E-zani

Këshilli i Përgjithshëm i Komunitetit Musliman ka mbajtur dje një seancë, në të cilën është votuar për largimin nga posti i Myftiut të Tiranës, Shaban Salihi dhe emërimin në këtë post të Kryetarit të Këshillit të Përgjithshëm, njëkohësisht edhe Myfti i Librazhdit, Ylli Gurra. Gjithashtu në mbledhje është marrë vendim për spostimin nga detyra të Imamit të Xhamisë së Medresesë Lulëzim Plloçi, i cili është lënë në dispozicion, ndërsa është marrë gjithashtu vendim që Xhamia e Medresesë t’i kalojë për administrim Medresesë së Tiranës. Kjo vërteton tashmë se kjo xhami nuk ka qenë nën administrim të Medresesë, siç është pretenduar dhe se spostimi i Imam Plloçit, është një koncension plus që i jepet shoqatës turke SEMA, të cilit Komuniteti Musliman i Shqipërisë i ka dorëzuar gjithçka. Duhet thënë se mbledhja është bërë në fshehtësi të plotë, pa asnjë njoftim publik dhe pa kurrfarë transparence. Në faqen zyrtare të Komunitetit Musliman, nuk thuhet asgjë për këtë vendim, duke u mjaftuar me fjalë të përgjithshme në dy rrjeshta:

“Anëtarët e Këshillit të Përgjithshëm u informuan gjithashtu me vendimet e marra nga Kryesia e KMSH-së gjatë kësaj periudhe si: emërime, qarkullime dhe lirime nga detyra. Pas diskutimeve, raportet u kaluan për votim dhe u miratuan me shumicën e votave të anëtarëve të pranishëm së bashku me të gjitha vendimet e Kryesisë së KMSH-së të marra gjatë periudhës në fjalë”.

Kjo do të thotë se KMSH e trajton ndërrimin e figurës më të lartë fetare në vend, si një çështje krejt të parëndësishme, gjë që flet shumë për mungesën e seriozitetit dhe transparencë që shfaq ky institucion.

Motivet e dorëheqjes, enigmatike

Vendimi është marrë në unanimitet të plotë përveç një abstenimi të vetëm, si dhe nuk ka pasur asnjë diskutim. Madje, edhe vetë Hafizi nuk ka folur fare gjatë mbledhjes duke mos dhënë asnjë arsye për largimin e tij. Motivimin e vetëm e ka shprehur kryetari Muça duke e paraqitur largimin si dorëheqje “për arsye personale”, por gjithçka është e pabesueshme, për shkak se Hafizi nuk ka pasur asnjë problem me detyrën, ndërkohë që do të vijojë të jetë kuadër i KMSH-së në një post të shpikur për herë të parë vetëm për të: Vaiz i Gjithë Shqipërisë. Pra, nëse do të mendonim se spostimi prej pozicionit do të jetë për arsye të moshës (megjithëse Hafizi është në moshë më të re se Ing. Muça), nuk mund të vijojë të qendrojë në punë në një pozicion me shumë më tepër ngarkesë.

Në fakt, Hafiz Salihi është njohur si zyrtar i bindur ndaj Kryesisë, duke zbatuar gjithmonë me përpikmëri çdo lloj urdhëri. Pikërisht për këtë arsye edhe është mbajtur në postin e Kryemyftiut. Kujtojmë se disa vite më parë ai mbante në këtë post, të cilin ia lëshoi Ilir Vokshit, duke u tërhequr, pa asnjë motivim, në një pozicion të shpikur gjithashtu për herë të parë posaçërisht për të: Kryemyfti Nderi. Ky pozicion rezultoi një gjendje gatishmërie në stolin e rezervave të një institucioni ku drejtuesit ndërrohen siç ndërrojmë këmishat, dhe, në momentin kur shpërtheu konflikti Muça-Vokshi, Hafizi u rithirr në detyrë, duke i hequr pjesën honorifike të titullit, për të rizënë vendin e mëparshëm në këmbim me Vokshin.

Tashmë, mesa duket nevojat kërkojnë rikthimin e Hafizit në një pozicion honorifik – Vaiz i të Gjithë Shqipërisë – duke emëruar në vend të tij kryetarin Gurra, të cilit do t’i duhet të drejtojë me sytë nga dera, nga ku në çdo moment mund të rihyjë gjithnjë Hafizi, sa herë që i kërkohet, në bazë të erozionit të një trualli me aktivitet kaq të lartë sizmik sa KMSH-ja. Megjithatë, ironia shkon deri aty sa në mbledhje është hedhur propozimi që t’i kërkohet qeverisë dekorimi i Hafizit me Urdhërin e Punës, gjë që u la për t’u diskutuar në mbledhjen e ardhshme të kryesisë.

Gurra, dy poste nën sqetull

Kryemyftiu i ri, Ylli Gurra, do të gëzojë njëkohësisht postin e ri, si dhe atë të Kryetarit të Përgjithshëm të Këshillit Drejtues të Komunitetit Musliman. Kjo është hera e dytë që Gurra fiton pa asnjë votë kundër. Të njëjtën gjë e ka bërë edhe 6 muaj më parë, kur votimi kaloi pa asnjë votë kundër, krejtësisht në harresë të procedurave, të cilat u rregulluan më pas për efekt dokumentacioni. Fitore të tilla, janë shumë domethënëse, në një institucion kaq shumë të polarizuar sa KMSH.

Sidoqoftë, duhet thënë se ky këshill nuk ka kurrfarë legjitimiteti në të gjitha vendimet e veta, jo vetëm për mënyrën qesharake sesi i merr vendimet, por edhe për faktin se mandatet e anëtarëve të tij, janë krejtësisht të paligjshme dhe jostatutore, për shkak se nuk kanë dalë nga zgjedhjet e xhamive, siç imponon statuti. Kjo do të thotë se Komuniteti Musliman udhëhiqet praktikisht nga njerëz që nuk kanë asnjë mandat përfaqësues, të cilët nuk i ka zgjedhur askush e që për pasojë nuk mund të marrin vendime në emër të besimtarëve, e aq më pak në emër të Zotit.

Këtu qendron edhe pika kryesore që delegjitimon çdo vendim që ndërmerr tashmë ky institucion, i cili çdo ditë e më shumë po shndërrohet nga një institucion përfaqësues, në një aparat shtypës, që synon të prangosë lirinë fetare ndaj muslimanëve në Shqipëri. Për sa kohë, përfaqësimi i fesë nuk do t’i delegohet besimtarëve, por fondacionit fantazmë SEMA, i cili tashmë ka hedhur kthetrat në çdo qelizë të Komunitetit Musliman Shqiptar, asgjë nuk mund të shkojë siç duhet në këtë institucion, i cili nuk mund të funksionojë mbi një padrejtësi të tillë.

Comments

 • Titujt e nderit, mesa duket jane cnderim per egon karieriste ne KMSH. Ky eshte muhabet i menderosur.

 • Kjo eshte pabesia e rradhes qe bejne ithtaret e Gylenit. tamam qendron ndoshta ajo shprehja therrese trishtuese “me ta fut për hir të Zotit”! Kishin premtuar se do te benin Myfti Bilal Teqen, madje kete e kishte premtuar vete Selimi, por duket qe motoja “kalova zallin te dhjefsha kalin” funksionon shume mire jo vetem me Selimin por edhe me gylenistet e KMSH-se. Njerezve te pabese dhe mashtrues si keta i duhet kthyer monedha po njelloj. Ditet qe do te vijne nuk do te jene te gjitha kaq te sheqerosura per nurxhinjte ata tashme me politiken e tyre perjashtuese i kane nxitur opozitaret e tyre te nisin “komplotet” e revanshit anti-gulenist dhe heret ose vone do te duhet te lene KMSH me bisht nder shale.

 • Pershendetje,

  Te nderuar admin te kesaj faqe. Nuk ju vjen turp nga vetja qe vetem vrer nxirrni nga shkrimet tuaja. OK KMSH mund te kete shume mangesi. Por si ka mundesi qe nje here te vetme nuk folet per nje pune te mire qe kane bere. Per Universitetin, Kurbanet, ndihmat, Revisten, programet festive dhe konferencat kombetare e nderkombetare. Sami Jusuf ne tirane dhe shume e shume aktivitete te tjera.

  Ju akuzoni Keshillin e pergjithshem qe eshte i pa ligjshem. po 50 perqind e ketij keshilli e dini qe perbehet nga Myftileret tane te nderuar? Apo edhe ketyre nuk jua ndjen per Islamin? Edhe keta burra ne moshe. te shkolluar ne vendet Arabe dhe me nje pellembe mjeker qenkan te shitur dhe tradhetare te Islamit? Sepse posti dhe paga nuk besoj se i mban te heshtur ( 20 000 lek ne muaj marrin ).

  Pra te gjithe ata persona (100 Veta)qenkan mjerane qe nuk kane burrerine te ngrihen e te flasin ( meqe votimi qenka bere me 100 perqind te votave)

  Mos valle jeni ju ata persona qe nuk ja ndjen per islamin? Mos valle jeni ju ata persona qe po mundoheni te prishni imazhin e Islamit duke e paraqitur vetem me problemet e KMSH( qe jane ne koken tuaj).

  We selam

  • Une do te kisha deshiruar qe ne vend te Sami Jusuf ne Tirane te vinte Hamza Jusuf, ose ndonje personalitet i kalibrit te ngjashem. Shnderrimi i KMSH-s ne nje agjensi producentesh eshte deshmia e katandisjes se mjedisit tone ne nje shkretetire intelektuale. Na ka ngel tashme me ja nis naplonit. Jasha.

     • Ah, ta kemi ate fat thua?!
      Po te sjellin Hyrremin, ju premtoj se behem nurxhi dhe ushtar hyzmeqar i hyzmetit.

     • Sulltan Hyrremi ka qene muslimane e devotshme, sic ka qene i shoqi. Nuk ka qene kokuqja me dekolte qe sheh ne enderr ndonjeri. Po ashtu eshte fyerje dhe hyrje ne hak ndaj nje muslimani te devotshem qe e do e gjith bota (hiq ca rrota) islame, ta krahasosh me nje fasik. Sami Jusufi qendron ne polin e kundert, ben thirrje per te kundertat, behet sebep per ndjenja te kunderta… nga ato qe nxit Tarkani.

      Sami Jusufi shyqyr qe erdhi. Inshaallah vjen edhe Jusuf Islami, edhe Maher Zaini, edhe Hamza Robertson… Keta shkojne dhe priten me dashuri kudo ka muslimane, bravo i qofte KMSH nqs ato jane be sebep me perpjekje te vecanta. Nqs i bie rruga nga Ballkani Shejkh Hamzase (s’meritojme akoma ndonje vizite speciale), kam pershtypjen qe do e ftojne me kenaqesi dhe duhet te kete nga ato te KMSH, qe si ju dhe une magjepsen me ore te tera duke degjuar shejhun.

     • Une nuk e di se cfare tekstesh kane kenget e Tarkanit, por profesionalisht, kenget e tij jane 100 here me te bukura, sesa ato te Sami Jusufit. Ne fakt, mua as Tarkani nuk me pelqen, por ne mungese te Rolling Stones, te cilet KMSH-ja nuk mund t’i sjelle, sepse nuk jane turq, po kerkoj Trakanin. Krteri im per te degjuar nje kenge, eshte realizimi profesional i saj, jo akidja e kengetarit.

     • Hyrremin e mbajne per vete keta pashallaret e KMSH’se qe tu beje fresk kur lodhen shume me punet e ummetit.

  • Z. Besnik.
   Jeni i lire te keni mendimin tuaj, megjithate duket qe ne fakt, jeni ju qe nuk jeni objektiv ndaj kesaj faqeje. Ju vereni vetem shkrimet tona per KMSH-ne, te cilat ne fakt, vetem se plotesojne terrin infromativ qe ky institucon parhap, duke bere te mundur transparencen e munguar, por nga ana tjeter ju nuk shikoni qindra shkrime qe ne prodhojme ne fusha te ndryshme qe i ndihmojne zhvillimit te mendimit ne funksion te pozicionit te muslimaneve ne shoqerine tone, gje te cilen as vete KMSH-ja, institucioni i pare pergjegjes per kete pune, nuk e ben dhe nuk di ta beje. Pra, se pari ju duhet te na falenderoni, sepse, ne menyre krejt vullnetare dhe jo pa sakrifica, po plotesojme nje boshllek te madh, qe ne fakt eshte ne pergjegjesine e KMSH-se per ta permbushur, ndonese qartesisht duket se ajo as qe e ka ne plan kete. Pra, ne po bejme ate qe ne fakt duhet ka per detyre paresore ta beje Komuniteti Musliman.
   Qellimi i ketij mediumi, nese i keni ndjekur ne vijimsi botimet tona, nuk eshte te merret me KMSH-ne, por te ofroje qasje, ide, kendveshtrime dhe alternativa ndaj realitetit shqiptar, duke u pozicionuar me qendrimet tona ne debatin publik. Ne jemi marre me KMSH-ne, kur kemi pare veprimet e saj te papergjegjshme, te cilat i konsiderojme te patolerueshme dhe problematike ne lidhje me zhvillimet fetare ne kete vend. Pra, ne jemi marre me KMSH-ne, kur ka pasur lajm, perndryshe, nuk e kemi aspak ne fokus te vemendjes sone.
   Nje tjeter arsye pse ne merremi me keto probleme, eshte fakti se askush nuk merret, sepse te gjithe te tjeret jane te hallakatur dhe nuk ofrojne dot nje ze reagues. Ne kete menyre, ne plotesojme ate per te cilen ka shume nevoje ne bashkesine muslimane, dhe qe te gjithe besimtaret e duan: ne ofrojme nje ze qe reagon ndaj zullumeve dhe padrejtesive qe po pu behen sot muslimaneve shqiptare nga Institucioni i tyre perfaqesues. Dhe per kete, besoj se kemi bekimin e pjeses me te madhe te besimtareve, qe sot duan te ngrene zerin per keto padrejtesi, por nuk dine se ku dhe se si. Keshtu pra, pa e pasur per qellim, te detyruar nga rrethanat, ne jemi bere zeri i tyre, duke i rezistuar me sa mundemi padrejtesive.
   Nuk kam ndermend tani te diskutoj se cfare qendrimi kemi ne ndaj atyre qe ti i quan “pune te mira te KMSH-se” (qartazi duket se kemi vizion krejt te kundert per ate se cfare duhet te beje KMSH-ja ne kete vend, – per ne KMSH-ja nuk eshte nje institucion qe ka per funksion te prodhoje koncerte islamike, dhe gjithashtu nuk shohim ndonje bereqet ne konferenca nderkombetare te tilla, ku ekspozohen podiume qe shperndajne masivisht kamomil retorik, e qe, mbi te gjitha cojne uje ne mullirin Gylenist, e jo ne ate te Islamit shqiptar), por gjithsesi, diskursi yne lidhet me gjera shume here me principale, sic eshte E DREJTA. Perpara se te diskutojme a ke punuar mire apo keq, duhet te diskutojme se kush ka te drejte te punoje, kush ka te drejte te drejtoje. Pra, fillimisht duhet te kesh tagrin per te qene ne pozicionin qe ka ne dore punet, pastaj te shohim sesi i ke kryer ato. Dhe kur ne shohim se Gylenistet qe sundojne sot KMSH-ne kane ardhur ne kete pozicion nepermjet rrugesh aspak legjitime, e per me teper, kur shohim se po e perdorin kete institucion per te perhapur tarikatin e tyre duke perjashtuar te gjitha grupet e tjera e duke perzene me dhune e polici nga minberet te gjithe hoxhallaret qe nuk i perkasin ketij tarikati, kjo do te thote se ky institucion po perdoret per ti sherbyer zullumit e jo Islamit.
   Ju na thoni me lart se gjysma e keshillit qenkan myftilere, te emeruar ne menyre te drjete. Pra, per ty nuk ka problem qe gjysma tjeter eshte me mandat te vjedhur! Por ju harroni se, edhe kjo gjysma tjeter e ka mandatin prej drejtuesish qe e kane fituar postin ne menyre jolegjitime. Kjo do te thote se ai keshill eshte krejtesisht jolegjitim dhe nuk ka asnje te drjete te prodhoje vendime. Ky eshte qendrimi yne, dhe nuk na intereson te gjykojme per personat vec e vec. Secili mund te kete arsyet e veta pse eshte aty, por kjo nuk i jep legjitimitet ketij keshilli. Megjithate, une nuk besoj se te gjithe ata 100 burra jane te gjithe unanime me cdo vendim kryesie. Ketu duket se ka dicka qe nuk shkon. Ne fakt ka shumecka qe nuk shkon, e qe tregon shume per ate se cfare po ndodh me keta burra, gje qe me sa duket, vetem ju nuk po e shihkeni.
   Gjithsesi, jeni i lire te keni mendimin tuaj, ashtu sic edhe ne, jemi te lire te shprehim tonin. Ju garantoj qe kjo gje nuk na turperon aspak, por vetem na nderon. Nuk do shume mend per te kuptuar qarte se kush eshte i nderuari e kush i turperuari ne kete mes.

 • I nderuar Admin,

  Mund te me thoni cila eshte ajo pune qe po beni dhe KMSH nuk e ka bere?

  Ju thoni qe Keshilli i pergjithshem eshte me mandate te vjedhura. Pse nuk i drejtoheni prokurorise do ishte minimumi qe mund te beni dhe jo te akuzoni ata 100 persona qe minimumi qe mund te vendosin 5 here ne dite koken ne sexhde. Meqe nuk e di kush jeni nuk mund te them nese ju e beni nje gje te tille.

  Nje pike tjeter qe me habit eshte qe nuk keni muhabet tjeter ( Gulenxhijte, Gulenxhijte ) nese jane kaq te rrezikshem, matrapaz, perseri mund ti drejtoheni prokurorise. Apo menyra juaj eshte rrini anonim dhe hidhni balte mbi islamin. E paraqisni si nje parti politike me lufte klasash dhe kjo gje nuk e ndihmon imazhin e islamit ne Shqiperi. Thoni Islami shqiptar ( pse ka islam shqipetar? ) Boll luajtet rolin e femise se llastuar qe kerkon nje embelsire qe te qetesohet. ( doni ndonje post)

  Ju thoni qe perfaqesojm muslimanet. Wauuu goxha atribut i jepni vetes. Kete nuk mund ta pretendoni, nje anonim nuk ka burrerine te perfaqsoje vetveten dhe jo me 70% te shqipetarve.
  Eshte e vertete qe shkruaj kur cenohet KMSH sepse eshte I vetmi institucion qe na perqafon ( me te mirat dhe te keqijat qe ka)

  Dhe nje gje keni arritur ta kuptoni apo jo. Jeni aq pa vlere saqe KMSH nuk ka marre mundimin as tju permend ne ndonje media ose gazet qe ka. (psh http://www.dritaislame.al ) injorim total. Nese pysni veten pse? Ajo qe me vjen ne mendje eshte ( ushtari i pa njohur ka thene qe….)

  Besnik Ramci

  • Besnik. Nuk kam tani ngene te hyj neper sqarime te hollesishme, duke pare edhe se qenke shume larg realitetit dhe shume i painformuar per ate cfare po bejme ne. Thjesht po pohoj ate cfare ke gabim, duke i renditur gjerat pa sqarimet e nevojshme.
   Se pari, ne nuk jemi anonime. Ne jemi nje faqe on line, qe quhet E-zani i Nalte. Ky eshte nje profil publik dhe eshte shume here me joanonim se cdo emer individual i gjithkujt prej nesh.
   Se dyti ne nuk perfaqesojme askend pervec vetvetes dhe profilit qe kemi krijuar. Me lart u shpreha se ne po percojme zerin e te gjithe muslimaneve qe jane ligeshtuar per dhunen qe po u ben sot KMSH-ja. kaq. Por kjo nuk do te thote se jemi perfaqesues te tyre, e aq me pak te 70 perqind te shqiptareve. Por, te pakten, per nje gje jam mese i bindur. Ne qe nuk marrim persiper te perfaqesojme askend, ne te vertete perfaqesojme shume me teper se KMSH-ja qe i ka te vjedhura mandatet.
   Se treti, logjika jote mbi dyshimin nese ne falemi apo jo 5 here ne dite, eshte jo thjesht e pasakte, por qesharake. Ne fakt, ne njihemi ne xhami shume me teper sesa drejtuesit e larte te KMSH-se. Megjithate kjo nuk na ka bere kurre t’ua veme ne dyshim kryerjen e faljes. Por mbi te gjitha, kjo eshte aq pa lidhje me argumentin, sa me ben te frikesohem qe, po merrem kot me ty.
   Se katerti per pyetjen se cfare po bejme ne qe nuk e ka bere KMSH-ja, ta shpjegova me lart. Nese nuk e ke kuptuar, s’kam c’te bej.
   Se pesti, aludimi yt per poste ne KMSH, eshte banal. Une kam me shume arsye per te bere te njejten gje, duke te thene se ti po nderhyn ketu, qe te besh figure te mire tek drejtuesit e KMSH-se, ne menyre qe, ose te mbrosh ndonje post (nese e ke), ose ta fitosh nje te tille (nese nuk ta japin). Kush na njeh, e ka te qarte se, kemi ambicje krejt te tjera, nga ato per tu bere pjese vegjetative e nje institucioni te deshtuar dhe qesharak si KMSH-ja.
   Se gjashti, prokurorine tregoja ndonje deleje te hizmetit. Sido qe te jete, ka organizma te tjere qe duhet t’a bejne kete pune. Detyra jone, qe i kemi ngarkuar vetes, eshte informimi dhe diskutimi mbi problemet. Ajo qe dihet dhe eshte e qarte eshte, se KMSH-ja nuk ka bere zgjedhje per Keshillin e Pergjithshem. Kjo i ben te pavlefshme mandatet. Kaq.
   Ndersa sa per vleren tone, nuk po rri tani te te shpjegoj reagimet dhe feedback-un qe kemi marre prej aktoreve te ndryshem te angazhuar ne ceshtjet fetare qe lidhen me Islamin ne kete vend, dhe nuk po te them as reagimet qe kam marre nga brenda vete KMSH-se per te te bere te qarte se deri ku ka shkuar mosrehatia e tyre prej nesh. Nuk me takon tani ketu te rrah gjoksin per arritjet tona, por gjithashtu nuk kam as deshiren te te mbush mendjen per kete.

   Kaq kisha dhe shpresoj te kesh qene i qarte. Nese jo, nuk kam ndermend te vijoj me tej.

  • Ne rradhe te pare dukesh mire qe e ke perqafuar (ose perfaqsuar) kauzene e KMSH-s. Tek komenti i pare ke renditur “sukseset” e KMSH-s por ato vetem suksese nuk jane. Universiteti “Beder” se pari administrohet nga shtetas turq, pra nuk eshte i KMSH, nese me komununitet musliman shqiptare nenkuptojme jo nje organizate sektare, por bashkesine e te gjithe muslimaneve ne vend e cila mbron interesat dhe promovon vlerat e saj ne shoqeri. Mbrojtja e interesat dhe vlerat e promovuara me delegim nga te huajt nuk perputhen me realitetin e besimtareve shqiptare, ky delegim vetem i alienizon ato. Shembulli me i dukshem dhe skandaloz eshte se ne kete universitet nuk ka asnje gjurme te arabishtes, gjuha e Kuranit, Sunetit dhe Tradites shumshekullore, rezultati i drejtperdrejte i te ciles eshte krijimi i burokrateve alla Diyanet Isleri Baskanligi me njohuri te cale dhe te ngurta ne ceshtjet e fese. Kjo per mua nuk eshte histori suksesi. Shume mire mund te shitej per nje universitet te zakonshem qe diplomon studente ne fusha te ndryshme dhe ta quanin bie fjala “Dajti”, por ta shesesh me “Beder” nje institucion qe diplomon gjuhe dhe letersi Turke, Angleze, Gazetari e me the e te thash, nuk ka ku te qendroje. Minimumi duhej qe te kishte nje kateder te arabishtes, meqe e kendojme perdite e kam llafin, sic rendom mund te gjendet nje e tille ne qindra universitete te cilat nuk jane ne vende muslimane.
   Sa per simpoziumet po te mjaftohem te them se do ta nderonte veten ai institucion po te organizonte konferenca per figurat qe e kane themeluar ose drejtuar ate, si bie fjala H. Sabri Koci se sa per nder te Fethulla Gulenit i cili eshte shume here me i parendesishem per KMSH (nenkupto bashkesine jo sektin)sesa te paret.
   Ndihmat dhe kurbanet i shperndajne me mire e me shume ne sasi shoqata te tjera muslimane keshtu qe nuk u mbetet shume per tu krenuar me to.
   Sa per Sami Jusuf, do thoja se po ndiqni me sukses traditen e Ferdinant Samarxhiut i cili merret me reportazhe fetare dhe me menaxhim kengetaresh greke, vetem me diferencen se ndersa ai merr ne intervista te merzitshme ambasadore anonime nga bota arabe dhe sjell kengetare greke ne Tirane, ju Kmsh (sekti) subjektet e aktiviteteve tuaja “tolerance-turbo folk” i keni nga i njejti konfesion fetare.
   Pjesa qe me ngjall neveri nga ajo qe deklaroni me lart eshte ajo e ofrimit te ofiqeve ne kembim te heshtjes ndaj kritikes. Pazari eshte ajo qe ju karakterizon si filozofi ju KMSH (sektin), ne dallim me dhjetra persona qe identifikohen me E-zanin, te cilet edhe nese deshirojne te punesohen ne strukturat e KMSH (bashkesise) jane ne te drejten e tyre legjitime, por ju si uzurpator te institucionit e shkemnbeni kete jo me merita por me blerej dhe si rezultat me asfiksi intekektuale.
   Ne fund po te rikujtoj une nje “sukses” te KMSH (sekti)te cilin e ke harruar: “fetvane” e inxhinjerit me traktore dhe kombanja ne varrezat e gjysherve tane, sepse inxjinjeri si komunist pa teube publike, nese ka ndonje dhembshuri per paraardhesit e tije, i ka te sigurte atje ne ndonje katund te Gollobordes, ndersa ne tiranasve autoktone kjo “fetva sulltanie” ne kujton trishtueshem kasaphanen e Hoxhes se tij mbi varrezat e Bamit.
   Turp per te e turp per ty.

 • Duke lexuar lajmin mu duk sikur po lexoja nje lajme te viti 1981 ku komiteti qendror i PPSH kishte gjetur nje “armik” por kesaj rradhe te bute e te urte dhe po e bente telef me 100 % e votave qe do e kishte zili dhe Enver Hoxha se ai i bente zgjedhjet me 99 % te pakten, e linte 1 % per te pakenaqurit. Qe kur eshte bere Librazhdi kryeqytet,se posti i kryemyftiut i takonte gjithmone Myftiut te Tiranes? Kjo ishte pyetje nese ka dikush qe mund te me ktheje pergjigje. Dhe kisha nje sugjerim per kreret nurxhi te vatanit tone, t’i lene disa ore ne diell keta nurxhit shqiptare se jane shume te zverdhur nuk e di e kane, ngaqe nuk dalin ne diell fare apo mos kane ndonje siklet tjeter.

 • Ne pergjithesi jam dakort me adminet e blogut dhe kritikat e tyre ndaj KMSH-se ne pergjithesi qendrojne. Por doja to thoja qe nuk eshte e vertete se KMSH nuk ka bere kurrfare arritje. Universiteti Beder, me apo pa te metat qe ka, eshte arritje, sepse eshte themeli i nje universiteti Islam qe e kemi deshiruar me kohe (gjithkush mund te afrohet aty dhe te ofroje keshillat dhe vizjonin e vet per menyren si mund te permiresohet). Po ashtu Medresete kane arritje ne cilesine e organizimit. Aktivitetet kulturore si koncerti me Sami Jusuf nuk jane pa vlere, madje do thoja qe jane me shume vlere. Ndersa debatet qe Ezani ngre kane nje vlere vertet te madhe intelektuale, per shumicen derrmuese te xhematit shqiptar keto debate jane pa interes, madje as qe begenisin te hyne e te lexojne blogje shmogje. Per shumicen e xhematit tone shume me me interes eshte nje koncert artistik i arritur per ditelindjen e profetit a.s. Nga komentet e te rinjve qe kam pare tek faqja zyrtare e Sami Jusuf ne fb pashe qe ata vertet ishin kenaqur. A nuk eshte kjo dicka e bukur? qe rinia jone e familjet tona te kene nje alternative kulturore islame ku te mund te shkojne pa frike e te shijojne dy-tre ore argetim pozitiv? Shqetesim tjeter i xhematit eshte te kene ku te cojne femijet ne medrese dhe universitet, te kene xhami te bollshme e te pastra ku te kryejne ritet fetare nen perkujdesjen e imameve te mire, te kene varreza te bollshme ku te varrosin pleqte e tyre ne menyre islame, te kene dyqanet e ushqimeve te kontrolluara hallall, te kene restorane ku te mund te organizojne dasmat e tyre pa alkol e mish derri, te mos u diskriminohen vajzat ne shkolla e puna, te kene mundesi te ndihen krenare qe jane myslimane.

  Pra megjithe rendesine qe kane debatet ketu, te mos harrojme se kjo hapesire e vogel ketu nuk eshte realiteti i shumices se xhematit, dhe me ate realitet perballet cdo dite KMSHja, me ose pa sukses. Puna eshte si mund ta permiresojme ate realitet, te gjithe nga pak, me gjera pozitive, jo vetem me kritika pa fund.

 • Komuniteti Musliman kurre deri me tash nuk ka bere zgjedhje dhe kurre nuk eshte bazuar ne deshirat e grupeve qe thone se perfaqesojne xhematin (po keto grupe kush i zgjodhi?). Keshtu edhe emerimi i votuar mekanikisht i Ylli Gurres nuk ka pse te beje kaq shume pershtypje.

  Po cili eshte z.Ylli?

  Sipas faqes zyrtare te KMSh-se, lexojme se:

  Ylli Gurra ka lindur më 21 Mars 1973 në Dragostunjë të Librazhdit. Ai rrjedh nga një familje me tradita atdhetare dhe fetare, të cilët prej 7 brezash i kanë shërbyer fesë islame(…). Ylli Gurra është pjesë e brezit të parë të studentëve që Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në korrik të 1992-shit nisi me studime jashtë atdheut. Po këtë vit ai ndjek studimet në medresenë e Bejkozit në Stamboll, ku spikat me rezultatet e tij të shkëlqyera. Më 1996 ai është vlerësuar me çmimin e tretë në konkursin kombëtar të letërsisë i zhvilluar në Stamboll, çmim ky i dhënë nga kryebashkiaku i asaj kohe Recep Tayyip Erdogan. Pas mbarimit të medresesë ai ndoqi studimet e larta për Shkenca Politike në universitetin “Galatasaray” të Stambollit. Më pas në vitet 2002-2004 ndoqi studimet pas universitare për Shkenca Islame pranë Universitetit të Marmarasë.

  Në qershor 2004, pas kthimit nga Turqia, ai emërohet Myfti i rrethit të Librazhdit, gjatë kësaj kohe në vitet 2005-2008 ndoqi studimet për Shkenca Sociale në Universitetin e Elbasanit, ndërsa në 2012 mbaroi studimet për shkenca Juridike në Universitetin Europian të Tiranës. Gjithashtu CV-së së tij i shtohet edhe masteri shkencor për Shkenca Islame.
  Në shtator 2010 më një mandat 4 vjeçar ai zgjidhet Kryetar i Këshillit të Përgjithshëm të KMSH-së, detyrë të cilën vazhdon ta kryejë edhe sot.

  http://www.kmsh.al/aktualitet/835-emerohet-myftiu-i-ri-i-tiranes.html

  Ne kete rast, kemi nje myfti te Tiranes, te shkolluar me shume se gjithe myftinjete qe ka pasur Tirana (bashke me Durresin mbase) qe kur eshte themeluar KMSh. Per nivelin real nuk po flasim, se vetem e marrim me mend, por “me letra”, myftiun e kemi goxha kuader.

  Myftiu i ri vjen nga Dragostunja. Nuk e di a ju thote gje ky emer. Mua me thote shume, si emri i vendlidjes se myftiut, po astu edhe mbiemri i tij. Ne menyre simbolike, myftiu nga Dragostunja duhet thene se ka si alternative vetem nje myfti tjeter nga Dragostunja. Shumica e juaj qe flisni ketu, do hidheshit edhe me shume perpjete sikur ne vend te ketij, te ishte ndonje bashkefshatar tjeter i ketij, te cilin Zoti nuk e shpuri ne Turqi, por… ne Cerrik apo Saudi.

  SHoqata SEMA dhe universiteti BEDER dhe te tjera nisma e organizma te mbeshtetura nga burime turke po bejne gjithcka nuk u be dot per 20 vjet rresht. Mire a keq, pelqyeshem ose jo, ka shume pak rendesi. Komuniteti eshte bere institucion vetem kur vune dore keta. Alternative tjeter sigurisht qe nuk ka. Kjo dore u desh te vihej qe me 1990, qe kur imperialistet greke zaptuan Kishen Autoqefale Ortodokse dhe vendosen aty Anastasin si guvernator, nderkohe qe KMSh-ne e pilotuan ish-komuniste e spiune apo ne rastin me te mire, thjesht pensioniste. Pa nje mbeshtetje nga jashte, si Greqia per ortodoksine, si Vatikani per Katolicizmin, bashkesia muslimane shqiptare do vijoje degradimin me tej. Ne nje Shqiperi ku suksesi i deklaruar i cdo qeverie matet me servilizmin e saj ndaj te huajve, KMSH-ja u dashka te jete e pavarur. Mos na beni te qeshim.

  Falenderoni Zotin qe feja ne Shqiperi nuk kontrollohet dot me as nga KMSh-ja, as nga Qeveria, se rrenjet jane te forta dhe njerezit mendojne me koken e vete, jo me te myftinjve formale. Sa per KMSh-ne, me mire shkoni e ndihmojeni te forcohet edhe me shume, pa shperblim e pa pretendime, dhe frikesojuni dites kur edhe turqit do te detyrohen te ikin e ta nderpresin mbeshtetjen e institucionit, se pastaj e dime sa zagare te paskrupullt te sherbimeve sekrete jane gati qe te futen ne loje. Keta te sotmit e dime mire cilet jane, sa fe kane dhe e dime se jane vellezerit tane te sinqerte, qe jane thjesht pjese e nje neo-tarikati pseudomodernist/pseudotradicionalist dhe Zoti i permiresofte. Por sekseret fetare qe kane mbeshtetjen e gangstereve te politikes, qe jane gati per t’u perdorur, ata jane c’jane. Keni per ta qare me lot Dragostunjen pastaj, variantin nurxhi dhe variantin selefi.

  • Dmth. sipas kesaj i bie qe kete lloj sorre meritojme dhe pulen t’a qajme me lot!
   E respektoj arsyetimin tend, por, nuk mund ta pranoj dot kete realitet, pasi, nuk mund ta kaperdij dot sorren.
   Gjithashtu, nuk mund te besoj ne sinqeritetin e ketyre “vellezerve”, qe kane ardhur kaq kollaj ne fronin e puneve te fese, duke sfiduar dhe hedhur tuc nje shpure matrapazesh, mafiozesh e shikesish, si ajo qe permende me siper. Kjo do te mund te ndodhe, vetem nese keta ua kane kaluar atre ne zanat. Ben vaki, sepse po tregojne qe dine t’i ujdisin mire te gjitha marifetet, duke eleminuar, me cdo mjet, cdo pengese qe u del perpara. Ata po tregojne se dine t’a vervizin avazin qe prej ish-komunisteve te KMSH-se e deri tek zyrtare te larte te politikes. Por, halli eshte se rruget qe perdorin, nuk jane ato qe ne njohim per legjitime, dhe se, gjithcka e bejne vetem ne funksion te interesave te tyre te ngushta, politike, ekonomike dhe sektare. Ndersa nga ana tjeter, keta “vellezer” po ua fusin te gjithe kuadrove jogyleniste, duke shkuar deri aty sa te cojne imamet tane ne polici (gjate ketyre diteve, imam Luli dhe Ferid Piku, kane pare deren e rajonit nga denoncimi i tyre, dhe kjo eshte nje turp i rende per ate institucion qe padit imamet e vet). Me nje llaf nuk shoh gjekundi shenje vellazerie, e aq me pak, ndonje mundesi per te menduar se ia vlen keshilla me ta.
   Fakti qe KMSH-ja nuk ka bere zgjedhje me pare, nuk eshte dhe aq i vertete, sepse ka pasur kohe kur zgjedhjet jane bere deri diku, te pakten ne Tirane. Pune tjeter sepse statuti eshte ujdisur qe zgjedhjet te mos marrin peshen kryesore ne vendimarrje, e pune tjeter pse keshilli ka qene perhere nen kercenimin harbut te Selim Muces. Por keta nuk i ben as fiktive keto zgjedhje. Keta i perjashtuan fare, duke e uzurpuar krejtesisht ate institucion, e duke e perdorur per te konvertuar drejtuesit fetare, ne funksion te qellimeve te tyre sektariste.

   CV-ja e myftiut, ishte qesharake. Pas nje odiseje te gjate shkollimesh ne Turqi “me rezultate te shkelqyera” (shto ketu edhe cmime letrare gjimnastore), Myftiu i ri mbaron studimet ne Elbasan, e me pas, me ca leke, si gjithe dynjaja, ne UET. Pastaj i shtojme edhe nje master, nuk ka rendesi se ku, dhe… lum si na qe kem le n’Puke.
   Myftiu i ri paska kryer tre fakultete dhe dy pale studime pasuniversitare, nje prej te cilave, master. Interesante eshte qe Myftiu nuk ka nje shkolle te larte per fe, por nga gjimnazi medrese, ka kaluar direkt ne studime fetare pasuniversitare.
   Por me intersantja ketu eshte formulimi. Ne te gjitha rastet permendet togfjaleshi “ndoqi studimet” dhe vetem ne nje rast, ne ate te UET-it, perdoret togfjaleshi “mbaroi studimet”. Logjika me thote se formulimi eshte shume i sakte, sepse nuk ka kuptim te vazhdosh studimet ne Elbasan, pasi ke mbaruar Universitetin e Galtasarait, dhe nje pasuniversitare ne Marmara.
   Mjafton kaq, per te kuptuar se ky institucion, vetem institucion nuk mund te jete. Po, mund te jete institucion humori, per te zevendesuar Estraden e Tiranes, qe ka kohe ne faliment.

    • Dy gjimnaze, tre te larta dhe dy pasuniversitare… Kjo tregonse e do shkollen, vetem se nuk e mbaron dot. Eshte si puna e asaj barcaletes qe, dikush e nderroi tezen e provimit 5-6 here sepse nuk dinte asnje pyetje nga te gjitha tezat qe i rane. Atehere profesori i vuri pese, me arsyen se, perderisa po kerkon kaq shume, dicka e ka mesuar.

 • Midis sorres dhe derrit, gjithmone zgjidh dicka me flatra. Qofte edhe vetem per efekt te reduktuar kolesteroli

 • kush eshte ylli gurra
  Nje fshatar nga fshati me fame i Librazhdit DRAGOSTUNJA

  “Ylli Gurra ka lindur më 21 Mars 1973 në Dragostunjë të Librazhdit. Ai rrjedh nga një familje me tradita atdhetare dhe fetare, të cilët prej 7 brezash i kanë shërbyer fesë islame(…)
  kryeqiteti i shqiperise duhet te ndjehet krenar qe ka fatin ta drejtoj jeten fetare ne prag te 100 vjetorit nje fshatar nga fshati me fame i labrizhdit dragustunja ku fal vigjilences dhe eksperiences se birit te saj yllit i cili i ka dhene drite fshat per disa vite me pas ndricimi i tij ka perfshire qytetin e librazhdit per vite me radhe dhe fal angazhimit te tij nga keneta e durresit e ka drejtuar me sukses librazhdin me pas ishti ky personi qe ju vu kapak probleve te K.M.SH. pas largimit te pucisteve ilir betim ali. dhe dukje qene sa eshte nder ata studenta te paket qe e ka shijuar me dhimbje cdo te thote te kundershtosh abileret e hizmetit pasi e paten perzane dhe flakur ne rruge per disa vite me radhe. dhe pasi bere nje teube te sinqerte dhe u kthye ne vathen e te bindurve pa kushte dhe ka dhene prova te pakontestueshme per devotshmerine e tij ndaj abilereve. e meritoj kete pozicion. arsimi dhe shkollimi ka pak rendesi ne kete procesmjafton qe ai eshte regjistruar ne disa fakultete dhe nivele megjise ka spikatur vetem ne fakultetin e elbasanit pasi i ka marre te gjitha dhjeta vetem nje nente e qelbur ja ka prish pak civine por do ishte interesante te na ishin vene ne dispozicion diplomat ose kopjet e tyre. per te transparences me publikun. ne fund nuk me ngel gje tjeter vecse ti uroj pune te mbare ne angazhimin e ri. vetem nje pyetje te vogel kisha per shkelqesine e tij. A e ke pare ndonje here ne enderr vehten si myfti i tiranes? kaq kisha respekte te gjitheve

  • E dashur moter Sema

   keto thashethemet qe ke rreshtuar ketu mbase u kane shpetuar pa lexuar administratoreve te faqes, dhe besoj se edhe ky eshte faji i juaj qe e shkruani keq shqipen.

   Nuk eshte mire te raportohen ketu ngjarje te pavertetueshme nga jeta e askujt, aq me pak nga jeta e nje besimtari.

   E vleresoj pa mase liberalizmin e kesaj faqeje, qofte edhe kur publikon komente kunder vetes (si komentet banale te Besnik Ramcit) por ne disa raste mendoj se duhet pak cenzure

   • I nderuar Sidrit,

    Mund ta di ku qendron banaliteti ne komentet e mija?

    Meqe flisni aq shume per mendimin ndryshe. Pse nuk e pranoni ate qe une mendoj. Por filloni dhe e quani banalitet.

    Me thoni pse duhet tju marre njeri per baze brrockullat tuaja kure ju feni te tjeret se mendojne ndryshe.

    SELAM

    ps. Nuk ja vlen te merresh me ca persona qe gjith diten pine kafe. Vendin e dini vete. Edhe e cfare jetojne dhe nga i marrin leket adminet i dini vete.

    • Besnik meqenese ti i di se nga i marin leket adminet te lutem te ma besh te ditur dhe mua si admin se ku i marim ne leket. Problemi eshte se ti reflekton mendimin se njerezit punojne vetem per leke dhe me vjen keq te te zhgenjej. Megjithate te lutem te besh te ditur me prova se nga i marim leket. Ne te kundert, fillo shqyrto se cfare denimi parashikon feja jone per ate qe shpif per besimtaret. Tani mos prit po pervishju punes…

    • Ne cdo paragraf te mesazhit te meparshem permend anonimicitetin. Tani thua qe di se ku pine kafen, gjithe diten e dites. Nje pjese e mire e artikujve kane autore e-zanin. E kam fjalen per autoret e rregullt. Nuk e di nese eshte i njejti person apo 2 a 3 te ndryshem, por me mire keshtu se sa te kete artikuj nga vetem 2 a 3 emra qe perseriten gjithmone. ‘Anonimiciteti’ i autoreve te e-zanit mund te komentohet si perpjekje per tu tregu modest. Nuk e kam fjalen per editoriale te tilla rreth lajmeve nga KMSH, por per shkrimet e tjera.

     Akuzat per deshira postesh dhe aludimet per marrje lekesh ne menyra te pandershme – duhet ta kem kuptu sakte, se ndryshe s’ke pse permend xhepin e dynjase – jane ceshtje gajbi. Si thote hz Ebu Bekri r.a. “Allah ti me njeh mua me mire se njoh veten.. Dhe une e njoh veten me mire se tjeret qe me levdojne….” apo shajne, akuzojne, tallin…

     Nejse… Te pakten jemi dakord qe s’kemi nevoje per prokurira kendej se na pret nje prokurori e gjyq spektakel pasi te vdesim.

    • Besnik Ramci,

     ti po vazhdon te shtosh mullarin e banaliteteve dhe tani po kuptoj pse administratoret tolerojne mesazhe kunder vetes ketu. Nuk ka menyre me te mire per te diskredituar sulmues si ti, pervecse t’i lesh te flasin.

     Une me lart i kam keshilluar djemte e “ezanit” qe te bashkepunojne me KMSH-ne, se e kam per detyre te keshilloj vellezerit e mi e te pres keshilla prej tyre. Megjithate ti po me ben te flas pak me shume, dhe po filloj ta bej duke te treguar pse lloji i komentit tend eshte banal.

     Komenti yt eshte banal pse ti kritiken e mbeshtet ne hamendje banale. Ti thua se “ezani” po sulmon se do poste ne KMSh. A ke prova per kete? Po nuk pate prova, komenti automatikisht eshte banal prej kesaj shpifjes qe ben. I perngjan propadandes banale te kafeneve, ku cdo kritike akuzohet si interesaxhije dhe jo si parimore.

     Ti pyet se mos valle ketyre te “ezanit” nuk ua ndjen per fene. Pyetja dhe hamendja eshte banale dhe eshte ndertuar me fjale banale. Prandaj komenti yt eshte banal.

     Ti guxon te krahasosh nje institucion te degjeneruar si KMSH me cdo grup tjeter muslimanesh ne Shqiperi, kur asnje grup vec KMSH-se nuk ka shitur vakefet dhe interesat e muslimaneve.

     Perkufizimi yt per suksesin e KMSH-se eshte po ashtu banal. Ti quan sukses nje universitet islamik me katedra anglishtje e turqishtje, por jo arabishtje, kur ky fakt mjafton t’ia heqesh vizen krejt. Shkencat islamike e kane arabishten gjuhe pune. Ne cdo universitet te shkencave islame, arabishjta eshte prioritare, po vetem tek universiteti i KMSH-se jo. Kreret e KMSH-se po zbatojne direktiven islamofobe per te prodhuar kuadro islamike gjysmake, qe nuk kane dot kontroll minimal mbi tekstet origjinale te fese, dhe per me teper, nuk kane dot lidhje me idete dhe shkollat e botes arabe. Me keshtu lloj kuadrosh, shpresohet se do te mabhen ne gjume e ne zgjedhe muslimanet shqiptare, por sigurisht, ky eshte vetem nje iluzion.

     Sukses te KMSH-se ti quan kurbanet, te cilat kemi detyre t’i presim, po pse nuk quan sukses edhe agjerimin e stafit te KMSh-se, namazin qe falin etj. Kur permbushet nje detyre ndaj Zotit, nuk ke nevoje per falenderime dhe reklamime. Mos e banalizo idene e suksesit.

     Sami Jusufi eshte nje kengetar i muzikes se lehte. Asgje serioze per nje institucion te besimit nuk ka ne faktin pse paskan sjelle nje kengetar ne Shqiperi, qofte edhe me i miri ne bote ky, e jo me ky qe sollen. Nese KMSH do te udhehiqej nga klerike, intelektuale e teologe te mirefillte, do ta kuptonin sa banale eshte te merresh me kenge adoleshentesh. Sami Jusufin mund ta kishte therritur ndonje shoqate apo klub rinor, por jo institucioni i vetem zyrtar islamik ne Shqiperi.

     Ti llogarit peshen e ketij blogu duke marre si kriter KMSH-ne, dmth po te permendi kjo ke vlere, po nuk te permendi, nuk ke. Nderkaq une mendoj se ata qe i japin vlere KMSH-se, nje insitucioni qesharak, jane pikerisht keta djemte e vajzat qe shkruajne per te ketu. Askush ne shoqeri nuk ia var fare KMSh-se qesharake, bajate, injorante, por ia var ‘ezani”.

     Sa per faktin a e permend KMSh “ezanin” apo jo, mos ji kaq i sigurte, se KMSH te permend fshehtas, te permend tek Ambsada Amerikane si bente ish-Nenkryetari i saj Rysheku duke spiunuar koleget e kleriket muslimane. KMSH te permend tek zagaret e anti-terrorit, ashtu si ka permendur aty ditet e fundit imamin e Medresese.

     NEse djemte e “ezanit” pijne gjithe diten kafe, iu befte mire si u ben mire caji juve. Kurse permendja vend e pa vend e lekeve, eshte kapaku qe i vure banalitetit. Meso se njeriu nuk i ben te gjitha per leke. Nuk ka lek ne bote qe e blen dot pasionin per t’u marre me dicka te qe te pelqen.

     • Bravo per logjiken e forte qe te karakterizon Samiu yne,po nje gje se mora vesh,qe kur qenka bere pasion qendrimi kembe permbi kembe dhe vershimi i kritikave dhe sharjeve ndaj atyre qe mire keq dicka po bejne??Ne fakt eshte e drejte logjika jote se nje pjese e mire e shqiptareve jane te pasionuar pas kritikave nder kafene.
      Ne nje krah thua qe KMSH-se mire qe ja varim ne se nuk ja var kush e ne krahun tjeter ja varka ambasada amerikane ja varka shteti shqiptar…Lexoje dhe njehere shkrimin tend se shume kontradikte te forte paske brenda vetes.
      Ne nje krah flet me mllef kundra banaliteteve e ne krahun tjeter jo me pak banal eshte shkrimi jot.
      Mos valle duhet ta nderrosh kafenene ndonjehere???!!!

     • Ari(u) yne. Pasionin nuk e kupton dot ti sepse ta kane c’aktivizuar abilaret. Ne qofte se ti mendon se feja nuk eshte pasion dhe se ky pasion nuk te nxit te ndermarresh levizje kritike per te eleminuar apo zbutur problemet. Vajmedet per logjiken tende, dhe vajmedet per guximin qe ke, te perballesh me logjiken e te tjereve, kur nuk ke tenden.
      Dakort jam me ty, Ari(u) yne. Mire apo keq, dicka po bejne, agallaret, abillaret dhe efendileret e KMSH-se. Po heqin imame, po i fusin ne burg, po manipulojne vota, por u bejne presion nepunesve, po mbajne peng xhematin, e per kusur edhe po na sjellin ahengxhinj per t’i hedhur miletit trute e gomarit (Sami Yousuf, kali i trojes per zemrat e xhematit – ose ndryshe: Gjeneral Gramafoni i ushtrise se Fetullahit).
      Kontradiktat me ambasaden amerikane nuk i kupton dot ti Ar-ush i vogel. Nuk ka kurrfare kontradikte tek ajo qe thote Samiu. Islami ne Shqiperi eshte nje fuqi qe duhet mbajtur e fjetur. KMSH-ja, se ciles nuk ia var kush, i duhet faktoreve te shumte ne Shqiperi qe nuk jane te interesuar per zhvillimin e Islamit, qe, nepermjet saj, t’u ushqejne muslimaneve valium, per t’i lene ne gjume. Nurxhinjte ne KMSh, jane formula perfekte per kete rezultat. Shume e thjeshte.

     • per Vajmedetin qe “perfaqeson” miletin…

      “Vajmedet” si u ba puna
      kur dalin lloj lloj sapuna
      me ofendu neper tribuna
      kur tan jeten u asht pa vec guna…

     • Bravo, i ke te gjitha shancet te fitosh ne konkurse letrare medresore (si Myftiu). Me nxorre mallin e Drites Islame. Gjithsesi, mendoj qe ke per te bere perpara ne jete. Te pakten per Myfti, e ke rrugen te hapur.

     • Ari,

      detyra qe ke ti dhe une, si muslimane dhe si qytetare
      qe jemi, eshte te kritikojme, keshillojme, sugjerojme, vleresojme.

      Komenti im i pare ketu ishte nje kritike ndaj “ezanit”, ku sugjeroja qe KMSH-ja e sotme, te mos sulmohet kaq shume, sepse duke e krahasuar pak me te djeshmen, mund te shikohet se kane ndodhur ca ndryshime qe perpara as qe perfytyroheshin (universiteti, forcimi i institucionit etj.). Po ashtu sugjeroja qe edhe myftiu i ri te shikohet duke e krahasuar me alternativat e tjera qe ofrohen. Komenti tjeter qe bera i dshur Ari, ishte kunder atyre qe shkruajne thashetheme apo banalitete ketu, dmth isha kunder publikimit te disa te dhenave personale te z. Ylli Gurra e po ashtu isha kunder publikimit te sulmeve shpifese, fyese ketu ndaj “ezanit”. Pastaj erdhe ti Ari te me korrigjosh menyren sesi i mbaj une kembet apo te me sugjerosh se ku duhet ta pi kafen. Edhe keto Ari futen tek banalitetet.
      Per t’i dhene pergjigje kritikes tende te vetme serioze, me te cilen ti pretendon se une paskam rene ne kontradikte kur them qe KMSH-ne e degjon ambasada amerikane dhe antiterrori, e nderkaq them se KMSh-se nuk i var askush pervecse “ezanit”, po te them se ne rradhe te pare, nuk duhet te te beje pershtypje kontradikta tek fjalet e mia, por SPIUNLLEKU neper ambasada dhe zyra policie, ku perfaqesuesit e KMSH-se perulen para zullumqareve per te shitur besimtaret.

      Nga ana tjeter Ari, te siguroj se persona qe nuk vene re kontradikta kaq madhore si kjo e KMSH-se, qe sulmon paturpesisht, me polici antiterror besimtaret paqesore te cilet duhet t’i mbronte, sigurisht qe dijne te gjejne kontradikta dhe lojra fjalesh per te mbuluar problemin e vertete. Por gjithsesi, edhe kontradikta qe ke gjetur ti ne fjalet e mia, nuk eshte fare e vertete. Une po them se KMSH-se nuk ia var njeri dhe ma provo pak te kunderten Ari, me gjej nje organ shtypi qe ta permendi KMSH-ne, pervec “ezanit”. KMSh fton Sami Jusufin, ben simpoziume, GATI ASKUSH nuk i permend keto. Na duhet te hap[im ose “ezanin”, ose faqen zyrtare te KMSH-se per te marre vesh c’ndodh, pasi ASKUSH nuk merr mundimin te shkruaje dy llafe per KMSH-ne. Sigurisht qe per kete e ka fajin alergjia ndaj fese qe kane njerezit e medias, e kuptoj, po nga ana tjeter nje institucion qe eshte i njohur vetem per vjedhje e shitje pronash, per puce e kurthe, per shkarkime e eleminime kuadrosh, nuk meriton respektin e publikut. Keshtu qe eshte evertete 100% Ari fjala ime: KMSH-se nuk ia var askush pervec “ezanit”, dhe nese llogarit si respekt e konsiderate marredheniet poshteruese te SPIUNLLEKUT qe kane zyrtaret e KMSH-se me ambasadat dhe zyrat e polcise, ky eshte problemi i botekuptimit tend Ari. Une Ari nuk e pi kafen fare, dhe nuk rri fare ne kafene, keshtu qe nuk kam fare se c’te ndryshoj. Po ta jap edhe une nje keshille: nderro per ca kohe tarikatin qe ta shohesh boten pak me ndryshe. Mbase ne ndonje tarikat tjeter mund te te mesojne se SPIUNLLEKU i besimtarit per besimtarin i afrohet MOSBESIMIT. “NUK ESHTE PREJ NESH AI QE NA SPIUNON”, keshtu ka thene Muhamedi alejhi selam. KMSH-ja qe te dhimbset ty, dje ka derguar tek anti-terrori, dy besimtare te urte, dy prinder qe nuk kane fare lidhje me terrorin, se po te kishin do i kishin arrestuar pa pritur spiunet vullnetare te KMSh-se. Kjo duhe te te djege ty vella i dashur, dhe jo komentet apo kontradiktat neper blogje.

     • I nderuar Sidrit(e marr te mireqene si emrin tend) nuk po zgjatem shume,po ndalem vetem tek ajo qe KMSH-se nuk ja “var” askush,erdhi Samiu dhe prap nuk ja “vari” askush…keto qe thua nqs i ke nga mosndjekja e medias nuk eshte faji im pasi te gjithe e kane pasqyruar ardhjen e Samiut dhe qellimin e ardhjes duke filluar me topin,klanin,vizionin etj,etj…u prit dhe nga kryeministri i vendit…me poshte ke dhe linqet ku mund ti shohesh:
      http://aiitc.net/index.php?option=com_content&view=article&id=146%3Afestivali-me-i-madh-kulturor-islam-sjell-sami-yusuf-ne-tirane-&catid=47%3Amaredhenie&Itemid=75&lang=en

      http://www.youtube.com/watch?v=FWGu2V59ebY

      http://www.youtube.com/watch?v=OKgBbNAnbJs

      http://www.youtube.com/watch?v=x-YjTO90DWw

      http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=232356

      Persa i perket kafese nuk kisha ndermend te te tregoja se ku duhet ta pish dhe si pasi secili eshte i lire ne alternativen e tij dhe mendimin e tij po kur tejkalohen kufinjte kjo “kafe” kthehet ne helm!

     • Ari,

      per rastin e Sami Jusufit terhiqem dhe pranoj se ke te drejte. Vizita e koncerti i tij jane pasqyruar ne media. Gjithsesi, te lutem hiqe nga komenti im emrin e kengetarit, dhe lexo vetem ate cka mbetet. Kmsh nuk eshte Sami Jusuf dhe ne po flisnim nese ia var njeri KMSH-se si KMSh.

      Nga ana tjeter, po te kesh qene i vemendshem ne kete diskutim, qe ne mesazhin e pare e deri ne te parafundit, une nuk kam mohuar se KMSh ka ndryshuar, se disa permiresime jane bere. Universiteti, ndonese me mungesa te rrezikshme ne kurrikul, serish eshte arritje dhe mund te permiresohet qe neser po paten vullnet ata qe e drejtojne. KMsh sot ka paraqitje dhe strukture teknike me te mire se asnjehere tjeter. Prej kesaj sugjerova ketu qe populli i “ezanit” duhet ta konsideroje mundesine e afrimit me KMSH-ne, per te mire te fese, duke anshkaluar ca difekte qe mund te anashkalohen. Problemi eshte se qe te nesermen pas dites qe shkrova keto fjale ketu, KMSh shkon e spiunon tek ANTITERRORI dy njerez qe nuk kane qene, nuk jane dhe nuk ka mundesi te jete terroriste.

      Sot sigurisht qe jam penduar per ato qe kam thene dhe e kuptoj se djemte e “ezanit” kane pasur te drejte ne kritikat e tyre te ashpra

     • I dashur Sidrit te jesh i bindur se edhe po hoqa emrin e Samiut te komenti yt del nje KMSH me e konsoliduar se asnjehere deri me sot.Nuk dua ti futem arritjeve qe ti vet i ke permendur sepse ishte ky arsyetim i rregullt i yti qe u bera pjese e diskutimit.Vetem per dicka te jesh i bindur qe ka shume grupe interesi brenda muslimaneve qe jane totalisht kundra sukseseve te Kmsh-se.Ajo qe ndjej keqardhje eshte se nder ne muslimanet po ben lajm vetem e keqja.Lajmi i keq,ai po qe eshte lajm!Sot qe Kmsh po punon sulmohet me pretekstin qe na “pushtuan” turqit dje qe e kishin “pushtuar” arabet e qe sillnin leke me shumice po askujt nuk ja ndiente per Komunitet,skishte pse te sulmohej???!!!
      Kmsh-ja paska “spiunuar” ne polici,ne menyre te menjehershme apo pas dy muajve moszgjidhje problemi dhe mbajtje me force te xhamise nga imamet e nderuar???Apo kaq shume e dashkan xhematin sa jane gati te sakrifikohen per ta??E nqs me te vertete e duan kaq shume xhematin seshte e nevojshme gjithe kjo rremuje pasi ka sa te duash forma te tjera te shpjegimit te Zotit.
      Po keta hoxhallare na kane mesuar se kur ishte Halidi(r.a) komandant i pare i ushtrise ne kohen e Oemrit(r.a),ky i fundit e liron nga detyra pa asnje shkak dhe kur Halidit(r.a) i thone ktheje ushtrine tende kundra Omerit(r.a) e pergjigja e ketij sahabi te nderuar ishte: “Pasha Zotin une nuk luftoj per hater te Omerit(r.a) por luftoj per te kenaqur Zotin e Omerit(r.a)”.
      Ku jane pra mor vella i dashur keta imame qe nga goja e tyre kane dale keta fjale?Apo jane nga ata qe thone bej si them une e mos bej cfare bej une???

     • Ari,

      ti hyre ketu duke paragjykuar se gjithush vec teje qe komenton tek “ezani” eshte 100% dakord me “ezanin”, dhe dalengadale po zbulon se nuk eshte keshtu. Po ta lexosh rregullisht “ezanin”, si une, ke per te zbuluar se jo vetem qe komentet e lexuesve ketu jane te larmishme, pro e kundra, por edhe vete shkrimet e blogut jane pluraliste. “Ezani” nuk i perket ndonje sekti apo partie apo tarikati dhe nuk ka vetem nje autor, keshtuqe ne menyre te natyrshme ketu ka pluralizem.

      Une vertet pohova se KMSh ka ndryshuar, sigurisht qe ka ndryshuar, dhe sigurisht qe ka ndryshuar EDHE per mire. Por po ashtu kam shpjeguar pse disa ndryshime jane kaq te paplota sa te trishtojne. Kam parasysh ketu universitetin islamik i cili kerkon te prodhoje specialiste te gjuhes angleze, para se te prodhoje specialiste te gjuhes arabe, kur ne fakt shkencat islamike ne gjithe katedrat, qe nga Az’hai e deri ne Oksford e kane prioritet te natyrshem arabishten. Ky universitet eshte produkt i respresionit ataturkist mbi kulturen islamike te turqve qe e kane ndertuar universitetin, dhe po ashtu produkt anesor i nacionalizmit turk qe edhe kundershtaret e vet sot nuk e kuptojne sa i ka ndikuar. Kete nuk mund ta mohosh dot as ti e as kush. Populli yne ka nje fjale” Me mire djepin bosh sesa dreqin brenda. Une nuk jam kaq i ashper, dhe them shyqyr qe u hap universiteti, por ama duhet presion i gjithanshem qe te behet vertet islamik dhe akademik, se pa kateder arabishtje, po me turqisht e anglisht nuk ka akademizem islamik, as ne lindje as ne perendim. Medresaja e Tiranes, para se ta mbyllte Enveri, ka pasur si lende edhe arabisht, edhe turqisht edhe persisht. Gjej nje diplome te vjeter e vertetoi keto qe po them. Arbishtja, persishtja e osmanishtja jane gjuhet kryesore qe i duhen nje universiteti qe pretendon se nxjerr specialiste te dijeve islamike, sepse ne keto gjuhe jane shkruar qe nga tekstet e shenjta, deri tek gjithe literatura fetare, filozofike, letrare klasike islamike.

      Sa per faktin qe KMSh ka cuar ne antiterror imamet, kupto nje gje. JAM SHUME DAKORD QE KMSH TE ZBATOJE RREGULLAT E VETA, TEMIRA OSE TE KEQIA, E TE KERKOJE NGA ORGANET E RENDIT QE URDHRAT E SAJ TE ZBATOHEN NE MJEDISET E SAJ TE PUNES, PERFSHI XHAMITE. Por ndryresia e siunllekut qendron tek fakti se KMSh nuk ka paditur imamet ne policine e rendit, aty ku te gjithe shkojme kur dikush na demton biznesin apo pronen, KETA KANE SHKUAR TEK ANTITERRORI. Imam Luli dhe Imam feridi njihen nga te gjithe ata qe vijne ne xhami se burra te drejte e paqesore, si duhet te jene imamet, e nuk kane lidhje me ekstremizmin. Hutbet e Imam Feridit jane ne Internet e mund t’i shohe kushdo e te shohe sa eshte ekstremist Feridi. Personalisht une si shume e shume besimtare te thjeshte besoj se Feridi eshte prej muslimaneve te mire, dhe Allahu e di, mbase eshte edhe prej Miqve te Zotit, prej evlijave. Gjithe ajo qe shpresoj eshte qe Zoti t’u jape kohe te pendohen atyre qe i kane bere padrejtesei Ferid Pikut. Ne mos, i kerkoj Zotit drejtesi per Feridin

 • Selam,

  Nje aktivitet qe duhet pasqyruar besoj:

  http://www.dritaislame.al/mbahet-simpoziumi-profeti-muhamed-a-s-dhe-vellazeria-islame/

  Apo dhe kete do e shikoni me syrin negativ vetem deh vetem se e ka organizuar KMSH.

  Besoj kmsh po ben shume gabim qe ben gjera te tilla qe nuk jane pare e degjuar ndonjehere ne shqiperi.

  E- ZANI besoj duhet te beni nje shkrim kunder perderisa pro nuk besoj se jeni….

  We selam

  Se harrova une qe po shkruaj jam i shitur ek turqit po e them vete sepse e di qr do ma thoni 🙂 hah

  • Dritan pertej ironise dy-lekeshe, jemi lodhur duke adresuar kete logjike sipas se ciles meqenese KMSH organizon ndonje aktivitet, atehere kjo, sipas logjikes tuaj nuk perligj kritikat tona ndaj KMSH-se. Le ta bejme te qarte atehere edhe njehre se cfaredolloj aktiviteti te organizoje KMSH-ja nuk perligj despotizmin institucional, mungesen e transparences dhe sektarizmin e saj. Tek kjo e fundit, do ishte mire qe KMSH-ja te fillonte te vepronte sipas principeve te vellazerise islame.

   p.s. edhe akuza sikur ne ketu kemi ndonje lloj problemi me turqit eshte ose mungese minimale te kuptuarit te argumentit ose keqinterpretim i qellimshem. Ne sigurisht nuk kemi asgje me turqit, ne kemi kritikat tona ndaj nje shoqate turke qe po drejton KMSH-ne ne menyra despotike

  • Dritan, ti dukesh qe nuk je i shit te turqit, se nuk te blen kush. Me kete logjike, vec n’qofte se turqit i kane paret teper.
   Ty te duket arritje e madhe se turqit po majne vaze per Profetin te 15 katshi? Aktivitete si kto une kam per borxh me te organizu nga 3 ne dite.
   E ku ishte vlera aty? Qe po ma vaze Ylli Gurra per Profetin? Apo qe qe po e vlereson figuren e profetit Baba Mondi?
   Nuk e mora vesh se cfare kuptove ndonje gje te re ti nga ky aktivitet. Qe Profeti ka ftu per vllazni?
   E kush flet per vellazeri njehere. Keta qe po i heqin imamet me polici nga xhamite. Apo vellazeria eshte vetem me Vatikanin, sic ben Fetullahi?
   Zot na ruj!

   Masanej, i gjo nuk kuptoj une. Kush e organizonte ket simpozium? Komuniteti Musliman i Shqiperise apo i Turqise? Se aty pashe vetem tre turq, nji bektashi dhe ca shqiptare te tjere qe kane studiu ne turqi. Te pakten fusni edhe ndonje kurd, sa per sy e faqe.

  • o Dritan po ti mos je gje antare ne Keshillin e pergjithshem te Kmsh? nese po a mund te na thuash sesi u bere ti aty antare? po nese nuk je a di ti se pjesa dermuese aty i perkasin xhematit nurxhi dhe sa vjen dhe nurmi i tyre shtohet? si shpjegohet kjo ka kush qe jep pergjigje nga ju ketu? nese keta jane njerez te mire dhe punojne e punojne kaq shume sa ju thoni pse nuk behen njerez te mire duke legjitimuar veten e tyre dhe duke hyre ne kmsh nga dera e votave te xhematit te xhamive por hyjne nga penxheret e manipulimeve te tyre? kur jane kaq punetor dhe te mire pse nuk kerkojne legjitimitetin e tyre nga xhemati por katapultohehen ne krye te kmsh me metoda mafioze! apo kjo ska rendesi rendesi ka qe ata po punojne dhe po “rregullojne” imazhin e islamit gjasme ne syte e botes, imazh ne fakt konformist. dhe nderkohe ata prishin imazhin e tyre mes muslimaneve te tjere, apo kjo ska rendesi! kjo eshte puna e tyre, ndreq me nje ane e prish me nje ane! ndreqe me qafirat dhe prishu me myslimanet e tu qe sjane klani yt! e bukur si filozofi kjo!

 • SHUME I RESPEKTUEM SIDRIT SAMI EFENIU
  per te gjitha germat qe kam shkrue atyne ma siper te garantoj se jane te verteta pervec dhjetave dhe nantes se felliqun qe kam citue si dhe gabimeve ne gjuhen shqipe qi kam ba. pyete njihere ate shkelqesine e tij ose fortlumturine e tij dhe te garantoj se ka me ti vertetue ene vet ai se eshte djale kurajoz.edhe nji rixha kam per ty sidrit mi baj shume selam sami bejt nese e ke njoftun

 • Vallahi keto njerez nuk paskan piken e turpit. Ne te njejten dite qe na mbajne simpoziume per ” vellazeri me te gjith njerezit” ne krahun tjeter cojne ne polici koleget e tyre a thua jemi ne kohen e Ilir kulles. A nuk kan frike Zotin keto njerez, apo ju duket vetja si evlija pse kan mbaru noj medrese andej nga Turqia. Allahu i udhezofte se nuk ka mbet ca te thush tjeter…

 • thone se Erdogani i coi nje mesazh kercenues Ahmedinexhatit, duke i thene se shiat e Iranit duhet ta linin tukjen (hipokrizine) shiite se do te perballeshin pastaj me tukjen turke qe nuk e njihin. nga kjo kuptohet se ajo do te ishte me e keqe. por nese eshte i vertete ky tregim, se paku tukja e turk Erdoganit ka nje justfikim legjitim karshi shiteve te Iranit qe sillen me hipokrizi ndaj sunive, por hipokrizia e xhematit te hizmetit (sektar)qe ben ne Shqiperi nuk ka kurrfare justifikimi. seminar per vellazerine! e kush keta njerez qe deri me sot vetem vellazeri nuk kane treguar me muslimanet e tjere te ketij vendi por vetem hipokrizi dhe premtime mashtruese! keta flasin per tolerance me krishteret dhe nuk jane tolerant me muslimanet e tjere! Po a nuk eshte turp dhe injorim i besimtareve tiranas qe te vihet ne krye te myftinise se tyre nje jotiranas! kjo nuk eshte racizem por eshte realizem se as Pejgamberi a.s. nuk i ndryshonte udheheqesit autoktone te atyre vendeve qe pranon islamin, por vetem ato qe i merrte me lufte, pra nga kjo kuptohet fare lehte se nje myfti i tille nuk eshte vecse nje uzurpator ne kohe paqe! po sikur te mos mjaftonte edhe kjo myftiu i ri ploteson kushtin me te rendesishem eshte xhemati i Gylenit! shikoni pak me vemendje historine e uzurpimit te kmsh shumica e ndryshime qe ndodhin tani ne kmsh si ne imam apo myftinj vijne nga krahu filo-turk e nurxhi, dhe kjo nuk eshte pak por eshte fakt uleristes. po per kete keta punojne shume e shume dhe per imazh fallso se neper xhami as qe i njeh njeri se cilet jane. dikush me larte e tha se skemi cbejme dhe duhet te ambientohemi me faktin se na pushtuan “turqit”, dhe halli me i madhe nuk eshte ketu, por si i behet kur edhe ketyr tu fvij nje dite fundi, sepse edhe keta nje dite do te ikin, qofte kjo dite edhe mbas 20 apo 30 vjetesh, cfare do ti ngelet muslimaneve shqiptare? Smbahet shtepia me mjell hua o lali!
  shikoni sec bejne nurxhinjte ndaj vellezereve te tyre

  http://www.mapo.al/2012/04/25/konflikt-i-ri-ne-komunitetin-mysliman-selim-muca-kallezon-imamin-e-medresese/comment-page-1/#comment-3893

  • shume turp qe e kane cuar imam Pllocin ne prokurori. dhe pse pikerisht tek antiterrori? Turp Muca Turp.

   • Nuk e ka cuar Muca Arnaut, por abileret nga Turqia. Ata qe na flasin per vellazerine islame neper simpoziume. Ata qe flasin per tolerancen fetare dhe qe pergjerohen per vellazerine nderfetare. Pikerisht keta qe promofojne aq shume vellazerine midis feve, kane kete terbim e harbuteri me vellezerit e tyre brenda fese se tyre. Kjo eshte vertete turp.

 • Shife se cfar shpifin te pafytyret. Turp prej vetes te kene se per frike Zoti as qe behet llaf lodhemi te rregullojme imazhin e fese sone dhe sa here i teket selimit me shoke nxjerr karten e terrorizmit si islamofobet me te medhenj. Se clidhje ka antiterrori me konfliktin e medrese vetem selimi me nurxhite mund ta ta shpjegojne… Hajde mbajme simpoziume per dialog dhe vellazeri pra…
  http://www.panorama.com.al/kronike/antiterrori-shoqeron-dy-imamet-e-medresese/

 • Nuk do diskutoj per ceshtjen..meqe keni diskutuar kaq shume..jane thene e sterthene te gjitha…Kisha vetem nje kerkese:Hiqni fjalet ofenduese, nese mund ti quajme keshtu..nuk keni pse thoni me perbuzje se eshte nga fshatrat dhe do komandoje Tiranen qe nuk e kishte enderruar..etj..tirona per tironcat..Nese nje person eshte i afte , cfaredo lloj origjine te kete, nese e meriton..le te ulet ne ate karrige..
  Keto shprehje me perbuzje, ben qe te humbase nijeti i mire qe mund te keni ju ne pasqyrimin e realitetit mysliman ( me te cilin jam dakort sic e thoni ju si sajt)..por nuk jam dakort kur perdorni disa fjale ne shenje perbuzje..( ne komentet dalin keto fjale perbuzje ).ruani qetesine kur komentoni, qe te ruani edhe nijetin e mire qe keni ne kritikim..
  selam alejkum

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *