Veprimtarët, dashamirësit dhe mbështetësit e shoqatës Ardhmëria kanë ndjekur me shqetësim tensionin e ngritur në xhaminë e Medresesë në Tiranë, situatë e cila është shfrytëzuar pa të drejtë nga drejtuesit e KMSH duke ngritur akuza të paqena ndaj shoqatës  Ardhmëria.

Kërkojmë të sqarojmë opinionin publik, mediat dhe organet shtetërore se shoqata Ardhmëria mbetet e dedikuar në shërbim të jetës shpirtërore në vendin tonë. Ky dedikim dhe kjo veprimtari është tashmë mëse e prekshme në shoqërinë shqiptare nëpërmjet modelit dhe kontributit të dhjetëra intelektualëve, vullnetarëve  e qytetarëve që janë bërë pjesë e frymës së kësaj shoqate.

Kontributi i Ardhmërisë  është njohur dhe vlerësuar publikisht vetëm pak muaj më parë nga përfaqësues të lartë të qeverisë dhe pushtetit lokal,  nga vetë kryesia e KMSH-së, të cilët  kanë ftuar publikisht që modeli i kësaj shoqate të jetë shembull për tu ndjekur nga veprimtarë të tjerë.

Akuzave për ekstremizëm u përgjigjemi duke bërë thirrje që të shihet ligjërimi, aktiviteti kulturor dhe produkti  i dhjetë viteve të shoqatës sonë, ku duket qartë se kjo shoqatë i ka shërbyer  përherë ushqimit të frymës së respektit të ndërsjelltë dhe solidaritetit social, moderimit dhe dashamirësisë për të gjithë krijesat e Zotit. Ne i konsiderojmë akuza të tilla si të pabaza dhe të papërgjegjshme.

Shoqata Ardhmëria nuk është e interesuar në shkëmbime akuzash e në rritjen e tensioneve. Synimi ynë mbetet që të jemi shërbëtorë të aspektit intelektual, kulturor e moral të jetës së  besimtarëve në Shqipëri.

Ne jemi të interesuar, në kuadrin e objektivave tona, që ky konflikt të marrë një zgjidhje sa më dinjitoze dhe  jemi përherë të prirur që mirëkuptimi dhe kompromisi të dominojnë mbi tensionin dhe ashpërsinë.

U bëjmë thirrje dhe mbështetësve të shoqatës Ardhmëria që, megjithë pakënaqësitë e mundshme të shkaktuara nga ngjarja në fjalë, të ruajnë respektin e duhur për institucionin tonë qëndror të jetës fetare në vend, KMSH-në.

Comments

 • Selam,

  Pershendes shoqat Ardhmeria por kam disa pikepytje ne koke.
  | U bëjmë thirrje dhe mbështetësve të shoqatës Ardhmëria që, megjithë pakënaqësitë e mundshme të shkaktuara nga ngjarja në fjalë, të ruajnë respektin e duhur për institucionin tonë qëndror të jetës fetare në vend, KMSH-në.|

  Atehere si ka mundesi qe Lulzim Plloçi nuk i bindet nje vendimi te marre nga KMSH ( i marre nga kryesia dhe i votuar dhe nga keshilli i pergjithshem ) Besoj eshte obligim qe nje vendim i tille te zbatohet, Per me teper kure Z. Lulzim Plloçi esht transferuar ne Myftinine e Tiranes.

  Kam nje pyetje per te gjithe besimtaret dhe lexuesi te ketije blogu:

  Nese te gjithe do benin si ju do koka, nese te gjithe imamet do i bejme te perjetshem, nese myftileret nuk do pranojne te levizin nga posti qe kane, nese cdo njeri do beje si ja jep koka ku do veje islami, ku do veje rregulli? Ju lutem mund te me thoni ku e keni hasur ne Islam mosbindjen dhe kryengritjen e nje Imami ndaj bashkesise islame?

  Mund te thoni qe KMSH nuk eshte perfaqsuesi juaj???
  Po te gjithe myftileret imamamet, delegatet qe e votuan kete levizje cfare jane?

  Atehere qe neser dhe une do pushtoj nje xhami. Pasneser do dale nje tjeter qe nuk do njohe myftiun. Do dalin 5 vete nga xhemati qe nuk duan Imamin. 2 te tjere qe nuk flasin me myezinin. Si do ja bejme mund ta di?
  Une dhe disa te tjere qe une njoh nuk na pelqen blogu. Per kete arsye besoj duhet ta mbyllni nese gjerat funksionojne ne kete menyre.

  Fitneja eshte me e keqe se vdekja.

  • Zejd.
   Si lexues i blogut, ngase pytjet u’a ke drejtuar te gjithve, te them se ne dukje qendrimin e ke te drejte, nisur nga nje veshtrim i pergjithshem dhe siperfaqsor. Nuk jam dakort hic fare me menyren se si e trajton ceshtjen.
   Per tu pergjigjur, sepse keshtu ndertohet dialogu, te drejtoj dhe une disa pyetje nga e cila do te dale dhe pergjigjja ime per problematiken.
   1) Ju thoni: “Ju lutem mund te me thoni ku e keni hasur ne Islam mosbindjen dhe kryengritjen e nje Imami ndaj bashkesise islame?”, por me pare je i detyruar te perkufizosh se c’far nenkupton me “bashkesi islame”, cili eshte definicioni yt mbi kete term, sepse sic e kuptoj une ju vendosni shkarazi nje shenje barazimi ndermjet KMSH dhe bashkesis islame.
   2) Ju thoni: “nese te gjithe imamet do i bejme te perjetshem, nese myftileret nuk do pranojne te levizin nga posti qe kane… ku do veje islami, ku do veje rregulli?” Parimisht ke te drejte, por mbi cilat kritere vendosen funksionaret ne KMSH, cilat jane rregullat e qarta te cilat percaktojne si dhe kur duhet te mbarojne mandatet e tyre. Ju ne gjirin e KMSH keni nje funksionar te larte i cili eshte perplasur me kryetarin aktual kur ishte thjesht imam, dhe nuk e di se mbi cilat kritere u shperblye me pas me postin te cilin e mban bashke me te vjetrin. Po nje mori myftinjsh a e di qe jane shkarkuar nga Kryetari, vetem se nuk i vajten sipas fijes ne ceshtjen e Vakfit, po keta diktati i shumices dhe e frikes meritonte t’i shkarkonte? Po Kryetari, pas gjithe atyre “grupeve armiqsore” a ka ndonje pergjegjsi te perbashket ne “mekatet” e tyre, a del dikush aty ne mes ta sfidoje parimisht?
   3) Ju thoni: “Po te gjithe myftileret imamamet, delegatet qe e votuan kete levizje cfare jane?” Ata delegate qe mbushin sallen, nuk jane perfaqsuesit moral te bashkesis se besimtareve perderisa kane votuar rregullisht per cdo gje qe ka kerkuar kryetari, ne kundershtim me statutin edhe ne kundershtim me interesin e bashkesise, duke filluar nga abuzimi me vakfin, miratimin formal te recitimeve vjetore mbi aktivitetin dhe trnesparencen e institucionit, rrolin e strucit ndaj islamofobise ne rritje, braktisjen te perhershme te ceshtjes se shkollimit dhe punesimit te femrave me shami, braktisjen total te institucioneve arsimore te KMSH ne doren e te huajve, braktisjen e Arabishtes si gjuhe mesimdhenje ne “Beder” e cila do te sjelle pasoja tragjike per te ardhmen e Islamit ne vend, mos zbardhjen e vrasjes ne institucion, etj. E perbashkta qe i karakterizon pothuajse te gjithe antaret e Keshillit keto kohe eshte te qenit persona pa kontribute te njohura publike (varferi intelektuale)
   4) Ju thoni: “Une dhe disa te tjere qe une njoh nuk na pelqen blogu. Per kete arsye besoj duhet ta mbyllni nese gjerat funksionojne ne kete menyre.” Me kete, nese te takoj ndonjehere, e meriton nje qerasje.

  • o Zejd nuk kemi te bejme me mos bindje te Lulzimit si pjese e ardhmerise por mos bindje e xhematit te xhamise ku Lulzimi eshte imam ata kane mbledhur edhe mbi 1000 firma peticion kundra ketij vendimi dhe ky imam ne kete rast eshte po shpreh qendrimin e xhematit te tij dhe personalin apo te ardhmerise, nese e verifikon do te bindesh se keshtu eshte.

   kmsh duhet te legjitimoj veteveten ne rradhe te pare perpara sepse ata qe e drejtojne ate e kane uzurpuar ate me manipulime qe i dime te gjithe dhe ata e dine mire kete gje, keshtu qe nje imam qe ka 10 vjete qe xhemati e do dhe mbledh mbi 1000 firma kundra vendimit te kmsh eshte me legjitim sesa nje kryesi kmsh qe nuk eshte zgjedhur nga besintaret por ka hapir me menyra qe ata i dine vete dhe ne po ashtu. keshtu qe pyetja jote do te qendronte nese ata do te ishin me legjitim sesa Luli nderkohe qe eshte e kunderta per fat te keq, ndaj dhe nje ilegjitim nuk mund te delegjitimoj nje qe eshte me legjitim se ai thjesht duke u bazuar tek hierarkia ku atij i takon emerimi dhe imamit bindja.

   qe kmsh nuk eshte perfaqsuesja jone kete kemi vite qe e themi, sa per ata myftij apo anetare te keshillit te pergjithshem ata jane pikerisht produkti i ilegjimitetit te kmsh sepse gati te gjithe kane ardhur aty pa perfaqsuar xhematin e rrethit nga sic parashikohet kjo nga statuti i kmsh, ata shumica kane ardhur me me thyerje statuore ndaj jane vete problemi keshtu qe vendimet e tyre jane ilegjitime. nese nuk e di kete informohu te mesosh sesi u ben “zgjedhjet” per kete keshill te kuptosh se ky keshill si asnjehere tjeter eshte keshilli me ilegjitim qe ka pase ndonjehere kmsh.

  • Edhe pse je korcar qe mundohet te flase pa dialekt te kenetes se maliqit […] do thosha qe te besh kujdes kur deklaron se do te zesh ndonje xhami.

   Duhet te dish dicka qe ne I jemi mbeshtetur ALLAHU s.w.t dhe nuk lejojme qe ne xhamine tone te ‘praktikohet’, por te FALET NAMAZI, dhe meqe ata qe bejne bakllawa duke i ra dajres apo qypit akoma s’ta kane msu as gjene me elementare se si jepet selami, beni me mire ju, si dhe financuesit e juaj edhe te gylenit, te thoni SHALOM. Dhe ne do vazhdojme t’iu mesojme se kush jane muslimanet shqiptare dhe sa radikal jemi e te tjera e te tjera. Ato dy copa rreshta rreshta qe I ke bere copy paste I perkasin nje çeshtje te madhe, dhe ti nuk je ne gjendje as ne nivel te piaces se debatit, keshtu qe te keshilloj qe sado shtremet, por te pakten meso se si jepet selami midis muslimaneve. Kjo nese don te jesh prej tyre.

   • Isha i detyruar te nderhyja ne disa pjese. E kuptoj shqetesimin dhe ngarkesen emotive, afersine me ngjarjet dhe deshiren e mire per te kontribuar ne zgjidhjen e virtytshme te situates, por ju lutem kujdes me ato çfare percillni ne blog.

    me respekt

 • Ardhmeria eshte nje Shoqate Kulturore, dhe deri tani ajo ka dhene nje kontribut shume te madh ne fushen fetare, sociale etj.

  Ajo eshte nje shoqate per t’u vleresuar e jo per t’ia mohuar vlerat. Une personalisht e vleresoj shume, sepse ajo per percjell qartesi, ekuliber, dhe unitet ne te tera ceshtjet dhe qe e ben mjatf te arrirre.

 • SHOQATES ARDHMERIA DO TI UROJA PUNE TE MBARE DHE TE MOS NDIKOHET NGA KERCENIMET E KMSH. NDERSA ANETAREVE TE SAJ DHE DASHAMIREVE DO IU LUTESHA TE MOS HARROJNE DUANE DHE LIDHJEN ME ZOTIN SEPSE ATA JANE TE FORTE SA JANE MIRE ME ZOTIN.NE TE NJETEN KOHE DO TE I LUTESHA SHOQATES ARDHMERIA QE TE KERKONIN NJE ZGJIDHJE DHE TE TOLERONIN PERBALLE KMSH SEPSE ATA GEZOJNE AUTORITETIN PERFAQESUES. DUKE MARRE PARASYSH PERFITIMIN E BESIMTAREVE DHE JO TE INTERESAVE TE NGUSHTA.

 • Pershendetje !

  Me vjen keq qe Shoqata Kulturore “ARDHMERIA” eshte bere objekt i akuzave te pabaza dhe te paqena.Mbi te gjitha eshte e pafalshme qe nje organ kaq i larte sic eshte KMSH,institucioni kryesor i muslimaneve te Shqiperise,te hedh balte dhe shpifje te uleta ndaj kesaj shoqate qe me vite te tera po ben nje pune te palodhur dhe eshte shnderruar ne nje promotore e percimit te vlerave islame tek brezat e rinj ne nje menyre qe asnje institucion tjeter islam apo shoqate nuk ka arritur ta beje deri me sot ne kete vend.Kontributi i kesaj shoqate ne forcimin e vlerave islame eshte tashme i njohur jo vetem brenda vendit,e nese ndokush nuk ka arritur ta kuptoj kete ben mire qe te pakten mos te behet pjese e akuzave te pabaza qe sbejne gje tjeter vetem se i sherbejne interesave personale por dhe interesave te ndokujt qe nuk ja don te miren kesaj shoqate!
  Gjithe te mirat!

 • Shoqata Ardhmeria eshte pozicionuar shume drejte me deklaraten qe ka dhene dhe ne kete deklarate lexojme edhe njehere seriozitetin dhe deshiren e Ardhmerise per te kontribuar ne zgjidhjen e ketij problemi. Eshte e pafalshme qe nje institucion si KMSH-ja te bej shpifje te tilla te paqena dhe te paverteta dhe besoj qe faji nuk eshte vetem i kryetarit te Kmsh por dhe i kryesise me djemte e rinj qe jane aty. Nese ndonje nga kryesia nuk eshte dakort me shpifjet e KMSH-se do te ishte mire te qartesonte pozicionin e tij qofte dhe ne hutbe apo menyre tjeter.
  Vellezerit te cilet shkruajne ne kete forum apo forume te tjera do te ishte mire te ruanin gjuhen nga permendje te emrave te vecante apo sharjeve bajate te cilat nuk i shkojne nje besimtari. Fenomeni duhet denuar por larg fyerjeve qe nuk kane te bejne me fenomenin. Futja e antiterrorit ne loje nuk eshte gje tjeter vecse nderhyrje e ndonje personi vip dashamires i djemve te KMSH-se me ndonje ndermjetesi ashtu sic ndodhi me thyerjen e kasafortave apo zyrave ne rastin e KMSH-se
  Nje pyetje kam per KMSH-ne personat qe akuzojne Trucin me shoke per shitje te vakefeve a nuk ishin pjese e stafit te KMSH-se dhe kane firmosur sebashku shitjen e vakefeve…. Nje pjese e mire e kryesise ishin antare qe kane firmosur pervec Yrshekut….
  Zoti e befte mire dhe inshallah eshte e shpejte dita kur te krenohemi me institucionin perfaqesues te muslimaneve pak rendesi ka nese e kane studentet e Turqise Arabise apo Kines. Ai institucion duhet te kete njerez te afte te perkushtuar bashkepunues dhe jo te komanduar.
  He se desh harova mora vesh qe ata te Ardhmerise e kane krijuar nje parti e ka seline prane KMSH-se eshte FRD e Topit. Sipas teotive konspirative Topi do jete khalifi i muslimaneve.

 • selam te gjitheve. kisha nje pyetje te paqarte ne koke. kush e ka emeruar imam Lulezimin tek xhamia? Nese e ka emeruar kmsh mendoj se duhet te zbatoje rregullat qe ka kmsh.Islami eshte kunder kaosit, prandaj vellezerve te ardhmerise ju them qe nuk ju shkon kjo sjellje revolucionare. po e humbni edhe simpatine e besimtareve qe kishit ngritur deri tani. nuk dua te komentoj per kmsh se historia e atij institucioni eshte shume e komplikuar, por une nuk mendoj qe perfaqesuesit e ardhmerise te jene kaq te papergjegjshem qe te na lene peshqesh keshtu historish ne kete vend qe ne fund te fundit ka ligje, te mira apo te keqija.

 • Besmir, nuk e kam fort te qarte ne komentin tend. Therritjen e nje imami dy here, mos gabofsha,nga zyra e antiterrorit “me nderhyrje te ndonje personi vip ndaj djemve te KMSH me ndonje ndermjetesi” qenka lajm i thjeshte per ty? C’po na thua, qe duhet te shtensionohemi se paskesha qene nje loje kalamajsh dhe jo nje veprim antiligjor, skandaloz dhe problematik, nga cdo pikepamje qe te duash ta shohesh? Sipas kesaj logjike (shume te shemtuar) angazhimin dhe shqetesimin serioz te qindra besimtareve per ate histori te shemtuar brenda dhe jashte Xhamise se Medresese, apo qofte edhe ngarkesen e kuptueshme emocionale po na e quake budallallek. Mos e kthe kot muhabetin te Truci e yrsheku (a mbase Rysheku) se nuk po diskutohet ai ketu. I denje eshte veprimi i Ardhmerise qe pasi ua ngrehu armet (lexo: penat) te gjitheve, tani u thote se ishte shaka?

  • Jo L.Durres nuk eshte nuk eshte lajm i thjeshte por me shume se kaq pervec shkreses se Kmsh-se aty ka dhe nderhyrja me miq qe te tremben pak dhe keta tjeret se ne jemi dikushi. Une e shoh dhe me te rrezikshem kete problem sepse dikush qe ka ndonje njeri te afert ne ndonje strukture te shtetit mund te bej cte doj me vellain e tij vetem per te derguar ne vend nje vendimarrje te gabuar. Ky veprim eshte shume shqetesues dhe antiligjor Shqetesimi i xhematit eshte shume i drejte dhe besoj qe ky shqetesim duhet te jete ne te gjithe xhamite jo nje apo dy.
   Ceshtja e shitjes se vakefeve nuk eshte kthim muhabeti por perderisa aty ka njerez qe kane luajtur me vakefet do te thote qe ti cdo veprim mund ta presesh prej tyre

  • ualejkum selam

   eh po kjo eshte pune! hallall! keshtu legjitimohet vetja duke bere pune te tilla madheshtore! KMSH i ka bere te gjitha vaxhibet dhe sunetet e fese dhe se fundi e plotesoi edhe kete qe kishte lene pa bere! Packa se ketu tek ne suneti dhe mustehabi eshte me forte se farzi dhe vaxhibi! e mekruhu me forte se harami!

   Nuk e di pse keta gylenxhinjte kane kaq koplekse fshehje dhe inferioriteti per tu shfaqur kush jane, saqe spitalin e tyre ta quajne amerikan? mesa duket qe kur hoxha i tyre eshte ne amerike jane shtuar afeksionet per ameriken.

 • Se c’lidhje ka synetlleku tek Spitali amerikan me reagimin e shoqates nje Zot e di… Shifni me mire te mbani vellazerine me myslimanet e tjere se kete e kemi farz, syneti vjen me mbrapa…

 • desha te shkruaja disa rreshta per tu terhequr verejte vellezerve te mi te ardhmerise per gjithe akuzat dhe shpifjet kundrejt institucionit me te larte Islam ne shqiperi. dua tiu kujtoj te keni frike Allahun kur hapni gojen dhe akuzoni ke te mundeni, dhe ti kujtoj shoqates kultorore Ardhmeria meqe thote se eshte shoqate kulturore te meret me ceshtjet per te cilat ekziston dhe jo te mundohet te hedh balte mbi kedo qe mundet. i kujtoj shoqates kulturore Ardhmeria se nese don te luftoje le te luftoje ateizmin e kohes, le te luftoj imoralitetin, te mundohet te jap kontributin e saj ne ndihme te islamit ne shqiperi dhe te mos luftoje muslimanet, te nderuar zevendesimi i nje imami nuk duhet te shkaktoje as edhe me te voglin debat, duhet te jete gjeja me normale qe ndodh ne struktuat e KMSH dhe jo te kthehet ne betej jete a vdekje, u a perseris dhe nje here kinje frike Allahun perpare se tu erresohen syte

  • Kt pse ja fut kot? Cilat jane akuzat dhe shpifjet qe ka bere Ardhmeria kundra KMSH-se. Siper e ke deklaraten, je i lutur te na i citosh. Nderkohe, ata qe KMSH i sillte si shembull vetem pak jave me pare tani i akuzon me shpifje tek anti-terrori. Ke ngaterruar adrese o kot. Zevendesimi i ketij imami vjen ne vazhden e vendimeve arbitrare te KMSH-se, te injorimmit te zerit te xhematit, qe eshte bashkesia e vertete e ne vazhden e monopolizimit dhe uzurpimit te institucioneve fetare nga nje klike djemsh te KMSH si Agai e Kruja.

  • Ky ishte mesazh fantastik. Tregon me se miri se cfare verberie e vendosmerie gjithashtu ka budallalleku njerezor i institucionalizuar ne KMSH, nga turko-amerikanet gylenite. Ne qofte se ka ndonje faj Ardhmeria ne kete mes, eshte pikerisht sepse nuk e ka ngritur zerin per padrejtesite qe i jane bere. Pertej kesaj, jane akuzuar per terroriste e ekstremiste radikale, duke u denoncuar edhe tek antiterrori, pikerisht nga KMSH-ja qe duhet te ishte institucioni qe kujdeset per ne te gjithe. Nderkohe, ky zotnia me siper, i ben thirrje Ardhmerise te terhiqet nga akuzat dhe shpifjet e saj! Uauuuu!

   Nga ana tjeter, krejt serbes, si e eme e Zeqos maje thanes, i kerkon ardhmerise pikerisht ato detyrime qe i ka KMSH-ja per t’i bere: “te luftoje ateizmin e kohes, le te luftoj imoralitetin, te mundohet te jap kontributin e saj ne ndihme te islamit ne shqiperi dhe te mos luftoje muslimanet”. Me te gjitha keto duhet te merret Ardhmeria, E-zani, etj. KMSH-se i mbetet vetem te ngrohet ne diell e, per te kaluar kohen te merret me shkarkime imamesh, denoncime shpifese per terror, kercenime e shantazhe. Ah po, harrova edhe ahengje e tallavase islamike per ditelindje te Profetit, si dhe pompoziumet e kollarisura qe sherbejne si sifon per te shkarkuar dhe shperdoruar fjalet.

 • a ka mundesi qe ky blog te mbaje nje qendrim ndaj ca teprimeve etike apo logjike?

  Komenti interesant i dikujt me siper, mbi fushaten e synetimeve, eshte bere me nje emer te papranueshem, dhe nuk i kushton asgje moderatorit ta bllokoje ose mesazhin, ose emrin me te cilin vjen mesazhi. kjo per anen etike.

  Per anen logjike, por sigurisht edhe etike,mendoj gjithashtu se duhen damkosur nga moderatori mesazhe si ky i KT me siper, ku shoqata Ardhmeria qortohet per shpifje, pa na u dhene fare ketu ndonje prove per shpifjet. Krijohet pershtypja sikur shpifjet e Ardhmerise ekzistojne, vetem e vetem pse dikush po i qorton.

  Moderatori mendoj se ka nje detyre morale ndaj lexuesve qe kur lejon nje koment ne kete blog, ndonese komenti eshte i gabuar, te pakten te tregoje gabimin, ndryshe behet sado pak pergjegjes per transportin e gabimit. E di qe eshte pune e veshtire, dhe ma beni hallall per cka them, po gjithsesi nuk mund te lihen gjerat keshtu

  • Blogu mban qendrim ndaj komenteve qe i konsideron ofenduese. Stili barok eshte i hapur per te gjithe, edhe per ato qe gabohen ose jane mendjelehte ne gjykime. Per keto te fundit, i dashur “Moderator?”, duhet te kemi edhe meshire, deri sa nuk tejkalojne caqet e lejuara nga etika. Me teper se qortim, mesazhi i KT ishte nje “garipllek” lagjeje qe tregon realitetin e zhurmshem shqiptar. E shikon? Nga shpifja tek synetlleku. Keto jane avokate!

   Blogu nuk eshte radio me cicerima te komanduara, e as salla e zgjedhjeve me 100% vota ‘pro’.
   Gabimin e nenvizove shume mire ti vete. Ky eshte diskutimi.

   me respekt vellazeror

   • Ouuuu,nuk qenka blogu radio me cicerima te komanduara,qe kur???Ne ardhjen e Tariq Ramadan nje nga drejtuesit e blogut tuaj ishte krah per krah me dy drejtuesit me te larte te ardhmerise.Ne krahun tjeter cdo deklarate zyrtare e ardhmerise me pare kalon ne blogun tuaj.Cfare kriteresh tjera duhet te plotesohen per te qene radio me cicerima te komanduara???PEr nje gje keni te drejte,nuk ka fyerje ne deklaratat e ardhmerise,behet thirrje per te respektuar institucionin zyrtar ne vend ndersa ne anen tjeter mbahet xhamia me force???!!!
    Dicka te fundit per blogun tuaj,jeni te lire te mbani cfaredo lloj parimesh qe ju duken te drejta,por mos u mundoni te shisni sapunin per djathe.

    • Nuk jemi ne qe po t’a shesim sapunin per djathe Sid, je ti qe po blen djathin per sapun.
     Ky blog, ashtu si cdo organ normal qe ofron ide, mendime e informacion, natyrisht qe ka qendrimet e veta dhe kjo nuk do mend e kalem per t’u kuptuar. Me lart kemi folur per komentet e lexuesve te blogut, jo per komentet editoriale.

     Por aludimet e tua per te gjetur se nga kush komandohemi ne, jane aq mjerane sa nuk ia vlen te merresh. Megjithate, per respekt te lexuesit po ofroj disa shpjegime qe logjikisht tregojne mungesen e argumenteve qe kane arsyetime te tilla.
     Cfare nxjerr ti nga fakti se ke pare nje nga administratoret e E-zanit, krah per krah me drejtuesit e Ardhmerise tek aktiviteti i mbajtur me ardhjen e Tarik Ramadanit?! Ne aktivitete te tjera, ne krah te drejtuesve te Ardhmerise ka pasur rastin te jene lloj-lloj njerezish, madje edhe vete Selim Muca?! Cili do te ishte perfundimi yt konspirative yt mbi kete? Qe Selim Muca thelle-thelle, po ben lojen e Ardhmerise per te armiqesuar xhematin me gylenxhnjte?! Kjo eshte qesharake.

     Ku eshte problemi se ndonje nga administratoret e E-zanit, ka miqesi me drejtuesit e ardhemrise? Ne te gjithe kemi shume miqesira ne kete bote, por cfare lidhje ka kjo me punen tone? Ti mund te mendosh se miqesia ndikon ne qendrimet tona. Edhe mundtet. E po pastaj? Gjithsesi, kjo eshte vetem hipotetike, e per me teper kjo nuk do te thote se ne komandohemi prej tyre.
     Kushdo qe na njeh ne e kupton sesa qesharake eshte lidhja qe kerkon te besh. Po te kishim lidhje aq te forta sa thua ti, ne do te ishim tashme pjese e strukturave te Ardhmerise, por nuk jemi se pse ne kemi dallime ne menyren sesi punojme dhe i mendojme gjerat. Shume prej kontributoreve te E-zanit, kane qene kontribues, ne raste te caktuara ndaj Ardhmerise, por asnjehere nuk kane qene pjese e integruar brenda saj. Per me teper, shumica prej nesh kemi qene shpesh kritike ndaj saj Ardhmerise, ne shume aspekte. Kritikat nuk na kane penguar te vleresojme punen e saj, aty ku e kemi gjykuar se ka vlere, por vleresimet nuk do te thone se jemi me ta.
     Ne jo vetem qe nuk kemi botuar kurre asgje me porosi te askujt, por madje, ne rastin konkret, i kemi nxjerre shkrimet, edhe kur drejtuesit e Ardhmerise na kane kerkuar te mos e bejme. Nga ana tjeter, personalisht vijoj te jem kritik edhe ndaj pasivitetit qe ata kane shfaqur ndaj sulmit te ulet te KMSH-se. Nuk i kemi artikuluar keto kritika ne publik, per arsye se nuk e shohim te udhes qe te rendojme situaten e saj, ne gjendjen e veshtire ku ndodhet. Megjithate mosaprovimin tim ndaj veprimeve te saj, ua kam shprehur gojarisht dhe jo pa debat, megjithese mendoj qe, tek e fundit eshte e drejta e tyre te bejne c’te duan. Fakti qe ne po vijojme te reagojme me force, pertej heshtjes se tyre tregon pikerisht se ne orientohemi nga qendrime te tjera.
     Ne kemi idete, kendveshtrimet, qasjet dhe projektet tona qe ndryshojne jo pak me ato te Ardhmerise. Fakti qe i vleresojme drejtuesit e saj, me teper duke qene se jane imame e drejtues feje, nuk do te thote se ne mbajme anen e saj. Mbi te gjitha, miqesite tona nuk jane vetem me ardhmerine, por edhe me shume drejtues te shoqatave te tjera, si dhe imame e hoxhallare te tjere. Nese i shkon pas kesaj skeme shpjegimi, rezulton nje lemsh qe nuk mund ta shkoqise me askush. Nese ti mendon se pavaresia e ketij blogu kerkon qe administratoret e tij te mos kene miqesi me asnje faktor tjeter te zhvillimeve fetare ne kete vend, me vjen keq, por je krejtesisht ne gabim, dhe kjo eshte e pamundur dhe e panevojshme te ndodhe.

     • Arsyetimi qe perdor ose eshte i varfer nga ana jote ose eshte tendencioz per efekt te publikut qe ndjek.Krahasimi qe perdor me kryetarin e kmsh eshte komplet pa vend.Si mund te krahasosh takimet qe ben perfaqesuesi i institucionit zyrtar ne vend me shoqatat e ndryshme qe i ka te detyrueshme,me takimet qe ben nje nga ezanistet me liderin shpirteror te ardhmerise dhe dy drejtuesit e saj me te larte per Shqiperine???Pastaj ju e dini shume mire se ka miqesi normale dhe miqesi pak me shume se normale.Si ka mundesi qe vjen lideri shpirteror i nje xhemati dhe ulet me dy perfaqesuesit e nje vendi dhe mes tyre ulet dhe nje i katert dhe ky nuk paska asnje lidhje me ta thjesht jane miq?
      OSE me thjeshte:rastesisht qendron i ulur E.M ne nje triubune me T.R, T.Z dhe F.P dhe per me teper e ulin ne mesin e tyre??!!
      A nuk eshte pak si shume absurde??Prape e perseris ajo qe beni eshte komplet puna juaj,thjesht mos e paraqisni veten si te paperlyer ne kete histori.

     • Ju lutem behuni serioze e mos ngaterroni muhabete pa lidhje. Nese e quan perlyerje qe une te ulem ne tryeze me drejtuesit e Ardhmerise, atehere e pohoj me kenaqesi qe, jam i perlyer. Por, po keshtu, une jam “i perlyer” edhe ne shume tryeza te tjera, te cilat nuk i mbaj mend as vete se sa jane, pasi jane shume. Ne menyre shume te hapur, po ju sqaroj se, kam marre pjese shpesh ne aktivitete te Ardhmerise, ku jam ftuar per te mbajtur ndonje kumtese dhe per kete i jam mirenjohes drejtuesve te saj, per vleresimin qe kane patur ndaj meje. Por nga ana tjeter as nuk kam qene i vetmi qe jam ftuar ne aktivitete te tilla, por eshte nje liste e gjate njerezish nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia etj, qe kane qene drejtues institucionesh, por edhe studiues, analiste, gazetare apo eksperte te fushave te ndryshme dhe une nuk kam qene as me i dituri, as me i rendesishmi, as me i privilegjuari e as me i aferti me Ardhmerine. Jam ftuar aty si sociolog dhe jam perpjekur te ofroj idete e mija, pasi pikerisht per kete jam ftuar, jo se kam ndonje lidhje te cfaredolloji me ta, pervec miqesise (me sakte, edhe miqesia me ta, eshte krijuar ne saj te takimeve te herepashershme ne aktivitete te tilla, e cila ka vijuar edhe ne takime personale krejt njerezore). Kete e kam bere me qef, ashtu sic e kam bere edhe per shoqata e organizime te tjera dhe do te vijoj ta bej me kedo, sa here qe do te me besojne pune te tilla.
      Thelbesore eshte se nuk kam qene kurre pjese e stafit te Ardhmerise dhe se nuk e kam konsideruar kurre veten pale me te, e madje as ata nuk i kane pare kurre marredheniet tona si ceshtje palesh. Ardhmeria ka projektet e veta, menyren e vet sesi vepron, te cilen e mbeshtes deri diku, sepse e konsideroj ne thelb te dobishme, por edhe e kritikoj ne shume gjera, per te cilat mendoj se do te duhet te beheshin me mire. Gjithsesi, keto jane gjera qe nuk hyjne ne kete diskutim. Lidhjet qe ti vendos, per te paraqitur E-zanin si nje thike nen menge te Ardhmerise, jane naive fare. Kushdo qe na njeh ne dhe qe me njeh mua personalisht, eshte duke qeshur tashme me kete.

      Per tribunen qe flet ti, nuk di asnje te tille, ku te kem marre pjese, bashke me personat qe permend. Nese inicialet T.R. qe ti permend, lidhen me Tarik Ramadanin, atehere je ne gabim, pasi une nuk kam qene absolutisht ne tribune, por ne salle si degjues. Jam ulur prane Tahirit ne salle, krejt rastesisht pasi u takuam aty dhe meqe karrikja ngjitur ishte e lire me ftoi te qendroj aty, ne nje salle qe ishte plot e perplot dhe nuk kishte vend. Me duket krej absurde tani qe po flasim per kete gje dhe nuk e kuptoj sesi mund te nxjerresh perfundime te tilla me lyerje e perlyerje nga biseda te tilla pa lidhje.

      Ergysi

     • ergys se kuptoj pse duhet me i dhene xhevap cdo kujt ne blog se me ke pi kafe e me ke rri ne tavolina…
      keto qe shkruajn ne mbrojte te asaj qe nuk mund te mbrohet; vetem hedhin tym per te hequr vemendjen nga thelbi i muhabetit i cili mbetet tek gomarlleku qe eshte bere ne fillim dhe qe sa vjen e trashet ne pafundesi (duke perfshire edhe komentet pa lidhje me temen si puna e ketij me kafe apo ato me synetlleqe). ne fillim e kishin me akuza ekstremizmi, pastaj na doli me partine politike qe do formonte ardhemria tani me kafet dhe cajin e pershtatshem,te cilin me sa duket e konsumojne masivisht edhe vete (jo se ka noj gje te keqe por edhe pak duket se do jua bejne te tjereve harram te shkuarit ne ate vend)
      ju adminet vazhdoni punen tuaj se po e beni me se miri, kmsh-istet le te merren edhe ato me barren qe kane marre persiper (e jo me komente anonime tek ezani) sepse paguhen per te rregulluar punet e fese jo per te bere lemsh dynjane sic ja kane nis qe kur kane ardhur…

     • Redi, ti ke shume te drejte, por u detyrova t’i jap keto sqarime per hir te pergjegjesise qe ndjej kur miqte e mi pergojohen ne “shtepine time”. Duke ndjere qe nuk ma kane per borxh te behen objekt bisede ne hapesiren publike qe ne kemi krijuar, e ndjeva per detyre te ofroj keto sqarime, te cilave as qe do t’ua kisha fershellyer po te ishin thjesht ndaj meje personalisht. Une vete jam mesuar me te tilla gjera dhe nuk turbullohem aspak nga fjale te tilla, por jo cdo kush eshte mesuar dhe te tjeret nuk ka perse te jene te detyruar te mesohen per shkakun tim.
      Te falenderoj gjithsesi per vleresimin ndaj punes tone.
      Ergysi

 • Faleminderit qe me keni etiketuar si kot, se ne fund te fundit cdo njeri duhet te ndiej perbrenda se eshte kot, dhe nese ka arritur dicka ne jete ta dije se e ka dhurate prej zotit dhe jo per meritat e veta

  sa per akuzat per ardhmerine qe kerkoni mjafton te shifni ekzistencen e kesaj faqeje dhe i kuptoni, fillon e mbaron me KMSH, sharje permendje emrash,etiketime etj, dhe per mesazhin urrejtes e ka dhe ky shkrim brenda, kuptohet eshte lene me nenkuptim, sa per zerin e xhamatit disa zera andej ketej si rrufeja ne te thate sbesoj se perfaqesojne xhamatin dhe ky eshte postimi i fundit ne kete web se skam kohe te merrem me fjale boshe, cfardo te thuhet ju e keni mendjen e mbledhur vetem ju keni te drejte ne tuajen shpresoj te keni xhetur naj fetva qe iu lejon shpifjen dhe mashtrimin

 • :))))
  Ti qenke gjigand fare!
  Dmth, gulenxhite akuzojne ardhmerine per shoqate terroriste, dhe kjo sipas teje vertetohet, sepse pas kesaj akuze, besimtaret tek E-zani reagojne me irritim, gje qe per ty, do te thote, sharje, etiketime, mesazhe urrejtjeje, te mjaftueshme keto per te qene, “radikal ekstremist”, per t’u ndjekur nga antiterrori.
  Pra akuza e KMSH-se provohet me efekt prapaveprues. Hallall te qofte kolegji. Ia paska vlejtur djersa e abilareve qe te kane edukuar.
  Nje gje e ben mire megjithate, qe heq dore te vazhdosh te merresh me “fjale boshe”. Po na privon pak nga mundesite per humor, por gjithsesi ka te mirat e veta. Na e kursen mundesine per t’u cuditur me qenien njerezore qe pretendon te jete homo sapienc.

 • Admin-i thote: “Me duket krejt absurde tani qe po flasim per kete gje dhe nuk e kuptoj sesi mund te nxjerresh perfundime te tilla me lyerje e perlyerje nga biseda te tilla pa lidhje”.
  Po te hash pershesh me kalamajte, admin, pis do behesh. Vetem fakti qe keto gylenxhi-nurxhite shohin komplote e konspiracion kudo, mjafton per ta mbyll muhabetin ketu.
  Mbase i duket habi qe njeriu te kete miq e te njohur jashte grupimit te vet. C’t’i besh.

 • @KT

  (per vemendje @admin)

  Ku eshte urrejtja tek mesazhi i Ardhmerise o KoT, se s’po duket? Aaa, “kuptohet, e kane lene me nenkuptim” thua ti. Dmth meqe askush vec teje nuk po e sheh dot, “kuptohet” qe e ke xhetur vetem ti e nuk po e gjejme dot ne.

  Vjen KoTi ketu dhe shpif duke shkruar se ka gjetur mesazhe urrjetje tek deklarata e Ardhmerise, pastaj kur i thone qe po flet KOT, pergjgjet se urrjetja eshte me “nenkuptim”. Pastaj shpifesi dhe mashtruesi akuzon te tjeret se shpifin e mashtrojne.

  Ky KoTi eshte ilustrimi i paster i atij qe quhet TROLL ne gjuhen e internetit, dmth nje provokator e zhurmaxhi. Per tipa si keta e kisha fjalen qe moderatoret duhet te marrin masa t’ua njollosin komentet. Kur nga nje IP e caktuar vijne ne vijim mesazhe te tilla te luftes psikologjike, apo me sharje e fyerje, thjesht shenoni nje etikete ABUZIV pas cdo mesazhi qe vjen me tej prej aty. Kjo nuk quhet censure, quhet minimum jetik ne shendetin publik

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *