje, per kete keqkuptim te vazhdueshmem, per kete konflikt qe vetem se miresi nuk mund te prodhoj!

 • Duke lexuar shkrimin dhe komentet ne radhe, me erdhi shume shume keq per gjuhen emocionale.

  Faleminderit per shqetesimin dhe per vleresimin I. bej V., por, siç pohova me pare, t’i qendrojme temes, nese kemi per te komentuar, dhe t’i largohemi pikerisht emocioneve qe ti nenvizon.

 • Aksion Civil mysliman. Aman kujdes se e ktheni ne parti pastaj:) Eshte trend i parezistueshem. I duheni islamit ne shqiperi kshu qe kujdes nga keto organizimet civile se muslimanet shqiptare skane shume sukses me kto:)
  Meqe ra fjala pse sbeni nje shkrim per xhamine se ska lezet. Qoft dhe nje urim me skepticizem brenda do i kishte hije nje blogu serioz Shqiptar.
  Sa per diskutimin, jam plotesisht dakort qe myftinia duhet te jete me prezente ne jeten fetare. Nese do mbushej prezenca, atehere sdo ishte ndonje hata, perkundrazi do ishte dicka pozitive organizimi i nje kampionati.
  Gjith te mirat. Sa per shiitet dhe reklamimin e tyre, dhe ktu besoj se duhet me qene i kujdesshem. Thjesht me ken pak ma i myllun asht puna. Ska lezet me ken aq i hapun 😉

  • edhe te na lusesh, nuk jena cuna e goca partishe ne. Pjese e motivimit te shkrimit eshte peshtirosja me kete politizim te cdo aspekti fetar.

   shkrimi per xhamine do jete postuar teksa shkruje komentin (jo tamam pershendetja qe kishe nder mend). Sa per kampionatin, sigurisht le te luje njerzia futboll sa tu shkoj djersa lum (nga njehere luj dhe vete) po ja kane var puneve te rendesishme. Kane dhe drejtori per dialogun nderfetar. Ahmedi mori per kot se kjo i drejtohej se pari myftinise po c’a ti bosh ca gjera nuk kuptohen. Ama sic thoshte nje komentues, ndoshta me mire qe nuk meren me keto pune. Sejid Husein Nasri eshte sebep dhe se fundmi, per njerezit me formimin e duhur, eshte lexim i frytshem e s’do kem kurre problem t’ia sugjeroj kujtdo qe ka formimin e duhur per ta lexuar.

 • ndjej keqardhje per ate qe shoh ketu. si xhanem nuk kemi gjetur akoma nje rruge komunikimi normal mes njeri-tjetrit?

 • Si musliman me shqeteson shume permendja e lekeve si akuze ndaj atij qe mendon ndryshe. Ideja eshte qe cdo njeri duhet te mendoje si ne, kush mendon ndryshe, eshhte ose qafir i pafe, ose budalla, ose i pandershem, ose i shitur me leke. Sfida ime si komentues ketu e si mik i ezanit eshte: kush nuk eshte i pafe, budalla, i pandershem apo i shitur diku me leke, le te na tregoje me fakte ku i merr leket e-zani dhe nqs nuk e provon kete me fakte, le te zgjedhe kujt grupi i takon prej atyre kater grupeve. Po qe se e provon dikush qe ezani nuk eshte vullnetar, sic e dime ne qe e mbeshtesim, po merr para nga Irani, Saudia, Turqia, CIA, Serbia ( Greqia eshte ne krize) le te na informoje, qe te ikim edhe prej ketu, pa kthyer koken pas. Nese gjithe bota eshte vetem me te pafe, budallenj, te pandershem apo te shitur, nuk ka me kuptim dialogu. Na jepni numrin e llogarise bankare, e le te fitoje debatin ai qe ka me shume zero tek argumenti i tij

  • Sigurisht po perfitojne dhe nga fakti qe e kane mbrapamendimin se nuk do biem kurre ne nivelin e tyre e prandaj Jane te qete te leshojne cfare tu zere goja.

 • Imam Gazaliu
  Njerzit ndahen ne 4 grupe persa i perket Lavderimit dhe Qortimit

  Grupi i pare
  Njeriu qe lavderohet shpreh falenderimin ndaj atij qe e lavderon dhe
  Kur qortohet shpreh pakenaqesine dhe kerkon te hakmerret me te gjitha menyrat ndaj atij qe e qorton. Ne kete grup ben pjese pjesa me e madhe e njerezve dhe eshte grupi me i keq

  Grupi i dyte
  Njeriu qe qortohet e urren qortuesin pavaresisht se nuk e shpreh dhe permban gjuhen dhe gjymtyret nga hakmarrja.
  Kenaqet me lavderuesin panvaresisht se nuk e shpeh kenaqesine.
  Edhe ky grup eshte i keq megjithese me i mire se i pari.

  Grupi i trete
  Ky grup ka nivel te larte. Ne kete grup bejne pjese njerezit qe kane frike Zotin, qortimi dhe lavderimi jane te barabarte per ta. Qortimi nuk i ben ata te ndjehen keq as lavderimi nuk i ben te ndjehen mire. Sjellja e tyre eshte e njejte si kur rrine me qortuesit ashtu edhe me lavderuesit. Gatishmeria per te permbushur nevojat e qortuesit dhe lavderuesit dhe keqardhja ne raste fatkeqesie eshte e njejte.

  Grupi i katert
  Eshte grupi me nivel me te larte ku bejne pjese njerezit e devotshem. Ata nuk i duan personat qe i lavderojne dhe rrine larg tyre sepse e dijne qe lavderimi i con ne humbje dhe shkateron fene e tyre. Nga ana tjeter ata i duan dhe i mbajne afer personat qortojne pasi e dijne qe ata i vene ne dukje te metat dhe i tregojne gabimet kusht ky i domosdoshem per te qendruar ne rruge te drejte.

  Pyetja ime per ju z Kalaja: Ne cilin grup mendoni se beni pjese?
  Pasi une mendoj se ju po kryeni nje hakmarrje personale ndaj Gysit dhe bashkepunetoreve te tij duke ” e nxjerre nga vija e partise” e duke e akuzuar per mitmarrje e lidhje me shiite pasi ne te gjithe e njohim Gysin dhe punen e tij
  E jo duke e pare si miresi ku njeriu e falenderon qortuesin pasi i jep mundesine per tu rregulluar (edhe nese qortimi mund te mos qendroje).
  Mos harro se ti je shembull per te tjeret. Ne te njejten menyre mund te sillemi edhe ne me ata qe na qortojne
  Gjithsesi Zoti i udhezofte e i meshirofte ne vend te denimit muslimanet ciledo qofshin ata sunit,shija,radifije,mutalizit,asharij etj.

 • Urdherese
  Nga grupimi hyp zdryp po rri nolt. Duke filluar nga dita e hene date: 29 prill 2013 miladi e njevlershme me: 19 xhumadi ahir 1434 hixhri te gjithe muslimanet e tiranes duhet te perdorin si zile celulari melodine e kenges Ke shkallet e tujonit.

  • Mos harro, njeri me kritika, tjetri me mallkime. Ec aty 2all, nje puder me zbukuru plaget, me i von te tan ne nje kandar.

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *