Kush është terrorist

E-zani

Gazeta Panorma bëri të ditur këto ditë se Komuniteti Musliman i ka paditur imamet Plloçi dhe Piku në strukturat e antiterrorit, për shkak se i konsideron ata “radikalë ekstremistë”. Sipas gazetës, ky shpjegim u dha nga vetë drejtuesit e antiterrorit, si një nevojë për të sqaruar çudinë e të gjithëve se, ç’lidhje ka antiterrori me një konflikt administrativ, për një vendim shkarkimi. Burimi i gazetës është zyrtar dhe, përderisa KMSH-ja nuk e ka përgënjeshtruar, kjo do të thotë se është i vërtetë.

Ajo që është paradoksale dhe gjithashtu qesharake, nuk është thjesht marrëzia dhe papërgjegjshmëria e Komunitetit Musliman, i cili i padit imamët e xhamive për akuzat më të rënda që ekzistojnë në legjislacionin penal të këtij vendi. Banaliteti i kësaj kalbësie administrative qendron në faktin se pasi e ka denoncuar për radikal ekstremist, imamin Plloçin, duke kërkuar për të ndjekje penale si terrorist, vazhdon dhe e mban në punë atë, duke e lënë në dispozicion. Në mbledhjen e 15 Marsit të Këshillit të Përgjithshëm Drejtues të KMSH-së, ndër të tjera u miratua vendimi i Kryesisë për heqjen e imam Plloçit nga posti imamit të Xhamisë së Medresesë, për të kaluar në dispozicion të Myftinisë. Kjo do të thotë se, nëse KMSH-ja i merr seriozisht fjalët e veta, aq më shumë kur bëhet fjalë për vendime që i deponon në Polici, praktikisht është duke mbajtur në dispozicion terroristët. Atëherë mbetet që terrorizmi të jetë aktualisht brenda strukturave të Komunitetit Musliman Shqiptar. Ndërkohë që të gjithë akorët dhe monitoruesit e aktiviteteve fetare në Shqipëri shprehen se në këtë vend nuk ka terrorizëm, vetë Komuniteti Musliman pohon rregullisht të kundërtën, duke i kërkuar terroristët në rradhët e punonjësve të vet që nuk pajtohen me zullumet e kryetarit dhe mbështetësve të tij gylenistë.

E njëjta gjë ka ndodhur edhe me shoqatën Ardhmëria. Rreth katër muaj më parë, në aktivitetin e 10 vjetorit të themelimit të kësaj shoqate, Selim Muça u shpreh me superlativa, duke thënë se kjo shoqatë, të cilën e cilëson si të rëndësishme,

ka bërë një punë të shkëlqyeshme… me një aktivitet shumë të dendur në shërbim të vendit tonë dhe në shërbim të shqiptarëve“.

Jo vetëm kaq, por Muça, përpara qindra besimtarëve si dhe Ministrit të Kulturës Aldo Bumçi e Kryetarit të Bashkisë Lulëzim Basha, i ftoi të gjitha shoqatat që:

nën shembullin e Shoqatës Ardhmëria të punojnë krahas, dhe nën ndihmë, të Komunitetit Musliman”.

Dy muaj më pas, Muça e denoncon për ekstremist radikal në zyrat e antiterrorit Kryetarin e kësaj shoqate.

Eshtë pak të thuhet banalitet në këtë rast. Nuk mund të ketë akt më të papërgjegjshëm për një zyrtar, të kujtdo dikasteri – aq më tepër për kryetrarin e një komuniteti fetar – sesa të shpifë një akuzë të tillë për punonjësit e vet, aq më tepër kur ata janë të veshur me rrobën e klerikut.  Ky akt tregon jo vetëm papërgjegjshmërinë e Kryetarit dhe aparatçikëve që fshihen pas çallmës së tij komike, por ai tregon gjithashtu edhe inkoshiencën e tyre për statusin e imamëve dhe fisnikërinë e autoritetin që ata përcjellin, si figura fetare. Ata veprojnë me imamët e tyre, sikur kanë të bëjnë me tifozë huliganë në shkallët e stadiumeve. Kjo tregon se ata jo vetëm që nuk janë në dinjitetin e detyrës që kanë marrë përsipër të bëjnë, por nuk janë as të vetëdijshëm për statusin e tyre duke e përdhosur atë në çdo veprim.

Comments

 • Je lodh shume per te argumentuar banalitetin dhe papergjegjshmerine e Selim Muces. Per mua do te mjaftonte vetem me nje fjali te vetme: Selim Muca eshte komunist. Kush nuk eshte ne djeni te asajt se cfare e karakterizon veprimtarine e komunisteve le te kujtojne Enver Hoxhen qe te vriste naten e te qante diten, ose anasjelltas, ose si ne rastin e Mehmet Shehut, te thoshte “shko pusho dhe eja neser na bej nje autokritike fringo” dhe gjate nates viktima “vetvritej” me dy plumba.
  Problemi nuk eshte me Selimin, por me ne te cilet e mbajme ne kurriz. Situata me Selimin dhe te tijte me kujton ate kengen qe kendohej ne kohen e xhaxht me titull kuptimplote “Nga na erdhen keto partizane”?! Jemi qe jemi duhet ta vrasim disi me shpesh mendjen duke drejtuar pyetjen; “nga na erdhen keto turq”, se Selimin e dijme se nga na erdhi.

 • Nuk eshte nevoja me e tjerre ne kte menyre. Shkurt, xhaxhi h.ing eshte i rrjedhur. Eshte i pjerdhur nga fiqiri. Zaptuesit e ketij institucioni te mbajne fort kur ploteson te pakten njerin nga keto kritere; te jesh i rrjedhur ose lepe peqe…

 • E para:ju thoni qe burimi i gazetes eshte zyrtar,po nga kush???Pasi Nqs ky burim eshte nga ana juaj,per hir te se vertetes besueshmeria ndaj jush eshte ulur shume!
  E dyta:thoni perderisa komuniteti nuk e pergenjeshtron eshte i vertete,me clogjike me ate nihiliste?
  Para disa ditesh thate turp per komunitein qe i paditi ne polici,kurse tani e pranoni dhe ju qe duhet te ishin paditur ne polici por jo tek antiterrori.Cili prej jush eshte ekspert policiet,apo ju jeni prej atyre eksperteve te te gjitha fushave??
  Persa i perket imam Alfredit,me falni Feridit,cfare e lidh ate me Tahir Zenelajn e keto cfare i lidh me krijimin e nje partie politike dhe Ardhmerine cfare e lidh me Egjiptin e larget,meqe argumentoni se eshte e vetmja shoqate shqiptare dhe per me teper me qellime te “pastra”???
  Ju lutem na tregoni pak se nga i marrin financimet keto miqte tuaj??
  Meqe “armiqte” e islamit ne Shqiperi na i keni shpjeguar me detaje na shpjegoni pak edhe miqte e islamit qe i mbroni me kaq fanatizem.

  Dhe dicka te fundit:akuzoni per komunizem nderkohe qe jo me pak jeni vete,pasi kushdo qe ka mendim kundra me tuajin ose eshte i shitur ose i eshte shpelare truri ose kur nuk eshte asnje prej kritereve te vendosura nga ju thjesht i fshini komentin,nderkohe qe ketu qarkullojne komente te tej banalizuara dhe jane te “paprekshem” vetem e vetem se jane nje mendim me ju!

  • Sidi, lajmin per dergimin ne zyrat e antiterrotit pervec “Panorama”, te cilin citon shkrimi me lart, eshte percjelle dhe nga “Mapo”. Por qe te heqesh cdo dyshim, shihe me ze dhe figure tek ballkanweb, lajm ne te cilin KMSH refuzonte t’i pergjigjet gazetarit http://www.balkanweb.com/TV/index.php?id_categoria=47&id_ansalive=14707.
   Me sa shoh zotria juaj ke problem me natyren e lajmit, si vilet e pergenjeshtrohet ai. Na trego te lutem sipas te gjitha burimeve qe sipercitova si duhet te jete e verteta mbi kete ngjarje.
   Sa per “miq” dhe “armiq”, kete po e le ne doren tende ta eksploroni me tej.
   Nuk mund ta marr me mend dhe nuk me intereson se sa e ka rrogen Selimi, dhe ku e firmos ai borderon, por per interes publik na intereson se mbi cilat calltisje ordinere KMSH furnizon me municion te kalibrit te rende islamofobine ne SHqiperi.

  • Burimi i gazetes eshte zyrtar sepse citon burime zyrtare. Sa per besueshmerine tone, ky eshte problem yt dhe jo i joni. Problemi yt tjeter eshte se nuk di te lexosh. Ku kemi pranuar qe duhet te ishin paditur ne polici? Por pyetja mbetet se nese konflikti qendron tek parandalimi i punes se xhamise nga ky imam, atehere pse jane deponuar tek anti-terrori, c’hyn terrori ketu? Ekspert policie nuk jemi por te sigurojme qe kemi ne mesin tone nje sere ekspertizash, perfshi ate ligjore. Sa per Ardhmerine keto pyetje po i adreson ne vend te gabuar, shko adresoja Ardhmerise. Burokratet e KMSH-se kishin bere lidhjen me Arabine Saudite, ti me Egjiptin. Per te zeze tende ne llogari me Zotin je i lire te shtosh edhe ca emra te tjera vendesh egzotike. Argumentin ne favor te shoqates jane citime nga Selim Muca vetem pak muaj me pare dhe kerkojme sqarimi se nese eshte shoqate ekstemiste, me lidhje ne dyshimta me Arabine Saudite, apo me Egjiptin permend ti (une kam degjuar edhe per nje variant per lidhje me Emiratin Siamez te Bregut Lindor) atehere pse vetem pak jave me pare na beri thirje ta ndjekim si shembull? Per financimet, drejtoju digastereve te duhura e madje po pate ndonje info plus, qofte edhe me thashethem mund t’jua ofrosh falas ose ne shkembim te 80 lekeve.

   Por gjer ketu kam vazhduar te te ushqej iluzionin e marre qe mund te vish ketu e te kerkosh llogari. Kjo eshte hapsire private e disa individeve dhe pranojme ate muhabet qe vleresojme se pranohet, perfshi ketu edhe keto tantrumet e tua. KMSH eshte institucion i te gjithe myslimaneve, perfshi dhe i imi, por qe eshte uzurpuar nga disa te paskrupullt.

   • Sigurisht qe besueshmeria juaj eshte problem i imi per sa kohe qe ju dezinformoni(me dashje pa dashje).Te pakten per problemin e medresese qe ne artikullin e pare ia keni futur kodra pas bregu.Une kam qene rastesisht i pranishem per te falur vaktin ne xhami dhe kur i eshte komunikuar shkarkimi imamit te gjithe me ne krye imamin jane versulur si ujqer ne drejtim te Kmsh-se dhe nuk kane marre asnje kunderpergjigje.Nderkohe qe artikulli juaj ka qene komplet e kunderta e asaj qe ka ndodhur.Dhe qe ketu i kane hapur vet te gjitha problemet imamet tuaj te nderuar duke e kthyer ne nje tragjikomedi lirimin nga puna.Kjo ishte per pjesen e besueshmerise suaj.
    Meqe nuk di te lexoj,sipas jush ku duhet te ishin paditur?
    Persa kohe qe ju merrni persiper te beni avokatin e njeres pale sigurisht qe keni dhe informacion te mjaftueshem ne lidhje me to,prandaj i qendroj te njejtit mendim se ju jeni personat e duhur per tu marre ne pyetje.Pastaj ju duhet ta dini kete gje persa kohe qe ne mesin tuaj keni nje sere ekspertizash madje dhe ligjore.Pse je kaq i bindur qe nuk je ti per te zeze tende ne llogari me Zotin???Cfare te ben kaq te sigurte,apo te qenit avokat i njeres pale do te thote se je futur nen mbrojtjen e Zotit??
    Thashe do me jepni pergjigje dhe per ardhmerine pasi kur jeni pyetur per shoqata te tjera me rrenje e me koc u jeni pergjigjur.Mendova mos keni hapur ndonje zyre informacioni per shoqatat e huaja qe jane hapur ne Shqiperi por paskam gabuar.
    Ne kenaqemi edhe me 80leke se jemi mesuar buxhetore,ndersa ju gjithe diten ne kompiuter nuk keni pse punoni se ju vjen leku nga puset e naftes.
    Doja tu pyesja edhe ne lidhje me nje skandal qe ka plasur keto dite qe lidhet me ardhmerine po sigurisht ju jeni te interresuar vetem per te metat e “armiqve” tuaj.

    Dhe dicka,meqe cdo gje e keni kthyer si ne politike(me duket se ky eshte ndryshimi ndermjet jush dhe atyre qe punojne ne komunitet se juve ju pelqen pa mase te merreni me politike se i keni dhene provat)cfare propozoni si alternative pasi mendime keni dhene me thes po zgjidhje nuk kemi degjuar nga ju mendjendriturit(llapaqenet).

    • Ke probleme serioze ne perceptimin e lajmit.
     Subjektiviteti individual ne kendveshtrimin e nje ngjarjeje nuk eshte desinformim dhe nese nuk e di kete, do te thote qe nuk kupton shumecka.
     Ti e sheh ngjarjen si nje situate ku “ujqerit e xhematit” (besimtaret e thjeshte, te cileve po u rrembejne sot xhamine dhe minberin), i versulen me perdhune “deleve” te urta e paqesore te KMSH-se. Ne fakt besimtaret atje ne xhami e kane lexuar situaten ndryshe, si nje provokim nga ana e KMSh-se, e cila ia mesyn xhamise me 15 veta, turq e shqiptare, duke dashur te largoje imamin ekzistues me te padrejte. Ne thelb te te gjithe kesaj, nuk ka pasur dhune fizike, por vetem dhune verbale me ngritje zeri, e cila ka qene nga te dyja palet.
     Ngjarja eshte me perpikmeri ajo qe ne kemi treguar. Interpretimi se kush eshte ujku dhe kush delja, eshte ceshtje subjektive qe varet nga symprehtesia apo verberia e atij qe e shikon. Ajo qe duhet kuptuar eshte se, cdo lajm ka pjesen e vet te subjektivitetit, por kjo nuk perben kurrfare te pavertete. Pertej kesaj, per te gjetur nivelin me te larte te objektivitetit, mua me duhet te besoj me shume ata dhjetera njerez te indinjuar nga xhemati i thjeshte qe ishin prezent, seza zera te tille me te pakte, te cilet mendojne se xhemati duhet te rrije sus perpara arbitraritetit te KMSH-se.
     Akoma me pa lidhje eshte interpretimi yt, qe ne jemi te pabesueshem sepse nuk e lexojme realitetin si ti, kur shprehesh se po dramatizojme lirimin nga puna te dy imameve. Ne qofte se nuk e ke kuptuar qe ketu nuk behet fjale thjesht per dy pushime nga puna, por per nje situate ku nje xhemati i imponohet imami me dhune, me vendime kryesie, me kercenime e shantazhe, me shpifje, e se fundi me zyrat e antiterrorit, kjo do te thote se nuk ke vullnetin te kuptosh. Dhe ketu kuptohet qarte edhe se besueshmeria jote varet nga vullneti yt. Pikerisht per kete arsyes, besueshmeria mbetet problem i yti e jo i yni.
     Se fundi, jemi te nderuar te behemi “llapaqene” ne mbrojtje te se drejtes, por eshte e turpshme te konsiderosh llapaqeneri kurajen e tone per te denoncuar paudhesite. Ka nje dallim te madhe nese llap ne denoncim te se liges, me ate ne mbrojtje te saj, si dhe ka shume dallim midis atij qe llap ne krah te te fortit me ate qe perballet me te.
     Ne nuk jemi avokate te askujt, por jemi avokate te se drejtes. Ne rastin konkret, ne jemi duke denoncuar perdhunen institucionale, abuzivizmin e KMSh-se, me ne krye Selim Mucen dhe drejtuesit e saj gylensite, te cilet po u rrembejne me dhune xhamite besimtareve, duke u zbuar imamet, per t’i sunduar xhamite sipas interesave te tyre. Duhet te kuptoni se xhamite jane te Zotit ne rradhe te pare, e me pas, nepermjet vullnetit te Zotit, u takojne besimtareve. KMSH-ja eshte thjesht administrues i xhamive. Ne thelb, edhe KMSH-ja duhet te zgjidhet nga xhamite dhe eshte e pamoralshme dhe e padrejte qe nje grup pa asnje legjitimitet, te pushtoje nje isntitucion, duke refuzuar zgjedhjet, e me pas te eleminoje te gjithe drejtuesit e xhamive, qe jane njesia themelore prej nga ndertohet Komuniteti Musliman. Nuk eshte Selim Muca qe zgjedh xhematin, por xhemati qe zgjedh Selim Mucen dhe te gjithe drejtuesit e KMSH-se. Verdikti i xhematit duhet te jete ligj per KMSH-ne, ashtu sic eshte ligj vullneti i popullit per shtetin dhe qeverine. KMSH-ja ka koncept totalitar per fene dhe shoqerine ku jetojme dhe mendon se me mjete koruptive, policore, me shantazhe, kercenime dhe shpifje, do te mund te sundoje jeten fetare ne vend. Pasi kane vjedhur mandatet dhe postet e tyre, tashme ata duan te vjedhin edhe xhamite. Por kjo nuk do te jete gje tjeter vetem se nje kosto te cilen do te duhet ta paguaje vete ne fund.

     • Te bera disa pyetje me lart po nuk u pergjigje dhe sipas logjikes tende te artikulli e marr si te mireqene ate qe une kam aluduar.Nuk po zgjatem me shume pasi sic e ke kuptuar nuk jam aspak dakord as me pergjigjen dhe as me menyren se si logjikon.Mundohesh te jesh i drejte ne nje kohe qe je totalisht i implikuar ne kete ceshtje.Jo domosdoshmerisht duhet te jesh avokat i ardhmerise mjafton te jesh kundra veprimtarise se komunitetit qe te jesh shume i ndjeshem ne cdo ceshtje qe lidhet me to.Nuk dua te aludoj asgje ne lidhje me veprimtarine tuaj vetem thjesht u them qe nuk e keni aspak mire me kete deshiren tuaj te shthurur ne politizimin e cdo gjeje dhe ofrimin e zgjidhjeve nga kafeja pa shpenzuar as piken e energjise.
      Dy pyetje kisha vetem nqs ke mundesi te pergjigjesh drejt dhe pa i rene me pare nga kina dhe pastaj prape ti besh bisht pyetjes:
      E para:kur eshte zgjedhur kreu i komunitetit musliman shqiptar nga populli?
      E dyta:anetaret e komuniteti kujt ja kane vjedhur mandatet dhe si i kane vjedhur??

    • Ti pyet:

     Dhe dicka,meqe cdo gje e keni kthyer si ne politike(me duket se ky eshte ndryshimi ndermjet jush dhe atyre qe punojne ne komunitet se juve ju pelqen pa mase te merreni me politike se i keni dhene provat)cfare propozoni si alternative pasi mendime keni dhene me thes po zgjidhje nuk kemi degjuar nga ju mendjendriturit(llapaqenet).

     Politiken e pame kur komuniteti i dha platforme Berishes per fushate elektorale e ne njemije raste te tjera. Gjithsesi,meqenese je lodhur te pyesesh se cfare propozojme, pergjigja eshte kjo: Keshillat e xhamive te zgjedhin perfaqsuesit e tyre per ne Keshillin e Pergjithshem e prej andej te dale kreu i KMSH-se; Perfaqsim te te gjithe xhemateve ne kryesine e KMSH-se dhe hapja e dialogut per te degjuar zerin e bashkesise qe supozohet se perfaqson. Si fillim, ata besimtare qe falen tek xhamie e medresese kane bere te qarte qendrimin e tyre ne peticion dhe duhet degjuar zeri i besimtareve.

     Llapaqenet? thuaj cfaredo qe te ben te ndihesh me mire e nese kjo eshte cfare te ben te ndihesh mire, ky eshte gjithsesi problemi yt.

     • Per pyetjen e pare, kur eshte zgjedhur kreu i Komunitetit Musliman nga zgjedhjet, po te ndihmoj me kete link. https://www.e-zani.org/2012/03/13/tradita-demokratike-e-komunitetit-musliman/
      Zgjedhjet jane perdhosur vetem me ardhjen e komunisteve ne pushtet. Pas viteve 90 KMSH-ne e ngriti Ramiz Alia dhe normalisht nuk kish sesi te kishte zgjedhje. Por, duhet te kuptojme se gylenistet ua kane marre posteve skileve qe la Ramizi. Kjo na flet shume per mjetet e ngjitjes se tyre ne fron. Megjithate, duhet te dish se zgjedhjet jane mbajtur ne xhami, pavaresisht faktit qe Selimi me Shoke kane perfituar nepermjet manipulimit te fshatrave, si dhe nepermjet faktit qe gjysmen e kryesise, sipas statutit ka mundesi ta zgjedhe vete, dhe kjo i ia betonon fronin. Por, gjithsesi zgjedhjet jane bere, te pakten ne qytetet kryesore, gje qe ka rezultuar, te pakten me ekzistencen e nje opozite ne KPD, qofte edhe ne minorance. Kurse gylenistet e eleminuan opoziten krejtesisht, dhe sot kryejne votime me 100 perqind.
      Por, edhe sikurzgjedhjet te mos jene bere kurre… E para, jane ne statut, dhe fakti qe statuti eshte shkelur me pare nuk legjitimon shkelesit e tanishem. E dyta eshte ceshtje drejtesie. Eshte mallkim prej Zotit, te hipesh ne nje post drejtues, kur njerezit qe drejton nuk te duan. Kjo eshte pergjegjesi e marre me te padrejte, me zulum, gje qe do t’i rendoje pergjegjesit ne Dite te Gjykimit.

      Ndersa per pyetjen e dyte, kujt ia kane vjedhur mandatet(?), me habit naiviteti yt. Mandatet ia kane vjedhur atij qe e meriton. Atij qe do te fitonte nese zgjedhjet do te kryheshin ne rregull.
      Pra situata eshte e thjeshte. Gylenistet i kane vjedhur mandatet (nuk ka rendesi fakti qe nuk gjejme dot se kujt), dhe nepermejt mjeteve te vjedhura, po synojne tashme te vjedhin dhe xhamite. Kjo eshte nje situate anormale qe vetem ne kohe te Enverit mund te gjeje perngjasim.

    • i dashur Sidi
     Babi Guleni nga sarajet e Amerikes ju ka mesuar te flisni shume bukur, ty dhe te gjithe buxhetoreve te tjere si puna jote.

     Shife pak linkun e meposhtem dhe mesoji pershtypjet qe ka selimi ne lidhje me Ardhmerine.

     http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=x47_ba-wBMk

     si ka mundesi qe disa muaj me pare kjo shoqate ishte shembulli qe duhet te ndiqnin dhe shoqatat e tjera ne lidhje me marredheniet e mira me KMSH, nderkohe qe tani na qenkerka transformuar ne nje shoqate “ekstrmiste teroriste”? Mendoj se kjo nuk ka sens dhe nuk mund te perceptohet nga mendja e shendoshe njerezore. Apo mos valle selimi ka folur pa lejen e babi Gulenit dhe tashme, i bere pishman dhe per te zbutur zemerimin e tij, po ben autokritike per te ruajtur vendin e punes?

     Ftejllohu dhe mos u bej i verber.
     Dera e ardhmerise ka qene dhe eshte e hapur per te gjithe. Mund te shkosh dhe te pyesesh per cdo pikepyetje qe te ka lindur gjate procesit te lavazhit te trutit. Jam i bindur se do te gjesh te gjitha pergjigjet.
     Dhe mos ki frike se nuk do te hasesh me asnje “terorist ekstremist nga Arabia Saudite”. Dhe nderkohe qe qartesohesh mund te pish dhe caj turk po te deshirosh.

     Selam

     • Plaku,pash Zotin mos u bej kaq qesharak.E Para meso te rrespektosh veten.
      E dyta meso te rrespektosh xhematin qe perfaqeson(se ketu po flet ne emer te tyre).
      E treta,kur futesh ne nje debat thuaju atyre shokve te xhematit te te mesojne se si diskutohet meqe te tjerat ti paskan mesuar.
      Persa i perket dyerve e para e punes nuk kam nevoje te trokas askund sepse Zoti me ka bere te afte te vetes,
      Dhe e dyta po trokita kam frike se do me dale “Ujku”perpara dhe do me perpije.

  • Te lutem, mos u demaskoni kaq shume, smos e justifikoni kaq shume padrejtesine se na prishet gjakun. Si ka mundesi qe edhe i beni sexhde Zotit edhe justfikoni spiunllekun e besimtareve dhe shpifjen ndaj tyre? Keshtu keni vendosur te merrni pike para pushtetit, duke akuzuar gjithe xhematin per ekstremizem, qe te dilni ju te besueshmit? Ashtu si po ua beni ju imameve e hoxhallareve, duke i percare e duke u dhene nje pale poste per te hequr qafe tjetren, identik keshtu kane per t’ua punuar edhe ju kur te mbaroni pune. Keni per t’u bere gjithnje e me te urryer ne syte e xhematit qe sa kane filluar te kuptohen metodat tuaja te spiunllekut dhe mafies.
   Nderroni rruge sa nuk jeni diskredituar plotesisht, zgjidhni vellazerine e mos zgjidhni hasmerine, zgjidhni dialogun e mos zgjidhni spiunllekun. Keto mashtrimet me partira islamike e me Egjipt, keto spiunlleqet tek antiterrori duket se ju afrojne me pushtetin kriminal te Berishes e Rames apo me padronet e tyre amerikane, po dijeni se ata ju perdorin e tallen me ju, kurse besimtaret kane te pakten keqardhje per ju. Besimtari zgjedh besimtarin dhe jo pushtetin, jo zullumqaret. Ju a kane mesuar gabim parimin, qellimi i mire qe mund te keni nuk i justifikon mjetet e keqia. Cdo padrejtesi e shifje, cdo shitje e besimtareve tek zullumqaret, nuk justifikohet e shenohet tel Zoti. Kush behet pale me pushtetin kunder te pafajshmeve, kunder besimtareve, e ze mallkimi i gjithe njerezve te cileve u ben padrejtesi perdite pushteti. Kjo nuk eshte lutje, eshte vetem keshille e besimtarit ndaj besimtarit: kujtoni Zotin e lerini zullumqaret ne fatin e tyre. Zoti ka premtuar tjeter gje per besimtaret, e tjeter per zullumqaret, prandaj kujtoje premtimin e Zotit. Por edhe po nuk e kujtuat Zotin dhe vazhdoni duke shitur besimtaret qe te bleni pushtet, mos harro se nuk i beni dem askujt pervec vetes. Feja e Zotit nuk ka nevoje as per ty e as per mua, po ne kemi nevoje per te.

   • Te falenderoj per mesazhin,vecanerisht per dedikimin qe me ke bere ne krye te komentit!
    Perpos dedikimit nuk arrita te kuptoj se clidhje ka komenti yt me ato qe jane shkruar me siper.
    Gjithsesi une prape te falenderoj dhe te uroj sukses ne rrugen qe ke zgjedhur.

  • Djalosh , paske goxha fantazi..ua kaloke edhe autoreve te romaneve policore…po te pakten ata te mbajne caze ne ankth kur i lexon..por ti ta fashit menjehere deshiren per ti vajtur leximit deri ne fund..lexoje me ndonji laps ne dore qe te te mos te te iki filli i leximit dhe i argumentimit , i artikullit..pastaj fillo dhe diskuto…

 • Poezi anonime per Selim Mucen…

  Selim Muca trim me flete
  ai cdo problem e zgjidh vete.
  E zgjidh me nje telefonate
  e me nje truall te shitur naten.
  I thone cunat, imam’t e tiranes
  Eja Selim ti ndihmojme nanes,
  qe ja perzune bijen nga shkolla
  se s’mund tja shohin floket e holla.
  Thote Selimi, ikni bre cuna
  se s’punoj une me majmuna
  me mjekra te gjata e poture te shkurtra
  ju ta beni stomakun gjith flutra.
  Ju vertet te kallni daten
  ju te fusni edhe shpaten,
  sepse jeni ekstremista
  vehabista, selefista.
  Ndersa un jam krejt i rruar,
  edhe vij nga rrace e shquar.
  Prandaj shkoni djem te nderuar
  se hamamet duhen pastruar.
  Me politike merret Selimi
  Edi, Sala dhe Erjon trimi…
  (hahaha qesh Selimi…)

 • Selam,

  Shume debat, shume fyerje, shume mllef shume shpifje.
  Po i hyni ne hak njeri tjetrit. Po i nxini faqen Islamit.

  Nese jeni aq burra dhe nese jeni ne te drejte tregoni kush jeni. Uluni ne tavoline, diskutoni.

  Nese as kjo nuk ju pelqen drejtohuni progurorise, gjykatave, behuni burra mos u beni shejtan.

  Persa i perket shoqates Ardhmëria allahu ja shperblefte per cfare ka bere per islamin me njet te paster. Persa i perket partise politike dhe frymzimit nga egjipti eshte dicka e vertet.

  Une kam vetem nje pytje mund te dekloroje te ardhurat??? Nga vjen leku? Po ju qe mbani kete blog dhe qe po ju them te beheni publik nga i merrni leket te jetoni duke ndenjur gjith diten tek e PERSHTATSHMJA?( pi pothuajse cdo dite kafe aty ) Shume here dhe bejme muhabet.

  We selam

  • B.R.
   Nuk mund te ndertosh gjykime mbi hamendesime. Per punen e parave te Ardhmerise, nuk eshte puna jone. Nese je ne merak per kete shko ne zyrat e Ardhmerise dhe pyeti njerezit qe punojne aty, qe te qetesosh edhe vete dhe te flesh rehate. Gjithsesi, mua nuk me intereson aspak xhepi i tjetrit. Tek e fundit Shoqata Ardhmeria nuk ka asnje detyrim ndaj nesh, per te na treguar burimin e te ardhurave. Nese ka dyshime per kete, ka nje shtet qe duhet t’a kontrolloje.
   Per parate e E-zanit, po mund te te jap pergjigje, dhe kete e bej, jo se e kam per detyre, por thjesht per te te qetesuar ndergjegjen tende te shqetesuar per financat.
   Parate tona nuk kane asnje burim, sepse s’kemi fare para per ekte pune. Kjo iniciative qe ne kemi ndermarre nuk kerkon asnje kokerr leku. Eshte nje angazhim ku ne investojme vetem kohe dhe mend, te vetmet pasuri qe kemi dhe kete e bejme sepse kemi pasion per idete dhe mendimet tona, si dhe kemi ndergjegje qytetare, per te qene te angazhuar mbi realitetin ku jetojme.
   E-zani eshte nje faqe e bazuar ne kontribute 100 perqind vullnetar, dhe kjo eshte edhe arsyeja perse jemi kaq serbes ne qendrimet tona. KMSH-ja i ben presion e kercenim Ardhmerise, duke nderhyre tek rrubinetat nga burojne fondet, por neve nuk ka c’na ben sepse, nuk kemi burime financiare, dhe jemi korrekt ne raport me ligjet e ketij shteti ne ate cfare transmetojme.
   Pyetjes tende se me cfare i mbajme familjet, ne fakt nuk ia vlen ti pergjigjem fare, por gjithsesi po mjaftohem duke sqaruar se secili prej nesh ka nga nje zanat arrin te nxjerre aq te ardhura me zanatin e vet sa te jetoje per veten e vet. Pervec kesaj, administratoret e ketij blogu, nuk rrine gjithe diten tek e Pershtatshmja, pasi, ky blog ka tre administratore kryesore (dhe nje sere kontribuesish te tjere), dy prej te cileve nuk jetojne fare ne Shqiperi. Megjithate, te pish kafe cdo dite ne nje bar, nuk do te thote se nuk punon. Po edhe sikur te jesh pa pune, nuk do te thote se te gjithe njerezit e tjere te familjes i ke pa pune, per t’i vene tjetrit ne dyshim burimin e parave te kafese.
   Besoj se isha i qarte.

 • Shume e bukur kjo meseleja e B R qe pi kafe cdo dite tek E7E dhe nuk e paska mesuar dot se nga u vijne leket adminve. Te jap une nje sugjerim se mbase te ndihmon te kthjellohesh, nderro porosi, mos pi me kafe perdite po futja nje salep te nxehte me kanelle, sepse ndihmon ne hapjen venat e gjakut dhe keshtu te punon me mire truri. Me pas futi nje broke dhalle te ftohte me copa akulli se ndihmon me mire procesin e sintetizimit te informacionit.
  Ps. Kujdes, pirja e shpeshte e salepit mund te shkaktoje efekte ansore me pasoja te pariparueshme.

 • Z. Admin

  Flm per shpjegimet. Ishit shume te qarte. Me behet qejfi qe jeni kaq te hapur. Dreqi e marrte pse nuk prezantoheni tamam atehere. Apo mos valle duhet ta bejme ne.

  SLM

  • B. R, po ti kur i njeh adminet pse e ke kaq merak te prezantohen? Ka te tjere per shembull qe as duan t’ia dine fare se kush jane. Pastaj keto kercenime buxhetore 80 lekeshe (- apo mos valle duhet ta bejme ne-), nuk pijne uje a derebardhe.

 • Kmsh e njohin te gjithe,te gjith hajduda jan duke filluar nga kryetari por mos te merzitet se do japi llogari perpara allahut,kryetari i kmsh duhet te jete nje njeri shembullor e jo si ky qe nuk di as te beje nje urate per bajram.lus allahun qe te na i heqi problemet ndermjet besimtareve dhe ti udhezoi drejtusit e kmsh ne rrugen e drejte.

 • Eshte e pabesueshme se si llogjikojne keta nurxhit. Vertete qe jane shume interesant. Si ka mundesi njeriu me mend ne kry te thote se kur eshte zgjedhur ndonjehere kryetari nga populli. Duke nenkuptuar se meqe nuk qenka zgjedhur atehere edhe te mos zgjidhet. Kjo eshte apsurde por makiavelistet nurxhi nuk arrijne ta kuptojne. Po ju gjoja po beni dialog me lloj lloji soji e sorollopi qafir, si ka mundesi te jeni kaq te forte me muslimanet. Po hoxha juaj iu eshte drejtuar para ca muajsh qe te mos ngulni kembe te punoni aty ku nuk iu duan. Dhe pretendonte se gjoja strategjia e xhematit eshte qe aty ku nje shoqate tjeter psh ka shkolle fetare, ne hapim dicka tjeter, aty ku ka Kurs Kur’ani ne hapim shkolle etj etj. duke mos nderhyre dhe prishur aktivitet e te tjereve. Nderkohe qe kur shohim korrupsionin dhe dredhinat e juaja ne shqiperi, shkojne kot te gjitha ato qe thote Fetoa ne amerike.

  Diku te komentet ky nurxhiu foli per rregullat e debatit. Dhe tha meso debatin pastaj debato. Si ka mudesi qe paskat filluar edhe ju nuxhit te mesoni rregulla debati, sepse ju nuk e keni te lejuar debatin. Apo kjo vlen vetem kur uleni me qafirat.

  Ne fakt vellezer nuk ia vlen qe ti mbushim mendjen ketyre ne mos spiunimin e imameve ne anti-terror sepse kane marredhenie te mira me policine, i kane shoke e shoqe.

  Keto dite qarkulloi nje lajm ne internet se i nderuar z. Aga kishte patur nje seminar trajnimi me policet qe do te shkonin ne afganistan. Sa te kooordinuar qe jane me qafirat mor aman. Duhen pasur zili. Sikur tia benit muslimaneve gjysmen e hizmetit qe po ia beni qafirave me ne krye ameriken, ambasaden amerikane ne shqiperi dhe qeverite zullumqare shqiptare.

  lajmi tjeter ishte “medreseja e tiranes viziton ambasaden amerikane” por nuk ka kishin shkrujtur nese i pergezuan per menyren se sa bukur dhe qarte i vrasin dhe i masakrojne vellezerit e tyre ne afganistan e irak, se si i perdhunojne motrat e tyna ne atje? apo i kane mesuar disa taktika se si mund ti gjuajne me kollaj muslimanet.

  Allahu jua dhente ate qe meritoni! Allahumme Amin!

 • Ne te vertete, jam shume i shqetesuar per ate qe po ndodh. Me eshte mbledhur nje lemsh ne gryke saqe edhe mendimet i kam shume te shperndara.
  Dua te parashtorj nje pyetje: cfare do te thote fjala terror?
  Duke iu referuar fjalorit te gjuhes shqipe lexojme sa me poshte:
  Dhunë e egër, e pamëshirshme që zbaton një regjim shtypës a një organizatë reaksionare e kundërrevolucionare ndaj popullit e ndaj kundërshtarëve të vet politikë, për t’i frikësuar, për t’i nënshtruar e për t’i asgjësuar këta edhe fizikisht. Terrori fashist (nazist). Terrori i bardhë dhunë kundër pushtetit revolucionar, që bëhet nga forcat reaksionare kundërrevolucionare. Valë terrori. Regjim terrori.
  Duke iu referuar asaj qe une kuptoj nga gjuha shqipe, Shoqata Ardhmeria asnjehere nuk ka qene kundra popullit, perkundrazi ajo eshte shkrire ne rradhet e popullit. Mjafton te pyesesh te gjithe shtresat e shoqerise dhe te gjithe njezeri do te deshmojne per selamin dhe paqen qe ajo perhap ne shoqeri. Pergjigjen negative do ta gjesh vetem tek ata qe nuk ia duan te miren
  Tani le t’i kthehemi pjeses se dyte te perkufizimit: Shoqata Ardhmeria pergjate gjithe ketyre dhjete vjeteve asnjehere nuk e ka konsideruar KMSh-ne kundershtare te sajen, perkundrazi ajo ka shtrire gjithmone doren e bashkepunimit me KMSh-ne. Madje edhe tani qe situata eshte teper e tensionuar, ku shoqata edhe eshte akuzuar rende, ajo kerkon nga ndjekesit dhe simpatizantet e saj qe te respektojne instuticionin zyrtar. Dhe une i mbeshtes ata ne kete pohim te tyrin. Edhe njeriu me i thjeshte do ta kuptonte se deklarata e kesaj shoqate eshte 100% brenda dhe normave te etikes Islame.
  Ne pjesen e trete jepen shembuj te terrorit. Une jam aq i afte qe te kuptoj se shembulli i terrorit nazist (fashist) i perket kufirit ekstrem, por duke marre edhe shembullin e terrorit me te bute, ju lutem shume o besimtare qe te kuptoni mire se El hamdulil lah terrorizmi nuk ekziston ne Shqiperi, e jo me tek shoqata Ardhmeria qe e denon ashper terrorin. Perse duhet me patjeter qe ne te behemi loder e atyre qarqeve dhe lobingjeve keqdashese qe e personifikojne fene tone te dashur me “terrorizem”
  Ju lutem kuptojeni mire! Ajo qe ka ndodhur para dy muajsh ne xhamine e Medresese nuk ka asnje lidhje me terrorizmin, por thjesht ka qene nje reagim instiktiv i xhematit qe e ka ndjere veten se i eshte bere nje e padrejte. Ndermjet reagimit instiktiv dhe terrorizmit eshte nje mal i tere. Nese une vete do te kisha qene prezent kur Edi Rama shkeli me kembe tapetin ku besimtaret falen, do te reagoja, nuk e di se si, por do te reagoja, sepse besimi qe eshte rrenjosur ne zemren time do te me ftonte qe te reagoja. Por ky veprim i imi i momentit nuk do te thote qe une jam terrorist, se po te isha i tille do perdorja lloj lloj metodash per te terrorizuar Edi Ramen. Prandaj, ju lutem bejeni mire dallimin ndermjet reagimit instiktiv dhe terrorit te dhunshem e te frikshem. Terror dhe frike eshte ajo qe ne po e perjetojme dita dites ne rrugicat dhe lagjet tona, ku kemi frike se ne nje dite te bukur mund te na dale ndonje hajdut duke na imponuar me dhune parate. Terror eshte fakti qe ne kemi frike t’i cojme femijet vetem ne shkolle. Terror eshte..e eshte.. Gabohemi rende kur themi se shoqata Ardhmeria dhe dy imamllaret e nderuar jane terroriste.Me e shumta qe mund te themi eshte fakti se ne gjendemi perballe nje konflikti ku secila prej paleve ka kendveshtrimin e vet ne situaten qe eshte krijuar. Nese kemi ankesa ndaj pales tjeter, atehere ankesen tone le t’ia parashtrojme Krijuesit tone te dashur, e jo atyre qe nuk ia duan te miren fese tone, te cilet duan qe ne te jemi te percare.
  Gjeja e fundit qe deshiroj t’i keshilloj vellezerit e mi: Larg etiketimeve, sharjeve dhe ofendimeve, sepse ne krahun e majte kemi nje melek qe regjistron gjithcka. Nuk eshte e thene qe te gjithe te kemi te njejtin kendveshtrim. Une, vertete nuk jam me mendimin e Sidit, por kjo nuk do te thote qe une ta ofendoj me shprehje, sepse etika islame nuk ma lejon dhe mbi te gjitha a pak gjynahe kam, sa te mbart edhe ato te Sidit?!
  E lus Allahun e Lartesuar qe te na jape zgjidhjen me te mire per te dyja palet!

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *