e-zani.

Në një artikull të botuar në London Review of Books, filozofi Slavoj Žižek ndër të tjera shkruan për rritjen e prominencës së grupeve fashiste në Greqi. Shkruan Žižek:

 

Gjatë natës, fanatikë këmishzinjë nga lëvizja neo-fashiste që mohojnë Holokaustin, Golden Dawn – të cilët fituan 7 për qind të votës në zgjedhjet e fundit dhe që patën, me sa thuhet, mbështetjen e 50 për qind të policisë së Athinës – kanë patrulluar rrugët duke rrahur të gjithë emigrantët që mund të gjejnë: afghanas, pakistanezë, algjerianë. Kjo është mënyra se si mbrohet Evropa në pranverën e vitit 2012.

 

Problemi me mbrojtjen e civilizimit evropian kundër kërcënimit të emigrantëve është se egërsia e mbrojtësve përbën kërcënim më të madh se sa cfarëdo numri myslimanësh. Me miq, mbrojtës të tillë, evropa nuk ka nevojë për armiqë.

 

Žižek ka të drejtë në lidhjen që vendos midis këtyre zhvillimeve dhe politics of austerity, apo politikave të shtrëngimit të rripit, ku sigurisht ata që duhet të shtrëngojnë rrypin janë edhe ata që goditen më rëndë nga kriza ekonomike. Por ajo që është e rëndësishme në këtë mes, është vërejtja se manifestime të tilla janë produkt i asaj që ai quan “një cikël përfshirjeje të përbashkët i teknokracisë së Brukselit dhe populizmit anti-emigracion.”

 

Artikullin e plotë mund ta lexoni duke klikuar këtu.

Comments

 • Perfshirja e teknokracise dhe e populizmit djathtist nuk eshte e perbashket por ka lidhje shkak-pasoje pra eshte nje marredhenie reaksionare dhe ketu Zizeku spekulon apo me mire mashtron nga fillimi deri ne fund dhe kete e ben me qellimin e vetem per te promovuar si kandidat te vetem e te bindshem per nxjerrjen e Greqise nga kriza spektrin koalicionar radikal te majte ΣΥΡΙΖΑ ( SYRIZA). Me kete grupin Zizeku eshte mjaft afer ideologjikisht pasi rreth tij qendrojne parti maoiste, nacional-komuniste, komuniste-internacionaliste etj

  With the aforementioned additions, the Coalition currently comprises the following parties (in alphabetical order):[32]
  Active Citizens (Ενεργοί Πολίτες): democratic socialism, patriotism
  Anticapitalist Political Group (ΑΠΟ): communism, trotskyism
  Communist Organization of Greece (KOE): maoism, communism
  Democratic Social Movement (DIKKI): Left-wing nationalism, socialism,[33] euroscepticism[34]
  Ecosocialists of Greece: eco-socialism, left ecology
  Internationalist Workers’ Left (DEA): revolutionary socialism, communism, trotskyism
  Movement for the United in Action Left (KEDA): communism
  Radical Left Group Roza
  Radicals (Ριζοσπάστες): democratic socialism, patriotism
  Red (Κόκκινο): communism, trotskyism
  Renewing Communist Ecological Left (AKOA): democratic socialism, eurocommunism, green
  Synaspismos (SYN): democratic socialism,[35] eco-socialism,[2] eurocommunism,[36] ecologism,[35] feminism[35]
  Unitary Movement: democratic socialism, social democracy
  And several independent leftist activists
  http://en.wikipedia.org/wiki/Coalition_of_the_Radical_Left

  Zizeku, siç e kane zakon te gjithe filozofet ideologjike te llojit te tij, nuk e analizon problemin nga fillimi pra qe ne fillimet e viteve 1980 kur evropa dhe shtetet e bashkuara i mbushen mire duart me te holla grekeve dhe vendosen rend kushtetues por e kap nga kaosi i fundem;apo sipas timonierit Mao kaosi eshte gjenda perfekte per te ardhur ne pushtet ndersa emigrantet muslimane ne Evrope, sipas nje eseje te paradokohshme te Zizekut, perbejne armaten e nje lloji proletariati te ri, post modern, i cili eshte me shume i vetedijshem per fene dhe prejardhjen etnike sesa statusin social dhe llogarine ne banke por qe po ti prekesh nervin e duhur mund ta besh mish gomoz per topat e revolucionit. Zizeku gjithashtu citon Eliotin i cili thote se : ” mes mohimit dhe herezise per ruajtjen e besimit shizma sektare eshte me e mire sesa mohimi” per te cilen nuk jame i sigurte nese e ka cituar sakte apo si gjithmone siç ja kerkon interesi ideologjik e ka nxjerre nga konteksti per ta perdorur sipas oreksit.Do te deshiroja shume qe Elioti te kishte qene bashkekohes me Zhizhekun ( the Waste Land Prophet le ta quajme). Pra votimin per te majten radikale nacional-komuniste Zhizheku e interpreton si shizmen e rradhes per ruajtjen e Kishes Europianiste, por kete profke te rradhes Zhizheku le te ja shese kujt te doje se Kisha e vetme ku Zhizheku beson eshte Kisha Nacional Komuniste. Se fundmi isha kurioz te dija se pse autore si Zhizheku na promovohen ne blog rregullisht si mendje te ndritura?

  • Nolian ti shkruan: “Se fundmi isha kurioz te dija se pse autore si Zhizheku na promovohen ne blog rregullisht si mendje te ndritura?” Sic mund ta kesh vene re, kjo lloj pyetjeje na ngrihet shpesh, per autore apo kontribues te ndryshem. Kemi debatuar me pare per Zhizhekun dhe nuk eshte se jam krejtesisht kundra asaj qe ti po thua por ajo qe me ben pershtypje eshte ky insistim per mos patur autore me pikepamjet e te cileve nuk biem dakort dhe me pas me insinuaten se ky eshte tregues i ndonje qendrimi ideologjik te blogut. Po te them ate qe kemi thene edhe per autore shia, per komuniste, e per nje sere autoresh te tjere me veshtrime nga me te ndryshmet se ky blog eshte i dedikuar te sjelle zera sa me te ndryshem dhe Zhizheku eshte nje mendimtar me influence sot dhe kjo me duket arsye e mjaftueshme per te sjelle ne blog artikuj qe jane relevante me ceshtjet qe trajtojme shpesh ketu. Ne nje blog ku sillet nga nje artikull i ri per dite, nuk e di ku e pe shpeshtesine shetesuese te asaj qe quan “promovim” te Zhizhekut.

 • Te falenderoj per pergjigjen. Dua te sqaroj se parimisht nuk kam asgje kundra vendhapjes ne blog te sa me shume zerave, perputhen apo jo me bindjet e secilit prej nesh, pasi nga tradita islame na transmetohet se e verteta qendron edhe ne gojen e shejtanit! Deri ketu nuk ka asnje problem. Nese Zizeku mund te jete nje filozof influent nuk e ve aspak ne dyshim por sinqerisht nuk arrij te kuptoj relevancen e prurjes se artikullit te mesiperm. Nga hyjra ne shqip te jepej pershtypja se po bente avokature per emigrantet muslimane dhe qyteterimin perendimor por kur ju futa ne te brendshmet e origjinalit s’pashe asgje me shume sesa nje propagande te paster ideologjike nacional-komunsto-maoiste kunder teknokracise jo-ideologjike evropianiste. Nese kemi nje krize te vertete ekonomike dhe politike sot ne bote ajo eshte kriza e moralit dhe kete gje e kane vene ne dukje mjaft zera me serioze e me me peshe se ai i Zizekut por nese Zizeki i pelqen vetem daullja e tij idiosinkretike dhe sinkronikisht paradoksale atehere ky eshte problemi i Zizekut dhe jo i vesheve te ndokujt qe sja durojne dot oshetimen. Zizeku ne rastin konkret nuk merret me asnje analize te situates dhe per mendimin tim dy jane arsyet:1. paaftesia praktike qe i vjen nga mosnjohja me argumentet ose 2. nuk i intereson analiza e problemit pasi e rrafshon me bomba ideologjike ” to start the world all over again, a new “. Zizeku eshte marksist materialist por materializmin historik e koncepton si buratini robotik i Walter Benjaminit i cili i fitonte te gjitha ndeshjet e shahut kundrejt shahisteve te vertete prej mishi e kockash jo sepse vertete ishte inteligjent por sepse nen efektin e pasqyrave mjeshtri shahist kurrizo qe ulej brenda tavolines dhe luante duart e buratinit ishte i padukshem. Benjamin vazhdon me tutje: ” Ai mund të sfidojë lehtësisht këdo, nëse përdor dhe shërbimet e teologjisë e cila sot, siç e dimë, është e tkurrur dhe mbahet larg syve të botës.”
  http://fletore.wordpress.com/2012/05/18/teza-i-buratini-shahist/
  ( perkthyesi i Benjaminit eshte edhe perkthyes i zellshem i Zizekut ne shqip).

  Une i respektuar Admin. nuk insinuoj por e kam thene dhe e them qarte qe qendrimi i administruesve te blogut ka nota te forta nacionalizmi te cilave qendrimet e Zizekut i rrine te rehatshme sidomos ky me i fundit
  http://eastjournal.net/2012/05/29/balcani-il-senso-di-zizek-per-la-bosnia/
  ku Zizek shprehet haptazi ne favor te ndarjes se Bosnje Hercegovines ( por eventualisht edhe te Maqedonise e me gjere) me logjiken e “kufinjve racionale”! logjike e cila nuk ben tjeter veçse hap Kutine e Pandores per nje Kasaphane te re Ballkanike. Nese kjo puna e kufinjve do te ishte reale do ta kishte bere me kohe edhe Anglia me Irlanden e Veriut. Megjithate per te mos e degezuar me shume diskutimin rreth Zizekut do te lutesha te me rendisnit pikat ku jeni kundra rreth asaj qe une them per idete e tij.

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *