Mbi Komentin e Dom Gjergj Metës

indexArtikulli i Armir Taraj i postuar pak ditë më parë në këtë faqe, u postua mbrëmë edhe në faqen Respublica dhe u komentua më pas nga Dom Gjergj Meta, e vetë ky koment u postua nga Respublica si lajm më vete në ballinën e kësaj faqeje. Shkruan Dom Gjergji

“Per Zotin Taraj ne fakt dua te bej disa sqarime. Po edhe une e kam marre ate email. Mendoj qe Zoti Taraj ngaterron dy ceshtje: islamizmin me Turqine.

Per te paren dua t’i bej me dije Zotit Taraj se edhe pse nuk i jam pergjigjur privatisht emailit tuaj i jam pergjigjur atij publikisht me nje shkrim ne Mapo me date 6 prill 2013 dhe mund te lexoni ne kete link: http://www.mapo.al/2013/04/06/feja-si-shkak-per-lufte/.

Por nese nuk ju mjafton kjo mund te lexoni nje artikull tjeter i cili pervec se ne Mapo eshte marre edhe nga website me frymezim islamik konkretisht mund ta gjeni  ne kete website: https://www.e-zani.org/2012/09/19/dom-gjergj-meta-pafajesia-e… pervecse ne Mapo: http://www.mapo.al/2012/09/19/pafajesia-e-religjionit/ apo edhe ne vete Respublica: http://respublica.al/artikuj/2012/09/20/gjergj-meta-liria-pe…. Ne kete artikull kam mbrojtur ndjenjat fetare ne pergjithesi e ato islame ne vecanti nga filmi Pafajesia e myslimavene. Dhe per kete kam pasur edhe telefonata e pergezime nga miqte e mi myslimane.

Atehere Zoti Taraj ndoshta ju nuk jeni i informuar per kete gje prandaj tani e tutje verjani mendjen shtypit me shume para se te akuzoni.

Sa i perket ceshtjes se dyte ate per te cilen flet Ardian Ndreca per kete nuk marr persiper cfare thote prof. Ndreca, por ne nje gje une jam dakort me te dhe me shume te tjere qe Turqia ne Shqiperi ka qene nje pushtuese 500 vjecare. Te nderrosh termat e historise ne lidhje me pushtimin turk do te ishte sikur tani te vini italianet e te na thonin: degjoni ne tekstet tuaja shkruani qe me 7 prill 1939 ne erdhem t’ju benim nje vizite kortezie dhe jo per t’ju pushtuar, ose sikur Gjermanet t’u thonin hebrenjeve: shikoni tani nderroni tekstet dhe thoni qe nazistet kishin vetem per qellim t’ju mbronin nga i ftohti prandaj ndertuan furrat e djegjes.

Prandaj i dashur taraj askush nuk mund te na thote e aq me pak qeveria turke te ndryshojme termat e historise sepse dikujt i pelqen keshtu. Dhe nuk ka lidhje islamizmi me kete ceshtje. Kush do te sulmoje islamizmin me pretekst otomanizmin ben shume keq, por edhe kush identifikon otomanizmin me islamizmin ben keq ne dem te islamizmit, por kjo nuk eshte me puna e ime.”

Artikulli që citon z. Meta nuk sqaron se është përgjigje ndaj letrës së z. Taraj – edhe pse vetë Armiri kishte komentuar se mund të jetë i tillë -, e megjithëse dakordohemi me mesazhin qëndror të tij, z. Meta nuk adreson kërkesën më se legjitime të muslimanëve, si z. Taraj, që përfaqësuesit e katolikëve të distancohen publikisht nga ekstremistët në mesin e tyre. Në të kundërt, nuk mund të mos shohim meandret e cinizmit në përgjigjen e Dom Gjergjit si dhe akuzën se z. Taraj po ngatërron Islamin me Turqinë. Besojmë se është pikërisht e kundërta, siç nenvizohet tek komenti i pergjigjes se z. Meta:

«I nderuar dom Gjergji, do kërkoja që perpara se tii kerkonit z. Taraj të rilexonte tekstet që po debatohen, të riktheheshit e t’i rilexonit ato vetë. Ardian Ndreca flet për lutjet arabisht që shkatërrojnë shqiptarizmën – jo për Turqinë. Shan Zefi thotë se Islami solli shkatërrimin e kulturës shqiptare. Nuk po e ngatërron z. Taraj Islamin me Turqinë, por gjuha kundra Islamit është e qartë në ditën me diell. Kjo gjuhë nuk shpreh një kuptim të historisë, por është gjuhë e urrejtjes.

Në referencën ndaj faqes që unë administroj, e-zani.com, do mund të keni parë që përveç shkrimit tuaj kemi postuar në shumë raste teologë të krishterë, shumë syresh katolikë, ashtu si dhe përkthimin e ftesës që teologë muslimanë i kanë drejtuar të krishterëve globalisht për të ardhur pranë njëri-tjetrit në atë çfarë është e përbashkët midis muslimanëve dhe të krishterëve. E kemi bërë këtë me bindjen e shprehur edhe në artikullin e z. Taraj se qëndrimet ekstremiste të Shan Zefit dhe Ardian Ndrecës nuk janë në dakordim me qëndrimet publike të Vatikanit ndaj muslimanëve; e kemi bërë me bindjen se në Shqipëri ajo që mund të duket si përplasje ndërfetare është më tepër e frymëzuar nga politika identitare që s’kanë të bëjnë me thelbin e besimit të katolikëve apo muslimanëve. Në këtë kontekst kemi dashur të sjellim për lexuesit tanë edhe zëra mbështetës nga të krishterët siç ishte artikulli juaj, për të treguar se muslimanë e të krishterë teksa mund të dallojnë në mënyrën se si kërkojnë afrimin me Zotin apo në esencën e Jezu Krishtit, paqja qoftë mbi të, bashkohen gjithsesi në shumë vlera e në përpjekjen e dedikimin e një jete në shërbim të Zotit dhe krijesave të Zotit. Mund të keni parë se në faqen tonë kemi berë vazhdimisht thirje për dialog ndërfetar, si ky shkrim vetëm pak ditë më parë ku marim shkas nga fakti që Papa i ri ka marrë emrin e Shën Françeskut. https://www.e-zani.org/2013/03/31/san-francisko-takon-sulltan…

Në anën tjetër, kemi bindjen se gjuha e cituar më sipër nga dy figura publike katolike, ashtu siç mund të gjendet ndër muslimanë dhe të cilën në disa raste në e kemi kritikuar, helmon marrëdhëniet e përbashkëta. Se fundmi, nuk është vendi këtu të sqarojmë gjërë e gjatë pesë shekuj histori të shqiptarëve në Perandorinë Osmane, por nuk ka naivë mos kuptojë kur sulmet kundra Turqisë apo trashëgimisë osmane përdoren për të atakuar Islamin dhe trashëgiminë islame, siç bëjnë dhe Ndreca e Zefi.

Vlerësoj maksimalisht angazhimin tuaj edhe në shkrimin e këtij komenti ashtu si dhe në thelbin e mesazhit tuaj kundra përdorimit të fesë si nxitës konfliktesh dhe kjo më nxiti t’ju drejtohem në nje hapësirë komunikimi që përndryshe mendoj se ka kohë që ka humbur cilësinë etike. Mbetem me shpresë se figura juaj do të vazhdojë të promovojë qëndrime të ekuilibruara dhe vlera me të cilat edhe shumë muslimanë mund të identifikohen. Paqe.»

Pavarësisht toneve të këtyre shkëmbimeve, besojmë se janë shumë më të vlefshme në ngritjen e debateve për gjërat që realisht shqetësojnë bashkësitë fetare, sesa të vazhdohet me dekore për harmoninë fetare në një kohë që retorikat ashpërsohen. Apelimi ndaj dom Gjergjit dhe kolegëve të tij që të distancohen nga ekstremistët katolikë vjen nga besimi se këto qëndrime ekstreme nuk janë qëndrimet themeltare të bashkësive tona e të liderëve fetarë. Kjo ka qenë arsyeja pse ne kemi qenë të ashpër ndaj retorikës ekstremiste në gjirin tonë dhe besojmë se do ishte në favor të kujtdo që njerëzit me besim të mirëfilltë e me sens human të bënin të njëjtën gjë në komunitetet e tyre.

Comments

 • Keshtu shkruante Ndreca:

  “Dopo la Seconda Guerra mondiale, mentre l’Occidente che aveva trionfato sul nazi-fascismo si godeva i frutti della vittoria, l’Albania insieme al campo sovietico cadeva in uno dei peggiori incubi della sua storia. Il comunismo albanese di Enver Hoxha nel suo astio profondo contro la religione cristiana e nel suo totalitarismo privo di qualsiasi spiritualità, mostrava di unire in sé l’eredità del dispotismo ottomano con la “barbarie bolscevica” di stampo leninista. Che il comunismo albanese sia stato di matrice islamica lo dimostra l’accanimento speciale nei confronti della Chiesa cattolica e dei suoi membri. Ciò che suona molto strano per un leader comunista come Hoxha, per quarant’anni alla guida del primo paese nel mondo ateo per costituzione, è che nell’ultima sua opera, intitolata Appunti sul Medio Oriente, egli inneggi apertamente alla civiltà arabo-musulmana e alla presunta superiorità del Corano sulla Bibbia.”

  E kjo eshte edhe me e rende se ceshtja e Perandorise Osmane apo e trashegimise se saj.
  Ndreca nuk akuzon vetem muslimanet, por edhe fene Islame.

 • Ti Armir nje here sqaro Forumin e te Rinjve Muslimane te Kosoves nese je apo jo musliman, pastaj diskutojme. Se ti nuk u dukesh musliman ketyre.

  Domethene, ti thua qe je musliman, shkruan si musliman, shkon ne xhami, po ketyre nuk u mbushet mendja. Po te me ndodhte kjo mua, do u nisja zyrtarisht me poste ne Forum si prove nje fotografi te synetllekut, se ndoshta u prishej mendja.

  Fatkeqsisht Armir, fajin nuk na e ka as Dom Shan Zefi as Ardian Ndreca. Nga tipa si keta duhet pritur dhe me keq, dhe shyqyr qe kane mundesi te bejne vetem kaq sa bejne. Po me keta barbaret tane si i behet Armir? Keta ne fakt fshihen pas teje e njerezve si ti dhe fatkeqsisht ti me shkrimet e tua u sherben atyre. Nese paburreria e hoxhallareve do vazhdoje deri aty sa te fshehin koken si struci e te mos i degjenerojne keta barbare, punet do jene te perziera dhe ti me shoket e tu, duke sqaruar qe islami eshte paqe dhe miresi, do krijoni mburoje dashje padashje per keta barbare. Ti u jep oksigjen barbareve duke folur per paqen, kur keta bejne sherrin. Ne vend qe ti shkruash monsinjor Frendos, shkruaji Naim Ternaves, Ahmed Kalase, Bekir Halimit, Enis Goges, Shefqet Krasniqit, Bashkim Aliut e gjithe atyre qe vene callme ne koke dhe i thone vetes hoxhallare. KUsh i detyroi te behen hoxhallare e imame keta? Pse nuk i dalin punes per zot? Nese keta nuk do marrin masa kunder barbareve, edhe keta duhen braktisur, se po mundesojne barbarine duke mos e goditur. Nese nuk ka autoritet, nuk ka fe Armir, po ka kaos. Nese do kishte autoritet fetar tamam, as Shan Zefi e as kusherinjte tij muslimane te Forumit nuk do mund te shanin si shajne. Jane keta barbaret e Forumit me shoke, prandaj ben qejf Shan Zefi e fyen Islamin haptas, pa u merakosur, dhe eshte Naim Ternava, prandaj eshte dhe Forumi. Ky eshte fataliteti o Armir, prandaj me mire leri barbaret te merren vesh me njeri-tjetrin, e shih punen tende me mire. NJe cope toke 1 meter e gjysem katror i duhet muslimanit sa eshte gjalle per t’iu perkulur Zotit, dhe po aq kur te vdese. Per me shume se kaq duhen insititucione. Kur keto nuk jane, ka kaos, ose fitne nqs e kupton me mire keshtu. Ne kohe fitneje, duhet bere zemra gur, e duhet lene te behet e keqja deri ne fund, pa ia shtuar jeten me oksigjen si po ia shtoni ju.

  • Je shume konfuz o O i LSI-se. Keta te FRM sipas teje tani jane cuna te mire apo barbare se s’po e kuptoj? Se po te jene cuna te mire, ndoshta po ua coj ate proven qe kerkojne qe te bien rehat e te me lene e mua rehat ne islamin tim. Po te jene barbare ama, sic thua ti, c’kuptim ka te merrem me ta? Barbaret nuk pyesin per prova, ka rrezik e perdorin ate prove kunder meje duke me quajtur cifut e spiun i Mosadit (se si shiks me ka akuzuar dikur nje O tjeter)…
   Sidoqofte pse nuk mundohesh te sqarosh pak ato qe kerkon te thuash? Cfare pretendon qe te bejne gjithe keta hoxhallare qe permend e qe nuk po e bejne? Fol hapur, mos u rezervo, te nxjerrim dicka ne drite te pakten nga gjithe ky peshtjellim.

   • Ajo qe thote O-ja nuk mohon vleren e perpjekjes tende Armir. Perkundrazi O-ja po perpiqet qe kete problem shume te rendesishem qe ti ke ngritur, ta zgjeroje duke na ndergjegjesuar per rrenjet e problemit brenda nesh. Kjo nuk rrezon aspak perpjekjen tende per te cilen meriton respektin e cdo njeriu qe interesohet per marredheniet mes komuniteteve fetare ne kete vend.

   • procesi i replikave, autokritikave, leterkembimeve, sqarimeve, moderimeve eshte komplet i pafund, dhe vetem si hobi ka kuptim. Ky muhabet eshte si te luftosh permbytjen ne Shkoder me kove ne dore. Une them se duhen ndertuar digat. Nese nuk ndertohen digat, hajde te ikim nga Shkodra fare, me gjithe kove

   • Eshte interesante Armir te veresh se sa efikase po tregohet menyra jote me te cilet ngrite zerin duke kerkuar me argumente qe gjuha e urrejtjes, mashtrimit dhe percarjes, te mos gjeje vend midis bashkesive fetare ne vend, duke u nisur nga vetja fillimisht. Kjo MENYRE dhe zerat e tjere qe e perkrahen ate duket se kane shqetesuar seriozisht te gjithe qe ata haptas apo tinezisht perpiqen kunder muslimaneve ne kete vend. Letra qe ti u dergove dhe menyra qytetare dhe dashamirese me te cilen ti e shkrove dhe mbrojtje ate kane carmatosur shume nga ata qe nuk lene gure pa levizur per te mbajtur gjalle nje gjuhe urrjetjeje qe duket se furnizohet nga koha e Kryqezatave. Menyra jote Armir, nga ana tjeter, duket se eshte edhe nje argument me shume kunder skeptikeve te efikasitetit te reagimeve nepermjet rrjeteve sociale ne internet. Pergezime edhe nje here…

 • O O, kam pershtypjen se ajo resmja duhet derguar ne Kanda e jo ne Peje te forumi, se ata te shkretet jane miskine, mesazhi duhet cuar te guruja e tyre.

  E kam thene me pare qe duhen kontaktuar universitetet ne Kanada ku ai kryerrugaci i tyre perpiqet te hiqet si studiues e duhen treguar kontributet e ketij njeriu ne gjuhen e urrejtjes. Ja kemi ruajtur xhevahiret qe ka perhapur prej vitesh.

 • Ka te drejte O-ja. Puna eshte se, kur arrin tjetri prej Kanadaje te beje corap dynjane kendej, kjo tregon se cfare krize ka autoriteti. Por nuk eshte kaq. Me i cu leter hoxhallareve, eshte si me lujte “cova i leter mu ne poste, tuj shku rruges m’humi”.

 • Gjithsecili ben aq sa ka mundesi. Ti O ke te drejte, mendoj gjithashtu qe duhet me shume perkushtrim vetes dhe mes gjirit tone dhe durim ne kohe te tilla. Por ne anen tjeter cfare ke bere konkretisht vete dicka qe te ben te kritikosh perpjekjen e armirit? Vete pervec muhabete kafeje dhe pjesmarjen ne kete forum skam gje te tregoje. Biles dhe pjesmarjen ketu shpesh vetem se acaroj lexuesit dhe sidomos administratoret:) .
  Perpjekja po qe me qellim per Allah dhe asgje tjeter dhe perderisa i permbahet edukates islame dhe tradites se Profetit a.s ne menyre e ne cilesi gje te cilen armiri e ka permbushur duhet uruar sado e vogel. Dhe suksesi apo jo vjen vetem prej Allahut te Madhnueshem.

 • Trendafil, nuk pashe qe O-ja te kritikonte Armirin, ishte nje forme ironije ndaj hoxhallareve, qe nuk bejne detyren e tyre ne kete gje, dhe i mbetet pastaj Armirit per ta bere. Mos i lexo gjerat literalisht.

 • “procesi i replikave, autokritikave, leterkembimeve, sqarimeve, moderimeve eshte komplet i pafund, dhe vetem si hobi ka kuptim. Ky muhabet eshte si te luftosh permbytjen ne Shkoder me kove ne dore.”

  Karafil efendi lexo ose shih me mire.

 • Armir Taraj, kur te mbulosh gruan me shami dhe te lesh punen ne kompanine izraelite ku ti punon ne NY, ne do te te besojme qe je musliman. Perndryshe ti ne na dukesh munafik.
  Kurse keta qe shajne O-ne ne Kanada, sikur te benin per Islam sa gjysma e O-se do te ishte mire puna. Po ju jeni si miza qe ben vetem zhurme e asgje me shume.

  • Po te isha cinik dhe nisur nga gjuha qe perdor dhe menyren se si shkruan, do te mendoja qe ti je hafije i punesuar ne bodrum-zyren e Ndreces ku tashme eshte krrysur, dhe ke ardhur ketu te fusesh sherr e shamate si ata djajte qe pershperisin te keqen.

   Per Islamin e gjithsecilit Mjaftueshem eshte Allahu Zot i zemrave te njerezve si Deshmitar. Ne Islam nuk permendim grate e te tjereve e sidomos gra besimtare apo te besimtareve qe Allahu i Madhnueshem i ka ngritur ne rank, larte e poshte, e as themi per myslymanin vecse mire perndryshe heshtim. Lidhur me termin munafik qe perdor (shpresoj te ta kete shpjeguar Ndreca kuptimin, dhe jo…nuk eshte turqisht) dhe perdorimin ndaj nje myslymani vetem dikush pa frike ne Zot do ta perdorte me vend e pa vend.

   Si perfundim mize je vete.

  • Turp te keshe ti dora qe shkruan me FMR. Me stil stalinist i beni biografine njerezve duke i shantazhuar ne normalitetin e tyre. Je duke notuar ne ujrat e tekfirin bukurosh. Eshte e trishte dhe tronditese si besimtar te perballemi me realitete te cilat bash Profeti as. i ka pershkruar si bashkeshoqeruese te umetit musliman. Elhamdulila, ngushelluese per kete fenomen shkatrrimtar eshte pikerisht po kjo e vertete profetike qe na garanton se funderrinat brenda besimtereve do te na shoqerojne deri ne Diten e Fundit.

   • Keto dite na kane ardhur disa mesazhe te tilla e pergjithesisht kemi menduar qe jane aq banale saqe nuk ja vlen te postohen. Por edhe duhet ditur se cfare miskinesh kemi mes nesh, te cilet ne fakt do sherbejne perhere per te legjitimuar Ndrecen me shoke.

  • Po ndiqja shkrimin e Armirit dhe replikat ketu e ne Respublica e nuk desha te perzihesha ne kete muhabet. Se pari po i drejtohem ketij komentit ketu me lart nga FRM qe mesa kuptoj eshte nga Forumi Rinor Musliman. Te kesh nusen pa shami e te punosh per kompani izraelite nuk te ben munafik. Nese po mbroni Olsi Jazexhiun, ne kete menyre po beni te njejten gje qe Olsit i beri para pak kohesh Ahmet Kalaja duke e nxjerre qafir. Eshte budallallik dhe pa vend te thuhet dicka e tille e Forumi si shoqat e shoqerise civile nuk ka pse merret me fetva kush eshte e kush nuk eshte munafik. Per me teper nuk eshte serioze qe ne emer te nje shoqate te behet nje koment i tille. Duke kaluar tek shkrimi i Armirit, me vjen mire qe Armiri shkruajti kunder ekstremistit Ndreca. Sidoqofte, te krahasosh deklaraten e FRM me qendrimet e Ndreces eshte e tepert. Ne shkrim pas shkrimi Ndreca kerkon persekutimin e muslimaneve, shkateriimin e fese se tyre, mbrojtjen e ofendimit te identitetit te tyre dhe ruajtjen e status quo-se ne historine tone komunisto-katolike. Nga ana tjeter, FRM eshte nje proteste ndaj kesaj, por jo nje qendrim ekstremist ndaj katolikeve. Keto te dyja nuk mund te barazohen. Menyra e komunikimit te mesazhit eshte tjeter gje dhe mund te diskutohet. Po ne lidhje me shkrimin, shpresoj qe Armiri te kete kuptuar se katoliket nuk e lene njeri-tjetrin ne balte. Nese Armiri po shpresonte te vinte njerin prift si gjoja te moderuar, kunder priftit tjeter, pergjigjen e mori nga te dy. Ata problemet i zgjidhin mes vete e jo si ben Armiri duke shkruar fleterrufe ne nje perpjekje te qarte per ta denuar si ekstremist e nxites te ekstremizmit Olsi Jazexhiun. Ne fund, kam dhe nje problem me komentet pa emer ketu, vecanerisht komentet e O dhe Dalan. Une nuk para kam qejf te komentoj ne forume se muhabetet zgjaten e s’para ka ndonje frut prej tyre pervec harxhimit te kohes. Sidoqofte, nje koment ne lidhje me akuzat pa emer une e kam bere ketu edhe kohe me pare. Tani, “rrugaci qe perpiqet te hiqet si studiues”, dhe besoj edhe ketu eshte fjala per Olsi Jazexhiun, jo thjesht perpiqet te hiqet si studiues por eshte studiues, doktor i historise nga Instituti Europian i Firences, nje institucion shume i njohur dhe i nderuar ne Europe dhe bote ku ka studiuar me Maria Todoroven e te tjere. Problemin me te madh e kam me kete punen e “ruajtjes se xhevahireve” dhe te spiunllikut ne universitetet ne Kanada. Kjo qe te jeni te dy te qarte ky eshte spiunllik 80 leksh i kohes se Enverit, nuk ka emer tjeter per te. Une ju ftoj qe te vini emrin ne komente te tilla e nese keni ankesa per aktivitetin e Olsit, bejeni si burrat e si muslimanet dhe dergojeni e nese ju duhet ndonje adrese ju ndihmoj dhe une se jetoj e studioj ne Kanada, megjithese jam i sigurt qe i rremoni dhe i gjeni neper website. Qendrimet dhe “xhevahiret” e tij, Olsi i ka ne FB, i ka ne shkrime dhe i ka te hapura e nuk besoj se ka frike nga te tilla spiunlleqe. Une i bej ftese te gjitheve, sic i bera koment edhe Ahmet Kalase, qe per probleme personale te mos perdorin fene dhe menyra te tjera te tilla si keto ketu, per t’u hakmarre. Hajt qofshi me shendet dhe selam.

   • Ilirjan, t’i ka permendur njeri njerezit e shtepise ty si i ua ka permendur ai qe permend ti njerezve? A e ke te qarte ndopak sa vete ka bere spiune e agjente, pa asnje prove, ai njeriu qe po permend ti ketu, e qe une te pakten nuk po e permend as tani, e as me pare? A ke lexuar ndonjehere gjuhen me te cilen i pershkruan muslimanet ai personi qe po mbron ti ketu? A je takuar ndonjehere personalisht me ate njeriun qe po permend, dhe nese po, betohu qe nuk je perlyer edhe vete me shpifjet e sharjet qe u ben njerezve ai njeri? Betohesh dot? Si musliman duhet ta dish qe kush degjon pergojime (thenie te se vertetes se hidhur per tjetrin) njollosesh po nuk i kundershtove e po nuk u largove nga pergojuesi. Imagjino pastaj kur degjon sesi tjetri shpif e shan. Shpresoj qe nuk e njeh fare njeriun te cilin po mbron, se po qe se ke ndenjur me te, duhet te besh teube nqs nuk e ke kundershtuar kur ka filluar te te flase per muslimanet qe nuk i pelqejne.

    Une nuk po e prish gojen ketu per ta cilesuar ate njeriun qe thua ti, por i kuptoj mire njerezit qe ky u ka hyre ne hak me fyerje, shpifje dhe intriga. Ata kane te drejten e vet te t’i vene emrin qe meriton nje njeriu qe fyen te gjalle e te vdekur, pa dallim feje. Jo me Maria Todoroven te kete studiuar, po Maria Todorova vete te jete njeriu, kjo per ata qe ia i ka fyer nuk ka asnje peshe. Edhe Ardian Ndreca eshte PhD dhe jep mesim ne Rome, po kjo nuk e ruajti dot nga te qenit rrugac.
    Kur vjen e kerkon llogari, te lutem informohu per personin qe mbron.

    Sa per pseudonimet, gjithkush mban peshen e fjaleve te veta. Lexoje cfare kam shkruar ketu, e merru me pseudonimin O vecmas, me te tjeret vecmas, ndryshe mos me permend, te lutem. Per keto fjale qe them ketu mbaj pergjegjesi kudo qe te duash ti, ne gjyqin e njerezve e ne ate te Zotit, Diten e Gjykimit. Kam prova per gjithcka qe pretendoj ketu, jo opinione, prova. Une me sinqeritet maksimal e kuptoj njeriun qe po permend ti, dhe e di si ka ndryshuar, e di se kryqetaret qe e fyejne dhe e kercenojne gjithe keto vite e kane ashpersuar ne karakter, po nuk ia kane per borxh fare vellezerit e vet muslimane qe ai te shfryhet tek ta.

    Kurse keta qe i bejne pak shantazh soft prej ketu atij personit, e dine vete c’po bejne e nuk dua ta them fare mendimin qe kam une per kete pune. Di te them se po i permende dikujt njerezit e shtepise, nga i fyeri, po ishte shqiptar, duhet pritur me e keqja, jo thjesht shantazh i pademshem interneti, me fjale qe nuk shkelin asnje ligj. Gjithsesi, si musliman, lus Zotin t’i zbuse zemrat e atyre qe u eshte bere padrejtesi e qe i padrejti te largohet nga padrejtesia. Por per hakun e njerezve te tjere nuk me pelqen te jap mend.

   • A ke turp ti Ilirjan qe vjen e shet moral ketu? Ku i kishe keto morale kur personi qe po ze ne goje akuzonte myslimane per agjente te CIAs e Sorosit pa ofruar asnje prove dhe prova e mashtrimit te tij eshte se me pas dergoi dhe leter ku kerkonte ‘hallallin.’ Ku e kishe moralin ti Ilirjan kur ky njeri qe permend ti shante njerezit nga njerezit e shtepise e u permendte grate? Pate gje per te thene atehere ti? Ti qe permend Ahmet Kalane a pate gje per te thene kur ky mentori yt i quante Ahmetin me koleget e tij “barkderra qe sherbejne vetem per te cliruar Groznin.” Turpi i Ahmedit me shoke eshte se nuk e denuan publikisht per kete rrugaceri por per pune politike ne Sirine e shkrete, qe gjithsesi eshte nje realitet i larget nga i joni.

    Por mos gabo te mendosh se permendet ky njeri per inate personale por qendrimet e tij publike do i atakohen per hir te Zotit, sepse papergjegjshmeria e tij e retorika abuzive eshte ne dem te fese.

    Ne nuk jemi klanore e tribale e prandaj nuk njohim solidaritet me ekstremiste. Personalisht nuk dua te kem te bej me ata qe nuk mbajne qendrim ndaj ketij rrugaci dhe atij vetem per hir te Zotit i njoh mundesine qe edhe mund te pendohet diten qe kerkon falje publikisht nga njerezit qe ka ofenduar.

    Se fundmi, menyra e komunikimit ne kete faqe e nese shkruhet apo jo me emer vendoset nga te zotet e shtepise.

    • Duhet, ne fakt, t’a kisha pritur nje reagim te tille. Turpin une t’a tregova se ku e kam pasi i vura emrin komentit dhe nuk e bera me pseudonim. Ti s’ke shanc te besh me mua o rrot, kushdo qofsh, jo une me ty. Veri emrin komentit dhe mos u fshih pas admin dhe ne mund te flasim per turpin qe duhet te kem une sa te duash. Une kam pasur gje per te thene kurdohere dhe personat e interesuar e dine qendrimin tim. Ty mund te ti jap sqarimet kur te vesh emrin. Leri keto sulme legenlliqe keshtu se nuk te pijne uje me mua. Pi nje gote uje, qetesohu dhe lexoje dhe njehere komentin tim me qetesi te marresh vesh cfare kam thene e mos fol kodra mas bregut. Ky reagim ketu te ben tamam tribal.

     • Kujt i intereson emri?
      Aty siper shkruhet admin, dhe ti kerkon emer?!
      Nuk te mjafton emri E-zani i Nalte, emri te cilin perfaqeson admini?!
      Ti mendon se emri Ilirjan Shehu eshte me i identifikuar sesa E-zani i Nalte?!
      E ke gabim mik. Emri Ilirjan Shehu (edhe ne qofte i vertete), eshte ku e ku me anonim sesa emri admin, ne faqen E-zani i Nalte. Kte te fundit, te pakten kemi mundesi ta vertetojme qe eshte i sakte, sepse del me te bardhe. 🙂
      Leji keto budallalliqe burrnie on line, po ne pac gje per te argumentu thuaje.

     • O rrot? Legenlliqe? Shiko, ne nuk bejme muhabet me keto terma ne kete faqe zoteri, e kesisoj grado gjuhen sipas kuvendit. Kushtet e komunikimit – ta thashe dhe me pare – ne kete faqe nuk i vendos ti. Ato muhabetet per himariotet jane qendrime publike e si te tilla propozime per kantonizime te shqiptareve do kritikohen nga kushdo te jete sepse jane ne dem te Shqiperise dhe ne dem te myslimaneve. Edhe me termat bej kujdes. Une nuk jam mysliman nacionalist, por mysliman shqiptar. Po nuk eshte kjo cfare po flasim ketu.

      Ti po sjell qendrimet e tua ketu publikisht ne mbrojtje qendrimesh prej rrugaci, prej njeriu qe mer neper goje nderin e familjes se myslimaneve. Cfare ke thene privatisht ti nuk kane asnje lidhje me kete bisede publike qe po bejme ketu. Keshillat ne privat i kam ezauruar me kete shokun tend vite me pare e i eshte dale borxhit.

      Se fundmi po ky shoku jot ma di dhe identitetin qekurse ka zbuluar qe jam edhe agjent i Sorosit apo i kujtdo qe i pjell mendja atij, por ta thashe dhe me pare, atij vetem i njoh mundesine e pendimit sic ja njoh cdo njeriu, e Zoti e udhezofte, por vetem kur te deklaroje publikisht qe ka mashtruar per akuzat qe ka ngritur e per sharjet ne menyre publike, ashtu si .

      Edhe nje here, qendrimet publike per sa kohe qe do gjykohen te demshme do kritikohen si qendrime publike, ashtu sic eshte bere edhe me marrezite e FRM, te cilet as i njoh fare, sepse nuk i kemi borxh ti mbajme peshen e papergjegjshmerise kujt.

      Futu ne arkivat e kesaj faqeje zoteri dhe me ceshtjen e Tan Kristos e te tjereve jemi mare me pare ne shtypin kryesor te vendit e ne kete faqe, por jo per te mbrojtur me cdo kusht nje mysliman te papergjegjshem e belaxhi si Tan kristo, po sepse besuam qe ishte i pafajshem per sa akuzohej. Prandaj te them qe nuk jemi tribale.

      Mora mundimin te te pergjigjem jo se kam ndonje gje per te sqaruar me ndoken per sa esht folur ketu, por se dua te besoj se shqetesimet e cdo myslimani, perfshi te tuat, jane xhenuine. Por tashme te eshte thene mjaft se paku per te rishqytuar dhe nje here qendrimet e tua e me pas je pergjegjes vete per veten tend e njeriu eshte peng i veprave te veta.

   • Duke qene nje prej admineve te kesaj faqeje, por edhe per hir te nje miqesie te vjeter, ndjehem borxhli per te dhene disa shpjegime, ne kushtet kur edhe gjakrat nxehen, jo pa te drejte.

    Se pari duhet te biem dakort qe mendimet e komentuesve nuk jane ato te blogut, por gjithsesi, per aq sa moderojme kete debat i dalim per zot asaj cfare lejojme te shprehet.
    Me siper nuk shoh asnje pohim spiunlleqesh. Ka nje postim te Che-se, ku shprehet se do te duhej qe te informohej universiteti ku ky person studion, ne menyre qe te gjykonin drejt per te, ne lidhje me qendrimet qe ka mbajtur per ceshtje te ndryshme. Per kete Che shprehet se i ka ruajtur qendrimet dhe deklaratat e Jazexhiut, te cilat ai nuk i vlereson si shkencore, dhe madje i vlereson si problematike.
    Personalisht nuk kam asnje informacion mbi aktivitetin akademik te Jazexhiut ne Kanada dhe nuk jam fare i interesuar per kete. Postimin e Che-se e lejova, pasi nuk shoh asnje cenim per gjera private. Che, po flet per qendrime publike te Jazexhiut, te cilat ai thote se i ka arkivuar. Nese jane vertete me interes, do ta lusja Che-ne ti formuloje ne nje shkrim e ti beje publike ketu tek E-zani. Megjithese, kete mund ta bej edhe vete, pasi xhevahiret e Jazexhiut i kemi te gjithe, pasi te gjithe adminet e ketij blogu kane qene dikur kontribues ne mailing-listen e tij. Gjithsesi, ketu nuk po nxirret ndonje sekret shteteror, apo ndonje informcaion privat per personin ne fjale, ndaj dhe gjithcka qe eshte thene e gjykoj te ligjshme. Ndoshta ti vete ke hyre me vonese ne ate liste apo nuk ke qene i vemendeshem ndaj gjuhes se urrejtjes, eskteremizmit dhe dhunes, qe ka perhapur ne vazhdimsi. Te gjitha keto jane lehtesisht te aksesueshme dhe kjo e ben te tepert krahasimin me 80 lekshat. Nese nje person, informon stafin akademik te nje universiteti, per paudhesite intelektuale te nje studiuesi te tij, ky nuk me duket aspak spiunllek. Gjithsesi, kjo eshte ceshtje e Che-se.

    Persa i perket gjykimit tone per Jazexhiun, gjithkush ketu e ka te qarte, dhe personalisht per mua eshte hapje barku te riperseris edhe njehere gjera per te cilat ndjej neveri, e mbi te gjitha, kur personi qe po permendim eshte preokupim i parendesishem i jetes se secilit prej nesh, per ti kushtuar kaq vemendje. Megjithate, per te sqaruar qendrimet, me duhet te them se ti duhet te jesh ne dijeni se, qendrime te tilla tekfiriste, si ato qe ka bere FRM (madje edhe shume here me keq), Jazexhiu i ka te perditshme, per te gjithe administratoret dhe mbeshtetesit e ketij blogu (madje ketu perfshin edhe persona te njohur qe nuk jane pjese e ketij angazhimi), duke na quajtur pa kurrfare droje e argumenti munafike, qafire, armiq te fese, spiune te agjenturave vendase dhe te huaja, e gjithfare marrezirash nga me fantastiket. Madje te njejten gje e ben edhe me pjesen me te madhe te aktoreve te jetes fetare ne Shqiperi e Kosove, qofshin keta hoxhallare, aktiviste, punonjes OJQ-she apo edhe xhemat xhamie. Per kete arsye, ashtu sic ke keshilluar Kalane kunder tekfirizmit ndaj Jazexhiut, vlen te besh publikisht te njejten gje edhe ndaj tij, madje, ne te tilla raste, kur njeriu flet pa argument dhe kembengul me kokefortesi, duke mos hequr dore ne tekfirizmin e vet, eshte detyrim fetare te mbahet qendrim distancues. Sinqerisht, nuk ma ndjen shume per akuzat e tij dhe mbi te gjitha, hesap pa lare tek Zoti nuk do mbese, por gjithsesi besoj se nuk do shume veshtiresi per tu bindur se nuk ka kandar qe na ve ne peshore me te.

    E fundit, krahasimi qe ben kur thua se katoliket nuk e shesin njeri-tjetrin dhe i dalin ne mbrojtje edhe kur nuk pajtohen nuk qendron. E para, eshte Jazexhiu qe nuk ka lene musliman pa shitur haptas e fshehtas, e dyta, jo cdo gje mund te justifikohet dhe ky eshte rast i pamundur.
    Por mbi te gjitha, parimi moral qe na obligon feja jone, nuk pranon aspak qe ne ti dalim ne mbrojtje tjetrit vetem pse eshte musliman, edhe kur ai nuk ka te drejte. Profeti a.s. u betua ne nje rast vjedhjeje se sikur Fatimja te kishte qene, do t’i jepte denimin e plote sipas sheriatit dhe nuk do te bente diferencime ne gjykim.
    Per kete arsye, mendoj se ne na ka hije t’i japim hakun gjerave, dhe jo t’u mbajme ane “taneve” kur bejne pikerisht ate gje per te cilen po kritikojme te tjeret.
    Gjithsesi, mendoj se ky diskutim nuk i perket shume temes. Debatin e kemi me Ardian Ndrecen dhe bejme mire ti qendrojme ketij diskutimi.

    Selam e te mira!

    • Selam alejkum Gyso,
     Dhe une do te doja qe te perqendroheshim tek Ndreca. Por komentet ne fjale bene lidhjen e treshit nga Ndreca tek Armiri tek Olsi duke thene FRM jane legena, duhet goditur guruja i tyre duke e raportuar tek universiteti. Une shume qarte i thashe, veri emrin komentit dhe po pate per t’u ankuar, ankohu si burrat, si musliman, jo blogjeve e forumeve. Sic e thua dhe ti, sic e thashe dhe une, qendrimet e Jazexhiut jane publike. Le t’i permbledhi, ti apo kushdo, t’i beje publike e t’ja dergoje universitetit. Eshte me e hijshme. Studies ai nuk eshte me gjoja, por eshte studiues tamam. I gjithe debati pjese e te cilit eshte dhe Armiri sot me Ndrecen u hap per shkak te tij sepse gjetjet e studimit mbi librat e historise ne Kosove ua prezantoi keshilltareve te Erdoganit e si pasoje erdhen dhe deklaratat e zyrtareve turq ne Kosove. Komenti ishte pa emer. Gjer me tani nuk kam lexuar gjekundi qe Olsi te beje qafir dike. Ne momentin qe une do shoh nje gje te tille, te jesh i sigurt qe sic i thash Kalase (i cili menjehere me beri ban me pas), sic i thash FRM ketu me lart, do t’i them dhe atij se une nuk kam frike njeri e nuk jam i varur i askujt. Por keto berjet qafir nje e dy te njeri-tjetrit po na marrin ne qafe. Ky admini entuziast ketu me lart kerkon qendrime nga une per nje debat pjese e te cilit une nuk kam qene. Te tjerat ti e di mendimin tim. Selam e gjithe te mirat.

     • Admini me siper Lir, nuk eshte anonim, por eshte nje prej djemve dhe vajzave qe administrojne kete blog dhe qe kane tager te flasin ne emer te tij. Ndoshta mund te kete shprehur pak me shume emocionalitet se c’duhet por, duke pas parasysh se cfare shpreh Jazexhiu per te tjeret, e duke marre per te mirqene qe ti duhet te jesh ne dijeni te tyre, natyrisht qe njeriu revoltohet.
      Nejse, une po habitem edhe vete qe ti nuk qenke ne dijeni te menyres sesi Jazexhiu shprehet per nje tufe muslimanesh. Mua te parin, Besin te dytin, e me rradhe, te gjithe E-zanin ai na ka quajtur munafike, poliagjente sherbimesh sekrete, armiq te Islamit, etj. etj. Cuditem qe nuk je ne dijeni te kesaj, sepse kete sport ai ka kohe qe e ushtron. Por jo vetem ne, por keto akuza i ka lezhuar per cdo njeri perpiqet te beje ndonje gje te mire per Islam, pavaresisht nese ia del apo jo.
      Tani, une kam edhe disa haqe te tjera me te, qe tregojne rrugacerine, bastarditetin dhe halabakllikun e atij njeriu, por nuk dua tani te felliq biseden tone ketu. Nese ka person, ndaj te cilit ndjej komoditetin te them gjithcka, pa menduar se i hyj ne hak, eshte pikerisht ky person. Megjithate, jam treguar i kurseyer dhe nuk merrem me te, sepse e para ma shpif te merrem, dhe e dyta, sepse nuk ia vlen. Nese kam bere ndonje shkrim tek-tuk, e kam bere vetem duke e marre si fenomen dhe per me teper per te terhequr vemendjen ndaj problemeve qe vijne prej tezave qe ai shtron. Perndryshe, nuk ma ndjen fare per te.
      Per kete arsye them qe me mire diskutojme per Ndrecen na vlen me shume.
      Selam

 • A u kuptuam tani? Ndreca me shoke nuk po fyejne muslimanet duke u thene ‘nuk je musliman’. As gruan nuk po ia permendin njeriu si keta gjynahet e Kosoves qe ta permendin edhe gruan.

  Fajtore per keto fyerje nuk jane keta gjynahet e Kosoves, qe sapo kane zbritur ne qytet dhe habisin veten me llafe te medhaja dhe u duket se po mbajne fene lart. Fajtore per kete barbari jane Naim Ternava, Ahmed Kalaja, Bekir Halimi, Shefqet Krasniqi e cdokush qe mban callme ne koke qe lejon budallenjte te perdorin emrin e fese neper shoqata. Keni degjuar ndonjehere te mblidhen hoxhallaret e te denojne ata qe perdorin emrin e fese per te fyer e poshteruar njerezit?

  Shkruaji priftit tani Armir, e ankoju per fyerje ndaj fese, se nuk ta ka fyer fene askush me shume se tani.

  • He se harrova, ke musliman ka shitur Olsi? Per ofendime e te tjera mund te flase kushdo qe ka te drejte. Sa per shitje te muslimaneve prej tij nuk besoj se eshte e drejte. Shkrimet dhe qendrimet e tij ne cdo shkrim qe kam lexuar jane per mbrojtjen e muslimaneve, madje edhe kur nuk i mbronte kush, madje edhe Kalane, Kriston e te tjere. Ky eshte problemi im. Nese dikush eshte fajtor per ofendime, duhet akuzuar per ofendime. Por nese eshte fajtor per ofendime, nuk mund te akuzohet se ka shitur muslimanet.

   • Nuk po shkoj me tej, por po te marr vetem nje rast, te cilin s’e kam permendur asnjehere me pare.
    Cfare e quan ti nje njeri qe shkon e u ankohet grekofoneve te Himares, qe ne muslimanet nacionaliste e vehabite te E-zanit, e sulmojme duke e ofenduar e duke e quajtur tradhetar te kombit. Pervec se i genjen himariotet duke u thene se E-zani qenka nje faqe e vehabisteve, por edhe kerkon strehe tek ata, per tu bere njeri publik, duke dale bashke me ta ne emisione televizive per te mbrojtur ceshtjen e Himares. Sulmin qe ne i paskeshim bere, ai e shet si spalete, per t’u fituar zemren grekeve, kundra muslimaneve si ne, te cileve na quan injorante qe punojme per nje kauze qe nuk na perket.

    A nuk eshte kjo shitje e muslimanit per te fituar mbeshtetje prej grekut?

    http://dir.groups.yahoo.com/group/clubhimara/message/5092

    http://dir.groups.yahoo.com/group/clubhimara/message/5085

    • Selam alejkum Gyso,
     Keto nuk jane sekrete. Aty nuk ka asnje tradheti. A kjo eshte tradhetia “Te faleminderit per pergjigjen. Shkrimin per Himaren e bera pasi eshte e disata here qe himariotet dhe grekofonet e Shqiperise jo vetem qe sulmohen nga nacionalistet e semure enveriste te Shqiperise, por per fat te keq sulmohen edhe nga disa muslimane shqiptare injorante, te cilet behen pjese nje axhende e cila nuk ju perket atyre. Fetarisht, sipas Islamit dhe Kuranit te sulmosh himariotet pse ata flasin greqisht eshte gjynah i rende. Ne Perandorine Osmane, sulltanet turq e lane Himaren te rroje e lire dhe me kanunet e saja dhe fene e saj, dhe vetem shqiptaristet italiano-file dhe komuniste ishin ata qe jo vetem masakruan Himaren por edhe shkaterruan ortodoksine ne Shqiperi”? Keto teza Olsi i ka mbrojtur ne shume shkrime dhe vazhdon t’i mbroje dhe historikisht mendoj se eshte e drejte. Loja qe behet prej ketu e nje shekulli ne Shqiperi dihet. Ata qe e kane pesuar jane muslimanet dhe ortodokset. Nese kerkon me kete te thuash qe Olsi mbeshtet greket ne enderrat e tyre per ekspansion, nuk besoj se mund t’a mbeshtetesh gjekundi kete. Mbrojtja eshte per te drejten e himarioteve per te mesuar greqisht. Aty nuk ka asnje spalete. Aty thuhet (me terma qe nuk do i kisha perdorur dhe per kete ke te drejte) qe per mendimin e tij ju nuk keni te drejte. Ne ato shkrime ai pikerisht per kete u akuzua si agjent i Bollanos etj nga shkrues e nga hoxhallare. Eshte akuzuar edhe per agjent iranian, edhe shiks, e per shume gjera. Nuk ja kane lene mangut. Ai ka akuzuar po ashtu disa per soroiste, shiksa e te korruptuar. E neper emaile private edhe Jazexhiu eshte shitur, share e pergojuar sa te duash e vazhdon te shahet e pergojohet per gjera qe njerezit jo vetem nuk i dine, por as i kuptojne e madje me sharje e ofendime nga me te qelburat. Ndaj ne kete debat nuk ka te palyer. E une me kete nuk jam marre kurre e nuk do te merrem. Sic nuk do te merrem dhe nuk jam marre asnjehere me ofendimet personale, te cilat i di e te cilat kane ardhur jo si deshire per t’u share e ofenduar, por si pasoje e debateve te mesiperme. Ofendimet nuk kane justifikim. Me vjen shume keq qe kane ndodhur. Absolutisht e papranueshme. Tani te shpjegoj cfare eshte per mua shitje. Per mua shitje eshte t’a quash tjetrin islamik ekstremist ne nje kohe kur nje etikete e tille dihet cfare pasojash sjell e te duash t’a spiunosh per t’i hequr buken e gojes. Kesaj ju drejtova se mu duk e ulet. Se qendrimet akademike nuk kane lidhje me kete. Komenti po fliste per spiunllik jo per debat akademik apo demaskim publik te nje akademiku. Me vjen keq qe kjo urrejtje eshte transmetuar me sa duket tek te gjithe adminet e kesaj faqeje. Atij adminit qe m’u drejtua mua me “turp” (dhe te shkruash koment me admin kunder dikujt, jo thjesht te moderosh, prapeseprape eshte anonim. Ai e quan veten perfaqesues te faqes, por une shpresoj shume qe jo te gjithe adminet te ndajne te njejtin mendim) te isha une do t’i kisha thene shko fshije dhe kerkoji te falur se ai eshte vellai im. Me pyet a eshte emri im i vertete ndersa vetja i duket si gazetar i Huffington Post me c’shoh. Ti vete je share e je bere lemsh me hoxhallare e te te nxirrte Kalaja apo nje hoxhe tjeter qafir pse nuk do lufte ne Siri nuk besoj se do te te vinte mire. Nuk besoj as se do te te vinte mire nese do sulmoheshe si ekstremist, perhapes idesh terroriste ne ndonje gazete sidomos kur nuk je i tille. Olsi Jazexhi nuk eshte as ekstremist, as perhapes idesh ekstremiste. Perkundrazi. FRM, pse e quajne veten bij te sulltan Mehmetit jane po aq ekstremiste sa edhe ata qe e quajne veten bij te Skenderbeut. Adrian Ndreca eshte sepse kerkon persekutim. Keta nuk mund te vihen ne te njejten peshore. Nuk eshte puna tek rrugaceria ketu por tek idete. Ardian Ndreca mund te me shaje e ofendoje nga mengjesi deri ne mbremje, as qe do me behej vone fare. Me behet vone kur genjen per muslimanet, shan fene, ofendon etnine dhe identitetin. Keto kane rendesi. Ju jeni muslimane nacionaliste (me aq sa kuptoj une nga shkrimet tuaja, e mund t’a kem dhe gabim) e Olsi Jazexhi nuk eshte. Kjo ka rendesi. Idete. Po t’a kapim nga fyerjet personale pastaj, nuk dalim gjekundi. Edhe une mund te vazhdoja te flisja me ate adminin me lart qe me sulmoi pa i bere gje e meqe gjuhen e paska brisk, ne fund ne nxehje e siper ti kepusja nje te share. Keto jane inate pa lidhje qe te nesermen, mbas nje jave, mbas pese vitesh duhet t’u bjere rendesia. Por nese une mbroj nje musliman ne veshtiresi, e nje tjeter del e me quan ekstremist, megjithese nuk do t’a ofendoja kurre nga familja, hallall do e kisha veshtire t’ja beja. C’do histori ka dy ane. Sic e kam thene ne email me ty me pare, Olsi Jazexhi ka meritat e veta per shume debate qe ka hapur apo pjese e te cilave ka qene ne Shqiperi e me gjere sic eshte edhe gjithe gurguleja qe po behet per debatin mbi historine sot e megjithese Armiri nuk e njeh kete fakt, ai e ka mundesine te debatoje Ndrecen per shkak te Olsit te cilit i beri fleterrufene e tij komuniste. Keto duhen njohur se pastaj bashke me ujin e piste te govates rrezikojme te hedhim dhe femijen e kjo nuk duhet te ndodhe. Do e lexoj me kenaqesi cfaredo te shkruash, nese do te shkruash pasketaj, por ketu po e mbyll se nuk mendoj se do mund t’i shtoj gje te re kesaj bisede. Tashme mendimet e qendrimet jane te qarta. Allahu i qartesofte e bashkofte muslimanet. Selam e gjithe te mirat.

     • Liro, nuk ka askush prej nesh urrejtje per ate njeri, kemi vetem neveri, dhe askush ketu nuk e ka ne vemendje per te demaskuar veprimet e tij. Secili prej nesh ka material sa te duash per ta bere kete, por nuk e ka bere.
      E dyta, mos i paraqit gjerat sikur jane te gjithe njesoj. Me thuaj nje gje qe une kam thene per te me pa te drejte, me thuaj nje akuze, pervec asaj qe merret me fjalet e tij te thena publikisht! Kurse ai na akuzon per agjentura, per fonde qe ne marrim prej armiqve te Islamit per te luftuar Islamin, na akuzon se kemi marredhenie e miqesira me njerez qe as i njohim etj. Pra, ne, jo vetem qe nuk kemi thene e bere gje ndaj tij, por ia kemi kursyer edhe kur ai e meriton. Dhe kete nuk eshte se e kemi bere per te, por sepse nuk kemi dashur te biem ne nivelin e tij.
      Ti thua se edhe ate e shajne dhe e akuzojne. Ka ndryshim, ate e akuzojne zakonisht pasi ai i akuzon te tjeret deri aty ku nuk mban me. Dhe se dyti, te tjeret e akuzojne ne shumicen e rasteve me te drejte, ndersa ai i akzuon pa asnje fakt e argument, por vetem sepse eshte nej shpifes ordiner qe e perdor shpifjen si mjet per te mbrojtur interesat e veta. A nuk e pyet njere vete se si ka mundesi qe kaq shume njerez jane kunder tij dhe si ka mundesi qe askush nga ata qe e njeh mire nuk e do? Si ka mundesi qe eshte bere lanet me cdo njeri qe ka bashkepunuar? A thua eshte e gjithe bota e padrejte me te?
      Ne lidhje me shitjen, une nuk thashe qe ajo qe ben ai eshte tradhti, sepse, pike nuk kam asnje bese me te per te kerkuar besnikeri. Por, menyra sesi ai perpiqet te lidhet me aktivistet greke ne Himare (te cilet dihet qe ne thelb jane armiq shume here me te forte ndaj Islamit se katolikocentriket dhe qe kane per heronj vrases te muslimaneve came) dhe kete e ben duke share u muslimanet, duke shpifur per ta (duke i quajtur vehabi) e duke u hequr si i viktimizuar prej tyre qe po kerkon strehim tek greko-ortodokset, eshte e shemtuar dhe eshte shitje e muslimanit tek “armiku”. Kaq. Thjesht e solla per te kuptuar se deri ku shkon ky njeri.
      Per punen e tij, une nuk e di nese paska qene Jazexhiu qe paska inciuar veprimin e turve kunder teksteve te historise, me duket shume e bukur per te qene e vertete, dhe mbi te gjithe nese eshte e vertete, kjo tregon qe turqit qenkan ne ajer fare, saqe i duhet Jazexhiu per te pare se cfare po behet ne Shqiperi, per te ndisur nje aksion te tille politik. Kjo do te thote qe te gjitha ato punonjes ambasade, atashe kulturor, shoqata kulturore etj etj. qenkan kot dhe u dashka Jazexhiu ne nje seminar, te ndergjegjesoje turqit per keto probleme. Megjithate, edhe ne qofte e vertete kjo, per mua nuk eshte hic pozitive hapja ketij debati dhe pompimi i gjithe ketij vreri per muslimanet sot.
      Sa per idete, nese Jazexhiu nuk eshte ekstremist, mund te them se ekstremizmi nuk ekziston. Eshte njeri qe historikisht ka propozuar gjithmone veprime ekstreme, duke u orevatur te mohoje mundesine e dialogut me fete e tjera, por duke prodhuar vetem dhune verbale dhe teza radikale.
      Une nuk kmendoj se ata qe e quajne veten bij te sulltan Mehemtit jane po aq ekstremiste sa ata qe e quajne veten bij te Skenderbeut. E para njehere Skenderbeu ka fituar statusin e heroit kombetar dhe kete nuk e ka fituar vetem nepermjet katolikeve dhe komunizmit, por fillimisht ne saj te Rilindjes Kombetare, shumica e te cileve ishin muslimane e madje edhe hoxhallare. Te thuash se populli eshte ekstremist sepse glorifikon nje figure te glorifikuar nga Sami Frasheri eshte krejtesisht e pasakte. Mund te diskutojme sa te duash kontekstin e Samiut me shkoke, madje edhe per derofmimit qe po i bejne sot mitit nga katolikocentriket, por nuk mund te akuzosh njerezit per ekstremiste pse nuk marrin vesh per intrigat publicistike te Ndreces me shoke. Por edhe sikur ta marrim te vertete kete, a thua e legjitimon dot veten, kur ben te njejten gje si ekstremistet katolike? Nese thua se mitizimi i Sulltanit eshte po aq ekstrem sa ai i Skenderbeut, nuk ben gje tjeter vetem se pohon me gojen tende qe te glorifikosh sulltanin eshte ekstremizem, si ata qe po kritikojme. Nga ana tjeter, Jazexhiu, eshte po aq diskriminues ndaj katolikeve, pasi ka fyer rrgullisht heronjte figurat katolike, duke nisur qe nga Nene Tereza, Papa e me rradhe. Si mund ti kerkosh te tjereve mos te te fyejne kur ti vete i fyen ata? Mbi te gjitha, banalitetet e tij, ku thote se heronj te shqiptareve jane Sulltan Abdulhamidi apo nje fshatar pa shkolle e pa tru si Haxhi Qamili, kjo eshte aq qesharake sa cdo kateder universitare do ta nxirrte perjashte me shqelma. Dmth, hero i Shqiperise (nje vend i pavarur shtet-komb, po nejse kjo) duhet te kete per hero nje njeri si Abdulhamiti qe mezi arriti te menaxhonte nje perandori qe po shkonte drejt rrenimit dhe qe, megjithese ia zgjati disa vite jete, nuk ia shmangu dot katastrofen. Cfare ka per heroizem ketu pervec nevojez per tifozllek qe ka “studiuesi” ne fjale, nuk e di. Te mos flasim pastaj per haxhi mavrine se behemi qesharake. Aq qesharake eshte kjo sa dhe vete Jazexhiu, here pas here luan midis seriozitetit dhe karshillekut, sepse e kupton qe nuk mund ta thuash me bindje.
      Gjithsesi, nuk ia vlen tani te hyjme ne diskutime te hollesishme, te cilat behen edhe te stergjata. Mbi te gjitha, me te nuk mund te diskutosh ide, sepse sa here qe e ben, ai do te filloje te te akuzoje per konspiracione nderplanetare antiislame, do te filloje te shaje me prag shtepie, e do te filloje te shpife ne cdo vend kundra teje, duke u heqeur ne fund si viktime, te cilit po i bien ne qafe agjenturat. Keshtu ka ndodhur me pjesen me te madhe te njerezve qe shkruajne ne kete blog, te cilet ose jane larguar ose jane perzene paburrerisht prej viktimes Jazexhi, ne listen e vet. Keshtu qe rrugaceria eshte dicka e pashmangshme me te cilen do te ndeshesh nese diskuton me te seriozisht dhe nuk mund ta anashkalojme, per sa kohe jemi muslimane dhe jo halabake trotuaresh.
      Zoti na drejtofte Lir dhe na i pakesofte biseda te tilla!
      Selam

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *