PARADË ME GAY DHE JETIMË

Loela Xhafa

Shoqëri shumë e cuditshme kjo e jona.

Në të gjitha debatet e zhvilluara rreth paradës gay mediat u fokusuan në opinionet e shprehura nga përfaqësues të komuniteteve fetare dhe më pas të  përkrahësve të lëvizjes LGBT, por harruan opinionet e publikut. Gati-gati na dhanë përshtypjen se cdo gjë shkonte në rregull, por janë pikërisht komunitetet fetare me “fanatizmin” e tyre që ndikojnë negativisht opinionin publik. Politikanë tanë të të gjitha kahjeve politike u strukën ose shprehën me zë të mekur (mos)mendimin e tyre.

Opinioni i shprehur publikisht nga Ekrem Spahia u quajt blasfemia e vitit dhe meritoi mallkim dhe fyerje publike kombëtare e ndërkombëtare. Për një paradë të organizuar më 17 maj u morën masa që të topitej publiku me rrebeshe mediatike që dy javë përpara. Sheshi u zbukurua me tullumbace shumëngjyrëshe, prania e ndonjë ambasadori ua shtoi gazin dhe sigurinë edhe më shumë protagonistëve të kësaj feste. Dhe hareshëm parakaluan LGBT-istat tanë, krenarë për atë që (s)ishin.

Por cuditërisht, nga mediat nuk morëm vesh gjëkundi përvecse me 20 maj se ishte dita kombëtare e jetimëve. Nuk munguan këngët e vallet e organizuara nga kryeparlamentarja Topalli në nder të jetimëve dhe gati krijohej përshtypja se evenimenti kryesor ishte zonja Topalli në mesin e fëmijëve jetim.

Më anë tjetër kishim protestën e organizuar nga drejtori i përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve kundër indiferencës së shtetit ndaj kësaj kategorie të popullatës. Dhe ky ishte fundi i ditës për t’u harruar shëmtueshëm që të nesërmen pa asnjë lloj reflektimi.

Humbja e ndjeshmërisë së shoqërisë ndaj kësaj kategorie të popullatës, rëndom e quajtur e pambrojtur, është e frikshme dhe e turpshme. Kjo ditë duhet të shërbente për të evidentuar problemet dhe për të ofruar zgjidhje për ato qindra halle që shqetësojnë këta fëmijë. Vetëm fakti që rriten pa dashurinë e prindit duhet të vërë në lëvizje gjithë qenien tonë.

Të gjithë jemi shumë të ndërgjegjshëm se kjo kategori mbetet ende e stigmatizuar në shoqëri dhe ndërgjegjësimi duhet të fillojë pikërisht tek heqja e stigmës. Edhe nëse ndonjë gazetar(e) ka tentuar të nxjerrë në pah ndonjë problem, kjo nuk ka ngjallur absolutisht asnjë reagim shoqëror, ndërsa edhe po të jenë ndërmarrë procedurat ligjore për abuzimet e për cdo rast të dyshimtë, ka munguar transparenca.

Fëmijët jetimë në institucione shtetërore apo private janë përballur jo vetëm me abuzimin me fondet e ushqimit, sic ka ndodhur rëndom në  Shtëpinë e Fëmijës “Zyber Hallulli”, por edhe me raste të tjera flagrante të abuzimit psikologjik e seksual. I tillë ishte rasti i abuzimeve të drejtuesit të fondacionit “Fëmijët e tij”, i cili u arrestua për marrëdhënie seksuale dhe homoseksuale me të mitur. Në jetimoren e Sarandës u denoncua zhdukja e një fëmije nga dy prindërit e tij, të cilët e kishin dërguar atje se nuk kishin mundësi ta mbanin, dhe rezultoi se ishte birësuar në mënyrë të jashtëligjshme dhe pa vullnetin e prindërve.

Shtëpia e Fëmijës së Motrave të Nënë Terezës në Elbasan u vendos në pranverën e vitit 2005 nën dyshime të forta për trafik organesh, sipas akuzës së hedhur nga një nënë pas vdekjes së fëmijës së saj në këtë institucion.

Këto janë raste të denoncuara në shtyp, por ka qindra raste të tjera të trafikimit të fëmijëve, rënies së tyre pre e bandave të lypsave, pre e prostitucionit etj. Pasi shkojnë në shkollë të mesme, djem e vajza jetim braktisen në mëshirë të fatit pa punë, pa shtëpi dhe pa asnjë të ardhme.

Hallet e këtyre fëmijëve do të duhej t’ia bënin të përzishme festën zonjës Topalli dhe të gjitha zonjave e zotërinjve të tjerë të politikës faqenxirë shqiptare dhe të gjithë atyre ambasadorëve të huaj në Tiranë që nuk ngurruan të ngjyrosnin ajrin shqiptar më 17 maj, por u mjaftuan vetëm me deklarata të thata “për mbrojtjen e të drejtave të fëmijve”, sepse ndoshta nuk u kishte dalë lodhja nga festimet e 17 majit.

Do të duhej të kishte thënë një fjalë të vetme edhe KMSH-ja. Të mos harrojmë se Shtëpia e Fëmijës në Tiranë mban emrin e Hoxhës së nderuar Zyber Hallulli, njëkohësisht edhe kryebashkiakut të parë, këtij filantropi me kontribut të jashtëzakonshëm për fëmijët jetimë. Të mos harrojmë përkushtimin e z. Rauf Fico, burrë shteti, erudit dhe humanist i rrallë, apo figura të tjera që kontribuan për strehën vorfnore të Tiranës si Ismail Ndroqi, Jorgji Prifti, Fran Kaja etj.

E cmuar ka qenë gjithashtu tradita e shumë familjeve të pasura e të varfra tiranase, të cilat në ditë festash apo edhe të dielave merrnin në shtëpitë e tyre fëmijët jetimë dhe i bënin ata të ndjenin dashuri, qoftë edhe për një cast të vetëm.

Kujdesi për fëmijët jetimë është një normë fetare në Islam, për burra e për gra. Allahu i Madhëruar mbulon me sevape ata që vetëm përkëdhelin kokën e një jetimi dhe Profeti Muhamet (a.s) ka këshilluar një sahab që ankohej se e kishte zemrën të ashpër, të përkëdhelte kokën e një jetimi dhe ka paralajmëruar se do të jetë pranë me kujdestarin e jetimit në Xhennet, sikurse janë parnë dy gishtat e dorës.

Comments

 • Po edhe te kujtohesh e te shkruash per jetimet vec nje here ne vit, fjala vjen me 21 maj, mbas pilafi, kjo nuk eshte se na ben me te mire. Aq me teper kur jetimi shkrete perdoret ne shkrim vec me i ra qeverise dhe Jozefines ne kete rast. Zonja Topalli eshte katolike dhe si e tille ka edhe ajo ndjeshmeri dhe pergjegjesi ndaj jetimit, nuk kane vec muslimanet. Meqe brenda ne zemer nuk u hyjme dot njerezve ti shohim sec kane, mire eshte te mos behemi qesharake me hamendsimet tona mbi miresine e tjetrit. Komentimet mbi pasarelen e saj mes jetimeve me duken te teperta dhe te njeanshme. Jozefina eshte nje zonje elegante dhe e bukur dhe per kete nuk kemi pse ta bejme me faj. E kuptoj qe nje shuk hallve si Merkel mund te ta mbushe syrin me shume, por kjo eshte thjesht ceshtje shijesh.

  • Verejtje e drejte. Motivi i trajtimit te kesaj teme 1 a 2 her ne vit mund te kete baza shpirterore, por s’ka ndonje vlere ajo pune. Nje ceshtje si kjo mjafton per ti kushtuar gjith jeten, dhe kush e ben le kritikoje tjeret qe nuk bejne asgje. Ate dite qe u kujtua Topalli, ate dite u kujtuan edhe tjeret, madje me keq per muslimanet qe kane ne duar vazhdimisht ‘perkujtues’ dhe ‘zbutes zemrash’ qe tjeret nuk i kane. Po ashtu nuk jane te gjithe politikanet faqenxire, apo te nxire gjith kohes. Per zonjen Topalli di me siguri per 2 raste qe ka nderhyre dhe pa ber zhurme, per te ndihmu njerez ne nevoje shume serioze. Dmth ka te pakten 2 familje qe Topallit do i bejne dua gjate gjithe jetes, besoj. Mund ti kete kushtuar vetem nje telefonate por nje faqenxire qe ben hesape edhe diten e jetimeve, ben hesape qari edhe per nje telefonate se te ne kushtojne shume telefonatat e firmat (hesape nuk permendi kush, po atehere Topalli per cfare u permend?). Per mua Topalli mes jetimeve preket sa preket cdokush, ose ndoshta preket ne menyre te vecante. Nuk e dime. Mendimet per sinqeritetin e z. Topallit dhe kujtdo emri tjeter te pervecem, duhen mbajt per vete.

   • Eno, e vetmja arsye pse komentova te ky shkrim, qe per hir te vertetes ka edhe probleme strukturore, ne ndertimin e fjalive dhe ne formulimin e tyre, ishte pikerisht titulli, tallava dhe ai, qe me ngjethi. Parade me gay dhe jetime. Jozefina vertet eshte permendur ne nje paragraf, por aq mjafton per te na bere me turp te gjitheve. Autorja e krahason zonjen Topalli me ambasadoret qe parakaluan ne paraden roze. Kjo eshte shume e ulet dhe e shkaterron gjithcka te mire qe mundohet te vijoje ne pjesen tjeter te shkrimit.

  • Vetem nje fjali ka per z.Topalli, dhe vetem kjo ju ka terhequr vemendjen ne shkrim, vetem me te jeni marre. Z.Xhafa ka shprehur asgje me shume sesa nje opinion te njohur dhe tashme konsensual mbi ekzibicionizmin pa fre te kryeparlamentares, po edhe ate e ka shprehur me elegance, pa fyerje, me moderim. Argumenti ku ju meshoni me kot, ai se z.Topalli qenka e kesa feje apo e asj, ketu nuk ka kuptim fare. Shteti shqiptar eshte sekular, dhe cdo nepunes i tij tregon thjesht humanizmin e nevojshem ne raste te tilla, se po iu futem kesaj loje, i bie qe edhe per te mirat, edhe per te keqiat e politikaneve te vleresojme a fejesojme fene e tyre. Kjo pastaj do na fuse ne konflikte te kota, se asnje musliman nuk mund te duroje, psh, qe te fajesohet besimi islamik i Berishes per shkak te politikes se tij, apo asnje ortodoks t’ i fajesohet besimi, pse dikush e sheh si shkaktar te politikave te Rames. Vetem nese keta vete flasin per fene e tyre aty ku nuk duhet, atehere duhet reaguar.

   Angela Merkel nuk eshte top me hallve, po eshte nje krijese e Zotit dhe krijesat e Zotit nuk jane te shemtuara kurre fizikisht.shemtia e njeriut eshte vetem morale, jo fizike dhe eshte e shemtuar te flasesh keshtu si ju per nje femer

   • Po kush tha qe topi hallves eshte ofendim. Hallva eshte me te kenaq shpirtin. Po puna eshte se ka edhe creme brulee dhe dallimin ndermjet tyre me vjen keq po nuk po rri ta shjegoj, po ju le te abstragoni pak.

    • Meqe ra fjala, Topalli eshte me shume brulee sesa creme, po ti e di me mire. Kremin e ka kryesisht nga origjina qe ka, prej nje familje te mire qytetare, kurse djegesiren me tepri, po ia atribuojme persekutimit komunist qe e ka ashpersuar shume si karakter. Angela Merkel eshte dhjeta here me shume amesore sesa Topalli, dhe besoj se ketu nuk jemi per te vleresuar nje politikane femer ne terma banale e vulgare apo sensualiste. Po flasim per jetime

 • Duke dashur të falënderoj nga zemra motër Loelën për shkrimin, desha të shpreh dhe unë mendimin tim lidhur me çështjen.
  Mendoj se tragjedia më e madhe sot është ngurtësimi i zemrave të një pjese të konsiderueshme të shoqërisë. Kur një fëmijë jetim nuk u dhimbset të afërmve (pa dashur t’i përfshij të gjithë në një vorbull), ç’mund të presim nga ‘zemrat’ e politikanëve?
  Sot egoja njerëzore ka arritur deri në atë pikë, sa njeriu nuk di se ç’bëhet më me fëmijët e tij, e jo të interesohet për gjendjen e një fëmije jetim, që mund të jetë shumë i afërt, apo pjesë e familjes së madhe të dikurshme.
  Kujtoj këtu rastin e tim ati, babanë e të cilit e vranë (‘pa dashje’) akoma pa mbushur im atë një vjeç, një vrasje që la një grua të re të ve, me dy fëmijë jetimë. Por, elhamdulilah, falë përkushtimit, dashurisë dhe dhembshurisë të nënës së tyre, dhe falë vlerave dhe largpamësisë së xhaxhait të tyre, atyre nuk u mungoi streha e ngrohtë dhe e sigurt familjare… pa pasur nevojë për ndërhyrje të montuara nga jashtë, të cilat sado të mirë-organizuara të jenë, nuk do të mundin asnjëherë të rrisin një individ të shëndetshëm e me vlera.
  Edhe profeti ynë (paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi) pavarësisht se u privua nga dashuria dhe përkujdesja atërore në foshnjërinë e tij të hershme, e më vonë edhe nga ajo amësore, gëzoi gjithë privilegjet e mundshme falë përkujdesjes dhe dashurisë që i falën personat e afërt të familjes (sidomos gjyshi Abdul Mutalibi dhe xhaxhai Ebu Talibi) deri në kohën kur Zoti e begatoi me Hatixhen (r.a).
  Patjetër që shteti duhet të bëjë shumë në lidhje me këtë shtresë të shoqërisë, sidomos në parandalimin e abuzimeve, por si besimtare në radhë të parë, por dhe si qytetare e këtij vendi i shtroj këtë pyetje vetes sime: “A do të isha unë e gatshme të përfshija në gjirin e familjes sime një fëmijë jetim dhe ta rrisja atë me të gjitha privilegjet që do të gëzonin fëmijët e mi, nëse në të ardhmen Zoti do të na sprovonte me diçka të tillë? Apo a do të ishin të gatshëm të afërmit tanë të bëjnë një sakrificë të tillë nëse fëmijët tanë do të viheshin përballë një sprove kaq të madhe?”
  Për vetë faktin që sot shoqëria nuk funksionon më me familjen e zgjeruar, një qasje e tillë mund të duket e pamundur, por ne nuk kemi asnjë pengesë dhe asnjë justifikim para Zotit, që brenda mundësive t’u jemi pranë vazhdimisht këtyre fëmijëve, financiarisht, shpirtërisht dhe moralisht.
  Sa bukur do të ishte sikur këto sfida të zgjidheshin brenda sferës familjare. Ndoshta nuk do të ishte nevoja të ngriheshin një mori ‘institucionesh’, të cilat në mjaft raste më shumë e thellojnë se sa e zgjidhin problemin.
  O Zot, na i zbut zemrat dhe na bëj që të japim ne modelin e mirë pikësëpari! Amin

  • Shume dakort me ju Znj. Pashaj. Edhe une besoj se derisa familjet shqiptare te mesojne te hapin dyert e tyre e te adoptojne femijet jetime si te tyret e tu japin atyre nje jete te dyte, kjo pune nuk zgjidhet me shoqata bamirese, sado te mira te jene nijetet e tyre.

   • Deren per njeriun tend..nje nip apo mbese..por jo per ate qe nuk te lidh gjaku fare, nuk mund ta fusesh brenda, por mund te sigurosh mbeshtetje finaciare..dhe para se te tirret muhabeti me gjate per cfare thashe, qe te mos dalin keqkuptime , kemi edhe disa rregulla fetare..nje femije djale nuk mund ta adoptosh , sepse vjen nje moment kur te duhet te rrish me shami si femer dhe nuk mund te rrish vetem per vete ( ligji islamik nuk shkelet, dhe perfshin edhe sikur te kesh nje femije te adoptuar)..po ashtu nje vajze nuk mund ta adoptosh, njesoj arsyetimi si me siper..Per kete duhet organizim , te mblidhen fonde nga ne , dhe te inkurajohen familjaret e aferm te ketyre jetimeve per ti mbajtur ( ka plot qe braktisen totalisht nga te afermit, pasi u vdesin prinderit )..e ku ka me mire , se femija jetim te rritet me kusherinjte e tij..

    • Plotesisht dakort Klodiana me parashtrimin tend. Por shteti njeh edhe kujdestarine/adoptimin ne distance, ku femija e di qe nuk i ka prinder dhe nuk i therret nene/baba, po ashtu nuk hyn ne trashegimi (pervec nese i fal dicka vete). Ama krijohen kushte qe ai te kete dike qe kujdeset per te, per mbarevajtjen e tij, perpiqet ta ndihmoje si femijen e vet, shkurt i behet krah. Dhe vetem kur i ke prane dhe perpiqesh disi t’i ndihmosh, kuptohet dimensioni qe hapet ne vetvete.

 • Avash mi anila, na fal qe te shajtem zonjen Topalli. Nuk po e merr njeri ne analize Topallin se eshte katolike (s’ka fare lidhje), po se eshte ne krye te qeverise dhe ka pergjegjesi te dyfishte, dhe si katolike (meqe e deshe keshtu) dhe si qeveritare. Te kesh meshire per jetimet nuk do te thote patjeter t’i perkasesh nje besimi fetar.
  Meqe ajo eshte ne qeveri momentalisht si dhe para disa vitesh, shume mire te pakten ne kete date mund t’i bie ndermend te beje dicka me te hajrit sesa kenge e valle. Kenga e vallja 2 ore zgjasin, ndersa perballja me veshtiresite eshte e perditshme.
  Dhe nje gje tjeter, nuk u hyn ne pune askujt, e aq me teper jetimeve, bukuria e Topallit (madje je bere qesharake me kete te fundit. Te jesh e sigurte qe femijet jetime do deshironin nje shuk me hallve qe do kujdesej per ata.

 • o Anila meqe Jozefina eshte nje zonje e “bukur” dhe “elegante” le te sfiloje ne pasarelat e Gucci apo Armani a ku di une se cfare…

 • nuk ka lezet qe te rrihet kaq shume kjo tema e homoseksualeve, e sidomos te trajtohet krah per krah me jetimet. ceshtja e jetimeve do nje trajtese krejt te ndare nga perverset e cilitdo flamur

 • Para pak kohësh, në mos gaboj, pashë një tjetër shkrim nga e njëjta autore, në të cilin, me sa mbaj mend, vlerësohej Ardian Klosi si intelektual e publicist i shquar. Ardian Klosin e kisha mik. Kemi punuar e kemi shkruar bashkë, kemi përkthyer bashkë dhe veçanërisht përkthimet tona të Gotfrid Benit në botimin dygjuhësh “Nuk mund të jetë zi – Kann keine Trauer sein” do t’ia sugjeroja çdo të interesuari për letërsinë që t’i lexojë. Po pavarësisht kujtimeve të punës, të kafes apo të ndonjë darke të kaluar në shoqërinë e Ardianit, pavarësisht se e ndiej mungesën e zërit të tij në telefon (ende e kam të regjistruar numrin e tij në celular dhe më duket çudi se si nuk më telefonon për të hapur bisedën me pyetjen e zakonshme: “Edvin, ça bëre? Mirë je?…”), ishte e qartë se në çështje të politikës e aq më tepër të besimit, me Ardianin s’kishim asgjë të përbashkët. Ndaj, nëse do të kisha shkruar ndonjë shkrim për atë që – nëse ai vetë ma lejon – e quaj me respekt miku im, më e shumta do të shkruaja ashtu siç shkroi miku ynë i përbaskët, Edison Ypi: “Idhnak” (http://edisonypi.com/shkrime/idhnak). Edisoni (ky i fundit vetëm mik “virtual”) ma lehtësoi barrën teksa shkroi thuajse në vendin tim ato që mund t’ia kisha thënë edhe unë, sepse edhe miqësia e tij me Ardianin ishte më e vjetër se imja, ndaj edhe ai s’e kishte problem t’i thoshte: “Ajo lopatë e ka fajin, Dan!”.

  E ndërsa unë lexoja i heshtur shkrimin e Edisonit dhe mendoja se mua tani më kishte mbetur vetëm t’i shkruaj ndonjë mesazh ngushëllimi bashkëshortes së mikut tim, siç thashë në hyrje të kësaj hyrjeje të gjatë, vura re në faqet e Ezanit vlerësimin e Ardianit si intelektual e publicist i shquar. I mësuar me idenë që Ezani prej kohësh po ofron variantin e “socializmit hallall” në forumet shqiptare të Internetit (pas “socializmit fitimtar” të shokut Enver dhe atij “demokratik” të shokëve Shulc e Svoboda, ky është prodhimi më interesant që ka njohur historia moderne e diskursit politiko-fetar), nuk e mora për të madhe. I mësuar tashmë me faktin se miqve të mi besimtarë u mungon ajo që ca i thonë “ndërgjegje klasore” e të tjerë “vetëdije historike” (në fakt, kur u leverdis, nuk ngurrojnë të nxjerrin në pah vetëdijen biografike duke lënë në harresë faktin se thuajse të gjithë sahabet e Profetit a.s. kishin “biografi” të keqe), e kapërdiva. Fundja është më mirë të vlerësosh e të kujtosh me respekt një të vdekur, sesa ta denigrosh atë si Olsi Jazexhiu, që shkruante para pak ditësh se ndërsa Klosi përkthente vargjet satanike, s’e kreu dot deri në fund punën, sepse “vari veten si dordolec.” (Fjalë që mua personalisht më prekën).

  Mirëpo sot po vërej se e njëjta autore shprehet disi ashpër për një të gjallë, teksa bën fjalë për një sfilatë mes jetimësh, të ngjashme me sfilimin e ambasadorëve në një paradë homoseksualësh. E rëndë kjo. Nisur nga mbiemri i autores, miku im analist informal e shef kuadri në pension, Beniamin Dashi, do të më thoshte: “Shih, o shoku Edvin, se mos e ke lexuar gabim! Me siguri do të ketë qenë Fatmir Xhafa, e jo ai emër që thua ti, se kanë filluar të të mos shohin sytë mirë këto kohët e fundit.” 😀 😀 😀

  Gjithsesi, nëse kjo shaka e kapërceu masën, unë kërkoj ndjesë. Po ajo që më bën përshtypje është standardi i dyvishtë në respekt për Klosin në shkrimin e parë dhe në mungesë respekti për Topallin në shkrimin e dytë. Topallin nuk e njoh dhe nuk kam pasur rastin ta shoh asnjëherë askund përveçse në TV. Gjithsesi, di të them se nuk e meriton këtë goditje, jo aq personalisht, sa për arsye të asaj që përfaqëson si drejtuese e një fryme politike që ka vendin e vet në fitoren e kësaj lirie që na shërben sot teksa vijmë të shkruajmë këtu. Ndërsa “sfilata” e saj me jetimë është paragjykuar me tepri. Ndoshta kur të vdesë edhe ajo, do të mund të shkruhen një det fjalësh të mira edhe për të, po ndoshta është më mirë që disa, në mos të vlerësohen që në të gjallë, së paku të mos bëhen viktimë e shkeljes së parimit fetar: “Urrejtja ndaj dikujt të mos ju shtyjë në padrejtësi ndaj tij.”

  Shoh se përmendet me respekt në shkrim edhe Rauf Ficoja. Po, shumë bukur. E përgëzoj autoren në këtë rast. Ka qenë vërtet një njeri i jashtëzakonshëm, që nuk ka pësuar pak fyerje sa ishte gjallë. Gjithsesi, përveç emrit të mirë, ai ka lënë pas një pasardhës po aq të denjë e po aq të nderuar: z. Bardhyl Fico, ish-sekretar i shtetit për Fenë, artist, botues e karikaturist i njohur, besimtar i përkushtuar e mbi të gjitha njeri i shkëlqyer. Duke pasur rastin ta njoh edhe Bardhylin (uroj që të gëzojë ende shëndet të mirë, sepse që kur jam larguar nga Shqipëria nuk kam pasur lajme prej tij), e di me siguri se po qe se shkrimi i mësipërm do t’i jepej atij për ta lexuar, ai do të ndihej i zhgënjyer dhe nuk do ta ngushëllonte vlerësimi pozitiv për të atin.

  “Një paragraf ishte ajo puna e Topallit”, ka shkruar dikush më sipër. Po, aq ishte. Një paragraf. Aq sa ç’mjafton për ta prishur shijen e shkrimit jo për arsye se u sulmua Jozefina Topalli, të cilën edhe unë nuk kam ngurruar ta shpotis ndonjëherë në biseda kafesh (gjithsesi, jopublikisht), por për faktin se standardet e dyfishta dhe sulmet personale mbi baza të tifozllëkut politik nuk mund të ngrihen mbi platforma fetare.

  Ndërsa komentet me përmbajtjen e përafërt “të gjithë e dinë që…” janë përpjekja e zakonshme për manipulim të opinionit me diçka që, në fakt, nuk e di askush, por është veç opinion i disave.

  Dhe për t’i shtuar muhabetit një dozë gallate e për t’iu ruajtur edhe ndonjë sulmi nga ata çunat e atij “Forumit të të Rinjve Muslimanë” që zbulonin agjentura e ajatullahë në radhët e shkruesve e të komentuesve të Ezanit, po sqaroj se nuk jam i përfshirë në asnjë formë në fushatën e Topallit për t’u zgjedhur presidente dhe se jap fjalën që po qe se Berisha më bën deputet, do të votoj për Fatos Bejën. Po nëse Fatosi nuk e pranon kandidaturën, atëherë të jeni të sigurt se si variant të dytë kam Dash Sulën. Topallin e kam në listë të tretën. 😀 😀 😀

  • Me ate Ypin na hape barkun, po si myslimani myslimanit, PD – ne e ke sprove ne akide. Zoti te ndihmofte

   • Po ku arrin te mbaje barku yt Ypin, ti dashke ta shijoke me bark gjene. Po nuk eshte pune barku jo…

    • Padyshim qe nuk mbahet – villet. Ti mund te ndihesh mire qe ke marre vesh se me cfare pjese te trupit shijohet gjeja po ky eshte kapercim i panevojshem. Nje nga problemet e kesaj menyre komunikimi eshte qe krijon hierarki te paverifikueshme. Per shembull ti vihesh ti tregosh znj. Xhafa se si nuk duhet shkruar artikulli, qartazi me nje qesendisje te zanatciut. Ti nuk ke asnje nevoje qe te tregosh ne fakt se zotron kete zejen artikull-shkruese qe te jep statusin per ti treguar znj. Xhafa se pse artikulli i saj nuk eshte shkruar ashtu sic duhen shkruar artiujt. Ti nuk ke nevoje te sqarosh se me cfare organi u shijuaka gjeja, thjesht te nevojitet qesendisja e arrogances per tu treguar njerezve se nuk kane haber se me cfare shijohet gjeja, shto tre pika gje nga mbrapa si per te treguar qe eshte muhabet i gjate ky, po – c’ti besh – s’keni stomak ta pertypni. Nuk vihen keshtu titujt – thote Anila qe detyrimisht duhet te dije si vendosen titujt, edhe pse per kete nuk ka dhene e as nuk ka nevoje te jape asnje prove.

     • Shoku Che Guevara, vec per arrogance mos fol se ” si myslimani myslimanit, PD – ne e ke sprove ne akide. Zoti te ndihmofte” me keto qe i thua Edvinit je vene ne nje situate, qe me dash Edvini te ben fertele. Une thjesht sa te kilikosa pak, ty mor vellai i mire, muslimani me akiden e paster qelibar. Nje mije here me shume preferoj fjalorin e piset por te sinqerte deri ne dhimbje te Ypit, se sa kete ironine tende peselekeshe prej selefo-komunsti. Po ty nuk te duhet Edvini si pergjigje, po Ypi. Madje kam per te nxjerre edhe shprehjen “rri urte se te leshova Ypin”.

      Ndersa per sa i perket kritikave ne strukturen e shkrimit, ne perzgjedhjen me zgjuarsi te titullit, keto nuk jane ndonje sekret, i ke ne cfaredo libri me shkrim akademik. Nuk ka kuptim te mbaj leksione te hollesishme une ketu apo te te jap prova.

     • Te flas per arrogance qe c’ke me ate pune po ti rrofsh se na sqarove per kriteret e tua te gazetarise se mire, njesia matese e te ciles per ty eshte Ypi, njesi te cilen ti e paraqet si nje lloj zagari qe e leshon kur debaton: ssskape!!! Nderkohe qe ti ben karshillek per nje shkrim qe e kane lexuar njerezia dhe e kane pelqyer dhe pa asnje kontribut apo arritje kercenon me Ypin!!!

      Me ler te te sqaroj se ne ambjentin ku jam rritur rrugaci goje-prishur evitohet se nuk ja del dot goje-prishurit, jo per mend, po per banalitet e keshtu eshte dhe puna e goje-prishuri si Ypi i cili e vetmja dhimbje qe shkakton eshte ajo e vesheve.

      I kthehem ceshtjes se akides sepse akidja eshte botekuptim dhe ceshtje prioritetesh dhe si e tille larg qofte te na shtremberojne pamjen syzet partiake.

      Ndersa qe mos flasesh per kilikosje ne muhabete interneti me njerez qe as nuk i njeh, eshte ceshtje terbijeje.

     • Shoku che, e zbrita Ypin ne dimensionin tend ndaj edhe tu duk si zagar. Me qenie nje dimensionale si ti, qe e shohin boten te ndare ne bardhe e zi, detyrohet robi te beje kapercime te dhimbshme e te zbrese ne materie. Lexoje lexoje Ypin se flet edhe per ty, me mire te te dhembin veshet sot, sesa te te ike koka neser.

     • Prandaj them qe ky i yti eshte problem terbijeje. Kam komentuar mbi cfare ke thene ketu e ne te kundert ke ngulur kemb te pretendosh se me njeh me nga afer, ne nivelin, forcen e stomakut apo aftesine ngjyredalluese, aq afer sa dhe te kilikosesh. Edhe ti e di qe po genjen se une nuk njihem nga afer me njerez si ty.

      Viva Cuba Libre!

     • Mblidhi tentakulat ne baze shoku che, duket qartas qe je dhe zhvejk dhe zanxibar dhe ku e di une se cfare emrash te cuditshem me simbolike ekzokomuniste. Me tipa si ti qe kerkon medoemos me na be terbjet duke perdor akiden si mburoje dhe si fasade, ne fund fare dhe une po ta kthej po me te njejten monedhe: Nese PS e ke sprove ne akide, Zoti te shpetofte.

     • Kurse ti Anila me dukesh edhe si Aisha, Hafsaja dhe ndonja dy-tre te tjera qe nuk po me kujtohen. Jo vetem per ngathesine e mendimit, por edhe per nervozitetin e pakuptimte. Nuk po e meriton as etiken e Che-se, e as ironine e hidhet por te sinqerte. Me dukesh se je duke zbrazur halle te tjera pa lidhje me temen ketu. Perndryshe, do te kishe pak sens debati ne kete muhabet.

     • Cfare halli tjeter duhet te kem more D? Kam reaguar ndaj shkrimit te Loeles qe gjykoj se eshte i dobet dhe tendencioz dhe ndaj komentit te ketij che-se, sepse gjykoj qe apsolutisht i papranueshem. Kam reaguar ndaj ketij komenti ne menyren me te eger te mundshme sepse mendoj qe keshtu i duhet dhene pergjigjja dikujt qe i fshehur pas pseudonimit del dhe fyen dike, qe ka dale ne emer e mbiemer dhe e fyen ate ne gjene me te shenjte per nje besimtar ne akide. Ajo nuk ishte thjeshte nje ironi e hidhur por e sinqerte, ajo ishte nje thike ne zemer qe e ngulin shpesh selefinjte kur duan me te thene se ke rreshkit. Por nuk eshte vetem kaq, personazhi ne fjale edhe ne komente tjera ka treguar qe nuk eshte aq pa sprova ne akide sa do ti tregoje Edvinit. Keshtu qe nese e kam zgjat me komente hidh e prit me kete person dhe nese jam bere e bezdishme per veshet tuaj ju kerkoj ndjese. Dhe distancohem nga Aishet e Hafsate, personazhet lol ne ezan. Nese nuk ju kan duk te mjaftueshme arsyetimet e mia pse nuk me ka pelqyer shkrimi po marr e po i shkruaj serish se e shoh qe nje cope ketu e nje atje paskan humbur si vaji ne lakra.

     • Nuk e di pse ju Anila mendoni per personin tim se jam nen lekuren e nje tjetri. Mos valle verberia per Doktorin te con ne konkluzionin se jane specie ne zhdukje individet te cilet i ben per te vjelle politika ne Shqiperi dhe me saktesisht Doktori. Jeni vene ne nje gare stafete, EC me akrobatikisht, ndersa ju me me sprint hundabuze per te mbrojt te pambrojtshmen. Dhe cilin keni zgjedhur per pishtar ndricues, Edison Ypin ate qe cdo gje e mat jo me meter si gjith dynjaja po me Kadare. Ypi, nese te kujtohet, ka nje vandak me shkrime pro Rames nja 3-4 vjet me pare, kur e merrte borderon tek Vizioni. Pasi i ra shkurtimi per mungese fondesh, nuk futej tek altileria e rende e propaganses se Rames, kaloi tek KJ. dhe e beri sefte me nje shkrim makaber ndaj Mero Bazes. Ne nje vend me njerez te ekuilibruar, nje njeri i tille me crregullime hormonale do te ishte fut ne psiqiatri. Do te thuash mire ja beri atij “murtedi”, e meritonte me te rende goditjen, por problemi me Meront e shumte thjesht mund te zgjidhej ligjerisht duke i zbuluar pislliqet financiare e jo duke i ndersyer bubin ssskape. PO persona si puna juaj mjaftoheni me mullaret e bersive lingustike pa efekt real ne permirsimin e jetes se qytetarve(perkundrazi), mjafto qe udheheqja e ndritur te mos pengohet rruges se banditizmit. Jeni plotesisht te lire te militoni neper parti politike, por te pakten kur kaloni ne nje blog si ky ku tentohet te evidentohen problemet me nje distance te admirueshem nga zullumi, kaloni nga ndonje rrugice pa drita dhe jo nga lullishtja kryesore.

     • Me siguri, edhe kur ka bere propagande ne favor te Rames te Vizioni, ju komentuesit ketu duhet te keni pasur per te te njejtin mendim qe keni sot, apo jo? 😉 Nese une s’e kam pare Ypin ne ate kohe dhe di te them vetem se me pelqen per aq kohe sa shkruan keshtu sic shkruan tani duke goditur ata qe mua me pelqen t’i godase, ndersa nuk do te jem dakord me te nese nderron qendrim, ju qe e keni hallin vetem te “llafet e piseta” e “makabritetet” e tij apo te “dyfytyresia” e tij, i bie qe te mos e keni pelqyer as ne editorialet e Vizion Plusit. Mund t’ia beni vetes kete pyetje per te bere llogarite me veten tuaj per sinqeritetin e asaj qe mendoni. Sa per mua, une e di pergjigjen.

     • Ah, se harrova. U permend edhe Meroja me siper. Kur e keni pelqyer me shume Meron? Kur shante PS-ne, apo tani qe e lavderon? A ju erdhi ndopak keq kur e shau Edisoni? “Tema” dhe “55” ishin boshti i se keqes dikur. Sot ka mbetur vetem “55”, apo vazhdon te jete edhe “Tema”? Edhe kete pyetje bejani vetes, se une e di pergjigjen.

     • Po perpiqem me i gjet ndonje lidhje muhabetit tend Anila, por nuk po mundem. Ti ngre nje tufe me hamendesime, i merr apriori per te mireqena se jane te verteta, dhe shtron pastaj nje mije arsyetime te mbeshtetur mbi to. Ti i verteton fjalet e tua me hamendesimet paraprake dhe kjo eshte katastrofe.
      Konkretisht, ti e merr per te mireqene se Zanzibari eshte i majte dhe “per ta kapur mat” (?! 🙂 ) i shtron pyetjen nese ka pasur te njejtin mendim kur Edisoni ishte tek Vizioni! Pas kesaj i fut nje te lutjme syrin, a thua se e gozhdove ate qe ke perballe!
      Nese do mendimin tim psh. Edisoni ishte idiot kur ishte tek Vizioni, dhe vazhdon te mbetet i tille edhe tani. Nderrimi i kahut thjesht i ka shtuar idiotesise edhe destabilitetin e qendrimeve dhe kaq.
      Por, argumenti ketu eshte krejtesisht ne disfavorin tuaj, sepse jeni pikerisht ju qe keni ndryshu mendim per Edisonin, me kalimin e tij nga Vizioni tek Koha jone.
      Kjo vlen edhe per Mero Bazen, vetem se me ndryshimin se ai nuk eshte idiot por thjesht nje abuzues i paskrupullt me fjalen e lire, qofte kur e ka interesin majtas qofte kur e ka djathtas.

     • Konkluzioni: Edisoni ka qene dhe mbetet idiot, por tani “pak me shume se me perpara” (i ka “shtuar” dicka idiotesise). Pak me e holle kjo e Meros, por gjithsesi vetem abuzues me fjalen e lire, ndersa ne thelb qendrimet e tij te tanishme jane te njejta me ato qe shprehen ketu prej “te papartive”; pra mbetet abuzues sic ka qene, por tani nuk thote ndonje gje te keqe, perderisa c’thote e c’shkruan ai sot nuk ndryshon me ato qe thuhen ketu. Per t’iu kthyer stereotipit te sponsorizuar: “Te gjitha palet jane njelloj!” Po njera pale shihet qarte se po na del pak me “njelloj” se tjetra. Flijeni mendjen, qendrim pa anim nuk ka. Dashje pa dashje, beheni pale. Eshte me mire te jesh i vetedijshem per palen qe i perket sesa t’i perkasesh asaj pa vetedije.

     • ne nje artikull tjeter (mbase per Jozefinen presidente?) nje komentues pat shkruar se sikur Berisha te propozonte Troften per president militantet e PD-se do thonin nje zeri “PO”. Keshtu qe shpjegohet fare thjesht se perse anila, Ec apo edhe ndonje tjeter i ben nje mbrojtje kaq fanatike Sales, sepse keshtu eshte instaluar windows ne mendjen e tyre: Nese prek Doktorin atehere sulmo se sulmi ndaj liderit eshte sulm ndaj partise dhe ndaj idealeve (edhe pse partia me doktorin ka vetem nje ideal- vidh me thase dhe proneso shqiperine ne emrin e femijve). Nejse kjo eshte Shqiperia jone dhe meqe ra llafi une s’jam i njejti person me Che apo Zanzibar.

     • Paralel me diskutimin tone, jeni duke diskutuar shkrimin mbi shkarkimin e imamit. Nja dy diskutues tek ai shkrim, jane vene aty ne te njejtat pozita qe jane ketu “te papartite”. Ata kane ardhe me Profetin a.s, me Osmanin r.a, me Aliun r.a me kalvarin e vuajtjeve qe sjell pushteti dhe qe i ka sjelle Profetit tone te nderuar dhe sahabeve. Direkt me vetedije a pa vetedije eshte ndezur mekanizmi i mrekullueshem i klasifikimit te gjerave. Menjehere ai jashtetokesori qe hyn e citon nje hadith te Profetit a.s a ndonje copez te dhimbshme historie, si ajo e ngritjes se shpatave te sahabeve mes njeri-tjetrit, etiketohet si nurxhi i maskuar si selefi, gjetje fantastike. Lidhja e shkurter dhe normale qe mund te beje robi ndaj nje te krisuri te tille qe del e thote une nuk jam me asnjerin, jam me fjalen e Profetit a.s, mendimi im eshte mbi palet, une ju shoh nga jashte dhe gjykoj nga jashte pa u perfshire, ju po ziheni kot dhe kjo zenie perhap vec fitne dhe nuk i ben mire islamit, eshte ta klasifikoje ate ne opozite. Por ai ngul kembe thote, jo une perseri nuk jam me asnjerin nga ju, une problemin tuaj e gjykoj nga pozita me e mire, ajo e asnjanesit qe do vec te miren e popullit. Mundohet robi shkrete te mos ja ofendoje inteligjecen dhe i thote shiko se me kete qendrimin tend asnjanes, por kritikues ndaj meje qe jam me te drejten, po ndihmon palen tjeter te marre pushtetin, te te vere diktaturen fizike e metafizike te fjales se lire qe per ty eshte e shenjte. Te te rrenjose pergjithmone frymen e tij sektare. Rezultati, ky personi ben aq shume rremuje me kete me kete punen e te qenit i pavare, paladin i fjales se lire dhe mbrojtes i se drejtes, saqe ja arrin ta rrezoje qeverine dhe ja arrin gjithashtu edhe ta ndihmoje komunitetin me pavetedije te forcohet e t’i heqe te gjithe imamet qe i do populli por qe shajne komunitetin. Por cfare i ndodhi kur ra qeveria ketij te pavarmit? Ca si ai para jo shume vitesh perfunduan si mos me keq, birucave e sigurimit a te pushkatuar me familjen e perndjekur brez pas brezi. Inshallah per kete njeri per zemren e tij te mire, per nijetin e tij te paster dhe per devocionin e tij ndaj fjales se lire e parimeve deri ne absurd, perfundimi te jete gjithnje i mire. Por vetem per kete ama, se per ate komunistin e vesh si selefi dhe anasjellatas nuk me vjen keq ta pesojne njehere, jo shume, aq sa t’i rikujtohet sec kane heq gjysherit e vet shehide inshallah, nese nuk i kane pas veterane a sekretare partie.

   • Provë në “akiden ishtirakije”, besoj; se “akidja selefije”, “tahavije” apo di unë ç’emërtime të tjera ka, nuk perceptohen më që të krijojnë probleme në mpleksjet me pasionin politik. 😀 😀 😀 Gjithsesi, të falënderoj për vërejtjen dhe i them “amin” duasë tënde, duke shtuar, natyrisht edhe “alejna ue alejkum”. 🙂 🙂 🙂 Po nëse nuk del shumë qartë “platforma” ime politike në sa shkruaj një copë këtu e një copë atje, atëherë çdo mik e dashamirës që ka nge e kureshtje të dijë se ç’dreqin kam unë që s’heq dorë nga mbështetja e kufizuar për PD-në, i ftoj të lexojnë këtë shkrim timin, të botuar në “Koha Jonë” në 2009-ën: http://www.kohajone.com/html/artikull_45208.html. Po këtë do të kisha shkruar edhe në 1992-shin (Ndoshta edhe më herët, nëse do të dija të shkruaja), po këtë do të riprodhoj edhe në 2039-ën nëse do ta ndiej të nevojshme të shkruaj prapë. Kështu që po ma lexuat këtë artikull, nuk keni nevojë të më lexoni asnjë “manifest” tjetër politik që mund të shkruaj më vonë. 🙂 🙂 🙂

    • Ej EC, vetem se nese do ta riprodhosh ne 2039-en, do te kesh me shume mundesi qe analiza te lexohet drejt, se besoj ne ate kohe “Koha jone” nuk do jete me, ose njerezit do ta kene harruar zanafillen e saj: kam parasysh luften qe themeluesit e saj kane pas ngref kunder Doktorit.

     • E di, e di që “Koha Jonë” ndërron shpesh krah dhe në 2039-ën, si shumë të tjerë, do ta ketë dredhur shpesh, kështu që nuk garantoj se në atë vit, në qofsha gjallë e në ma ndjeftë të shkruaj, do të shkruaj prapë në “Koha Jonë” e jo, për shembull, në “Shqip” ose në “Tema”, që gjithashtu kanë përvojë të mirë në të dredhur. Ndryshe nga plot themelues (në fakt, “themeluesit” nuk ishin ata në tribunë, por ne në shesh; ata në tribunë ishin “nëpunësit” që emëronte sheshi) dhe nga plot “korifenj” të shtypit “të pavarur”, unë garantoj vetëm për veten time se do të jem ky që jam. Për të tjerët, s’e kam fare idenë se ç’do të kenë gjetur e ç’do të kenë shpikur deri në atë kohë.

     • Nderheryrja ime per te kujtuar origjinen e “Kohes” kishte te bente me faktin se pas njezet vjet demokraci mua nuk me duket me shume vend qe te vazhdohet te bohet politike me argumentat e origjines. Kjo ka patur kuptim te themi dhjete vitet e para kur edhe qendrimet e partive dukeshin te ishin pak a shume parimore, ndersa sot pazari eshte bo aq i piset sa eshte veshtire me dallue ato “kopilat” per te cilat fliste Ypi. Une mendoj se ky blog ka ditur t’i qendroj larg tifozllikut partiak, jo vetem si shenje pjekurie por edhe si nje detyrim ndaj pjesmarresve ne te, te cilet mund te kene kendveshtrime te ndryshme politike, dhe ne te njejten kohe mendojne se ky nuk eshte vendi i duhur per tu marre me to.

     • Nëse është fjala për çështje të origjinës individuale (=biografinë), edhe mund të shprehem dakord. Fundja “themeluesit tradhtarë” nuk u kthyen më kot thuajse të gjithë atje ku ishin; sepse e dinë që shefa kuadri s’ka më dhe s’ua regjistron kush të bërat e të pabërat. Ndërsa për origjinën kolektive (=historinë), gjykoj se ajo është për t’u kujtuar e për t’u gjykuar dhe jo për t’u huarruar. Jo më kot disa përkujtojnë ende me këmbëngulje 29 nëntorin, 7 prillin apo Konferencën e Pezës, ndërsa disa të tjerë sjellin në kujtesë data e ngjarje të tjera. Së paku sa të jemi gjallë ne që i kemi parë ca gjëra, edhe të duam, s’i harrojmë dot.

   • Nese nje dite prej ditesh Jozefina do behet presidente dhe po ate dite ajo vendos te tradhetoje Bacen (e ketu lexo Partine dhe idealet partiake), do te shohesh se si do te leshohet me nje mllef ogurzi te papare Ypi prej anes se anes per t’i zbuluar nga arkivat ndonje cen znj. Jozefine.

    • Emrat e përveçëm kanë pak rëndësi në krahasim me atë që përfaqësojnë. Po për çdo rast, Edisoni Ypi i ka marrë masat dhe e ka shkruar me kohë artikullin për të gjithë ata që mendojnë se individualisht kanë më shumë rëndësi se ç’u takon. Kështu që nëse Topalli apo kushdo “tradhton” “Bacën” (më saktë: PD-në) dhe del të sajojë ndonjë “Frymë të Re”, Edisoni një pohim ka: “Doktori të 10”: http://edisonypi.com/shkrime/doktori-te-10

     • As qe e ve ne dyshim sepse per tipa si puna e Ypit (te cilin Doktori e versul ne versionin sssskape, apo qe versulen vetiu per t’i rene ne sy atij Burrit!) kur thua Berisha ke thene Partia (a nuk ka ngjashmeri me barazimin qe ishte ne kohe te Enverit ku Enveri dhe Partia ishin ne nje unison te celikte?). E mua si mysliman kjo paftyresia e Ypit me shqeteson….qe vjell vrer jo ne baze ideali (se po ia beja hallall) por ne baze partie dhe idhujtarie “A nuk ishit juve ato qe i moret epshet tuaja per zota?” thuhet ne Kuran!

     • Në fakt, ajo që thuhet më shpesh në Kuran e që ritheksohet në hadithe është se vetëm Zoti e di se ç’kanë në zemra njerëzit. Kështu që edhe qëndrimet e njerëzve them se janë për t’u gjykuar sipas mënyrës si shprehen. Unë kam bindjen se arsyeja për të cilën komentuesit në këtë blog nuk i pëlqejnë këto që unë kam postuar prej Ypit nuk është as zhargoni i letrarizuar dhe as “hipokrizia” e supozuar e autorit (pinjoll i një familjeje të njohur e të pasur që s’pret sadaka prej askujt), por thjesht fakti se komentuesit nuk janë dakord me drejtimin e tehut të goditjes së tij. Nëse i njëjti teh do të drejtohej nga qeveria, do të pëlqehej prej jush, ndërsa prej meje jo. Kaq është e gjithë loja. S’kemi pse i biem qark e qark. Ndërsa “idhujtaria dhe epshet” është e vështirë të përzihen në këtë mes (gjithsesi jo e pamundur, por interpretimi do të çonte larg dhe prapë “tehu” mund të ndryshonte drejtim).

     • Zoti nuk na lejon te gjykojme mendimet dhe zemrat e njerezve por nga ana tjeter na ka dhene shenjat e atyre personave qe nderrojne tehun e shpatave me kalimin e vieve. Pak me siper Zanzi permende qe ky bukurosh shkruante lart e poshte pro Rames, por mua s’me intereson Ypi se fundja edhe kur Kadare filloi t’i shkruante Sales (apo me sakte i tha Bashes “Hiq dore nga letra”) adhuruesi i tij i flakte (qe edhe frymen e mat me kadare) iu pergjerua qe ta shihte edhe nje here letren permes nje pacavure qe botoi ne gazete. Por komenti im mbi “epsheet” nuk ishte per Ypin por per te tjere qe epshet dhe deshirat e tyre i vedosin para mendjes dhe te menduarit, ndaj vazhdoj te jem dakord me Cheowstreet. Por te jesh i bindur EC se kur Ypi te ndroj krah nuk do e keni aspak te veshtire qe ta quani dhe hajdut pronash (sic bete me Bamirin?), apo ta quani edhe spiun e keshtu me rradhe.

 • Duke respektuar “partishmerine e larte” si dhe vigjilencen tende antikomuniste, kam pershtypjen se komenti yt me siper Vin ishte ca i ekzagjeruar.
  Se pari, shkrimi ishte shume i mire. Loela, per mua eshte nje zbulim. Nuk kisha lexuar asgje me pare prej saj, dhe u be sebep E-zani, qe me shkrimin per “Vargjet Satanike, per te shtuar edhe nje emer ne rradhet e atyre qe i lexoj me qef. Shkrimi ishte i mire jo vetem per nga formulimi, rrokja dhe shtrimi i problemit, por edhe kthjelltesia e gjykimeve, qendrimet korrkete e mbi te gjitha per dimensionin human qe bart. Te gjitha keto i ndesh rralle ne shtypin shqiptar dhe per kete Lola eshte per t’u pergezuar.
  S dyti, une mendoj se diskutimi per znj. Topalli, ishte thjesht dicka tangente qe nuk kish te bente fare me objektin e shkrimit. Per me teper, nuk shoh as ta kete akuzuar per ndonje gje. Shkrimi permend nje aktivitet te saj, ku mediat kishin me shume ne vemendje znj. Topalli sesa sesa jetimet per te cilet ish bere festa. Une nuk shoh asgje te tepruar ketu. Eshte thjesht evidentim i nje harrese kolektive qe ne si shoqeri kemi ndaj jetimeve dhe ne pergjithesi ndaj njerezve ne nevoje, dhe ilustrimi ne pasqyrimin qe mediat i kane bere nje aktiviteti te tille, ku Kryetarja e parlamentit merr me shume peshe sesa hallet e jetimeve, eshte shume i gjetur per te treguar pikerisht kete harrese. Ketu qellimi nuk eshte aspak te goditet znj. Topalli, e aq me pak te goditet per arsye te perkatesise se saj fetare katolike. Nuk kam kurrfare dyshimi qe Loela do t’a kish permendur kete edhe nese aktiviteti do te ish bere nga dikush tjeter qe ka perkatesi fetare muslimane, qofte ky i djathte apo i majte.
  Se dyti, nuk jam dakort me vleresimin tend se do te duhet te kemi ndonjefare mirenjohje ndaj znj. Topalli per lirien qe gezojme sot. Sigurisht, eshte i vleresuar cdokush qe ka kontribuar ato dite dhjetori e me pas, por, kjo nuk ka lidhje me angazhimet e mevonshme politike. Po te jete per kontribute ne levizjen studentore, Edi Rama dhe Blendi Gonxhe kane shume me teper te tilla, por kjo nuk me ndikon ne mendimin qe kam per ta, te cilin ti e di mire.
  Se treti, si antikomunist dhe perkrahes i flakte i se djathtes (ashtu si edhe une, ndonese me pak i flakte), kam mendimin qe ti vete duhet te ishe me i gatshem per te pranuar kritikat ndaj znj. Topalli, pasi ne nje menyre te dukshme, ajo po krijon nje fryme te forte klanore qe ka cuar nje krisje te forte brenda PD-se, e cila, te nesermen e momentit kur Berisha do te largohet nga drejtimi i partise, do te sjelle therrmim te se djathtes.
  Se katerti, dhe kjo eshte me e rendesishme, E-zani nuk ka kurrfare fryme te majte. Ne asnje rast, asnje prej shkrimeve tona nuk ka mbeshtetur qofte edhe per nje moment, ndonje individ apo qendrim te se majtes ne Shqiperi. Fakti qe ky medium ka kritikuar deklarata apo veprime politike te caktuara te qeverise, nuk do te thote aspak qe ky medium eshte kunder saj te djathtes, e aq me pak mund te thote se eshte mbeshtetes i se majtes. Detyra qe i kemi vene vetes eshte te vrojtojme zhvillimin e diskursit publik, per te denoncuar rastet qe i shohim si problematike per muslimanet ne vecanti dhe per shoqerine shqiptare ne pergjithesi. Fakti qe qeverise i takon te beje me shume gafa, duke qene ne pushtet, do te sjelle, natyrisht edhe me shume reagime, por kjo nuk do te thote se ne mbajme ane kunder saj ne luften politike midis paleve. Parimet tona fetare ne kete rast jane ato qe bazohen ne traditen profetike sipas se ciles duhet ta themi te verteten edhe kur eshte kunder te afermve tane e madje edhe kur eshte kunder veteve tona. Ne po kete menyre, ne denoncojme rastet qe i shohim si problematike nga cilido kah politik, kulturor apo klanor qe te vijne.

  Ps. Distanca na ka bere te mos i lajme borxhet e kafeve ndaj njeri-tjetrit. Po pres te marr pjesen time kur te dalesh kendej, vec ki para sysh qe kohezgjatja e distances rrit kamaten, keshtu qe pergatitu seriozisht kur te vish. Ne kete rast kamata e miqesise eshte hallall. 🙂

  • “O ju njerëz që po kaloni, ktheni kokën e më shikoni, se një ditë të gjithë këtu do vini”. Shtoi kesaj edhe keto shkrimet limonate te Loeles, qe po te mos kisha pasur pak kohe teper per ta ngacmuar nuk kishte pas per tu kujtuar njeri, pervecse per mire. Por ky lloj zanati kerkon me shume. Dhe po nuk perballoi dot as kritiken tone te bute, shpejt ka per t’u perballe me varrosjen per se gjalli qe te ben Ypi “Sikur Rudina…”. Pra ne kete kontekst nuk i ben hic mire elozhi yt Ergys. Ti, je nga ata shkrimtare qe lexohen me kenaqesi dhe admirim. Meqe Loela nuk eshte nje Rudine cfaredo por nje motra jone, mire eshte me e kritiku, se sinqerisht nuk eshte hic shkrim i mire, lere pastaj te kete brenda emocionin, dramen, mbajtjen e frymes pezull deri ne rrjeshtin e fundit, koherencen. Ne pergjithesisht nuk i kushtojme vemendje titullit, ne te vertete ai eshte ne qenie, qe ose ta nderon ose ta nxin faqen. Eshte thelbi, ai tiku fillestar qe te ben te nisesh gjithcka. Nese ai eshte i lig qe ne nisje, do te puneje ne heshjte kunder teje dhe do te ngrihet si lugat te te shkaterroje gjithcka qe nuk e nise me bismilah.

   • Anila, fillimisht do te te sugjeroja qe te mos reagosh me kaq pasion, por t’i marresh gjerat me shtruar e me butesi.
    Sic e thashe, Loelen e lexoj me qef dhe ky nuk eshte elozh, por shprehje e asaj qe bej. Natyrisht, nuk e mbaj per shkrimtare dhe nuk eshte ky qellimi i shkrimeve qe ajo sjell. Shkrimet e saj nuk jane letersi, por komente dhe ajo qe duhet te na interesoje tek nje koment, eshte aftesia per shprehur mendime te kthjelleta e objektive, aftesia per te pikasur sic duhet problemet ne objektin qe parashtron, si dhe aftesia per t’i percjelle idete ne menyre te artikuluar. Ti nuk mund te kesh rezerva per titullin dhe eshte normale qe jo cdokujt t’i pelqeje, ashtu sic eshte normale qe pritshmerite per nje titull te jene te ndryshme. Por, fundja eshte nje titull komenti dhe jo nje titull poezie, per te kerkuar perfeksionim te shijes.
    Ne thelb, sipas meje, shkrimi eshte shkruar mire: bart qendrime, arsyetime, shqise te mprehte per te kerkuar problematiken pertej aparences, dhe nje organizim te kenaqshem te mendimit. Pervec kesaj, ofron edhe dimensionin human, qe na natyrisht terheq solidaritet tek lexuesi.
    Shkrimtaria nuk ka fund, por nuk eshte qellimi ketu per te pozuar estetike. Sido qe te jete, une Loelen e konsideroj nje vlere te shtuar tek E-zani, dhe me vjen mire kete.

    • Për këtë distancën ke të drejtë, Gyso, kështu që unë risjell në vëmendje propozimin për ta “shkurtuar”. A do vish këtej ti, apo jo? Meqë me listë kafesh s’kemi për t’ia dalë, po të përsëris ftesën me garantim familjarisht për hotel qyl me “full pension” (fiks si për pensionistë!). Hajdeni, se vini edhe pa vizë tani! Po s’po e luaj më gjatë, se mos më shohin shtrembër e më kritikojnë se me këtë të vizave po bëj propagandë partie! 😀 😀 😀

     Kurse për shkrimin, ç’ta zgjas! Heqja e paralelit mes paradës së gay-ve dhe paradës së jetimëve të Topallit përflaket me ngjyra edhe më kuqëluese kur vihet në sfond të vlerësimeve për humbjen e Ardian Klosit. E ç’të mendojë tjetër njeriu i shkretë, përveçse të kuptojë se Klosi ngrihet në qiell meqë ishte një njeri pranë PS-së, ndërsa Topalli goditet për shkak të biografisë që i prish PD-ja!

     Puna e besimit katolik të Topallit këtu s’është përmendur dhe për këtë s’i bie në qafë. Edhe në shkrimet ku është përmendur, nuk them se është tepruar dhe reagimi im në ato shkrime ka qenë, besoj, po aq i ekuilibruar sa vetë shkrimet. E lexova edhe sqarimin tënd në shkrimin tjetër, se Topalli mund të jetë plotësisht e pranueshme si presidente për çdo arsye, por jo për arsye të përkatësisë fetare. Dhe parimisht të jap të drejtë, por ja që jemi përballë faktit të lobimeve faktike dhe ky realitet nuk ndryshon. A nuk dolën një dorë e mirë çunash nga të “Republikës së Pavarur të Xhamive”, që negociuan politikisht dhe lobuan nga pozita fetare? Diku u tha se kërkuan ndonjë vend në listën e deputetëve, diku tjetër se kërkuan 100 vende pune në bashki. Po kështu, edhe të tjerët lobojnë për ndjeshmëritë e veta. Do të thuash ti: “Kot ia kanë këputur ata tanët që kanë shkuar të kërkojnë këso gjërash! Mirë se kësaj radhe po pranojnë ofertat e PD-së, po po sikur nesër PS-ja t’u ofrojë dy vende në listë dhe 101 vende pune në bashki, ç’do të bëjnë këta? Do të votojnë për PS-në?” Po edhe ashtu e bëjnë, o Gys. Mos të të duket çudi hiç. Ehuhaaa, sa ka nga ata tanët që e kanë harruar se kush ua kishte kthyer xhamitë në depo duhani apo në magazine për patatet që ishin edhe bukë, edhe gjellë! Gjithsesi, në këtë realitet faktik e pragmatist të lobimit politik mbi baza të përkatësisë fetare, s’është ndonjë çudi që edhe pala tjetër të kërkojë një deputet, një president, një kryetar parlamenti… E nëse e duan mbi atë bazë, fundja le ta marrin edhe mbi atë bazë. Po kjo është, gjithsesi, pjesë e diskutimit në shkrimin tjetër.

     Duke iu rikthyer prapë diskutimit në kontekstin e këtij shkrimi (po gjithsesi jashtë shkrimit), po pohoj se është e vërtetë që Edi Rama e Blendi Gonxhja kanë vërtet kontribute nga ato që thua ti. Madje rastësia bën që edhe Blendi Gonxhen ta njoh e ta kem timin. Në atë kohë, i ati vinte çdo mbrëmje në shtëpinë tonë e na tregonte herë me humor e herë me seriozitet për ato që thoshte Blendi në mitingje, meqë televizori s’jepte gjë. Ndërsa Topalli në atë kohë, të them të vërtetën, s’e di fare ku ka qenë e me ç’është marrë. Madje më duket se në PD është afruar shumë më vonë. Mirëpo ja që s’është çështje individësh kjo punë. Sepse edhe merkatoja politike është si merkatoja sportive. Diku blihet një sulmues e diku një mbrojtës, ca shiten e ca blihen. Por “ekipet” mbeten ato që ishin. Se shkon ndonjë lojëtar i Tironës të luajë te Dinamoja, ç’ndryshon në klubin e Sigurimit e të Policisë Popullore? Mos tjetërsohet gjë realiteti se atë klub e krijuan Kadriu, Mehmeti e Mihallaqi në 58-ën? 😀 😀 😀 Nuk e mbaj mend kush e ka thënë atë shprehjen që më pëlqen ta përsëris shpesh: “Njerëzit e mëdhenj merren me idetë, njerëzit e vegjël me ngjarjet dhe njerëzit e vegjël merren me njerëzit.” Ndaj në këndvështrimin tim, njerëzit vlejnë aq sa ç’vlen fryma që përfaqësojnë. Biografia është çështje individuale (nëse s’është fjala për ndonjë biografi që po të bëhet publike, të çon në burg). Ndërsa kontributi aktual është ai që i intereson shoqërisë.

     Edhe për kritikat ndaj çdo qeverie, ke të drejtë kur thua se janë të nevojshme pavarësisht ngjyrës. Po varet edhe ç’kritikë bën, o Gys. Mbaj mend në një nga këto debatet e “Opinionit” se Aleksandër Frangaj, përballë Andi Bushatit e ndonjë komunisti tjetër, tha: “Ore, a doni ju ta kritikoj unë qeverinë? Atëherë më dëgjoni! Ka premtuar kthimin e pronave dhe s’ka bërë asgjë. Ka premtuar legalizimet dhe s’i ka bërë. Veç këtyre, s’ka nën kontroll territorin. Në anë të autostradave e të rrugëve që ndërton, veç e kur mbijnë lloj lloj ndërtimesh që gjithkush i kontrollon veç qeverisë!” (Dhe kush do të dijë se ç’mendim kam unë, po e pohoj edhe unë se Frangaj ka me mijë për qind të drejtë). Baton Haxhiu hapi sytë e tha: “Ore, po këto që po thua ti s’i thotë as opozita!” Dhe Andi Bejtja, ngjitur me Frangajn, tha: “Po opozita ka halle të tjera, o Baton!” Pak a shumë, kështu është edhe kjo puna e kritikës ndaj qeverisë në faqet e Ezanit, o Gys. Ç’të thuash kur në editoriale të “E-zanit” lexojmë se Berisha po vret popullin e vet dhe se ata myslimanë që dolën publikisht në mbështetje të tij tani duhet të turpërohen! Ç’kritika janë këto! Këto dhe të tjera si këto vetëm sa ma përforcojnë idenë për Ezanin si platformë e “socializmit hallall” në diskursin politiko-fetar që xhamitë i ka pasur depo duhani. 😀 😀 😀

     Pastaj edhe të kritikosh qeverinë, o Gys, ke parë ti që nuk ia vlen më? Ka humbur çdo kuptim. Të tilla kritika, edhe në qofshin të sinqerta, vetëm sa shfrytëzohen si propagandë gratis nga pala që vetëm alternativë s’mund të jetë. S’ka faj Edison Ypi (Ti ke zbuluar Loelën, po unë kam zbuluar Edisonin këto kohë!), që shkruan: “Që unë, adhuruesi i kahershëm i Doktorit, si i tillë do desha hera-herë t’i bëja Doktorit ndonjë vërejtje korrektuese. Por nuk mundem. S’më lënë rradhë kopilat.” 😀 😀 😀 Ka të drejtë, për Zotin! Lexoje, lexoje, se ke për të më kuptuar më mirë: http://edisonypi.com/shkrime/doktori Të tjerat i diskutojmë kur të vish këtu. Më ço haber me e-mail nëse do të vini, se këtu kush e di kur i bie radha të hap e të lexoj.

     • EC ti shkruan se: “Ç’të thuash kur në editoriale të “E-zanit” lexojmë se Berisha po vret popullin e vet dhe se ata myslimanë që dolën publikisht në mbështetje të tij tani duhet të turpërohen! Ç’kritika janë këto! Këto dhe të tjera si këto vetëm sa ma përforcojnë idenë për Ezanin si platformë e “socializmit hallall” në diskursin politiko-fetar që xhamitë i ka pasur depo duhani.”

      Nje komentues me pare te ka vene ne dukje raste te koheve te fundit ku behet e qarte qe nje pretendim i tille eshte absurd. Do doja te te sjillja ne vemendje dhe nje rast tjeter kur dy deputete shqiptare deklarojne qe do donin te kishin qene ne mbrojtje te Kostandinopojes dhe veme ne dukje se ne lufte kundra ‘turkut’ lufte qe ne fakt behet e qarte ne interviste se nuk e kane me turkun e para 500 vjeteve e ne fakt as me turkun e larget, por eshte reference per ‘turkun’ e brendshem, keta deputete – nje socialist e nje demokrat do ishin bashke si kryqtare ne lufte per Kostandinopojen.

      https://www.e-zani.org/2011/06/20/kryqtaret-e-politikes-shqiptare/

      Ne nuk diskriminojme ne kritiken tone per te tille promovues urrejtjeje e as nuk kemi nder mend ti japim kujt trajtim preferencial per shkak te teseres se partise.

      As nuk pranojme paralele midis lobimit normal te grupeve te interesit me kritere teopolitike qe jane ne dem te sekularizmit te ketij vendi dhe te bashkesise se myslimaneve. Partine ta duash e nese beson ne kauzen e saj te militosh ne te, por kjo nuk te perligj mungesen e objektivitetit kur spekulon per anesine politike te ketij blogu.

     • S’kam asnjë kundërshtim që raste të shprehjes së “kryqtarisë” të goditen rast për rast e individualisht, pavarësisht përkatësisë partiake. Kur shkruaj aq sa jam cituar më sipër, besoj se është e qartë që çështja nuk është e kufizuar në sulme ndaj ndonjë deputeti demokrat a socialist për shprehje islamofobie. Siç kundërshtohet Ben Blushi këtu mund të kundërshtoj edhe unë qëndrimet e Mark Markut, po kjo s’më bën mua socialist, siç nuk mjafton të shash “librin e Blushit” për të mos qenë në anë të socialistëve.

    • Ashtu me thuaj ti Ergys, te mos pres me shume une prej faqes E-zani. Megjithese nuk jam dakort, qe komentet e thjeshta, qe dalin si simite per furre, te botohen si shkrime te mira dhe ne te rrime te lodhim koken me kot edhe duke komentuar mbi komentin. Po me vika vertet shume keq. Megjithate do vazhdoj te pres me padurim shkrimin tend te adhshem, se me thene te drejten po te mos ishte per shkrimet e tua dhe ndonje shkrim tjeter te mire por te rralle nuk kisha per ta hap hic kete faqe me e lexu.

  • E vertete eshte fakti qe e-zani nuk ka mbeshtetur te majten dhe kur flas per te majten kam parasysh idealet e se majtes…or ne vendin tone nese shan Berishen (edhe kur ai e ka hak te behet terbjet) ti je i majte apo je komunist. Tamam sikunder ndodhte ne Itali qe sa here qe Berlusconit i z’bulohej ndonje bunga bunga ai mbrohej duke thene “Ma bene komunistet”. Sipas ketij universi Edvini ka te drejte, mirepo nuk eshte kjo menyra se si shihet bota ku jetojme, nuk eshte ky kuti qe ne e masim vepren tone dhe nuk eshte madje as kuti i ndergjegjies se njeriut. ndaj te perbuzesh nje shkrim si i Loeles se ky na shaka Jozefinen eshte per te ardhur keq.

 • Vino, neshti, ene ti e di qi E-zoni nuk osht kamunist, por puna osht se osht kap n’demostratet. 🙂

  Une nuk e mbaj mend tani tekstualisht editorialin tone per ngjarjet e 21 janarit dhe po pertoj t’i rikthehem, por e di qe nuk kemi akuzuar askend per vrasjet, si dhe di qe qendrimi yne ka fajesuar per klimen e krijuar te dyja palet. Ti vete ke reaguar atehere duke mos e pranuar paanesine, e cila, sipas gjykimit tend, con uje ne mullirin e kuq. Nejse, kjo eshte ceshtje kendveshtrimi, por une mendoj se nuk mund te jesh i majte kur mban qendrim mospranues ndaj te dyja paleve.
  Ne kete kuptim, ezani nuk ka kurrfare “halli tjeter”, pervec evidentimit te gjuhes se islamofobise, si dhe ndonje problemi tjeter qe ka te beje me ceshtje shume te rendesishme per shoqerine. Megjithate ne nuk kemi mbajtur ndonjehere qendrim anti-PD, thjesht kemi kritikuar veprimin, kur e kemi pare te demshem dhe po te njejten gje e kemi bere edhe ndaj Edi Rames dhe shpures se tij.
  Ne kemi kritikuar gjithashtu edhe hoxhallaret qe dolen ne krah te Berishes ne zgjedhje, por kete nuk ke kemi bere per faktin qe Berisha eshte i djathte. Do te kishim thene te njejten gje, madje edhe me me force nese do te kishin dale ne krah te Rames, apo ndonje partie tjeter te ndermjetme. Dhe kete qendrim e mbajme sepse ne jemi kunder perfshirjes se hoxhallareve ne fushata elektorale, sepse ne e shohim problematike kur hoxhallaret marrin ngjyresa politike. Pra nuk kemi reaguar per krahun nga u rrjeshtuan hoxhallaret (ata qe u perfshine ne fushate, – jo te gjithe), por kemi reaguar ndaj aktit te perfshirjes.
  Qendrimet tona Vin orientohen vetem parimisht. Ti mund te kesh te drejte kur mendon se kritikat ndaj qeverise ndonjehere duhet te jene te permbajtura, sepse dashje pa dashje i jep kredit nje grupi tjeter qe mund te jete me i keq, por qendrimet tona nuk jane te orientuara politikisht, per t’i pare nen fokusin e pragmatizmit: kush perfiton prej qendrimeve tona. Ndoshta edhe mund te perfitoje rivali i atij qe kritikojme, por ne mendojme se ka nevoje qe nje grup njerezish te mos e vrasin mendjen per rezultatin politik te qendrimeve, pasi perndryshe parimet do te humbasin ne shoqeri. Mbrojtja e parimeve, per mua eshte me e rendesishme sesa krahu politik qe humbet. Kjo sepse politika ne shqiperi eshte gjithmone zgjedhje midis dy te keqijave dhe nuk jam dakort qe te humbim te mirat (parimet), per hir te eleminimit te te keqes me te madhe, per me teper kur ne muslimanet, jemi mesuar tashme t’a hame keq nga te dyja krahet, pavaresisht se kush na ha vetem mishin e na ruan kockat e kush na ha me gjithe kocka. Nga ana tjeter, duke i kritikuar te dyja palet, them se e kemi minimizuar kete “qeder” qe shkaktohet ne menyre te pashmangshme nga kritika.
  Jam dakort deri diku me faktin qe ekipet mbeten edhe kur lojtaret nderrojne, por pikerisht per kete arsye nuk e kuptoj si sulm ndaj PD-se kur kritikohet Topalli. Pasi jam i bindur qe PD-ja, ashtu si cdo force tjeter politike, eshte pertej Topallit, e cdo anetari te saj. Ta them me bindje qe, te nesermen e largimit te Berishes, Topalli do perleshet me Bashen dhe ne rast humbjeje do te prodhoje nje LSI-te djathte, qe – pa piken e dyshimit – nuk e ka per gje edhe t’i bashkoje votat me Edi Ramen. Kujt ia merrte mendja me pare se Bamiri do te votonte per Edi Ramen. E perse nuk e ben te njejten gje edhe Topalli?! Keshtu qe kritikat ndaj individit nuk mund te jene kurre kritika ndaj kahut politik ku ai ben pjese dhe nuk ka perse te konceptohet si majtizem kur shahet PD-ja e levdohet Klosi.
  Aq me shume, vleresimi qe Loela ka per Klosin, nuk ka pike lidhjeje me qendrimet politike te tij. Shkrimi i saj per Klosin ishte shprehje e nje keqardhjeje njerezore te cilen mendoj se cdo njeri – aq me teper nje njeri qe i beson Zotit – duhet ta kete ne cdo rast. Une personalisht, mund te mos jeme krejtesisht dakort 100 perqind me cdo vleresim qe Loela ka dhene per te, por sidoqofte dhembsuria, eshte nje nder virtytet me me vlere qe ne kemi prej kesaj feje dhe, duke i shtuar kesaj edhe vleresimin per dijen, kulturen, letersine dhe shkencen, patjeter qe eshte ne dinjitetin tone ta kuptojme vdekjen tragjike te Klosit si nje humbje, pavaresisht faktit qe shume ide i kemi pasur te kunderta me te dhe pavaresisht problemeve qe ai, si shume te tjere ne kete vend, mund te kete pasur. Por mbi te gjitha, nuk ka kuptim te flasesh per problemet kur ka mort.
  Ndersa heqja e paraleles midis parades se gejve me ate te jetimeve nuk ka kurrfare qellimi politik, por ka thjesht qellimin te evidentoje kontrastin midis faktit qe aktoret politike e shoqerore rendin me kaq zell te rrjeshtohen ne mbeshtetje te nje parade te padenje si ajo e homoseksualeve, nderkohe qe nje ceshtje e tille shume here me dinjitoze dhe humane si ajo e jetimeve, jo vetem qe nuk eshte ne vemendje, por perdoret per imazh publik (nuk ka rendesi nese kete perdorim e ben vete Topalli apo kampi i mediave te djathta – pasi nuk eshte ceshtja tek personi konkret). Pra qellimi i shkrimit nuk eshte politik por social, ndaj dhe nuk shoh asnje arsye per te gjykuar mbi kahun politik te autores.

  PS. T’i rrofsh e qofsh per bujarine qe nuk ka arrit me ta ftoh as klima gjermane. E kam me shume qef te vij, por per momentin takatin e kam te kufizuar. Distanca e ben te larte qirane e udhes qe del me e larte se kamata jone e kafeve. 🙂

  • Je sterlodh mjaft per te shoshit moskeqkuptimet e mundeshme ndermjet 17 frengjish qe gershetojne politike, indivite, parime, tifozllik, parakalime, fe, devocion, deviacion, demotivim, bombardim, keshillim, ngjyrim, katapultim, reflektim, shartim, gershetim, parrula, kutivotim, fantazim………..
   Mos u lodh shume me Comin se ai do te boj tifozllik per Tironen edhe nese hashiqare skuadra do ti shesi neshjet, edhe nese bo vete autogol sulmusi.

   • Tifozllikun për Tironën e boj me shumë knoqsi ene nuk kom asi kundërshtim qi t’i shesi a t’i fali ene neshje Kavajës e Peqinit po qe se ka nevojë pazari kampionatit shqiptar, po veç i gjo s’ia fal kurrë Tironës me n’kry vllain tonë Iljon Lika: qi i falën neshjen Dinomjes. Arsyet, përtej sporvies, jon historiko-politike. Po kjo do “vetdije klasore” me e kuptu. Ene me bo me e hum “vetdijen klasore”, t’gje belaja. Se ene po t’mos jesh me asnjonin (gjo qi vërte s’bo vaki), ta shkrunë m’biografi ashtu si na e kon bo ne për 50 vjet: “Familja e tij ka mbajtur qëndrim indiferent gjatë Luftës Nacional-Çlirimtare”. Kaq mjaftojte me t’morë erzin personalisht, familjarisht ene farefisnisht. Përnej po qe se Tirona do me fal nei neshje, mo mirë t’ia fali Korçës e Pogradecit, po jo Dinomjes e Patrazonit. 😉

    • Nuk e ke kap fare ate qe kam thene, pavarsisht se muhabeti sportit ne Shqiperi eshte mere me long dhe me skedina. Kur flas per ate sulmusin qe bon autogol ke porta vet, duhet te sforcohesh disi me shume, per te arrit perfundimin se pikcuditsja bie ne politike.
     Ai sulmusi dhe kapiten i skuadres per te cilin ti len koken ne rradh te pare eshte lodh dhe nuk e mbajn me muskujt, shpesh kthehet ne mbrojtje, gjasme per efekt te skemes (zaten eshte dhe tranjeri dhe presindenti dhe kryetari i federates). Ka vite qe nuk shenon, vecse periodikisht te porta e vet, pavarsisht se eshte me i paguari dhe pjesa me e mire e mediave thone se eshte ylli i pavdekshem i futbollit. Tifozet jane duke e braktis gjithmone e me teper, por jane disa ultras qe nuk heqin dore sepse i ka mbet ne mendje imazhi i tij ne rini, kur sec godiste naiher shtyllen, dhe u conte stadjumi ne kembe. Megjithse nuk shenon prej dekadash, perkundrazi rrifet duke kontribuar vete(autogolat) ,ka disa vjet qe qendron ne krye te klasifikimit. Gojet e liga thone se ja merr me makinacione piket kundershtarve (disa here dhe ata bejne vete autogola), me ndihmen e disa sekserve, gjygjtarve, fallxhoreve, policeve, duke nxjerre ndonjehere dhe prej xhelesh me te kuqe ndonje qyqar qe nuk ka prek akoma topin. Gojet e liga, per ti dhen sens gjith ketij absurdi, thone qe lek te papam jane duke bo neper Austri, Japoni e gjetke, ku sekseret shkojn e lozin me conta sporti tumllaz me pare.
     Cuditrisht, megjithese merr penalitete nga FIFA dhe UEFA, keta asnjihere nuk ja heqin vizen ketij kampionat, here mas here sec vijne e perurojn ndonji stadium, ose bojne ndonji lobing per per ate voten e vogel me vlere, qe ju duhet ne forumet e veta.
     Po ta riperseris, nuk ja vle me bo mo tifozllik. Ndrro hobi.

     • U e paskom morë vesh mirë se ku e kishe tina llafen, po ti s’e paske morë vesh se ku e kom pas una llafen kur t’kom kthy xhevap. Nështi, me skedinë pa skedinë, Tirona ka për t’njel Tirona, klubi i simbolizu pri sojllikut t’bojnave bardheblu me resmen e Selmon Stërmosit, kurse Patrazoni ka për t’njel klubi Petrit Dumes e i Beqir Ballukut ene kur Ministria Ben Imomit t’ia shesi “imperialistave amerikon”. Muhabeti stadiumit osht pasojë, nuk osht shkak. Tirona e ka zemrën e vet aty ku s’ka mo stadium: ke Fusha Shallvares. Aty e kom ene una.

  • Gyso, Ezoni nuk osht kap m’demonstratët, po osht kap ke çadrat e grevës s’urisë tu da hallvë masi kishte da Fiqiri Xibri qofte. M’fun, pat ardhë ene Xhafa (Fatmiri) me kanil m’dorë me pa se a jon m’rregull t’gjithë grevistat, ene masi Daktorri nolt e kishte pa kët skenë pri penxheres s’kryeministrisë, kishte shku rahat me flet. Kshtu tha ke Fevziu. Ç’t’i boj qi s’e kom Ben Dashin ene m’kët nohi me ta dëshmu me sened sahih; po po qe se duhet, po e thërras për dëshmitar ene ktuna. 😀 😀 😀 😀

   Osht sagllomë ajo qi thu tina se Jozi mun t’bojë nei “Frymë t’Re” qetër po qe se bo sherr me Bashën masi t’vdesi Daktorri (halli osht, a ka për t’i njel erz Ezonit me shkru nei editorial për vdekjen e Doktorrit mo t’hajrit se t’editorialit për Klosin). Po meqi Jozi s’e ka bo hala kët punë, osht për t’kujtu ate barcaletën me labin, qi i thojte shkodronit m’vaktit t’Partisë:

   – Po ju shkodrranët, o! Nuk nxorrët një herro nuk nxorrët!
   Ene shkodroni i jep xhevap:
   – Ça thu, mar ta marrsha! Po na kina tash sa vjet qi ju bajm thirrje per vigjilencë e ju knojm’ “Luftë me tradhtarin,/ me Kadri Mehmetin…” e ju s’i bini m’ta hiç… 😀 😀 😀

   Inshallah Ezoni ta ketë kët punë me nijet t’mirë, si thu tina, me i kënu Daktorrit kongën e Kadri Mehmetit qysh nështi, po kom idenë qi s’osht aty halli. Ene ke ky shkrimi sod, ku kini sha kamunitetin për vendim’n e gjykatës, paskshit thonë se ky karar kallxo jo vetëm sa sa i poshtër e i shëmtutë osht kamuniteti, po ene gjithë sistemi korruptiv qi osht instalu m’Shqipni. Ç’me t’thonë una mo, o Gys! Veç me bo vrejtje se Ezoni osht bo si qeveria ene po ceno pamvarsinë e gjykatave, se s’ma ha men’ja qi Ezoni t’ketë desh me thonë se m’kët ven sistemin korruptiv e ka instalu qeveria! 😀 😀 😀 Po meqi sistemi (gjakpirës e i pashpirt kapitalist) osht kaq i poshtër, gjithë shpresa na ka njel ke revolucioni proletar. Ç’me thonë!

   Gyso, po qe se s’vje dot me tajare, se Lufthansa i ka shtrenjtu vërte çmimet (masi BE-ja mur vendim “demokratik” me i myllë Malevin Hungarisë), hypi satës m’Kosovë ene hec, se sata osht lirë. Hec içikë avash avash, po n’fun fare, ene tina si Mol Qemoli me qerre m’1912-ën, ke për t’ia mërri me e nrejtë flamur’n e Pamvarsisë ke ballkoni shpisë teme para se me m’ardhë vakti mu me ardhë anej ka ju përsita. Derën e ke çelë. Kur t’dush mirarsh, shnet e kuvet e selom na bo ka t’shkojsh!

   • Po jo mor Vin, nuk ka as i shanc qe E-zani te coje hallve me nai cader. Ne pergjithesi E-zani nuk e ka fort per zanot gatimin e omelsinave. Nuk ka se si ta kete ne kohe zullumesh si keto. Po ta vesh re, vetem turirrudhje ka sjelle neper zyra, kudo prej nesh.
    Vin. Te thuash se ne Shqiperi eshte instaluar nje sistem koruptiv, nuk do te thote aspak se je i majte. Qe ne Shqiperi korupsioni po ia ze frymen miletit dhe se po e mban peng kete vend, kjo eshte ashiqare dhe kte nuk e mohon as vete Berisha. Per me teper, per korupsionin e gjykatave, Berisha ka qene perhere denoncues. Tjeter pune pastaj se cili eshte roli i qeverise ketu, per te cilin ne as qe kemi shpreh ndonje vleresim, mire apo keq. Po edhe sikur te kishim thene se Berisha dhe vetem Berisha e ka instalu kete korupsion (gje qe normalisht nuk ka sesi ta themi), perseri kjo nuk na ben aspak te majte dhe aq me pak antikapitaliste e proletare. Antikomunizmi dhe djathtizmi nuk jane Berishizem Vin.
    Asell-asell, po t’i vesh mene, njerezit qe e urrejne me shume Berishen sot ne ket vend, jane te djathtet e pakompromis. Dhe me thone te drejten e qerume Vin, e kane me hak, sepse, nese i ka prish kujt pune Berisha, keta janee pikerisht te djathtet.
    Do thush ti, po alternativa tjeter jane “te kuqte” fatkeqesia me e madhe e ketij vendi prej nje shekulli. Me ty jam, por kjo nuk do te thote qe mos me ia permend zullumin qe bo. Te pakten, kemi te drejte me bo: Of! E keqja me e madhe e Berishes Vin, eshte se ia e ka zone bishtin me rrote te djathtes.
    Per punen e Jozefines, nuk ka nevoje me prit ne kohe, sepse e ka kriju lobin e vet qe tani dhe qe ne zgjedhjet e rradhes, ka pas njerez qe i kane lujte ca gure me ia fut Bashes.

    • Lene mo, o Gyso, se u bo klishe ene puna gjathtizmit antiberishist. E hongra ene una i herë at’ tek ene shkova e i dhash votë LZHK-së. Masnej veç e kur e pashë Dash Shehin ke çadra grevës s’urisë i sahat para se me u myllë greva. Sa së m’hiku petlla. “Po ti ç’pate, mër dash, qi s’u përzive me grevën 20 dit’, ene shkove e u natrrove me grevistët masi shoku Edvin i futi i darkë ke Krokodili!” – thosh me vete ene bona “tobe-istigfarë” pri t’gjathtës.

     Pri vaktit t’Petrit Kalakullës e deri m’sod, e gjathta “sagllomë” ka dalë veç e gjathta Sigurimit, kurse robi mo i rrezikshëm për shokët e Partisë vazhdo me qenë “ai”, “renegati”, daktorri tmerrshëm qi sod e ksaj dite s’ia falin jo faktin qi ka qenë antar Partie, po faktin qi i ka hik për Partie e i ka tradhtu. Se po ta kishin pas hala m’Parti, kishin për ta bo pjesë t’projektit t’pulatikës s’re. I pata thonë Ben Dashit m’at vakt se s’e mor vesh si dul Dash Shehi m’çadra t’grevës. Ene Beni s’e besojte kshu si s’e beso tina sod qi Ezoni t’ketë da hallvë m’çadrët, ene m’çoi mesazh: “Ore, shif i herë mirë, se mos e ke pa gabim! Mos ka qenë Blendi Shehi, o burrë, se Dash Shehi s’e bo at punë.” 😀 😀 😀

     Kshu osht ene kjo puna hallvës. M’shumë zyra jon thartu ene mirë t’i bohet, po ke çadra grevës jon me buzët vesh e m’vesh, se kujt i kishte shku men’ja anej ka PS-ja qi opozitën qeverisë kishte pas për t’ia bo i blog myslymonsh!

     Maj men kur ishin zgjedhjet e parafunit, kur m’thotë Luli: “Ksaj rradhe PD-ja ka për t’fitu thellë, se pashë qi kishin shku t’gjithë me votu. Ishin ene çunat e xhomisë, filoni e filoni…” Ene una e pyta: “E ku e di ti qi ato kon shku me votu për PD-në?” Luli hapi sytë: “Po ato jonë besimtarë! Besimtari po shkoi me votu, s’ka për t’votu për PS-në!” Luli vërte osht burrë i vjetër sa mos me e harru se sa e do Partia Fenë, po osht “i ri” m’xhomi ene nuk e di se sa osht stërhollu muhabeti kto kohë. “Eh, mër Lul”, – thash me vete, “po shko 80 vjeç e s’e ke morë vesh qi s’ka kala qi s’morin kamunistat ene qi kush e di sa myslymon pri t’gjathtes kon dalë përtej s’majtës e s’gjathtës!” 😀 😀 😀

     Ene kjo e sistemit korruptiv osht sagllomë, mirë e ke tina. Po gjitnji kon vlerë rrethanat kur e si e thu. Se bohet muhabeti si puna asaj llafes s’Hazreti Aliut r.a., qi m’pozitat e kalifit iu përgjigj “opozitarve”: “Po thoni i llafe t’drejtë për t’mrojt i gjo t’padrejtë.” PS-ja lu bukur me kte punën e sistemit korruptiv qi e ka instalu kryesisht vetë ene qi kur i leverdis, thotë “Mos t’cenohet pamvarsia gjyqsorit”, kurse kur nuk i leverdis, thotë se fajin e ka qeveria qi gjyqsori osht i korruptu. Po ene Ezoni nuk lu mo pak bukur m’kët funksion. 😉 🙂

     Për ta kuptu se sa rondsi ka qi niveli diskutimit parimor t’mori parasysh ene pasojat pragmatiste t’artikulimit t’parimeve, mjafto me t’kujtu rastin e Ukrainës nështi vonë. Me siguri nei dorë shkrusish idealistë e me qëndrime parimore mund t’i kenë ra Timoshenkos sa ishte m’pushtet tu e fajsu për korrupsion, me shumë mundsi me t’drejtë. Ene ia dolën me e rrëxu Timoshenkon. Mirpo mas Timoshenkos erdh shoku Janukoviç me direktivë pri Kremlini, qi nuk osht thjesht mo i keq se Timoshenko. Kurse shumë pri atyne qi ishin t’paknoq pri Timoshenkos, nështi jon m’burg bashkë me Timoshenkon. Ene ato qi s’jon m’burg, nuk kon mo takat me e sha Janukoviçin, se Janukoviçi osht harom me u sha. Përnej parimet nuk duhet me qenë si thojte shoku Enver, qi ene bar hajte e s’i shkelte. Me njel puna ke bari, na rrofshin qëndrimet parimore!

     Po gjithsesi, mu m’bohet qejfi qi ne të dy ktu ina tu diskutu bashkë vetëm për cilsinë e t’gjathtës ene për mënyrën se si duhet punu me ia ngrejtë t’gjathtës cilsinë. Kurse kto t’tjerët qi komentojn’ ktu, tu u morë me mu, shyqyr Zotit qi kon harru me u morë me ty ene s’e kon vu re qi ene ti e ke konfirmu e rikonfirmu se je “armik i popllit e i Partisë” si puna teme. Rrezik kon për t’ardhë me t’dhonë dorën me t’thonë “Allahu ta shpërbleftë!”, si at’here ke muzeu! A e ma men? 😀 😀 😀 😀

     • Po ajo qe po du me te thene Vin, eshte se shumica e ketyre qe po diskutojne me ty nuk jane fare, po fare te majte si kujton ti. Ta thashe edhe me siper, e respektoj vigjilencen tende antikomuniste, por kjo po te ben te shohesh komuniste edhe aty ku nuk ka.
      E-zani Vino nuk ka lidhje me te majten. Mu me gja se ke fillu me u bo selefi ne akiden berishije, ene ke fillu me bo “qafir” gjithe popullin e djathte qe ka pakenaqesira nga PD-ja. 🙂
      Je tu rreshkit ne tekfirizem ideologjik. 🙂
      Kshu si po e bo ti, po m’so si i vllai jone hoxhe tek PIMI (rahmet paste) 🙂 qi pasi do qiste per feje te gjithe kryesine, ne fund fare do te nglete tek pulle i vetem me akide te paster dhe do fillonte me i nxjerr bidate vetes. 🙂
      Edhe ky arsyetimi qe i ke dhone Lulit (S’ka kala qe s’morin komunistet) nuk shkon. Meqe komunistet nuk kane kala qe s’morin, logjikisht sipas teje i bi te morin edhe E-zonin. Por po te jete keshtu, pse nuk morin kalane e Berishes?! Ky quhet arsyetim jokoherent ne logjike. Eshte si me thone:
      Macaja eshte gjitar dhe nuk e do ujin. Delfini eshte gjitar. Konkluzioni: Delfini nuk e do ujin.
      Ti mund te mendosh si te duash mbi nevojen per te marre para sysh nevojat pragmatiste, duke iu referuar rastit te Timoshenkos, por nuk mund te thuash se, nqs ti nuk i merr ne konsiderate pasojat pragmatiste ti je i majte. Nuk ka asnje kushtezim logjik qe te coje domosdoshmerisht ne perfundimin qe t’i nxjerr.
      Nejse, u zgjat i cike si shume ky muhabet. Kam pershtypjen se vazhdimin do t’a bojme atje tek kafja revolucionare neo-marksiste ne Tirone, se qerrja ime nuk ba fort rruget e gjata per te ardhe anej. 🙂

     • Kalanë e Berishës veç i gjo e ka rujtë, o Gyso: qi Sala e ka bo stazhin ke PS-ja, masnej ka ardhë ene ka hudh themelet e PD-së. 😀 😀 😀 Shife çere ustai: i fali PS-së deputet’n e Fierit kur kishte vetë 71 ene dul m’70. Ene nërkohë i futi i koalicion me LSI-në ene dul m’74. Po qe se do rujte deputet’n e Rushdijes ene do e bojte qeverinë me 71, do rujte ftyrën ene do ta kishim majtë për parimor, mirëpo ai i t’i fut i t’shkelme parimeve ene boni hesap për mo mrapa, me parimin se s’ka kala qi s’morin kamunistat, tu përfshi ene grupin parlamentar t’PD-së, qi osht kalaja mo e kollajtë për t’u morë. Ene shife nështi: tu pas parasysh qi i kon hik dy copë m’krah qetër, sot i bite t’ishte me 68, kurse PS-ja me LSI-në t’bojshin qeverinë. Kjo s’do me thonë qi rreziku osht kapërcy, po gjithsesi u shty gjatë ene për i vit vje funi mandatit. Po t’kishte qenë parimor, ai ustai nështi do t’ishte m’opozitë ose m’pension, kurse ne s’do guxojshim me e sha qeverinë, se a e ma men kur ka qenë PS-ja m’pushtet? I “radio Kontakt” kishte qi shajte qeverinë, ene iu vejte tritol antenave e iu rrifte drejtori ene iu kërcënojshin m’telefon ato qi guxojshin me morë m’telefon për t’komentu m’radie për pulatikë; i TV Shijak t’dalë boje kishte ene rrite po tu u myll e po tu u sha (m’konë thonë se ene Shijaku osht bo i pavarë! A sagllomë osht?). Përfundoi gjithë shtypi me i “55” e i “Temë” qi veheshin 24 sahat m’mojët t’shkopit. Nështi, s’besoj se ka budallej qi s’e kuptojn’ se kur t’vijë prap PS-ja m’pushtet, Klani ka për ta dredh prap e ka për t’dalë aqe ku ishte, ene me bo propagandë qetër veç asaj t’qeverisë ka për t’njel veç Bahri Falliu, n’mos e dredhtë ene ai. Ene ato jon t’lezeçëm fare, se nuk thonë “shtypi Partisë”, po “shtyp i pavarë”! Ene organizatave qi i herë vakti i thojshin “levat e Partisë” ene “organizatat e masave” nështi i thonë “shoqni civile”. Hec e meru me ato! Mos me pas as ku me i kap! Po vari trajset, o Gyso, se ene m’Egjypt kon dalë zgjedhjet si ktu ke ne: ka dalë Mursija ihuanve m’nohi t’ihuanve ene Shefiku m’krah t’krahut t’Mybareqit. Me ihuanët ina tallë shpesh, po nuk e di a do ia kishte vlejtë me vazhdu me i tallë hala po t’ishim n’Egjypt kët javë! Lene mo masnej me e bo si kto t’tjerët knej përqark ene me dalë e me thonë se Shefiku me Mursijen jon isoj, meqi sheriat s’ka për t’instalu asnjoni. 😀 😀 😀 😀 Kallom kusurin, ke kavja neomarksistave! 😀 😀 😀 Taksirat e kini me m’duru ne mu, neoliberalin qi s’hek dorë pri taksës s’sheshtë ene pri kapitalizmit t’egër e t’pamëshirshëm m’stil amerikon! 😀 😀 😀 Selom, qelom!

     • Ma kap içikë, o Gyso, ma kap kte gjonë: “Rona e radhiti Shqipërinë në vendin e 5-të. Studentët janë në sezon provimesh dhe 99% e tyre i marrin ato. Por KLASA POLITIKE nuk po e merr provimin për herën e tretë…” A e di kush e thotë? Gramoz Ruçi! Osht bo ene ky i pavarë! Po ta bi ene linkun pri gazetës s’nurxhive, meqi nurxhit i kini qejf: http://www.gazetastart.com/lajme/Politike/54191/ Nështi una propozoj qi Gramoz Ruçi t’vijë e t’shkrujë ktu ke Ezoni, ose s’paku t’komentojë, se osht bo ene ky i pavarë, i ndërgjegjshëm qi fajet m’Shqipni i ka gjithë klasa pulatike. 😀 😀 😀

      Hajt pra, e myllim, se njelëm ktu, ene inshallah po shifna ke kavja. Kom për t’i bo ftesë ene shokut Gramoz qi t’vijë. Po pat torb me ardhë vetë, le t’vijë me Erjon Velijen, se ai e di rrugën. 😀 😀 😀 Selom, qelom!

 • A nuk eshte pak si pavend te aludohet se Klosi u perkujtua ketu meqe ishte socialist? U shteruan mundesite te gjitha per analize dhe mberritem deri tek me e shemtuara? A nuk pati dhene motive fare z. Xhafa ne perkujtimoren e saj qe te sqarohej kjo pune, pa dyshuar ne nijetin e saj si partiak? Pse duhet te fyhen njerezit keshtu? A nuk e dini se ka njerez qe fyhen kur u atribuojne simpati per banda kriminale te tipit PS, PD, LSI?

  Ky blog doli socialist tani? Ka ndonje prove per kete, qe t’ia heqim vijen e-zanit? Dmth si del llogaria kur ketu nnje dite po nje dite jo del ne fleterrufe fotografia e Kico Blushit me Fatos Tarifen?

  Ky shkrimi ketu

  https://www.e-zani.org/2011/10/08/edi-rama-stis-fashizmin-oriental/

  me duket bile jo vetem kunder Rames, po edhe paksa shfajesues ndaj Berishes.

  • Nëse ngrejmë skemën e “bandës treshe kriminale” PS-PD-LSI dhe prentendojmë që të gjithë t’i ujdisen kësaj skeme për ta kuptuar politikën në Shqipëri, atëherë s’e kam unë fajin që as Ezani s’i gjen dot Berishës qëndrime simetrike me Ramën në qasjet ndaj “fashizmit oriental”. Po qe se doni t’i fusni me zor të gjithë në një thes (për më tepër në thesin e bandave kriminale, ku unë e kam të vështirë të fus edhe PS-në), atëherë s’mbetet tjetër veçse të evokohet fjala e urtë popullore: “Nuk fshihet minarja në thes.”

   • Une nuk jam e-zani dhe nuk me intereson ne sa thase i fut e-zani keta. Une per vete nuk kam shume thase per te harxhuar per partite shqiptare, te cilat ndjekin po ato politika, pak a shume. Nese Berisha del e mashtron klerin musliman me xhamine sot, te njejten qe nuk e lejoi kur e kishte totalisht ne dore ne vitet ’90, nese ky ish-sekretar partie, ne nje varke me kelyshin e Enverit, genjen viktimat e komunizmit duke u thene se eshte futur ne parti per solidaritet me daljen nga Traktati i Varshaves, dhe njekohesisht vijoi diskriminimin ekonomik te Enverit duke mos kthyer pronat tek po keta viktima…une refuzoj te gelltis.

    Berisha eshte musliman, ashtu si edhe Hosni Mubaraku fjala vjen, dhe nuk ka pse te jete ne retorike ekuivalent i Edi Rames, i cili eshte anti-fetar me origjine familjare kristiane. Te parin Allahu e drejtofte, te dytin Allahu e udhezofte, kaq them per personat. Per politikat e tyre, qofte edhe lidhur me Islamin, ceshtja lidhet kryesisht me direktivat nga Ambasada. Berisha vete nuk e prish gojen, po ka gazeten 55 qe e pafajeson para islamofobeve. Ne kete gazete berishiste Islami eshte fyer rregullisht si rralle here ne ne historine e shkrimit shqip.

    PS-ja qe ti nuk e beson dot si kriminale, sigurisht qe eshte fasade partiake per nje koalicion bandash kriminale, e drejtuar nga kriminele ordinere si Fatos Nano dhe kukulla fotozhenike te mafias si Rama, po sigurisht edhe LSI eshte bande e njohur kriminale (kjo bile eshte thjesht bande, nuk eshte as minimalisht parti), po sigurisht edhe PD e duarve te pastra. Te gjitha jane parti qe kembengulin ne banditizem minimalisht per faktin e thjeshte se mbajne pushtuar me ligje kriminale pronat e ligjshme te pronareve private, perfshi ketu edhe te komuniteteve fetare, dhe me kete te gjitha keto parti i kaluan nen kontroll praktikisht Greqise tokat e bejlereve gjirokastrite, duke ia njohur ato si prone minoritetit grek. Me justifikimin e ligjit komunist te pronave, neper privatizime favorizohen te tretet partiake, ata qe kane pasur mundesi te vjelin tranzicionin kriminal, si spekulantet e luftes.

    Zyrtaret e te gjitha niveleve te te tria partive, rregullisht perfliten ne popull si te korruptuar, hajdute te fondeve publike, paralizues te prodhimit vendas, trafikante e deri porosites vrasjesh. Pa llogaritur vrasjet mafioze, per pune te paster paresh e prone, mjafton te shoehsh keto vite sa fukarenj, mbeshtetes te partive jane hedhur si mish per top per kryebanditet, ne lufterat e tyre politike, qe nga aktivistet e PD-se te vrare ne Jug nga badat e PS-se, per hir te Berishe tradhetarit, e deri tek aktiviste apo edhe kurreshtare te mitingjeve te PS-se qe u vrane para syve tane, nga bandat e Pd-se,per hir te legenit Edi
    Te gjithe banditet qe permenda karakterizohen prej servilizmit poshterues ndaj te huajve, nga zelli per te mbeshtetur me te fortet, me shprese se keta do t’i aministojne nga krimet e do t’u ndihmojne ne luften e brendshme politike. Shih sa i neveritshem qendrimi ultrasionist i Berishes ne Izrael, dhe sikur ky te mos mjaftoje, shih pak qendrimin e tij entuziast dhe kriminal pro luftes ndaj kombit mik te Iranit (nuk flas per diktaturen atje, po per popullin).

    Te mbeshtetesh kliken partike ne Shqiperi, eshte te mbeshtetesh padrejtesine, krimin e shpesh edhe kufrin. Them se duhet me pas pak frike nga mallkimi i atyre qe u eshte bere padrejtesi keto 20 vite, se ndoshta na perfshin ky mallkim duke mbeshtetur bandat kriminale te politikes

    • 100% dakort, nuk i heq dhe i shtoj nje presje.
     EC, vazhdo bo gola ke porta pa rrjete e Shallvareve

 • Ej, mër Zanzibar, sa pak idealist qi qeke! Nejse, golat e ka për detyrë me i bo qetërkush. Una veç tifozllikun kom morë përsipër, se me lujtë nuk di. Ene shyqyr Zotit, nuk na kon lonë batall për t’bo gola pri Amsterdami njer m’Bukuresht, pri Tbilisi njer m’Belfast, pri Tirone njer m’Shkodër. Nuk i ka ra rasti me bo nei gol m’Zanzibar, se s’bje shorti nëpër ato qoshe, po s’besoj se ke dyshim qi me ra m’short, ene m’Zanzibar rraset goli. Kryesorja osht qi zemra t’rrafi ke Fusha Shallvares. Se ç’ka qenë, ka me qenë. Se sporti mo shumë se aktualitet, osht histori.

  Osht gjoja bukur tifozlliku, m’nigjo mu. Ene mos me qenë hiç tifoz e me e fik televizorin kur fillo sporti, prap bukur osht. E mirkuptoj. Po me bo tifozllik aktiv kundër t’gjithve ene t’shofish sport neshje për neshje tu prit qi t’dalin t’gjitha neshjet barazim, at’here llafet për t’u thonë njelen t’paka. Ka qenë n’fakt gjyshja teme, gjettë rafmet, qi na thojte ne tifozave kur shifshim sport: “Ju gëzohi kur fitojn’ kto t’jujët, po mu m’vje keq ene për kto t’tjerët qi humin e mërziten!” Po kjo soj mirsie e hakikati s’ëm duket se karakterizojn frymën e “jotifozave” t’ktushëm, qi nuk bojn tifozllik veç për barazimin, po ene qi t’i captohen komësh lojtarët, t’shtyhen neshjet e mas 120 minutash t’luhet me penallti e t’shkatrrohen nervash “palët kriminale”. Ç’me thonë qetër, përveçse “100% kundër”, s’paku për kontrafakturë me mesazhet mështetse qi vijn’ pri Zanzibari.

  • Kurse une sinqerisht jam 100% me ty si EC, si person, dhe kjo eshte e rendesishme. Koncepti yt per politiken ne Shqiperi, nuk eshte themelor per te vendosur dallim midis nesh. Gjithkush ka leximin dhe kuptimin e vet, kushtezuar nga pervoja e vet, tradita familjare, studimet etj. Por sigurisht qe ne fund te fundit, nuk kemi ku shkojme EC vellai, pervecse ne vellazeri, dhe vellezerit jane si gishtat e dores: te gjithe njelloj dhe te gjithe ndryshe.

   Sa per meshiren per palet nderluftuese, meshira duhet te jete per popullin, i cili faktikisht perleshet me politiken, dhe jo per ritualin e perleshjes qe performojne partiaket shqiptare. Ka nje grup te madh shqiptaresh qe nuk voton, dhe po ashtu pjesa me e madhe e votuesve, votojne thjesht nga frika: frika racionale se partia tjeter do na heqe famljaret nga puna, do na penalizoje bizneset; dhe frika gati-irracionale, e paster, nga partia tjeter, e cila perfaqeson pasardhesit e pales kundershtare gjate Luftes se Dyte, qe perfaqeson komunitetin tjeter fetar, krahinen tjeter. Kjo dasi e mirembajtur me nje mije truqe nga partite, eshte “pertej te majtes e te djathtes”, se ajo ka shkaterruar politiken e vertete ne vend.

  • Autogolat me te bukur i ka bo ne OKB per Palestinen, te Muri i Loteve, te Varri i Jezu Krishtit, tek qendrimi i palekundur se shkolla eshte laike (perjashta me shami), tek xhiro me varke ne Drilon, te bathorizimi urbanistik, te lincimi i ish te burgosurve (sigurish sigurimsa jane) etj, etj, etj.

 • Për 100%-shin e vëllazërisë dakord jam edhe unë. 🙂 Për popullin pastaj, s’kam ç’them. Populli popull mbetet. Uroj që kur të shkojmë në Xhenet, inshallah, të jemi bashkë e të bëjmë ndonjë dorë muhabet në ndonjë kafe andej, por pa “popull” përqark. 😀 😀 😀

  • Kur shkrova komentin e meposhtem, nuk e kisha pare ende tendin, se nuk ishte futur. Qe te mos keqkuptohem, me duhet te te kerkoj falje edhe ty edhe te tjereve me lart apo ne teme te tjera per cilesimin si ekstremiste “diversioniste”, por nuk haroj te shtoj se edhe vete jam ekstremist qe bej diversion, pikerisht duke shtuar presioni me komente mbi redaksine dhe lexuesit e “ezanit”.

   Meqe ekstremet thone se puqen, i lutem Zotit qe te na puqe ne dashuri te gjithe neve qe jemi ekstremiste ne bindjet tona, e mbase dashuria eshte rruga per tek te vertetat

 • Me vjen shume keq qe shpesh diskutimi ketu merret peng nga ekstremistet. Disa kujtojne se po e kompleksuan me sulme redaksine e “ezanit” si “te shitur tek shiat”, kur keta botojne artikuj nga autore iraniane, e-zani ka per t’u terhequr dhe ka per te ndjekur axhenden e sulmuesve. Kur “ezani” i jep hapesire nje veshtrimi pak me te nuancuar mbi estetiken e mbuleses se femres, fillojne njerezit e sulmojne, me shprese se “ezani” do kompleksohet dhe do t’u rrije larg temave te nxehta. PO ashtu ndodh kur ketu vijne ekstremiste te tjere e kembengulin se “ezani” qenka i Partise Socialiste, nderkaq qe e dine shume mire se kjo eshte genjeshter, kujtojne se prej sulmit “ezani” ka per t’u kompleksuar dhe ka per te shkruar pro Berishes. Kjo teknike nuk funksionon. “Ezani” thjesht ka plotesuar nje deficit ne pluralizem dhe sigurisht qe diten kur “ezani” do filloje te disiplinohet, automatikisht do hapet nje “ezan” tjeter diku, me lexues te pakenaqur te “ezanit” te vjeter, plus me njerez te tjere qe do t’i sjelle aty nevoja per ndryshim. Per kete jam gati te ve bast. Kam pershtypjen se “ezani” e legjitimon veten pikerisht duke artikuluar ndryshimin me diskursin e pergjithshem te muslimaneve shqiptare, apo mbi muslimanet shqiptare. Muslimanet kontrollohen pikerisht permes ketij diskursi gati 20 vjecar, te pakontestuar. Po nuk u kontestu diskursi, po nuk u humbi siguria atyre qe kerkojne te kontrollojne permes diskursit, nuk ka per te pasur ndryshim.

  Ja psh, disa vellezer e motra, absolutisht qellimmire, vijne ketu dhe kerkojne qe muslimanet te vazhdojne qe ta konsiderojne pjese te nenkuptuar te dogmes mbeshtetjen e te djathtes, per arsye qe teorikisht jane te drejta: e djathta eshte mbeshtetesja e fese, familjes, patriotizmit, prones. Ne baze te kesaj dogme qe thote se muslimanet detyrimisht jane me te djathten, djathta duhet te flere mendjen se nuk i vjen asnje rrezik nga muslimanet dhe te vazhdoje te mos i konsideroje si te gjalle, po t’i genjeje me luge bosh, duke u shitur per here te trete nje projekt xhamie ne leter, e me kete, te vazhdoje biznesin e vet duke toleruar fondamentalizmin katolik ne gjirin e saj, duke mos bere asgje ne drejtim te mbrojtjes se dinjitetit fetar te atyre qe dihet se e votojne (lejimi i shamise ne arsim, legalizimi i xhumase etj). Duke pasur parasysh mbeshtetjen e verber qe kerkojne ca klerike e aktiviste t’i japim te djathtes, e djthta vete ka justifkim te thote kurdohere se mbeshtejtja qe i eshte dhene nga muslimanet, eshte e drejte hyjnore e te djathtes, pjese ndoshta e besimit islamik, dhe jo transakasion politik i tipit “me jep, te te jap”. Gjera qe sot ngjajne si te tmerrshme, psh legalizmi i te drejtes per te falur xhumane, nuk do jene fare te tmerrshme neser nqs, bie fjala Panajot Barka me Vangjel Dulen takohen me imamet shqiptare dhe e shpallin ne programin e tyre elektoral si premtim, qe ne kembim te votave do hartojne kuadrin ligjor qe edhe muslimanet, ashtu si te krishteret, te kene mundesi te ndjekin “meshen” e tyre javore (ne dallim prej te krishtereve, ne kemi nevoje vetem per nje ose dy ore pushim te premten). Ky qe dhashe, ishte shembull mbase ekstrem, por po nuk iu hoq siguria forcave politike ne shqiperi, ato nuk do te behen kurre as te djathta as te majta, po do vijojne te abuzojne me me inercine e frikerave te votuesve, apo me dogma pseudoideologjike.

 • Loela duket qartë që ka një stil analitik në artikujt e saj ku krahason fenomene të ndryshme që në mënyrë paradoksale ngjallin reagime të ndryshme në media apo dhe në popullatë. Distorsionet që ajo vëren tek këto reagime janë për mendimin tim shumë të arrira. Shpesh herë qartëson paradokset në shoqërinë tonë si në rastin e artikullit të më sipërm ku një paradë poshtërsie ngjall bujë mediatike ndërsa një paradë humane dhe e dhimbshme kalon në heshjte apo shëndrohet si zakonisht në një sfilatë të zakonshme strumentalizimi nga ndonjë politikan që i ka rënë shorti prej partisë të marr pjesë në eveniment, dukshëm sa për “sy e faqe” apo “për të lar gojën”. Sidomos kur paradoksalisht ësht përfaqësues i partisë në pushtet, që presupozohet të ketë në dorë të gjitha strumentet për të kontrolluar dhe përmirësuar situatën (e jetimëve).
  Mua më pëlqen shumë ky stil i të analizuarit, dhe e quaj kontributin e Loelës shumë të çmuar dhe të vyer, të falenderoj motër! dhe Zoti ta shpërbleftë që kontributin tënd për Islamin në Alb e shpreh edhe në këtë formë!

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *