e-zani

Ngjarjet e kohëve të fundit në Maqedoni kanë ngjallur reagimet e myslimanëve në gjithë Ballkanin, përfshi të një farë Forumi i të Rinjve Muslimanë në Pejë të Kosovës. Teksa shumica e këtyre reagimeve kanë shprehur indinjatën xhenuine të myslimanëve me politikat e Shkupit si dhe me reagimet e Tiranës dhe Prishtinës, reagime si këto të këtij Forumi, në të kundërt, reflektojnë idiosinkrocinë shqetësuese që dëgjohet nganjëherë në bashkësinë tonë. Të tilla reagime, jo që nuk shprehin mbështetje për shqiptarët në Maqedoni, por në të kundërt mbështesin retorikën e islamofobëve maqedonas dhe atyre shqiptarë.

Të tillë njerëz kërkojnë më shumë rrëmujë dhe ngarkojnë retorikën e tyre boshe me terma eksplozivë që riciklojnë gjuhën e urrejtjes fetare kundra të cilës janë ngritur shqiptarët. Kjo është e dëmshme dhe qartazi me në kundërshtim me parimet esenciale të fesë tonë. Ky farë forumi bën thirjen absurde që në këtë protestë për të cilën bëjnë thirje, të ngrihen flamurët e të gjitha vendeve myslimane!!!, të kërkojnë një Shqipëri Islamike!!!, dhe bëjnë thirrje për Parti Islamike!!! Propozimi i këtij forumi është ky:

Kete dite te Xhuma, ne i apelojme te gjithe vellezerve tane muslimane, qe te dalim dhe protestojme ne Shkup kunder islamofobise ortodokse dhe katolike. I apelojme vellezerve tane muslimane qe nga Dibra e deri ne Shkup qe diten e Xhuma te dalin te protestojne me flamuj turq, te Arabise Saudite, Jemenit, Libise, Amerikes, dhe te gjithe vendeve muslimane. Ne proteste duhet ti kerkojme Turqise qe te nderhyje ne Maqedoni dhe ti shpetoje muslimanet shqiptare nga persekutimi katolik dhe ortodoks.

Nuk mund të fillojmë të sqarojmë se sa absurde është kjo farë deklarate nga një grup që nuk e njeh askush e sigurisht nuk ja vë veshin askush jo në Maqedoni po askund. Por vlen të pyetet se kujt në fakt duan t’i shërbejnë këta “islamikë” dhe duhet të kuptojmë qartë se nuk është e vështirë që të gjenden grupe fantazma që konfirmojnë retorikën anti-muslimane ne Ballkan. Me vëllezër të tillë në fe, s’ka c’të duhet hasmi.

Comments

 • Keta paraqesin budallalleqet e tyre si kauze e muslimaneve shqiptare, duke na e mveshur marrezine e vet te gjitheve. Me parrulla te tilla si “Jo Ortodoksise”, “Jo Katolicizmit”, “Jo Nene Terezes”, “Jo Skenderbeut”, keta praktikisht promovojne diktaturen, si idealin e tyre, duke e paraqitur kete si kauze te te gjithe muslimaneve.
  Ne qofte se ka kauze per te cilen luftojne muslimanet ne Shqiperi e ne te gjithe boten, eshte ajo e lirise. Jemi ne ata qe vuajme me se shumti dhunimin e lirise fetare e cila na shkelet here pas here nga politikat e mbrapshta islamofobike, dhe eshte absurde qe ne te ngreme zerin per te mohuar lirine e pjesetareve te feve te tjera. Parrulla si “Jo katolicizmit” dhe “Jo ortodoksise”, jane pershfaqje te qendrimeve qe synojne te dhunojne lirine fetare, ate per te cilen cdo musliman lutet e lufton cdo dite. Mbi te gjitha, kjo eshte ne kundershtim me ligjet e Zotit, qe ne Kuran na meson te mbajme marredhenie te mira me ehli kitabet, duke mos u nderhyre atyre ne praktikimin e fese se vet, edhe kur e kemi ne pushtetin, e jo me kur e ndajme bashkarisht nepermjet laicizmit.
  Kjo marrezi eshte e paimagjinueshme.

 • Ju te ezanit pasi shate nurxhite, tani e keni kapur me muslimanet e Maqedonise? Jeni bere si ajatollahe me keto sulme dhe verdikte qe jepni larte e poshte. A nuk u duket se po i kaloni caqet?

  • Nese do dije te lexoje, do shihje qysh ne paragraf te pare qe forumi ne fjale eshte ne Peje te Kosoves. Kesisoj, nese shqetesimi yt do ishte xhenuin, do shihje qe kjo faqe foli e para ne mbeshtetje te shqiptareve te Maqedonise, edhe kur si shtet u mbajt qendrim negativ e media shqiptare po perseriste refrenet e Ministrise se Brendshme te Maqedonise.

   https://www.e-zani.org/2012/05/03/monstrumi-i-maqedonise/

   Po sot ne kete faqe kemi sjelle edhe zerin e aktivisteve te vertete ne Maqedoni qe kane vite qe perballen me keto lloj politikash te shtetit maqedonas:

   https://www.e-zani.org/2012/05/10/ramadan-ramadani-maqedonine-do-vetevritet/

   Kesisoj, ti nuk di as te lexosh e as te kuptosh ndryshimin midis Pejes se Kosoves e Maqedonise, e aq me pak te kuptsh se kur “shajme” e kur “mbeshtesim” atehere, edhe pse ne i lejojme hapsire edhe zerit tend ketu ne faqe, do duhej te kuptoje se jo kushdo duhet te nxitoje te shprehe opinione.

  • Kurse ti Qani je konseguent. Ti shan vetem E-zanin. 🙂
   Mesa duket ti qenke dakort me nje levizje antikristiane tek shqiptaret?
   I di Fetullahi keto qe thua ketu ti apo jo?!

   • Ky Ramadani a eshte ai spiuni i ambasades amerikane qe ka dale ne Wikileaks? Ju jeni kunder muslimaneve, kot hiqeni sikur na doni. Nje dite kunder selefijve e nje dite kunder hizmetit. Nje dite lavderoni Ardian Klosin e tjetren na shani ne. U lumte.

    • Qani ta kam thene qe nuk di te lexosh, por po te jap edhe nje sqarim falas: Ne menyre konseguente i vetmi grup me te cilin kemi seriozisht probleme eshte ai i te papergjegjshmeve. Komentuesi Cincuncaucuniim te ka bere nje pyetje interesante. Pra, meqenese ti ankohesh per sa kemi thene per kete deklrate, a do te thote kjo qe ti je dakort me kete deklarate, ti je dakort qe shqiptaret ne Maqedoni te dalin me parrulla kundra besimeve te tjera teksa mbajne flamure saudit etj?

    • O Qaniu,

     ti nuk merr vesh nga feja o shok, fare. Ben tekfir ne nje website qe mban emrin “ezani”, ne nje website ku botojne hoxhallaret me te mire shqiptare. Ke fytyre e ben tekfir, nxjerr nga feja njerezine qe hapats shpall Islamin, duke thene “ne” muslimanet e kush qenkan kete te “ezanit” qe nuk qenkan me “ne”? Mblidh mendjen. Ti je nje provokator qe je vetem e vetequhesh “ne”, je zero, anonim, e i drejtohesh me arrogance nje grupi te njohur njerezish, duke i akuzuar ne besim. Turp te te vije, po ti turpin nuk e njeh

     Sa per Ramadan Ramadanin lexoi mire wikiliksat, se kur nuk di shqip, as anglisht nuk ke si te dish. Ambasada i eshte referuar Ramadanit si “analist dhe hoxhe” dhe jo si tjetergje. Ramadani ka thene te njejtat ne takime private, si ato qe ka shkruar nder vite neper gazeta. Ti Qaniu mos harro se do apo s’so ti, kur Turqia, Irania, Libia, Saudia, Kosova, Shqiperia i kane braktisur shqiptaret e Maqedonise, Amerika eshte aleatja e vetme aktive e tyre, e vetmja qe i mbron, hidhu perpjete ti e karagjozet e tjere po deshe. Ndoshta edhe Greqia u behet neser aleate. Si thoshte Aslan Maskhadovi i Cecenise: Iu luta arabeve, iu luta, tani kam per t’iu lut papes per ndihme. E kam degjuar ne nje kasete hoxhallaresh saudite kete meselene e Maskhadovit, dhe e thoshin jo per ta share luftetarin, po per te bere me turp muslimanet qe vetem llapin, po nuk kane duar per ndihme

     • Albanian te falanderoj se kisha ndermend te pergjigjesha ketij injoranti qe quan spiun nje hoxhe te njohur, por Qaniu aq di aq ben. Megjithese edhe pse na e vene ne dukje shume lexues ketu qe te tille komentatore nuk duhen lejuar te sjellin komentet ne blog, ne kemi dashur te bejme vend per sa me shume opinione, por ato qe sjell ai nuk mund t’i quash as opinione.

 • Respekte per linjen qe keni e-zani, po me duket se kerkesa per parti islamike nuk eshte e tepert. Kemi parti demokristiane ne Kosove e Shqiperi, pse jo ne Maqedoni nje parti islamike? Pastaj pse jo te mos nderjhyje Turqia? Ok, le te mos nderhyje Turqi, te nderhyje Kosova e Shqiperia qe kane shtete, se njerezia ne Shkup e Tetove jane nen dhune e nen siklet. Po edhe nje here, kur Shqiperia solidarizohet me llafe, ashtu si solidarizohet Bamir Topi me Julia Timoshenkon e Ukraines, ateher pse te mos nderhyjne turqit? Turqit shkojne e ndajne hesapin mes serbeve e boshnjakeve, izraeliteve e sirianeve, iranianeve e amerikaneve, pse jo mes shqiptareve e ‘maqedonasve’? Nese ka fuqi e jo pallavra turku, le ta tregije pak veten, ndryshe te apakten ta mbyllin gojen e te mos fusin hundet ne punet tona. Ta dime ke kemi aleat me alete e jo me llafe,
  se me llafe nuk dilet nga sikleti dhe po qe per llafe, kemi Shqiperine e Kosoven

  • Albanian Nationalist se pari muhabeti nuk kapet dot nga nje fije. Deklarata ne fjale ka bere thirje qe te dilet ne protesta me flamurin e te gjithe vendeve myslimane, perseris, te gjitha. Pervec deme, une nuk e di se cfare mund te dale prej kesaj. Turqia bujrum te ndrehyje nese vertet mund te beje ndonje gje te zbutjen e tensioneve se tek e fundit eshte mileti i thjeshte ai qe i vuan tensionet politike dhe sarhoshet imorale jane ata qe i nxisin e kerkojne te perfitojne prej tyre. Persa i perket partise islamike do kisha shume kundershti, por po mjaftohem duke thene se nje prej tyre vjen nga premisa qe ti shpreh se egzistenca e nje partie islamike !!! legjitimohet nga fakti se kemi parti demokristiane.

    • Shume interesante pyetja jote. Une nuk di asnje klasifikim ne akide qe vendos si kusht te te qenit mysliman pranimin e partise islamike, por ama njoh shume e shume hoxhallare ne shkalle boterore qe besojne qe aderimi ne partite politike bie ndesh me traditen e islamit. Tani, nese pyetja jote do shtronte ndonje pyetje me vend rreth kesaj teme, mund edhe te ndermerja te shkruaja nja dy rreshta, po nje pyetje qe kushtezon imanin me pranimin e nje partie islamike nuk ke si te meresh kaq gjate. Shko meso fene tende.

    • Samir, edhe une pyes c’te keqe ka te ke te nje parti Islamike, po nuk e pyes muslimanin a eshte musliman, vetem pse nuk i pelqen ideja per parti islamike. Nuk e di ku e keni mesuar fene me kaq arrogance e prepotence dhe me kaq partishmeri qe vini e provokoni njerezit keshtu dhe ua beni kusht te besimit partine. Te ndjek njeri nga mbrapa qe nuk e shtron dot pyetjen pa ligesi, pa provokim? Nuk ka menyre tjeter per te bere dialog me vellai besimtar, po direkt t’i vesh ne dyshim besimin apo t’ia tallesh?

     • Besimi tek partia eshte kusht i teuhidit. 🙂
      Nuk eshte cudi hic, se jo me kot keta gylenxhite jane aq te bindur tek hizmeti.

      Partia mbi te gjitha!
      Partia nena jone!
      I gjithe populli ushtar!
      Ne ne goje te ujkut hedhim valle!

 • Une jam shume falenderues ndaj Zotit qe ekziston nje grup intelektualesh te rinj myslimane si Ezani qe dalin e i thone stop ketyre deklaratave idjote si kjo e FRM-se, deklarate sa infantile, aq edhe e demshme per myslimanet shqiptare. Duket se FRM dhe ata te cilet e frymezojne, si i famshmi Olsi Jazexhi, kane marre persiper te diskreditojne dhe margjinalizojne myslimanet shqiptare duke i vene ata ne konflikt me patriotizmin shqiptar, gje qe s’ka qene kurre tradite e shqiptareve myslimane. Shteti yne kombetar eshte themeluar nga patriote shqiptare myslimane, shume prej tyre prijes e dijetare fetare, te cilet kurre nuk kane dale kundra figurave tona kombetare si Skenderbeu, apo kundra flamurit tone kombetar, sic po bejne tani keta kinse myslimane puritane, qe s’jane vecse sharlatane. Allahu i udhezofte dhe i ruajte mendjet e rinise myslimane nga ndikimi i ketyre marrezive.

 • Ne fakt i vetemi vend qe sa here shqiptaret jan gjendur midis te tilla zjarreve u eshte gjenduar praen ka qen turqia me patjeter, si me rastin grek ne ceshtjen came,, etj. keto deklarata nuk jan per tu pergezuar ama me ben pershtypje komenti se kujt i sherbenj keta, Per mendimi time askujt pervec faktit se ndjehen te lidhur me nje besim pasi janpermendur disa vende qe te pakten njihen si musliman.. Por pyetja qe dua ti bej e-zanit eshte ju kujt i sherbeni duke shara nese nuk mund ti quani vellezer ne besim musliman te tjere qe te pakten kan then dhe mendoj se vazhdojne e thon shehadetin Vall Kujti i sherbeni Ju Zotrinje,, qe vetem se te shani nuk beni gje tjeter,,,,

  • Pergjigjen e ke te shkruar te zeze mbi te bardhe ne qindra postime te ketij blogu. Hyji leximit e ndoshta do e kuptosh se kujt i sherbejme.

   • Une nuk jam i identifikuar me nje Logo ose Emertim zyrtar ama me aq sa kam lezuar, jam i mendimit qe te etiketohemi midis mulsimaneve dhe te mos shikosh se nga na vine te keqiat eshte pak si shume ama shume poshterim qe i bejm vetes tone, dhe duhet ditru qe jane disa liri qe nese keqperdoren kethehen ne thika vrasese, dhe njera nga keto eshte liria e gjuhes dhe kur nje gjuhe qe nuk kontrodhohet nga mendimi racional dhe konstruktive midis te paketen muslimanve behet armikja jone, midis armiqeve te tjere qe padyshim nuk na e duan te miren, prandaj po te kemi deshir te mprehim gjuhen mund dhe ka shume me shume hapsira ku nuk demtohemi ne si musliman nese mund ta quajm veten keshtu, te merremi me te tjeret edhe perse kjo eshte me e veshtira mos e bejm si dhelpra qe atje ku nuk na e mban themi nuk jan per mua dhe atje ku gjejm te pakten edhe nje nese mund ta quajm hapsir ja ngulim thiken edhe po te jet vallai jone,, dhe ne e dime qe thika me rende eshte ajo e fjales se hedhur vend e pa vend… sikur tia ham mishin pasi te ket vdekur apo e kam gabim.. nese do na dhimbeseshin me te vertet objekti ne fjale ateher mos te perdorim mjetin e fundit qe na rradhit ne nivelin me te dobet ose para pak me te dobetit keshillimin ne fjal dhe kjo nuk eshte gabim, frika ime eshte se ky nivel le shume hapsira per dyshime ne sinqeritetin e tij ne teresi….

    • Shkabi, ne qofte se mendon se nuk ecet me te shara, gjeja e pare qe duhet te besh, eshte t’a deshmosh vete kete, duke mos share E-zanin. Keshillat per te menduar mire per tjetrin dhe per te gjetur gjuhe konstruktive, zbatoji vete para se t’ia japesh tjetrit.
     Kur ti kerkon gjuhe konstruktive, pyetja shtrohet, a ka kuptim konstruktiviteti me nje qendrim esktremist sic eshte ai i Forumit te te Rinjve Muslimane?
     Kur tjetri ben nje deklarate qe cenon rende lirine e feve te tjera, kur ben nje deklarate na nxin imazhin ne syte e te gjithe botes duke na rreshtuar si ekstremiste te verber, cfare konstruktiviteti kerkon?!
     Ne kete rast konstruktiviteti do te bente te mundur te ndihmosh ekstremizmin, te jesh konstruktiv ndaj te keqes.

     Ti nuk kupton or burre se kritika nuk eshte sharje. Kritika eshte gjeja me normale per te gjithe njerezit. E-zani, nuk po shan, por po mban nje qendrim ndaj nje deklarate qe demton imazhin e muslimaneve shqiptare. Nese ajo deklarate gjen perhapje tek muslimanet, kjo do te thote te shkaterrosh fene tende me duart e tua. Pikerisht se ne Shqiperi e trojet shqiptare, ka shume njerez qe nuk i duan muslimanet dhe perpiqen t’i etiketojne ata si ekstremiste, intolerante, primitive, agresive, babare e destruktive kjo deklarate behet akoma dhe me e keqe, sepse justifikon te gjitha keto akuza. Detyra jone si muslimane eshte te reagojme te gjithe ndaj kesaj deklarate ne menyre qe emri i muslimaneve te mos njolloset me budallallekun e nje grupi te rinjsh te paqarte per realitetin ku jetojme dhe per parimet e fese sone. Pra, nuk ka perse te mjaftohemi duke i keshilluar vecmas, sepse nuk eshte ceshtja thjesht tek nje keshille, te cilen jam i bindur qe ata vete nuk kane per t’a pranuar edhe nese ja japim. Ceshtja eshte te mbash qendrim publik, ne menyre qe te mos ngaterrohen njerezit dhe ne menyre qe jomuslimanet te mos na konsiderojne te gjitheve ne nje thes.
     Budallalleku yt tani, eshte budallaleku i rendomte i njerezve qe e shohin boten te ndare “ne dhe ata”. Dhe sipas kesaj ne duhet te “shajme” vetem qafiret dhe cdo kritike dhe qendrim mohues ndaj nje budallalleku te muslimaneve qe shkaterron gjithe punen e te tjereve, duhet ta marrim me te mira duke prdour nje gjuhe konstruktive.
     Por me e cuditshma eshte se ti ben nje perjashtim edhe ketu. I vetmi lloj muslimani qe lejohet te shahet prej teje, eshte ai qe kritikon, qe ne rastin konkret i bie te jete E-zani.
     Ca te them me shume!

 • Keta te ketij forumit qe bejne thirje qe myslimanet e Maqedonise te dalin ne protesta me flamuret e vendeve myslimane, a e dine ata qe shumica e atyre vendeve akoma nuk kane njohur Kosoven? Atehere kush eshte logjika e daljes nen flamujte e vendeve qe nuk njohin te drejten qe te egzistosh si vend.

  Pse nuk dolen keta ne Peje me flamuret e Libise apo te Algjerise, per shembull ne lufte me serbet po priten per trupat e NATOs?

  Me keto pallavra vetem sa ngrejne me shume tym ne nje situate qe ka boll tymnaje.

 • Deklarata duket se ka nje gjuhe percart, e cila eshte vetediskritituese. Ndoshta nuk i duhej dhene kaq shume vend, padashur mund te kete sherbyer si nje lloj publiciteti per to. Te tilla deklarata te tipit fashisto-komunist, duket se hidhen ne treg per te legjitimuar islamofobine ne mode, duke i ngulur keshtu nje thike pas shpine te gjithe muslimaneve.

  • Ne fakt ke te drejte altinel, por ato pak kokkra qe mbeshtesin kesisoj marrezish dhe i kujtojne per perla deklarative filluan ta perhapin online e prandaj e menduam me vend te shkruanim pak fjale.

   • forumi i te rinjve mysliamn ne kosove eshte i perbere nga 2 anetar gjithsej dhe per mendimin tim duhet mbajtur qendrim apo komentuar deklarata(t) e shoqatave serioze dhe jo te atyre qe flasin percart e nuk perfaqesojne askend…
    ne keto lloj rastesh, injorimi mendoj eshte pergjigja me e mire qe mund te jepet.

 • I ashtuquajturi Forum i te Rinjve Musliman e ka cuar deri ne fund ekstremizmin e vet duke shkuar deri ne tekfirizem. Keta trimat kane bere nje deklarate tjeter ku thone se “Tarikati E-zanit eshte krah i islamofobise maqedone-katolike”. http://www.besimtari.com/
  Sic e tha edhe Armiri me lart, duket qarte qe kjo eshte dora e Olsi Jaxexhiut, qe pasi eshte perjashtuar nga Forumi Musliman i Shqiperise, sic eshte abandonuar nga te gjithe muslimanet ne Shqiperi, ka gjetur ca kalamaj ne Peje per t’u turbulluar mendjet me budallalleqet e veta ekstremiste. Percaktimi i e-zanit si tarikat eshte terminologji tipike e Jazexhiut qe e perdor gjithmone lart e poshte. Edhe formulimi i deklarates eshte krejtesisht nga arsenali i shashkave te tij.

  • Nga deklarata te besimtari.com,

   “Forumi denoncon edhe shkrimet qe jane bere kunder protestave nga disa munafike te grupacionit bidatci te tarikatit “ezani” te cilet jane sherbetore te interesave sllavo-maqedone e katolike dhe nuk duan qe shqiptaret muslimane te ruajne fene e tyre nga sulmet e atyre qe nuk na duan ne.

   Keto protesta ndane shapin nga sheqeri.

   Treguan se kush eshte me shqiptaret muslimane dhe kush punon kunder tyre.

   U dalluan besimtaret nga jo-besimtaret, te sinqertet nga munafiket(…).

   Rezultati i protestave eshte madheshtor.

   Flamujt arab, turq dhe shqiptar u valeviten ne rruget e Tetoves, Shkupit dhe kudo ku ka shqiptare, duke deshmuar keshtu besnikerine ndaj Islamit.”

   “Jo Ortodoksise! Jo Katolicizmit! Jo Jankullovskes! Jo Nene Terezes! Jo Skenderbeut! Jo Pjeter Bogdanit! Jo Islamofobise!

   Po Islamit! Po sulltan Muratit! Shqiperi Islamike! Jo BDI, JO PDSH, PO PARTI ISLAMIKE! Po Erdoganit! Po hixhabit! Liri ! Demokraci!”

   Mbase duhet besuar se shtypjes se shqiptareve ne FYROM dhe kauzes se FYROMit po i sherbejne nga nje lloj debil’lleku i rralle, jo nga profesioni. Po eshte shume e veshtire.

 • Kur kam pare deklaraten si te albmuslim edhe te ezani, une as nuk denjova per ti lexuar..por kur pashe reagimin e ezanit , u ula dhe lexova se cfare kishin shkruar..Mos shkruani per grupe fantazma dhe qe nuk kane ndikim ne jeten e shoqerise islame..Te gjithe e dine se cfare perfaqeson ky grup..Nese e bete vetem se e ka shkruar Olsi kete deklarate , prape gabim…Eshte me mire te tilla te lihen ne heshtje..Nuk duhet te merreni me cdo llaf goje qe i teket cdo besimtari mysliman , te nxjerre nga goja..

  • klodiana une nuk e di se ku bazohesh ti kur thua qe kete deklarate e ka shkruar O. Jazexhiu por ne nuk kemi asnje informacion te tille. Per Jazenxhiun kemi sqaruar me pare ne kete blog qe nuk na intereson si njeri por thjesht si fenomen. Me lejo te te kujtoj gjithashtu se dy nga librat me me buje te viteve te fundit qe trajtojne Islamin ne Shqiperi, nje nga I. Kadare dhe nje tjeter nga Piro Misha, duke mos patur ilustrime te tjera per gogolin islamik me te cilin duan te trembin shqiptaret, kane perdorur si ilustrim pikerisht O. Jazexhiun, e ne kete menyre jo vetem emri i nje formacioni – pak rendesi ka sa i shkojne pas – por edhe nje individ sherbejne per te ushqyer literaturen e islamofobise ne shqip. Si observuese e medias ti kete do e kesh vene re. Ne ndjeme detyren qe te sqarojme qe kjo retorike nuk eshte retorike e myslimaneve por vetem i nje grupi fantazem. Aludimin qe ketu u harxhua koha per te shkruar ato rreshta vetem si inat personal ndaj O. Jazexhiut e konsideroj ofendues. Askush nga ata qe meret me kete blog nuk e ka kohen e tepert dhe me aq sa na jep Zoti teufik dime te vendosim prioritetet e te qendrojme larg atij lloj meskiniteti.

   • me falni e lexova gabim, por e pashe te komentet te shkruar qe gjasat jane ta kete shkruar ai..

  • Klodiana, nuk eshte e vertete qe menyra me e mire eshte qe keto grupe e fenomene te injorohen. Deklaratat e tyre nuk mbeten thjesht ne faqet apo grupet e tyre ne internet, apo botohen nga gazetat e Kosoves e te Shqiperise dhe shkaktojne mjaft shqetesim e frike tek shumica laike e shqiptareve. Edhe ne qe jemi muslimane trembemi nga keto deklarate, imagjino si ndihen shqiptaret e tjere. Per shembull, gazeta shqiptaro amerikane Illyria te premten kishte botuar nje editorial nga krye-redaktori Ruben Avxhiu, nje gazetar mjaft serioz, i cili e analizonte fjale per fjale deklaraten e FRMse dhe shprehte jo pak frike nga c’ka do te thote kjo lloj deklarate apo kjo lloj linje per te ardhmen e islamit ne Shqiperi, dhe bente thirrje qe ata shqiptare muslimane qe nuk mendojne si FRM-ja ta shprehin publikisht distancimin e tyre. Besoj se kjo kerkese eshte mese legjitime ne kete rast, megjithese po vazhdoi keshtu, do na duhet te distancohemi shume shpesh ne te ardhmen sepse keta te FRMse cdo deklarate e kane ku therret qameti…

   • armir

    pse u dashka te distancohemi ne si muslimane nga cdo idiotesi qe bejne dy idiote e gjysem, dhe pse nuk distancohen laiket nga idiotet e tyre?

    Nese ne mbakemi pergjegjesi per keta gjytrymet e Pejes, vetem pse keta jane muslimane, pse Avxhiu nuk mban pergjegjesi e pse nuk distancohet nga islamofobia e kudondodhur e laikeve shqiptare?

    Nuk ka moral askush ne Shqiperi t’i kerkoje asgje muslimaneve. Cdo gje duhet ta bejme per vete, po na u tek, e jo per ndonje borxh moral me te tjeret. E kane humbur te drejten laiket te kerkojne reciprocitet me muslimanet

    • Arsyeja pse na bie per pjese te distancohemi nga keta palaco eshte sepse ata marrin persiper te flasin ne emrin e gjithe myslimaneve shqiptare, dhe duke qene boll te zhurmshem ata gjithmone terheqin me teper vemendje se myslimanet “mainstream”. Nuk eshte obligimi yne, por na bie per pjese dicka e tille per te mbrojtur imazhin e Islamit dhe te besimtareve ne pergjithesi nga shperfytyrimi qe i bejne keta si FRM dhe me pas islamofobet qe mezi c’presin ti perdorin keto shembuj per te ilustruar retoriken e tyre perjashtuese ndaj myslimaneve.

 • Pershendetje,
  Ju duhet te keni nje gje parasysh ne lidhje me FRM. Forumi ka ndikim edhe ate te madh dhe cdo deklarat apo reagim i FRM botohet ne gazetat kosovare, kurse per juve qe jeni ne skutat e Shqiperise e flisni prapa tastieres kjo eshte tjeter gje. Ju lutem mos u mirrni me FRM-ne, nese keni inate per Olsin Jazexhin merruni me te, nuk punojme me direktiva te askujt, keshtuqe na leni rehat ju si tarikat i ri qe mundoheni te paraqisni nje Islam sipas tekeve tuaja… Ato deklarimet tona qe kemi bere ne nuk terhiqemi dhe qendrojme pas. E per sa jemi ne Forum ju jeni te fundit qe dini ndonje gje per kete Forum.

  FRM
  Prishtine

  Kete koment e lejuam te kaloje si pjese e dedikimit tone qe te lejojme komentet qe nuk jane ne menyre flagrante ofenduese. Nese deklaratat e ketij forumi botohen nga gazetat e Kosoves kjo eshte fatkeqsi per myslimanet kosovare. Ky Forum duhet te kuptoje qe komenti jone rreth deklarates se tyre nuk ka te beje me “inate me Olsi Jazexhi” po me papergjegjshmerine e deklarates se tyre.

  Ata qe shkruajne keto deklarate jane genjeshtare sepse pretendojne qe e-zani eshte shprehur kundra protestave. Duke na deklaruar dhe jo-besimtare kane futur veten ne ullukun e erret te tekfirizmit. Zoti i udhezofte.

  • Kete koment e lejuam te kaloje si pjese e dedikimit tone qe te lejojme komentet qe nuk jane ne menyre flagrante ofenduese. Nese deklaratat e ketij forumi botohen nga gazetat e Kosoves kjo eshte fatkeqsi per myslimanet kosovare. Ky Forum duhet te kuptoje qe komenti jone rreth deklarates se tyre nuk ka te beje me “inate me Olsi Jazexhi” po me papergjegjshmerine e deklarates se tyre.

   Ata qe shkruajne keto deklarate jane genjeshtare sepse pretendojne qe e-zani eshte shprehur kundra protestave. Duke na deklaruar dhe jo-besimtare kane futur veten ne ullukun e erret te tekfirizmit. Zoti i udhezofte.

  • Nuk eshte hic cudi qe “Forumi” te kete marredhenie te shkelqyera me gazetat, ashtu sic nuk eshte cudi qe marredheniet te shkojne edhe me lart(g)… Gjuha e perdorur ne deklarate ose duhet te ngele ne klase ose ne te kundert duhet lexuar si shprehje e nje inteligjencie te rralle

  • Ndikimi juaj FRM eshte i kerkuar tek mediat, intelektualet e politikanet Islamofobe. Sepse zeri juaj ekstremist elgjitimon islamofobine ne trojet shqitpare. Po te mos ishit ju, do ta shpiknin vete agjeturat antiislame nje ze si i juaji, per te justifikuar kryqezatat intelektuale, ligjore e mediatike qe behen kundra muslimaneve. Ju i ofroni falas islamofobeve,ate qe ata e kerkojne me ngulm, legjitimim. Zeri juaj i jep jete te gjitha paudhesive qe u behen muslimaneve.
   Fatkeqesi qe nuk e kuptoni kaq gje.
   Por, te pakten kuptoni qe E-zani ka te drejten e vet te reagoje, edhe nese e ka gabim, dhe sido qe te jete, kundereagimi juaj me tekfirizem, tregon akoma edhe me shume sesa larg realitetit e sesa te papjekur jeni.

 • Ju e-zani jeni fatkeqsia e popullit shqiptar, pra ju kerkoni te sillni nje islam te ri, nje islam ortodoks qe vetem sahni i juaj qe e pranon, nuk jane as te paret as te mbramet qe juve ju cilesojne keshtu, pra jeni thjesht njerez te shitur, po qe doni mos botoni kete postim apo filloni te me fyeni…

  • Nga sa ke shkruar me siper kuptohet se kush eshte fatkeqesia e ketij ummeti. Te mjaftohesh duke thene “ju jeni te shitur”, vetem sepse idete e ketyre djemve e vajzave jane me mend ne koke dhe ndryshojne nga tuajat, kjo do te thote “te ngrihen kembet e ti bien kokes”.
   Nuk po i hyj fetarisht diskutimit se ku i gjen provat ky tipi per te vertetuar qe keta te E-zanit jane te shitur, se eshte shume e tepert per inteligjencen e tyre.

 • FRM ketu nuk po shet njeri Islam, se e bastardove fare muhabeti. Kete gjuhe shko perdore per Husejnin me shoke. Zaten bastardimi fillon qe te ajo palo deklarate.

 • Paqe e urtësi mbi ata që besojnë. E-zani është zë që del prej Minares. Është bukur të shohësh se mbetet i fortë e i kthjellët. Të parët ndërtuan Minaren të lartë për tu dalluar, me të parë e të dëgjuar. Udhëzues dhe në “mjegull” edhe kur “era fryn në anë të kundërt”. Pemës me kokrra i vërtitin gurë llupësit e ziliqarët. Kështu ka qenë në krye të herës. Zoti i mëshiroftë! Fatkeqsitë shqiptarëve nuk vijnë nga Minarja. Ato vijnë nga oxhaqet e industrisë së dijes pa moral. Ata vjellin e hapin tymin e urrejtjes, përcarjes e babëzizë. Një kuvend i turbullt me kurthe sektare, politike, me nisma “prapa ferrës” do të prodhojë vetëm “mishpërtop”. Zoti na i ruajtë vëllezërit e nxituar! Ujdirat e ngutjet e lënguesve demografikë në Ballkan rrëfejnë humbjen që u ka caktuar Më i Madhi. Vetëm ai e ka në dorë atë. Me qetësi e largpamje të punojmë për të Mirën e të Vërtetën që i Gjithëmëshirshmi e njoftoi për ne e fqinjët. Amin!

 • Deklaratat e FRM vertet nuk iu sherbejne muslimaneve. Deklarata te tilla si: Jo Ortodoksise! Jo Katolicizmit! jane ne kundershtim me parimet e fese paqesore Islame. Mund te behen deklarata kundra islamofobeve apo antishqiptareve por jo kundra Ortodoksise apo Katolicizmit te cilat perfaqesojne besimtar ne te gjithe boten dhe jo domosdosshmerisht antimuslimane.

  Ata te cilet formulojne te tilla deklarata, me se paku, nuk e njohin mire fene Islame.

 • […] Kjo deklaratë nuk ka lënë indiferentë as myslimanët vetë. Në sitin e-zani.com, është publikuar një shënim ‘redaksional’, ku bëhet distancimi i qartë nga ky forum e nga kjo deklaratë. Aty thuhet mes të tjerash se “reagime si këto të këtij Forumi reflektojnë idiosinkrocinë shqetësuese që dëgjohet nganjëherë në bashkësinë tonë. Të tilla reagime, jo që nuk shprehin mbështetje për shqiptarët në Maqedoni, por në të kundërt mbështesin retorikën e islamofobëve maqedonas dhe atyre shqiptarë” (për ta lexuar të plotë këtë shënim ndiqni linkun: https://www.e-zani.org/2012/05/11/marrezia-e-forumit-te-te-ri…). […]

 • Lum si ne qe me ne fund, Shqiperia prodhoi muslimane si ju, qe denoncojne shkrimet e muslimaneve armiqesore. Mustafa Nano dhe Paul Tedeskini mburren me djem dhe vajza si ju.

  • “Shkrimet armiqsore” – fatkeqsisht – nuk ishin sekrete dhe i beme ne publike, por ata me marrezine e tyre i bejne keto brockulla publike. Kjo qe po ben ti eshte gabim logjik. Meqenese shkrimi yne eshte referuar nga M. Nano dhe nje fare Tedeschini atehere kjo e beka reagimin tone te gabuar. Me cfare pike te reagimit tone nuk je dakort zotrote dhe ku po i bashkohesh ketij forumit dy-vetesh, ne thirjet per te ngritur flamujte post-kooniale te vendeve arabe ne nje proteste per te drejtat e shqiptareve? – Ta them perseri, nje thirje e tille eshte gjeja me groteske qe mund te merte mendje se do pillte nje mysliman shqiptar.

 • Postimi i artikullit te ” Te distancimit nga Deklarata” ne faqe te tilla jo serioze si Respublika e te tjera te ngjashme, mendoj se nuk eshte nje veprim shume i zgjuar. Do ishte me mire qe kjo te behej ne faqe me serioze ose te mbetej vetem ne faqen E-zani. Respekte

  • Amela nuk jam detyrimisht dakort qe Respublika nuk eshte faqe serioze. Sido qe te jete gjykimi, me duket me se e qarte nga formulimi qe kete reagim tonin nuk e kemi postuar ne tek Respublika por Respublika e raportoi si lajm. Kjo duket mjaft e qarte.

  • Akuzat e ketyre djemve jane aq te renda sa behen po aq qesharake. Nese e gjykojme ceshtjen fetarisht, qendrimi i fese ndaj te tilla veprimeve eshte shume i hidhet. Megjithate, cdokush varet prej pergjegjesise se vet dhe hesapin e ka tek Zoti i tij per cfare nxjerr nga goja. Ne beme detyren tone dhe nuk do rrime te merremi me banalitete te tilla qe shpalosin frustracionet e njerezve te rrethuar surealisht nga armiq e tradhetor nga te kater anet.

   Por me duhet te sqaroj ketu se perfshirja e emrit te Ervin Hatibit prej tyre eshte shume e ulet, kur nuk kane asnje argument per kete. Me duhet te sqaroj se Ervin Hatibi eshte miku yne dhe dashamires i ketij blogu, por nuk eshte pjesemarres ne kete iniciative. Eshte zgjedhja e tij prej kohesh, qe te qendroje larg projekteve qe kerkojne perballje publike te tilla si kjo qe po bejme ne, qofte edhe per shkak te akuzave te tilla te pritshme si keto te zbrazura pa dogane nga Forumi i te Rinjve Muslimane. Ervini mbetet ne angazhimet e veta dhe i paperfshire ne iniciativen tone, ndaj eshte e ulet qe te tjeret t’a perfshijne emrin e tij ne sulme per nje iniciative ku ai nuk ka dore.
   Po keshtu, e njejta gje vlen edhe per Armirin, i cili, ndryshe nga Ervini, eshte edhe kontribues ne kete blog, por jo administrator i tij.
   Duke i kerkuar ndjese te dyve, qe pa dashur po behemi sebep qe emrat e tyre te perfliten neper internet, kerkoj mirekuptimin tuaj per rreshqitje te tilla nga serioziteti, i bisedave qe presim te bejme ne kete forum.

   • Po kush jane njerezit qe e moderojne kete blog? Pse nuk e vini nje liste me “rreth nesh” qe te dihet se kush hyn e kush del ketu? Po ervini qe eshte dashamir i ketij blogu a bie dakort me postimet tuaja? Me cfare merret ai tani?

    • Armandi, pas shpifjeve nuk vlen me te kerkosh llogari se kush e moderon blogun. Ndersa pyetjet per Ervinin shko e drejtoja vete atij, se ta jep ai pergjigjen.

    • Po ti qe ben plehren e veshur me pardesyne e sigurimsit, kush je? Me sa duket mbasi ke shruar andej nga forumi, vjen dhe na i poston ketej ato fare xhevahiresh. A e njeh ti Ervin Hatibin, qe merr guximin dhe investigon ligesisht per te? Po them vetem lexo mbiemrimrin e tij dhe shumezoje ate ne infinit. Ky eshte Ervin Hatibi, nje dimension qe plehrat si puna jote nuk kane per ta arrire kurre. Shume e ulet.

     • Une nuk e kuptoj dot pergjigjen fyese dhe emocionale me siper. Nese Ervin Hatibi eshte nje njeri i shenjte per bindjet tuaja, ju lus qe ta shpjegoni kete gje, por jo qe te fyeni njerezit e tjere ne kete menyre. Nuk besoj se Ervini do ishte dakort me fyerjet tuaja. Dhe as me kete nacionalistin me poshte qe do tregoje me vepra se eshte musliman apo jo. Cfare nenkuptojne veprat tuaja? Do perdorni dhune kunder lirise se fjales? Dhune perdor njeriu joracional dhe ai eshte qe eshte nen pushtetin e magjise apo fanatizmit, sic ndodh fjala bie ne Irak apo Siri.

      Behuni te arsyeshem dhe komunikoni si njerez normal dhe pergjigjuni pyetjeve qe u kemi shtruar me siper.

     • Armandi, keto retorika boshe dhe keshilla jote per komunikim dhe arsyetim nuk te shkojne fare dhe jane te teperta per kete forum. Meqe qenke kaq i ndjeshem ndaj fyerjeve, edhe pyetja rreth munafikllekut te cunave te e-zanit eshte me shume se sa fyerje. Madje eshte e rrezikshme sepse sipas nje thenieje te profetit kush i thote tjetrit munafik ose i pafe, atehere njeri nga te dy eshte medoemos munafiku ose pabesimtari (pra ose pritesi ose hedhesi i akuzes), nese te intereson ky kendveshtrim fetar. Ti ben pyetjen: c’nenkuptojne veprat tuaja?” Per cilat vepra e ke fjalen, se ketu njerezit vetem shkruajne dhe diskutojne.
      Por provokimi si gjest eshte shume i ulet dhe per me teper provokime hedhin injorantet ose maskarenjte. Tani jo te gjithe kane durimin dhe elokuencen per te duruar pacavuret qe na servir ti me Irak e Siri ne vazhdim te misionit tend si sigurims.

   • Eshte tmerresisht deshperuese te lexosh deklarata te tilla injorante nga grupe qe pretendojne te perfaqesojne zerin e te rinjve myslimane te Kosoves. Deklarata qe me paturpesi dhe mjerim gjuhesor e intelektual, per te mos thene mungese totale njerzilleku apo vellazerie islame, ne vend qe te thone koalicion, thone “kualicion”.
    Turp FRM Turp.
    Ndoshta keshilltari juaj me grade Doktori nga Kanadaja qe ua formulon deklaratat, do duhej me se pari t’ju formulonte titullin.

    Ps. Sipas logjikes se FRM, meqe marrja dhe botimi i deklarates se Ezanit nga Respublica dhe faqja e Tedeschinit e ben Ezanin pale dhe “kualicion” me keto te dyja, i bie qe botimi i deklarates se FRM tek Revista Drini e ben FRM pale e aleat me islamofobet qe shkruajne aty. Hidhini nje sy perlave te Drinit per te pare se me ke behet aleat FRM…
    http://www.revistadrini.com/2012/05/14/deklarate-e-forumit-te-te-rinjve-muslimane-tarikati-e-zanit-eshte-krah-i-islamofobise-maqedone-katolike/

    Edhe njehere Turp FRM Turp.

  • Ajo qe vertet shqeteson “Forumin” nuk jane moderatoret e kesaj hapesire te lire mediatike qe mekot kerkojne t’i provokojne, por shqetesimi kryesore qendron tek zerat e arsyeshem qe cdo dite e me shume po behen bashke duke gjetur njeri tjetrin. Kjo hapsire duhet ruajtur me kujdes vec te tjerash edhe si nje shenje dashurie qe muslimanet shqiptare kane ndaj vendit dhe gjuhes se tyre, perkunder njollosjes qe nuk po dihet se nga vjen.

  • O Armand, po ti je humorist apo si? Apo je vetem i trashe? Apo mos je thjesht i lig?

   A e di ti Armandi cfare do te thote munafik? Munafik, Armand, domethene qafir. Munafiku eshte nje qafir qe shtiret ne publik si musliman. Ti po vjen te pyesesh a jane qafira ne te vertete keta qe shkruajne per Islamin ketu dhe qe i njeh cdo njeri qe shkon ne xhami ne Tirane? Ti Armandi, pervecse humorist, duhet te jesh edhe pak si trim, me duket

   Bravo i qofte administratorit qe te pergjigjet si suedez, me tolerance e respekt, se une te isha ne vend te tij kisha kerkuar me IP ku e ke shtepine e te kisha ardhur te ta thosha me vepra a jam musliman apo jo.

   Atyre viktimave te Forumit Rinor, u thuaj se cilesite e munafikut jane te njohura, e njera cilesi eshte mashtrimi. Te kene frike Zotin e te tremben nga fakti qe jane mashtrues, se mashtrojne publikun sikur e-zani ka shkruar kunder protestave te Shkupit. Ku keshtu? Jo jo, e-zani ka shkruar vetem kunder 2 te ngrateve ne Peje, qe bejne thirrje qe populli te dale ne demonstrata me flamuret e Saudise, Jemenit, Libise edhe te Amerikes, patjeter te Amerikes

   http://www.besimtari.com/islam/index.php?mod=article&cat=DEKLARATAteFRM&article=1362

   Para se ta lexoja te plote deklaraten, u futa ketu dhe debatova me e-zanin duke i thene c’te keqe ka te kerkohet parti islamike dhe nderhyrje e Turqise. Po kur shkova ne faqen besimtari.com dhe lexova tamam cfare shkruanin karagjozet e Pejes, zbulova qe ne fakt po tallen dhe po provokojne, njelloj si po ben edhe ti ketu Armandi.

   Jepi Armandi jepi me fort, ju ka ardhur dita

 • Admin, mirekuptimin nuk ta japim hic:). Pasi na trashe me deklaratat dhe komentet e tyre, dashke edhe mirekuptim.
  Puna eshte se me ato qe shkruajne te lene pa koment dhe ne marrsh mundimin te shkruash, do biesh ne mllefet dhe shpifjet e tyre.
  Ata nuk i kane problem shpifjet, keshtu qe le te ziejne ne gjirizin e tyre ose te dalin te respublica dhe te fillojne te kacafyten me M. Nanon dhe ate Paul Tedeskinin dhe t’i lene te tjeret rehat

 • jam me te vertete e shokuar nga niveli i argumentave dhe gjuha e perdorur nga mbeshtetesit e grupit ne Peje; teresisht e shokuar… eshte per te ardhur keq qe mundesite teknologjike po perdoren per t’i dhene ze ketyre individeve. Nese dikush po i manipulon keta njerez duke i thirrur ne urrejtje qe te bejne nje prezantim te fese tone ne kete forme kaq te shemtuar, haram i qofte! Nese e kane teresisht nga truri i vet te gjithe kete, aman lexoni, lexoni, lexoni dhe kujtoni qe feja jone eshte fe e meshires per gjithe njerezimin, nuk eshte “klub ekskluziv” i disave qe gezohen duke ngritur mure e percare njerezine.

 • llafet moren fund.ne 32 maj do shpallet republika islamike shqiptare me flamur te perzier turk arab persian dhe cte duan islamiket.ajde se na merzitet 200 vjet rilindje kombetare.duam ti bejme ”dumbabsit'” shqiptare me zor.

 • se harrova, GJERGJ KASTRIOTI te shpallet armik se luftoi kunder babes.te zhduket cdo gje qe e kujton.kush nuk pranon sheriatin ti pritet veshi.kush flet shqip te shpallet budalle.

 • dhe me kryesorja…. shqiptaret te transferohen ne Islamabad atje ku u takon.boll per sot.

  • shqipe moj,

   po nuk e pate bezdi, shko e fluturo tjeter vend, se ne islamiket ketu jemi kryesisht nipa ballistesh dhe ushqehemi ekskluzivisht me pula. Ik se do bejme ndonje gabim nga uria e do na fusesh ne gjynah.

   Glasen e leshove (ta peshuam), era erdhi, tani te lutem shko prape ne baze, se na dalin e na teprojne provokatoret tane ketu.

   Hajde xhan, hape flatren dhe humb

  • O Admin pash Zotin na i kurse sekelldirat e mos i kalo keto lloj komentesh(nese mund te quhen te tilla). Injorante qe nuk meritojne pergjigje ka boll verdalle, mos i jepni vend edhe ketu.

 • Sara, me vjen keq qe ke mbetur e shokuar, pasi ne situaten e sotme keto lloj trendesh kane qene normale. Prototipe si grupi ne Peje ka sa te duash, ashtu sic kane edhe ekuivalentin e tyre si: ZemraShqiptare, GatesofVienna etj. Edhe keto jane po kaq shokuese dhe ne kundershtim me parimet e cdo lloj feje qiellore

 • ajo qe mua me vjen cudi eshte si faqa mesazhi.com simotra e ezanit i publikon shkrime Olci Jazexhiut.Kur ky i fundit ka sulmuar nje grup njerzish dhe institucionesh muslimane nder to do permend.

  Individe

  E. Hatibi Publicist Poet Tirane
  E. Mertiri gezetar psiko-sociolog Tirane
  G. Plumbi Hoxhe ne Tirane
  A. Kalaja Hoxhe ne Tirane
  R. Hysa Redaktor i revistet Albislam gazetar, publicist Tirane
  J. Topulli Hoxhe anetar i Lidhjes se Hoxhallareve
  dr.Ramiz Zekaj drejtor i institutit Islam dhe qyteterim
  Sajmir Rushekut ish nen kryetar i KMSh
  Elvic Nacin Imam ne Tirane
  Armir Taraj
  Ramadan Ramadanin Imam ne Shkup

  Institucione

  forumi musliman shqiptar
  Lidhjen e hoxhallareve te shqiperise
  Komunitetitn musliman Shqiptar
  Bashkesine Islame te Maqedonise dhe Kosoves
  revisten AlbIslam
  Institutin e mendimet dhe qyteterimit Islam
  Aleancen kuqe e zi

  Jazexhiu Mbron
  bektashizmin
  Boton revisten impakt pro iranit
  koheve te fundit kenaqet kur shkarkohet Imami Medrese dhe mbron interesat masonike brenda muslimaneve
  Mbron Sulmet e Asadit mbi popullsine Sunite siriane
  Mbronte Mubarakun dhe Kadafin
  Eshte i dashuruar me ajetullah Komeinin dhe Ahmedinexhadin ########################################## #################### .

  Perkrah ortodoksizmin si teze e greqizmit te shqiptareve

  etj etj

  [Disa rreshta u fshine per arsye etike. Eshte i kuptueshem irritimi i disa komentuesve por ju lutemi ti permbaheni etikes se faqes. Ju faleminderit – Admin]

  • Te dashur moderatore
   Mbase nuk e keni lexuar deri ne fund mesazhin me siper, por ju kujtoj se ai perfundon ne nej menyre te papranueshme per nje blog te respektuar si e-zani.
   komentuesi mesiper ka rreshtuar nje varg akuzash ndaj Olsi Jazexhiut, te cilat mbeten te pavertetueshme. Nese Olsi Jazexhi sulmon me shkrime nje person apo institucion,, kjo eshte e vertetueshme kollaj ne shtyp dhe nuk hyn askush as ne gjynah as ne penalizim po i permendi dhe kritikoi keto sulme. Po kur dikush vjen e permend ambasada e sherbime sekrete, ketu me duket se duhet nderhyre me redaktim, per arsye se nuk e vertetojme dot pretendimin. Nese nuk e veretojme dot, permendja mbetet me status shpifje pastaj. Besoj se vella Arberi nuk ka pasur qellim te keq kur ka denoncuar sulmet rrugacerore te Olsi Jazexhiut, se duket qe i vjen keq per keto sulme, por nga ana tjeter nuk ka bere mire qe ka posuar ketu hamendje te pavertetueshme dot. Olsi Jazexhiut i mjafton shpirtvogelsia dhe papergjegjshmeria vet per te qene ai qe eshte, dhe nuk ka nevoje ta besh agjent te Iranit apo Serbise, se ne fakt, kjo demton kritiken e ligjshme ndaj tij

   A ka mundesi ta merrni ne konsiderate redaktimin e pjeses abuzive te mesazhit me siper? Gjithsesi falemnderit, dhe i kerkoj hallall Arberit, po nuk pata qellim ta merzis

   • Verejtja jote eshte me vend, dhe ne kemi shmangur cdo lloj gjuhe pertej asaj qe eshte publike, ne kritikat qe i kemi bere te tjereve. Por ky diskutim eshte bere i veshtire per t’u moderuar, per shkak te ndjeshmerise qe eshte krijuar. Permendja e ambasadave ishte e tepert edhe per mua, por, duke qene se ato vinin si nje lloj analize ndaj nje veprimtarie te dukshme, sic jane botimet, qendrimet dhe aktivitete te njohura te personit per te cilin po flitet, i lejuam. Pra nuk i kemi lejuar te postohen si informacione te rezervuara te cilat duhen marre pa vertetim, por si nje konklizion i nje njeriu konkret mbi veprimtarine e nje personi publik. Nga ana tjeter e lejuam kete postim, edhe duke pasur para sysh se vete personi qe permendet ne postim, e ka shume me te rende doren ne nxjerrejne e konkluzioneve te tilla, duke mos e pasur fare problem edhe te shpife per njerez qe gezojne reputacion e prestigj, duke hedhur balte mbi kedo qe nuk i shkon pas fijes. Eshte nje liste e gjate njerezish te ndershem e me vlere qe jane bere objekt i akuzave per hipokrizi, tradheti, agjent te sherbimeve sekrete, aleate te djallit, e lloj-lloj marrezirash te tilla qe personi qe po flasim i leshon si pa te keq ndaj kujtdo qe i del perpara. Nga ky kuptim postimi i mesiperm eshte shume here me etik sesa standardi i personit qe po akuzohet, gje qe do te thote se ky postim. Kjo ishte nje tjeter arsye qe na beri ta tolerojme postimin. Nese kjo lloj gjuhe do te ishte per kedo tjeter, kushdoqofte, nuk do ta kishim lejuar. Megjithate, mendoj se ke te drejte dhe me e mira eshte te mos kalojme ne komente pertej asaj qe eshte publike.
    Gjej rastin t’u kerkoj te gjitheve ketu te mbetemi tek diskutimi i ideve dhe qendrimeve. Na mjafton kaq per te gjetur rruget e duhura drejt se vertetes.
    Te falenderoj per nderhyrjen GG.

    • Shume falemnderit per mirekuptimin

     po e pate te arsyeshme, fshini edhe komentin tim, pasi aty pershkruhen, qofte edhe ne forme kritike, hamendjet e pabazuara qe ju i hoqet

     suksese ne punen tuaj

 • Ke harruar artikulimin e perditshem ne debat te Jazexhiut “Shiks”,”Munafik”, bashkepunetor i Pirro Mishes,Mustafa Nanos,Kadarese,dhe prifterinjve katolike.Per Jazexhiun shqiperia eshte ne rrezik nga katolicizmi dhe jo nga ortodoksizmi dhe greqizimi i shqiptareve.Nese del kunder jazexhiut ne debat te quan Shik ose Munafik ose bashkepunetor me okupatorin imperialisto amerikan-revezionist-shovinist etj ist ist….

  [Ju lutem, perpiquni t’i eleminoni fyerjet dhe te parashtroni vetem idete – Admin]

 • E-zani te lutem me thuaj kush jane ato dijetare me fame boterore qe e ndalojne aderimin ne parti?

  Pse eshte e ndaluar partia (politika) kur mua nuk ma do qejfi te me perfaqesoje nje tjeter individ, vec te jete musliman i perkushtuar ose mesatar?

  “Ai qe nuk merret me politeike, do te jete ajo qe do merret me te”

 • Ky eshte nje debat i mirenjohur ne boten Islame dhe nuk eshte vendi tani t’a diskutojme. Nuk jemi te mendimit qe partite jane haram dhe nuk eshte ky kushti per te qene kunder nje partie islamike ne Shqiperi. Gjithsesi, ne nuk denojme ata qe duan te perfshihen ne politike, qofte edhe me nje parti Islamike (kjo eshte zgjedhja e tyre qe ne e respektojme). Mbi te gjitha, ajo per te cilen u fol ne kete debat, eshte fakti qe, te jesh kundra pjesemarrjes ne politike nuk eshte arsye per te bere lanet nje musliman, sic ben Forumi i te Rinjve Muslimane.

 • Ju te ezanit me falni por jeni bere shume qesharake duke sulmuar vetem institucionet islame si KMSH, BIK, BFIM, etj. Nuk besoj se do me akuzoni edhe mua nurxhi se kam mbaruar Ebu Nurin ne Shamin e Ndritur. Mos i sherbeni fitnes me lloj-lloj etiketimesh ndaj muslimaneve shqiptare, katundare, apo qytetare, ihuane, selefi, apo nurxhi, kosovare, apo came, ezaniste apo gyleniste.
  Es-selamu alejkum.

  • I ndjeri Ahmed Kuftaro, rahmet paste, i cili themeloi Ebu Nurin ne te cilin krenohesh se ke studiuar, njihet boterisht si njeri qe promovoi respekt per te gjitha religjionet. Meqenese verejtja jote se jemi bere qesharak!!! vjen ne kritiken tone ndaj nje deklarate qe ben thirje per parrulla kundra te katolicizmit dhe krishterimit ortodoks, a je i sigurte qe po pasqyron frymen e Ebu Nurit? Institucioni qe ne kemi – jo akuzuar – por kritikuar, eshte kritikuar e akuzuar me pare nga kolegu yt gjithashtu i diplomuar ne Ebu Nur, ish myftiu i Shkodres i cili u pushua kur ekspozoi korrupsionin e KMSH-se me vakefet. Edhe ai ishte bere qesharak sipas teje?

  • KOMENTI ME LART NUK ESHET NGA ARBER BERISHA NGA TROPOJA AS NGA IMAMI NDERUAR ARBER BERISHA..JU LUTEM MOS ABUZONI ME EMRIN TIM SINQERISHT ARBER BERISHA…. UN KAM RRESPEKT PER OLSIN DHE E DUA PER Allah ato fjal jan shpifje per te…arber berisha

 • Ualejkum selam

  mos ke mbaru shkollen ne France ti shok, se nuk e shqiptoke r-ne, dhe te ka dale emri “Myftinia Shkodee”. Apo?

  Nuk eshte nevoja te jesh nurxhi, per te menduar si mendon ti, po mund te jesh edhe selefi apo ebu-nurxhi, i edukuar me kulturat diktatoriale te Lindjes se mesme, ku kritika konsiderohet sulm. Prandaj te duket sikur ketu sulmohet. Jo shok, ketu kritikohet. Ka nje dallim madhor. Jetojme ne nje shoqeri te hapur, ku po nuk kritikuam veten, mos ki dert se do vijne ta bejne pa meshire te tjeret.
  Po per kuriozitet, nqs ma tregon dot, ku eshte krit`ikuar apo sulmuar BIK dhe BFIM tek e-zani, se sinqerisht nuk mbaj mend ndonje sulm te tille?

  • Me duket se Myftinia Shkoder ka lexuar kete deklaraten e fundit (shume here me fenomenale se keto te parat) te FRM tek besimtari.com

   Tarikati E-zani sulmon FRM-në, Bashkesinë Islame të Kosovës, Shqiperisë e Maqedonisë në gazetën e bektashiut Ekrem Bardha
   17.05.2012, 12:11am (GMT)

   Tarikati E-zani sulmon FRM-në, Bashkesinë Islame të Kosovës, Shqiperisë e Maqedonisë në gazetën e bektashiut Ekrem Bardha

   Ne editorialin e dates 14 maj 2012 gazeta Illyria e Nju Jorkut qe botohet nga bektashiu Ekrem Bardha ka patur nje editorial ku sulmon Forumin e te Rinjve Muslimane. Deklarata e shkruar nga Ruben Avxhiu eshte sulmuese ndaj muslimaneve e arabeve ne vecanti dhe ka tone raciste.

   Editoriali i Avxhiut eshte ndjekur nga nje shkrim ne numrin tjeter te kesaj gazete nga Armir Taraj, militanti mediatik i grupit E-Zani ne Amerike. Ne shkrimin qe Armir Taraj ben kunder Forumit te te Rinjve Muslimane ofendohen intelektuale shqiptare si anti-shqiptare dhe mbrohet linja agresive dhe shpifarake e grupit fetar te E. Hatibit, B. Sinanit dhe E. Mertirit. Sulmohet Komuniteti Musliman i Shqiperise, Bashkesia Fetare Islame e Maqedonise dhe Bashkesia Islame e Kosoves. Keto organizata quhen me probleme serioze perfaqesimi, dhe sipas militantit Armir Taraj muslimane te mire tregohen vetem kusherijte dhe shoket e E. Hatibit: E. Mertiri, B. Sinani, Roald Hysa dhe ndonje tjeter.

   Tarikati e-zani nuk sulmon e shpif vetem kunder Forumit te te Rinjve Musliman dhe Bashkesite Islame shqiptare ne Ballkan. Ky tarikat sulmon edhe turqit dhe sic titulli i shkrimit tregon “Besimtar musliman, por me Skenderbeun” sulmi qe keta drejtojne kunder Forumit te te Rinjve Musliman eshte pse ne duam sulltan Muratin, Erdoganin, Adem Jasharin dhe Turqine si aleate te Kosoves, Shqiperise dhe shqiptareve te Maqedonise. Keta ndryshe nga ne jane muslimane qe adhurojne Skenderbeun dhe Nene Terezen.

   Armir Taraj shkrimin e tij e firmos si «ndihmes sekretar i Qendres Islame Shqiptare te Nju Jorkut dhe Nju Xhersit». FRM-ja qe ka kontaktuar xhamite shqiptare te Nju Jorkut dhe Nju Xhersit ka mesuar qe Armir Taraj nuk eshte as sekretar dhe as ndihmes sekretar i ndonje qendre islame ne Amerike, por eshte nje genjeshtar. Sulmet qe e-zani dhe militantet e tij bejne kunder Bashkesive Islame Shqiptare ne Ballkan, kunder Forumit te te Rinjve Muslimane etj ne gazeten e Illyria te bektashianit Ekrem Bardha vertetojne skemen qe ne kemi denoncuar me heret. Eshte nje aleance anti-muslimane e cila perfaqesohet nga disa munafike qe hiqen si muslimane, per qe sulmojne Islamin dhe Bashkesite Islame ne Ballkan. Keta njerez qe kane ambicje te shpallin E. Hatibin ajatollah te Islamit ne Shqiperi bejne aleanca me sllave, katolike e bektashiane qe te arrijne qellimet e tyre te prapa.

   Megjithate ata nuk do arrijne sukses.

   Forumi i të Rinjve Muslimanë

   • Myftinia e Shkodres kur ka komentuar mbi reagimin tone ka patur ne te edhe linkun e materialit ndaj te cilit ne kemi reaguar. Ne kete menyre, ose Myftinia Shkoder eshte dakort me ata qe bejne thirrje kundra feve te tjera dhe u bejne thirje shqiptareve te dalin ne demonstratat ne Shkup me flamujte e vendeve arabe, ose – ne rastin me te mire – nuk e ka idene se per cfare po komenton.

    • Emrin ‘Myftina Shkodee’ di ta shtype ne kompjuter edhe nje shofer skode, dhe nuk eshte e thene qe te gjykojme njerezit sipas emrave qe shkruajne ketu, sidomos kur i shkruajne gabim. Po si mund te jete komentuesi “Myftinia Shkodee” nje institucion i gjithi? Ka bere ndonje mbledhje zyrtare myftina e Shkodres per problemin e e-zanit dhe po postojne procesverbalin ketu? Apo myftiu, ne kohe te lire shperdoron titullin e institucionit? Kush po e sulmon KMSH-ne, ai qe tallet me emrin e institucionit, duke komentuar si adoleshent nen emrin e institucionit, qe e shkruan edhe gabim, apo po e sulmon e-zani, qe kerkon ta mbroje KMSh-ne nga veteshkaterrimi, qe boton ketu dokumente historike mbi te kaluaren demokratike te ketij institucioni, qe boton artikuj per nje ish drejtues te harruar te institucionit si prof. Ali M. Basha? Nuk e doni KMSH-ne ju qe mbeshtesni skllaverimin e institucionit, e duan pikerisht ata qe e kritikojne

   • ::)) armir sa kam qeshur me kete deklarate te dyte. Einstein-i ka thene, mos e citofsha gabim: “Dy jane gjere qe nuk kane fund budallalleku njerszor dhe universi. Po ndoshta e kane inatin se nuk ua var Tirana dhe po perpiqen te terheqin vemendje. Ku i dihet.

    • Tamam Ajnshtajni e ka thene: “Universi dhe budallalleku njerezor nuk kane fund”. Duke i shtuar kesaj frazen tjeter se: “per te paren nuk jam shume i sigurte, per te dyten po”.
     🙂

     • Perkufizimi i “Marrezise” sipas Ajntshtajnit eshte “te besh te njejten gje pa pushim dhe te presesh rezultate të ndryshme”

 • Jazkexhiu po i shtyn djemte e vegjel te Kosoves te forumit qe ti kundervihen figurave Islame sepse Jazexhiu eshte Kal troje ne bashkesine e muslimaneve.ai nuk do asnjegje kombetare.E irriton E.Hatibi sepse eshte prej penave qe boton revista Shenja.Ndersa Jazexhiu pervec se ne revistat iraniane nuk e boton askush dhe per kete ka themeluar dhe rrjetin e pro iranianeve ne internet.Djemte e Kosoves le ti frikesohen Zotit qe bejne munafik muslimanet si E.Hatibi ose shkruesit ne kete liste.Jazexhiu mos i perdore si kamikaze faqen besmtari.com ose forumin e te rinjve kosovare.Nese do i pyesnim hoxhallaret me te mire te Kosoves si Enis Rama, Ekrem Avdiu, Shefqet Krasniqi, etj etj qe nuk me kujtohen emrat pa dyshim se vepren e etiketimit munafik te besimtareve te Ezanit dhe perdorimin si plumb qorr i forumit te rinjve muslimane te Kosoves nga olsi Jazexhi do ta ilegjimitonin duke e qujatur nje veper jashte cdo norme islame dhe ne mbeshtjetje te revolucionareve iraniane kundrejt muslimaneve sunite.Do ti beja thirrje Olsi Jazexhiut, qe mos i perdore tentakulat e tij virtuale per te ofenduar dhe hudhur balte mbi muslimanet shembullore.Mos dergoj shkrime te gatshme me imaile per ti publikuar njerez te ndryshem me qellim qe te denigrohen armiqte e Jazexhiut.Pse Jazexhi ke hequr nga faqa jote virtuale numrat e revistes Imapkt me fotot e presindetit te Iranit Ahmedinexhad? Ku i gjeje leket qe botoje ate reviste? Na trego pak? Dhe se fundi i bej thirrje vellezerve te Ezanit qe te padisi forumin e te rinjeve muslimane te gykaten e Kosoves. Po ashtu t’u drejtohen hoxhallareve te Kosoves per ti kshilluar keto te rinj qe mos behen leva te Jazexhiut. Une ne emer te stafit Alsat do ti dergoj leter shtetit Kanadez me qellim qe te verifikoje burimet financiare qe ka Jazexhiu dhe prej nga ivijne?

  Nese dikush kerkon fakte ua sjell ne shkrimet e ardhshme. Duke filluar ngaudhetimi i Jazexhiut ne Iran, … financimin e revistes Impakt, bursat e studimit te tij ne Firence. Nese vete Jazexhiu nuk i ben publike keto atehere une do ia tregoj atij qe ta marrin veshe muslimanet e trojeve shqptare se per ke punon ky kal troje. Ju kerkoj admineve te Ezanit te mos e korrektojne kete shkrim dhe mos bien pre e kritikave qe
  jazexhiu ben me emra GG apo te tjere gjoja pe mos etiketim e shkrim.

  [Me gjithe deshiren per te mos korrektuar askend, na u desh te fshime disa rrjeshta ne postimin tend, per shkak se ato permbanin akuza direkte te cilat mendoj se duhen faktuar. Perndryshe, nese vijne si deshmi, atehere duhet te dalesh nga anonimati, pasi deshmia lidhet me emrin e personit qe e jep. Kerkoj mirekuptimin tuaj per kete. – Admin]

  • Alisat,

   te siguroj se nuk jame Jazexhiu, as ndonje mik a perkrahes i tij

   Jam thjesht dikush qe deshiron qe ky blog te mos bjere poshte me akuza anonime e te behet si forumet e tjera shqiptare, ku vijne njerez e shajne e akuzojne ne tym. Meqenese jemi muslimane, duhet te vertetojme mire lajmet qe vijne, se ndoshta gabojme e u hyjme njerezve ne hak, qofte edhe vetem me nje grime pavertetesie. Kaq.

   • Per Jazexhiun nuk ka pse te spekullohet po vetem te vihen ne dukje ato qe ben vete. Madje, meqenese andej nga Kanadaja po perpiqet ta shese veten per historian, te perkthehen ca nga bemat e tij ne anglisht e te behet e ditur se cfare malli eshte. A do e ftonte me pas universiteti i Torontos te fliste per periudhen otomane ne Shqiperi?

    http://www.utm.utoronto.ca/historical-studies/news/seminar-ottoman-turkish-studies-2-mar-2011

    Keshtu temat qe mban duken pune esnafi qe c’mitizojne nacionalizmat etj. po le te shihen gjithe bemat e retorikes se tij kundra ‘kavrrit’ e ‘dhimit’ e myslimaneve qe jane shume tolerante per shijen e Jazexhiut.

    • Selam te gjitheve. Kane ardhur nje sere komentesh qe sjellin dicka te shkruar nga O. Jazexhiu per kete blog dhe per ata qe administrojne kete blog apo qe ai mendon se administrojne kete blog. Qendrimet, supozimet, akuzat dhe ofendimet e tij nuk na interesojne dhe nuk perbejne ndonje gje interesante. E kemi shkruar ketu dhe me pare qe qendrimet e tij publike jane ceshtje qe na interesojne si fenomen qe kane te bejne me islamin ne Shqiperi dhe si te tilla komentohen. Ne te kundert nuk eshte interesante fare te merremi me te e aq me pak ushqejme ndonje forme ‘hakmarrjeje.’ Kesisoj ju lutem shiheni hapsiren e komenteve si sfide qe te kontribuojme idete me te mira ne formen me te mire.

 • ne kete faqe forumi i te rinjve muslimane te Kosoves bejne munafik muslimanet si E. Hatibi B. sinani,E. mertiri etj http://www.besimtari.com/islam/index.php?mod=article&cat=AKTUALITET&article=1386

  Pastaj i bene reklame shkrimeve te Jazexhiut
  http://www.besimtari.com/islam/index.php?mod=article&cat=AKTUALITET&article=1385

  Nderkohe qe kur Hatibi bronte Islamin Jazexiu ishte si nje mi i vogel http://www.reocities.com/olsi.rm/Al-mustafa.htm

  thirrini mendjes djema Poete se E.Hatibi i vleresojne jobesimtaret e gjithe shqiptaret muslimane e jomuslimane kurse ju e keni perdetyre ei respektuar dhe mos me i qujt munafike sepse te deklarosh per besimtarin Munafik kjo eshteveper kufri sipas hadithit te Muhamedit a.s qe kush i thote besimtarit kafir ose ai ose tjetri eshte kafir.Nga kjo kushdo qe i thote muslimanit munafik ben kuder pasi deklaron per vepren e besimit ose personin e besimit se eshte kufer dhe detyrimishtkjo konsiderohet kufer .Kthehuni fese o njerez.

 • Kur ndonjëherë më hapet nëpër Facebook faqja e Ezanit dhe shoh ndonjë të sharë me “komunistllëk” për qeverinë, më ngrihen qimet përpjetë dhe me atë inat kam mundësi të shkoj të berberi, se më qeth më rahat. Po kur shoh këta tekfiristët, copa mishi me dy sy, që shkruajnë nën emërtimin “Forumi i të Rinjve Muslimanë” dhe nxjerrin për Feje dynjanë duke vënë në krye të të gjithë murtedëve shqiptarë Ervin Hatibin që s’di se ç’lidhje ka me gjithë këto mesele, argëtohem shumë. Krijoj në kokë lloj lloj përfytyrimesh që meritojnë sa të parodizohen e sa të gjejnë shprehje në karikatura plot larmi. 😀 😀 😀 Më vjen keq të them se megjithëse edhe me Ervinin kam plot gjëra për të cilat s’merremi vesh, nuk e vë në dyshim se jo vetëm këta të rrjedhurit, por gjithsecili nga ne, përpara se të përmendë emrin e Ervinit, duhet të lajë gojën me Colgate +. Këta, krahas gojës, duhet të marrin edhe gusul me abdest. 🙂 🙂 🙂 Duke uruar që të jenë vërtet “të rinj”, siç thonë në emërtim (se s’është çudi që së paku “ajatullahun” e tyre ta kenë ndonjë burrë më të vjetër se Ervini), po shpreh besimin se për gjithë ç’broçkullisin sot, do të bëhen pishman mot apo sapo të arrijnë moshën e pjekurisë. 😀 😀 😀 😀

 • Une mendoj se ky forumi musliman shfrytezohet ne mynyre naive nga Olsi Jazexhiu dhe Artan Mera. Irani e ka rekrutuar Olci Jazexhiun dhe e ka bere pjese te Hizbullahit per te bere Ahmedinexhadin ne Europe.

  Ja si shprehet artan mera

  Ky eshte forumi i ndrikullave te SHIK-ut shqiptar. Mqn se keta e perkrahin levizjen e forcave te lirise siriane dhe masakrimet e kesaj levizje qe bashkepunon me ALQaedan, nuk mbetet gje tjeter por te themi se ky Forum perkrah terrorin dhe eshte pro prerjes se kokave qe FSA ju bene kristianeve dhe Alevive, ne emer te ”revolucionit kunda Assadit”. Nuk do te habitesha ne rast se elementet e ketij Forumi jane duke derguar para dhe mercenare ne sherbim te FSA. Do t’i sygjeroja ShIK-ut te Sali Rame Berishes qe te kontrolloj buxhetin e ketij forumi ekstremist.

  Kurse Olsi Jazexhi shkruan
  — In alb-muslimstudents@yahoogroups.com, Olsi wrote:
  >
  > Ne vitin 2010, Forumi Musliman i Shqiperise, me firme nga kryetari i saj kukull Fisnik Kruja, i dergoi nje leter Bashar al-Assadit ne Siri, te cilit i kerkonte ndihme per Islamin ne Shqiperi. Por tani ne 2012, kur Forumi Musliman eshte grabitur nga klika vehabiste dhe SHIK-se e Roald Hyses, Armir Tarajt, Justinian Topullit dhe Genc Plumbit, Fisnik Kruja, detyrohet te lepije ate qe ka shkruar 2 vite me pare.
  >
  > Nese ne 2010 Fisniku quante shkelqesi Bashar al-Assadin dhe i kerkonte ndihme per Islamin ne Shqiperi, tani, ne 2012, dhe me fetva te tekfireve te Arabise Saudite dhe Katarit dhe agjenteve te saj ne Tirane, sulmohet qeveria siriane.
  >
  > Te njejten praktike ndjekin edhe hoxhallaret e Saudise ne Shqiperi. Ahmet Kalaja i cili shkollen e mesme e fallsifikoi ne Siri (pasi vete eshte me 8 klase shkolle), ku edhe mesoi arabisht e hante buken e Bashar Asadit, tani e sulmon bukedhenesin e tij, te cilin e ka bere tekfir.
  >
  > Dy letrat e Forumit vijojne me poshte (njera eshte e atashuar).
  >

  Pra keto publikisht mbrojne Alevite dhe shiat e Hizbullahit qe po vrasin muslimanet ne Siri dhe forumi i kosoves ketyre u ben lapidare dhe shkruan shkrimet e tyre ne faqet e tij.Nese forumi musliman i Kosoves nuk terhiqet nga keto njerez dhe publikon poste prej tyre muslimanet e kane detyre ti drejtohet ketyre njerzve qe te ruhen prej perdorimit te liderit te Hisbullahit Libanez Olsi Jazexhiut.Fute koken si struci Jazexhi por Bythen e ke Iraniane te Hizbullahit.
  > T’i jepet fund dhunës në Siri

  • Ajo qe ky Olsi nuk thote ketu eshte se ate letren Asadit ja ka shkruar vete dhe e beri ne emer te Forumit perpara se Forumi te divorcohej perfundimisht prej tij per shkak te gomarlliqeve qe bente. Aman mos na hapni muhabet Jazexhiu se nuk mbarojne muhabetet per te po nuk ja vlen te meresh me te.

 • A ka mundesi te mos lejoni provokatore qe merren me gajbin ketu? Kush paska prova se jazexhiu qenka i Heznbolahut? Larg budallenjve ju lutemi! Lerini fondamentalistet katolike te fantazojne mbi Jazexhiun e te kenaqen me fantazite e veta, po aman na i kurseni budallemjte tane, se po na prishni mendimin per veten

  • Pertej komentit me shume vend te Bllokatorit, kujtoni ju lutem qe jemi pergjegjes per fjalet qe nxjerim nga goja (apo nga gishtat mbi tastieren e kompjuterit) e do pyetemi per gjerat qe kemi thene.

   • Gjithe vesjtiresia eshte te mos biesh ne nivelin e Jazexhiut dhe kater shokeve qe ai ka ne kater kontinente te ndryshme. Nese shoqnia e tij nuk e ka frike Zotin dhe ndersen shtetin kunder Forumit Musliman, duke i akuzuar si rekruate amerikane te alKaides tjeterkush qe del dhe i akuzon si anetare sovjetike te Hizbullahut.

    Ka ardhur dita qe fjala ‘aktivist musliman’ ne Shqioeri e Kosove eshte kthyer ne sinonim te naivitetit dhe verberise. Vrafshin veten aktivistet, po pse i japin emer qesharak nje feje te terre, ky eshte halli

 • Edhe une dyshoja per kete Olcin por ja qe dolen te verteta qe ky eshte Iranian .Thote>

  Përpara disa muajsh, kur pashë në youtube videon e intelektualit të madh iranian, Abdolkarim Soroush, me titull “Shi’ism in need of Reform” http://www.youtube.com/watch?v=VI4rWyeTtmc

  http://www.albtime.com/konflikti-sirian-dhe-kryqezatat-e-xhihadet-shiito-vehabite/

  Kurse ketu flet per viziten e tij ne Iran dhe takimet e fshehta me hizbulatin.

  http://dir.groups.yahoo.com/group/cameria/message/4521

  • Po te me pyesesh mua do te te them qe ta quash Soroushin intelektual te madh me duket pak e egzagjeruar po dhe vete e ndjek. E si provoka kjo te qenit “iranian?” Dhe ai linku qe solle jo qe nuk tregon ndonje takim te fshehte me askend por vetem sjell ca pasazhe thjesht irrituese te ketij personazhi. Ai ka te vetat plot – Zoti e drejtofte – e nuk ka nevoje ti shpike kush te tjera. Mos lini nam se jeni pergjegjes per gjerat qe thoni kundra njerezve e si myslimane besojme qe do pyetemi nga Zoti per cfare nxjerim nga goja.

  • Jane te shumte sunnitet qe bashkepunojne apo edhe punojne ne shoqatat iraniane..qe keshtu i bie te gjithe keta , automatikisht te na jene shiia..kjo eshte ceshtje bindiesh…dikush nuk e shikon te arsyeshme te punoje apo bashkepunoje me keto organizata; dhe te tjere e shikojne te arsyheshme te bashkepunojne me keto shoqata , sidomos ne kete situate kur u mungojne financat dhe gjejne tema te ndermjetme, te perbashketa per te bashkepunuar…dhe sic ka vajtur Olsi ne Iran, ke te tjere sunnite qe kane shkuar atje per aktivitete te ndryshme…por kyh i deklaron hapur, te tjeret nuk bejne buje..
   selam

 • Dje faqja e Forumit publikoi prape artikujt e shizmit te Jazexhiut.

  http://besimtari.com/site/2013/02/19/islami-eshte-me-i-vlefshem-sesa-amerika-shkruan-olsi-jazexhi/

  Kete e beri si kunderpergjigje ndaj shkruesit Zenel Celiku ne gazeten Sot per t’iu kundervene ketij te fundit per shkrimin kunder ambasadorit Iranian. Pra, me pak fjale, Jazexhiu mbron ambasadorin Iranian. Pse? Arsyet dihen dhe lidhjet e tij me Iranin e luften kunder sunive qe ben tek faqja e tij albmuslimstudent.

  http://grid.al/read/news/155578792/1795241/shqiperia-me-islamin-apo-me-ameriken

  Dhe e gjitha kjo per kete artikullin http://www.revistaklan.com/material.php?id=3227

  • Se pari, komentet duhet te prezantohen ne nje shqipe te kuptueshme, ne te kundert do te fshihen, pasi blogu nuk ka kohe dhe vullnet per rolin e redaktorit.
   Se dyti, ato pjese qe permbajne fyerje personale, akuza te pafaktuara dhe qe dalin teresisht jashte temes jane te destinuara te fshihen.
   Se fundit, ne nuk jemi zedhenes te Forumeve e as te personave te sipercituar, prandaj nuk mund te japim dot pergjigje dhe nuk e kuptojme perse shtrohen pyetje te tilla.

   Faleminderit per mirekuptimin

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *