e-zani

Komuniteti Musliman ka lëshuar një sërë akuzash e kërcënimesh në adresë të Imamit të Xhamisë së Medresesë Lulëzim Plloçi. Nëpërmjet një letre zyrtare Selim Muça e akuzon imamin se po pengon zbatimin e vendimit të KMSH-së dhe emërimin e imamit të ri, duke mbajtur me forcë pozicionin e tij. Gjithashtu, në letër imami akuzohet si nxitës i konflikteve në xhaminë e tij, duke iu referuar tensioneve të datës 27 shkurt, kur Muça dhe drejtuesit gylenist të Medresesë, u paraqitën në xhami për të komunikuar shkarkimin e imamit. Ndaj kësaj ngjarjeje, Muça ka kërcënuar se, nëse do të vijohet të pengohet ky vendim, do të kërkojë ndjekje penale në Prokurori për Imamin.

Letra e paraqet situatën sikur bëhet fjalë për “disa persona”, të shtyrë prej imamit për të krijuar konflikte dhe jo si mosaprovim të përbashkët e të njëzëshëm të besimtarëve ndaj shkarkimin e imamit të tyre. Ky skenar, përpiqet t’a izolojë problemin në sa më pak njerëz, në mënyrë që përgjegjësia të mos shpërndahet në shumë supe, gjë që do të bëjë të mundur që presioni dhe kërcënimi të ndjehen më shumë.

 

Xhamia: KMSH shpif ndaj Imamit

 

Nga ana tjetër, Këshilli i Xhamisë me konsensusin e të gjithë besimtarëve, i është përgjigjur akuzave nëpërmjet një letre të dërguar gjithashtu edhe instancave më të larta shtetërore. Ata i konsiderojnë shpifje të rënda akuzat e mësipërme, gjë që vjen në kundërshtim edhe me nenin 120 të Kodit Penal. Shpifje të tilla, sipas tyre, cënojnë rëndë nderin dhe dinjitetin e Imamit të tyre, si dhe parimet e bashkëjetesës dhe harmonisë fetare.

Ata bëjnë të ditur fillimisht se, imami i tyre nuk ka kurrfarë roli në tensionet e krijuara midis tye dhe KMSH-së dhe se janë ata që nuk e kanë pranuar vendimin për shkarkimin e imamit. Për këtë arsye, akuzat se Imami po mban postin me forcë, janë të pabaza, ndërkohë që ata e konsiderojnë reagimin e tyre të ligjshëm e për më tepër, të motivuar në statut. Ata pohojnë kështu njëzëri se konflikti i KMSH-së nuk është me imamin e xhamisë, por me besimtarët e saj.

Gjithashtu, letra bën të ditur se ngjarja ka ndodhur si pasojë e sjelljes së pahijshme të funksionarëve të komunitetit, e cila ka cënuar dinjitetin dhe të drejtat e tyre. Kjo sjellje është konsideruar në shkelje të rëndë edhe ndaj Statutit të këtij institucioni, sipas të cilit, në nenin 2 thuhet: Komunitetit Musliman i Shqipërisë ka si objekt të përhapë, zgjojë dhe forcojë tek besimtarët muslimanë besimin Islam, të mbrojë dinjitetin, të drejtat dhe interesat e muslimanëve (etj..)”. Sipas tyre, me këtë vendim KMSH i ka shkelur të drejtat dhe interesat e muslimanëve.

Përfaqësuesit e xhamisë shprehen se imamët janë njerëz të cilët duhet të gëzojnë një status të veçantë, për shkak të detyrës që kryejnë dhe nuk mund të lëvizen sipas dëshirave dhe tekave të subjekteve të ndryshme që shtrijnë ndikimet e tyre në KMSH. Sipas tyre, vendime të tilla nuk mund të ndërmerren pa marrë pëlqimin e besimtarëve dhe pa dëgjuar zërin e tyre, për vetë faktin që ky institucion parimisht përfaqëson këtë zë. Në këtë mënyrë ai bie ndesh me njerëzit që përfaqëson, gjë që e bën vendimin të pavlerë. Për më tepër, sipas tyre, vendimi bëhet i pavlerë kur ai nuk mbështetet zyrtarisht në asnjë motiv dhe asnjë referencë ligjore.

Muça: Nuk di gjë për kërkesat e besimtarëve

Këshilli i Xhamisë së Medresesë e ka konsideruar vendimin për shkarkimin e imamit të tyre, të motivuar nga interesa të subjekteve ndikuese, të cilat kushtëzojnë veprimtarinë e KMSH-së. Për këtë arsye, ata i kërkojnë Selim Muçës, të marrë situatën në kontroll dhe të pengojë veprimet arbitrare që ndërmerren nga një pjesë e kryesisë. Nëpërmjet kësaj letre, Muçës i bëhet e ditur se, shumë prej veprimeve të ndërmarra nga vartësit e tij, janë bërë pa e vënë atë në dijeni. Kjo vjen, pasi, ata shprehen se vetë Muça u ka thënë se nuk ka qenë në dijeni për shumë prej kërkesave të tyre, të cilat Këshilli i Xhamisë ua ka paraqitur zyrtarëve të lartë të këtij institucioni. Për këtë arsye ata venë në dijeni Muçën për, një takim të bërë me Nënkryetarin Gazmend Aga, për një kërkesë për anullim vendimi të dërguar prej tyre në KMSH, si dhe për takim tjetër të zhvilluar ndërmjet përfaqësuesve të xhamisë dhe Gazmend Agës, Ali Zaimit dhe Ylli Gurrës, të cilat janë bërë pa informuar aspak Kryetarin e Komunitetit Musliman. Kjo treon, ose që Muçës po i fshihet realiteti mbi këto ngjarje, ose se ai nuk ka më kurrfarë peshe në vendimarrjen e institucionit që presupozohet se drejton.

Gjithsesi, Xhamia e Medresesë duket e vendosur të mos lejojë ndërrimin e imamit në asnjë mënyrë. Ata kanë nënshkruar së bashku edhe një peticion të nënshkruar nga besimtarë edhe nga xhamitë e tjera, ku kërkojnë tërheqjen e vendimit dhe mospërsëritjen e veprimeve të tilla. Sido që të jetë, duket se kjo situatë ka sjellë një çarje të madhe midis besimtarëve dhe Komunitetit Musliman, i cili prej kohesh nuk përfaqëson më besimtarët e xhamive.

Comments

 • Ky eshte guri i pare qe hodhi Kmsh, e filloi me medresene per shkak te natyres se bute te imamit dhe hatibit te kesaj xhamie njerez me nivel inteltkual qe nuk duan arrogancen.veprimet e ksmh do perseriten dhe ne xhamiat e tjera, nese besimtaret sdo jene bashke ne kete kundershtim ta dine te gjithe imamet se projekti turk per futjen e gjithe turqve ne xhamiat shqiptare.Muslimanet nuk duan te leshojne pe per asnje xhami.nese deri dje kane leshuar per myftite per xhamiat nuk ka tolerance diplomatike.Selim Muca si sherbetore i pushteteve te ndryshme duhet ta mesoje njehere e mire se besimtaret qe vijne ne xhamia nuk mund te ndryshojne Kaben dhe ne vend te saj ti drejtohen ndonje vendi tjeter.Te gjithe imamet e shqiperise duhet te jene se bashku ne kete problem perndryshe rreziku per islamin eshte shume i madh.Se ne vend te njerzve qe njohin Islamin do na vijne njerzit qe sdina as dy sure e as nje hadith por vetem shkronjen q.

 • imami i ri qe Kmsh kish zgjedhur per xhamine e medreses ishte imami i xhamise se re ne Korce. nje besimtare me tregoi dicka per kete “imam” qe me gajasi por njekohesisht me trishtoi pa mase. degjoni se c’me tregoi: gjate nje hytbe ky “imam” na paskesh thene: teksa Ebu Bekri (r.a) po ecte ne rruget e Medines, ndeshi profeti(a.s), Ebu Bekri hoqi rrobat e veta dhe ia dha profetit(a.s) ndersa vete mbeti me te brendshme, me pas(Ebu Bekri) verejti oren ne doren e tij, e hoqi edhe ate dhe ia dha profetit(a.s. Keta jane prototipat e imameve gylenxhi. rujna Zot me mor fe prej tyne. kur kishte mbaruar e xhumaja xhemati i kishte thene “hoxhes”: Hoxho! e c’marke na ishte ora? se i bjen te jete synet mbajtja e asaj marke. edhe njehere eshte turp qe ky kaliber hoxhallaresh te mesyje xhamiat tona, te kryeqytetit me teper.

 • Gylenxhite nuk marrin ne konsiderate asnje besimtar i cili eshte potencial dhe mund te jape shume per besimtaret, fatekeqsia eshte se ne korce eshte nje hoxhe i nderuar te cili une kam patur mundesi te degjoj disa hytbe prej tij dhe gylenxhite nuk e lejojne te mbaje as vaz, Hoxhe Othmanin e njohin te gjithe per butesine dhe urtesine e tij, ai eshte bere sebep per dhjetra ndoshta qindra te rinj musliman. Dhe raste te tilla ka plot ne vend.

 • rrofsh saje, se na zuri gjumi me keto perralla te bukura qe edhe i tregon kaq embel sa na zuri diabeti.
  cudi si nuk ka reaguar L, Durres, qe i digjet shpirti te lecise gjera qe jane ne rregull me sintaksen, drejtshkrimin dhe gramatiken? Apo vetem kur je kunder “partise” ndizet L, per perrallat qe tregon gjyshi i lezetojne pa mase

 • Lejla, e shoh se paskam goxha ndikim negativ tek ti sa qe te zenka edhe diabeti – semundja e shekullit. Prandaj s’po e marr shume mundimin te te pergjigjem, se do me vije shume keq te te perkeqesohet shendeti::))

 • ua sa habi! po nga ta dija une e shkreta qe L = saja . neverine-diabetin ma krijoi shpifja e “saja” , dhe jo komenti i munguar i L , koment qe nuk mungon rregullisht sa here lavderohen gylenxhite ose sa here dikush guxon te kritikoje kete bblog per vrerin ndaj tyre. nuk mjaftojne sharjet dhe fyerjet , po tani del edhe “saja” dhe nje bisede vesh me vesh me nje besimatare, na e servir si perralle. mesa duket, sa me shume te shkelqeje kjo levizje, aq me shume do degjojme perralla te tilla nga “saja” , vrer nga blogu dhe korrektorin letrar nga L & company

 • Ironia jote Lejla duket shume mjerane, per t’u marre seriozisht. Barazimi i vendosur prej teje midis vrerit te E-zanit dhe shkelqimit te gylenxhive e kompenson vreri yt i agravuar ndaj evidentimit qe E-zani po i ben zullumeve te tyre. Ajo qe thote Saja, nuk eshte fare cudi te jete e vertete. Ne mos qofte ajo, ka te tjera sa te duash. Bemat me nurxhi, jane si barcaletat me polic, nuk mbarojne. Mjafton te degjosh fjalimet e Bujar Spahiut.
  Ti shyqyr qe gjete ku te kapesh njehere. Kaq do robi per te dale nga situata. Shpall pabesueshmerine e nje komenti dhe me kaq, hedh hije dyshimi mbi gjithcka qe eshte thene. Mjeti per kete, zakonisht eshte vetem nje: ironia.
  Megjithate, pertej devijimeve qe ti ben ketu per te ruajtur nderin nurxhit, do te ishte mire te jepje pergjigje per gjerat e rendesishme qe ne kete blog kane disa jave qe po thuhen. Keto kane te bejne me 1. sjelljen arbitrare, diktatoriale te nurxhive ne KMSH, 2. percarjen qe ata po krijojne duke perhapur vetem sektin e vet e duke luftuar te gjithe ata qe nuk i perkasin ketij sekti, 3. Padrejtesia e pushtimit te hapesirave, kur populli, xhemati nuk i do, 4. Mjetet e uleta, qe perdorin (intrigat, klanet, pabesite) per te arritur qellimet e tyre, 5. Pjesemarrja ne zullume (sic kane qene psh. ai i shitjes se vakefit, e shume te tjera), vetem e vetem qe te arrijne “shkelqimin e tyre” si grup, 6. Paaftesia dhe mungesa e qytetarise qe karakterizon ndjekesit e ketij sekti, deri tek zyrtaret me te larte te inkuadruar ne KMSH. Secili prej tyre deshmon provincialitet te hapur, qe deshmon damken e prejardhjes kulturore, por edhe magjen qe e ka gatuar. Nurxhizmi eshte ne fakt nje levizje e tille qe mund te grumbulloje vetem provincialet.
  Nga te gjitha keto, shkelqimi nurxhit, eshte nje shkeqlim i rreme. Pas atij shkeqlimi eskizton vec deshtimi moral, kulturor, administrativ dhe veprimtar. I vetmi shkelqim i tyre, eshte sksesi per t’ua futur te tjereve dhe per te triumfuar me intriga. Nese ky eshte sukses, bravo u qofte!

  • Sipas teje dhe E-zanit, ‘gylenxhinjte’ jane: diktatore, percares, te padrejte, intrigante, te pabese, zullumqare, te paafte, te pacivilizuar, te pamoral, provinciale dhe ua fusin tjereve.

   Te gjitha keto mund te thuhen per dike qe te ka shkelur bishtin, per nje armik personal. Nje profil i tille me 1001 te zezat, nuk eshte i besueshem (sidomos per ne qe kemi vite pran ‘gylenxhinjve’). Kete profil mund t’ja servirni vetem atyre qe sja kan haberin per keto djem e vajza. Kte profil duket sikur e keni vizatuar per te legjitimuar thirrjet per veprime percarese, per te luajtur lojra pushteti me mjete qe i perdor politika. “fajin e kan nurxhunjte” eshte parulla… Ne ketu degjojme vetem versionin e E-zanxhinjve, te vertetat e E-zanxhinjve… ketu muslimanet qe futen me lexu ndoj artikull per Islamin kan jave e jave qe lexojne vetem per nje ‘sekt’ te erret turk qe do te ‘uzurpoje’, te ‘percaje’, te ‘perhapet si parazit’…

   1. Sjellje arbitrare, diktatoriale?! Sipas kujt? Kunder statusit a cfar ka KMSH-ja? Kush duhet pyetur per kopetencat qe KMSH i ka , E-zani?

   2. Percarje? Ne kete blog thirrjet dhe perpjekjet per percarja ja bejne “muuu”. Cili idiot katolik do flase gjith kohes ne sy te botes kunder Papes, Vatikanit? Si shembull po e jap. Kemi Hafsa e Aishe rrotull qe na tregojne se ‘Profeti dinte te pranonte gabimet…’. Hafsane do kenaqim?

   3. Xhemati nuk i do? Daja i babait, se bashku me ca shoke te vet, mbi 60-65 te gjithe, jane nxjerrur jashte xhamise te lagjes se kane ngulmuar te falen si dinin. Por faleshin me duar me poshte se duhet sipas ca bukurosheve aty. Wallahi kjo eshte e vertete. Ky daja i babait nuk ka degju ndonje her per nurxhi besoj.

   4,5,6- mjetet e uleta, pjesmarrja ne zullume, paaftesia bla bla bla

   tani te provincialiteti, se e paske me merak;

   Ne Stamboll 1 ne 3 doktore eshte ‘gylenxhi’, pra ‘nurxhu’. Kjo eshte ne Wikileaks me duket, por gjithsesi edhe ne mos e kem lexuar aty, eshte dicka qe dihet. Nje universitet i levizjes Gylen ne Turqi keto dite ka organizuar nje simpozium gjigand me qindra akademike mjekesie. Kjo levizje, me lejen e Allahut, ka aq shume intelektuale sa mund te beje aktivitete te tilla me lehtesine qe si ben askush.

   Nje fakt tjeter; Me syte e mi, vite me rralle, kam pare qe 90 perqind a me shume e studenteve te universitetit tim qe faleshin ne mesxhid, benin duane qe bejne ‘nurxhite’ pas faljes se namazit. Dmth nese nje i ri universitar falet, me 90 perqind esht nurxhi… Ne ndonje qytet me konservator si Bursa, mund te jete ndryshe, por ne pergjithesi rinine nga “goja e ujkut”, e ruan te qenit ne nje xhemat dhe kete e kan ofruar me shume se askush xhematet Nurxhi. Ky eshte mulliri i demshem qe do luftojne Don Kishotet musliman shqiptare.

   Ti fole per nurxhinjte ne pergjithesi, prandaj te dhashe shembull ne pergjithesi, por le te flasim per Shqiperine. Neqoftese ka aristokraci Shqiperia, ajo edukohet ne komplekset miliona dollarshe Turgut Ozal, ne Tirane apo Durres. Nuk u beson ‘aristokracija’ shkollimin e femijeve ‘provincialeve’, apo jo? Dmth kjo levizje nuk ka tipar dallues as ‘provincialitetin’ as ‘injorancen’.

   Neqoftese thua qe provincialitetin e kemi ne shpirt… eshte ceshjtje tjeter, ceshtje gajbi dhe mund ta vesh si piken 7, prane akuzave tjera koti…

   Ka me te famshem per barcaleta se nurxhinjte, sepse ka me te famshem se nurxhinjte… Po te besoja sado pak historine qe i ka tregu sajes besimtarja…, do besoja me siguri qe ka patur nga ato qe kan pyt me seriozitet per marken, per me be synetin.

   Un nuk kam argument se barcaleta nuk eshte bidat… prandaj z’do tregoj por kam pershtypjen se daja i babait tim di plot… Por s’jemi ketu per tu ngren me njeri tjetrin apo jo… eshte fare e lehte te leshoj nefsin si zagar sikur ben ti Dalan, dhe te dy te copetohen…

   Nurxhinjte nuk i njeh kush akoma, nga xhemati i thjeshte, shyqyr qe i keni njoh ju… megjithese i keni njoht si nuk i njeh askush qe i ka pasur afer vite e vite. Shyqyr qe keni barcaletat me ‘nurxhi’ dhe gajaseni, argetoheni pastaj flisni per ‘prototipet’ inekzistent te imameve injorante gylenxhinj dhe ndiheni te kompletuar… kenaqesi artificiale…

   • Me duket se qeni i nesfit tend Enes eshte tashme i zgjidhur dhe i harbuar. Nese jo, nuk e di se si ta imagjinor zgjidhjen e tij.
    Eshte e kuptueshme te irritohesh dhe, ndoshta edhe ta teprosh, kur te bejne padrejtesi, por ta besh kete kur i ben vete padrejtesite!!! Kjo tregon nivele te frikshme arrogance.
    Megjithate, po perpiqem te jap disa sqarime te pergjithshme.

    Fillimisht, ne lidhje me verejtjen tende se fjalet qe une kam leshuar ne adrese te nurxhive, mund te thuhen vetem ndaj nje armiku, them se ke te drejte. Por duhet te kuptosh se jane nurxhinjte qe po sillen ne menyre armiqesore. Ata po punojne per asgjesimin dhe eleminimin e hoxhallareve tane. Mos eshte vellazeri kjo?!
    Kur ata perdorin marifete, intriga, para, dhune per te eleminuar hoxhallaret tane, cfare mbetet te jene pervec se “diktatore, percares, te padrejte, intrigante, te pabese, zullumqare, te paafte, te pacivilizuar, te pamoral, provinciale dhe njerez qe ua fusin tjereve”?!
    A ka ndonje gje nga te gjitha keto qe ata nuk e kane?!

    Po i marr me rradhe pikat qe ke kundershtuar.

    1. Sjellja arbitrare dhe diktatoriale. A nuk eshte sjellje arbitrare dhe diktatoriale, kur nje grusht hyzmeqaresh ndaj padroneve te tyre turq, i vene shqelmin nje imami xhamie dhe hatibit te saj, me qellim qe t’i zene vendin dhe t’u bejne lavazh truri njerezve, per t’i shnderruar nga jonurxhinj ne nurxhinj? A do fort mend per t’u kuptuar e gjithe kjo?!
    “Sipas kujt” – thua ti. Sipas cilesdo norme njerezore, morale arsyeje dhe ligjore. Eshte shkelje morale sepse nurxhinjte po synojne t’ua fusin vellezerve te tyre jonurxhinj, duke i perzene imamin ne menyre qe t’u nderrojne botekuptimin, per t’i konvertuar ne botekuptimin e tyre, e per t’i rekruturar me pas ne levizjen e tyre. Eshte shkelje morale, sepse po perpiqen qe t’u imponojne me zor nje imam qe besimtaret e xhamise, te gjithe njezeri, nuk e pranojne. Eshte shkelje ligjore, sepse nurxhileret ne KMSH kane ardhur ne keto poste ne menyre jostatutore. Nuk i ka votuar askush, ashtu sic e kerkon statuti. Edhe vendimi eshte marre pa motivim ligjor dhe pa u konsultuar me xhematin.

    2. Percarje? Ti nuk quan percarje faktin qe nurxhinjte po i zaptojne xhamine xhematit te medresese, duke u futur me dhune nje imam nurxhi, qe ata nuk e duan, por quake percarje faktin E-zani ngre zerin ndaj kesaj padrejtesie? Me fal, por hajduti qe vodhi lopen, a ka ndonje faj ne kete mes? Po mos faji eshte vetem i atij qe kerkon t’i kthehet lopa?!

    3. Ti na tregon raste kur, daja i babait tend qenka perzene per bidatci nga dy-tre njerez anonime ne xhami?! Une nuk po te flas per vandale anonime me misvak, ketu po flitet per aksion institucional te nje shoqate qe zoteron nje tufe kolegjesh ne Shqiperi, SEMA, qe perdor hyzmeqaret e saj shqiptare ne KMSH per te perjashtuar imamin dhe hatibin e nje xhamie, ne kundershtim me vullnetin e te gjithe besimtareve qe falen ne te. Besoj arrin ta besh dallimin.
    Ne rastin tend, kemi te bejme me reagime te njerezve periferike injorante, ndersa ne rastin konkret po flasim per nje vendim te marre nga kokat e kesaj pune, te pleqeruar mire, e te mbeshtetur me projekte konkrete e fonde te majme nga pas. Ndersa nga ana tjeter, daja yt ka qene minorance ne xhami, perderisa vandalet kane arritur te veprojne ne emer te saj, ndersa ketu, eshte e gjithe xhamia kunder vendimit te KMSH-se. Pra, ketu nuk po perjashtohet ndonje besimtar i vetem, por po u merret xhamia besimtareve.
    Por mbi te gjitha, te gjithe ne e denojme aktin vandal qe i eshte bere dajes se babait tend. Beni edhe ju te njejten gje. Denoni aktin vandal te bere nga abileret tuaj turq.

    4.5.6. Mjetet e uleta dhe zullumet jane ato me te cilat nurxhite kane uzurpuar nje institucion qe perfaqeson njerez qe nuk i perkasin kesaj levizjeje. Pra, te perfaqesosh njerez te cileve u heq imamet dhe kerkon t’u mbyllesh gojen me polici, patejter qe po u ben zullum. Gjithashtu, nje prej mjeteve te tilla te uleta jane edhe fenomene te tille si B. T., qe ua hapi dyert nurxhive per t’ia mesyre KMSH-se, derisa me pas, vete ata e flaken tej si lecke. Mjete te tille te ulet jane edhe baballaret e deputeteve, apo edhe vete deputete te caktuar, te cileve nurxhinjte u japin nga nje llokme, per te fituar nga pak perkrahje, qe t’a kene kollaj t’ua fusin te tjereve.
    Paaftesia eshte gjithashtu evidente kur shohim qe per nenkryetar eshte Bujar Spahiu qe nuk di te lidhe dy llafe, Betim Truci (deri dje, qe gjithashtu eshte nje njeri pa dy gram shkolle e kulture), Dorjan Demetja, qe eshte Drejtor i Marredhenieve me Publikun, pa ditur te formuloje kurre nje deklarate per te qene, etj. Mjafton te shohesh nivelin e gazetes Drita Islame, per te kuptuar se ne cfare bajalldie ka rene ai institucion.

    7. Provincializmi nuk eshte pika ime me me merak (pika qe kam me shume merak eshte drejtesia), megjithate eshte evident. Nese ke nge, shko ne KMSH dhe shiko prejardhjen gjeografike, si dhe formimin kulturor te gjithe stafit te KMSH-se. Nese te rezultojne qytetare dhe te civilizuar, nuk e di, por me duhet ta zbres shume poshte marzhin e kufirit te civilizimit.
    Cdo tre doktore, njeri paska qene nurxhi ne Turqi?!! Uauuu. Ku i gjen keto statistika? Tek gazetat e hizmetit? Megjithate, edhe sikur te jete e vertete. Duhet te kuptosh se doktoratura nuk te ben te civilizuar. Te numeroj une, pa fund ne kete vend, provinciale me doktorature. Rektori i Universitetit Beder eshte nje prej tyre. Mjafton te lexosh vetem shkrimin e fundit ne gazeten Drita Islame, mbi rolin e arsimit ne Shqiperi dhe e kupton se cfare botkuptimi ka ai per arsimin.
    Nejse, mua nuk me intersojne simpoziumet, per me teper simpoziumet pa bereqet te nurxhinjve. Shijen e nje simpoziumi te tille e kemi ende te fresket nga ai mbi tolerancen fetare te Fetullah Gylenit, te bere nga Ministria e Arsimit. Nese e mat forcen intelektuale te nurxhive nga aktivitete te tilla, mua me duket deshtim. Bota akademike nuk deshmohet nga simpoziume te tilla. Une di te them se biblioteka e nurxhiut eshte nga me te varferat ne bote. Ajo perbehet ne pergjithesi vetem nga dy autore Seid Nursi dhe Fetullah Gylen. Shko e hidhi nje sy librarise qe eshte hapur tani ne KMSH dhe shih cfare varferie mbreteron.
    Gjithashtu, mua nuk me interson se cfare bejne nurxhinjte ne Turqi. Une shoh se ne Shqiperi kane mesyre njerez provinciale dhe pa nivel intelektual. Mos filloj te t’i ze me emra.
    Personalisht, nuk kam jetuar me nurxhinj, por kam disa miq qe kane jetuar per vite ne shkollat e tyre, si ne kolegj, ne Shqiperi, ashtu edhe ne shkollat e studenteve te tyre ne Turqi, dhe te garantoj qe bisedat me ta, jane nje burim i kendshem humori kur temat sillen rreth mentalitetit te abilereve. Nuk ka nevoj qe t’a kesh vuajtur mbi supe nje pervoje, per ta njohur. Me mjafton edhe pervoja e te afermve te mi.

    Gjithsesi, reagimet tona kane vetem nje kryefjale, Drejtesia. Se cfare niveli kane nurxhinjte, kjo eshte pune e tyre. Une di te them se, edhe ne qofshin me te miret e botes per nga niveli intelektual, punet e tyre jane te mbrapshta, per sa kohe ata sundojne nje institucion pa i mandatuar askush, e per te mos u mjaftuar me kaq, perpiqen edhe te zbojne imamet nga xhamite e tyre, duke hyre ne konflikt me xhematin qe i do. Kjo eshte ceshtje drejtesie, dhe sic na meson Profeti a.s., e drejta duhet te jete me e dashur per ne se prinderit, femijet, te afermit dhe vete vetja jone.

 • Ne respekt te frymes se diskutimeve qe administratoret kerkojne te kene ne blog dhe te kerkeses per t’iu permbajtur vetem temes, si dhe ne respekt te komentit te dalanit, i lejoj vetes te mos pergjigjem.

   • Muslimanet nuk kane pape, s’e di?

    Me vone do te shpjegoj edhe nja 2 detaje shokuese per ty por te dobishme rreth “teorise se lejlekut” dhe do ndricohesh.

    • Muslimanet nuk ja puthin doren Papes, nderkohe qe guleni i Amerikes e ka bere nje gje te tille, bile edhe e ka cilesuar Papen si PAPA HAZRETLERI. por me siguri kete juve pseudonusxhinjve (sepse nuk keni asnje lidhje me te nderuarin Saidi Nursi) mbase nuk ua thone ne seancat e lavazhit te trurit.

     • ujku,
      nuk e kuptoj cte keqe ka ti puthesh doren papes ne nje kohe qe shembujt tone,sahabet e nderuar,konkretisht Abdullah ibn Hudhafetu Sehmi i ka puthur koken perandorit te Romes,Cezarit.Ne lidhje me kete gje i pari i muslimaneve Omeri(r.a) ka thene qe eshte obligim i cdo muslimani duke filluar nga une i pari te puthe koken e Hudhafes.
      “Sahabet e mi jane si yjet,cilindo qe te ndiqni jeni ne rruge te drejte”:do deklaronte Drita e Gjithesise,Profeti(s.a.w.s).
      E nese keta yje jane shembulli jone,cili eshte ndryshimi i gjestit te asaj kohe me kete qe citoni ju me lart i nderuar?

     • Po pse ia puthi koken sahabi atij personazhit? Mos valle analogjia zabtohet mbi cdo puthje e mbi cdo koke? Personazhi te cilit i puthi koken sahabi, po torturonte per vdekje muslimanet, dhe kur sahabi rezistoi si burre e nuk u tremb, romaku i impresionuar me burrerine e ketij i tha – Po ma puthe koken, je ilire te shkosh me shoket e tu”. Prej kesaj ia puthi koken romakut sahabi, per ta shkembyer me lirine e tij e te shokeve qe kishin tepruar gjalle. Tek e fundit, romaku e vleresoi sahabin, duke ia kerkuar shprehimisht t’ia puthe koken.

      Tani se cfare lidhje ka kjo me puthjen e dores papes, kur papa, si romaku, nuk ia kerkoi kete muslimanit, as nuk e kerkon ndonje interes i shenjte si fjala vjen shpetimi i jetes se shokeve. Papa Vojtila ka qene pape i vecante ne histori, i pari qe ka hyre ne xhami dhe ka puthur Kuranin dhe te pakten thuajini mesuesve tuaj qe ta justifikojne ndryshe Gylenin, duke thene se e puthi papen meqe ky ka puthur publikisht Librin e Zotit, ndonese Librin e Zotit edhe muslimanet nuk e prekin pa abdest. Dialogu fetar nuk eshte servilizem as teprim, dhe mund te behet edhe duke ruajtur pak me shume dinjitetin. Kur nje lider shpirteror i miliona muslimaneve si Gyleni shkon e i puth doren papes, na e heq dinjitetin edhe neve qe nuk e njohim per lider, po vetem per nje mendimtar musliman. Personalisht, puthu me ke te duash, po jo si perfaqesues i muslimaneve, se muslimanet respektin formal per nje njeri qe pretendon se eshte i pagabueshem kur thote se Zoti eshte tre, nuk e shprehin me puthje.

      Eshte shume keq kur hadithet apo ajetet priten pergjysem.

      Analogjia me sahabin e burgosur qe puth ne koke romakun per te fituar lirine, ka kuptim vetem nese ju e konsideroni si te burgosur apo peng ne Pensilvani hoxhe Gylenin. Terhiqem nese eshte keshtu.

     • arkeolog,
      personalisht nuk shoh ndonje argument bindes ne logjikimin tend,gjithashtu dhe ironia qe mundohesh te perdoresh gjate gjithe kohes sikur je i mireinformuar ne kete fushe,ma shton akoma me shume kete bindje.Edhe ne qofsh i informuar mire sot nevojiten me shume njerez te aksionit,durimit,sakrifices sesa njerez te gojetarise.
      Ne perceptimin tim ka ngjashmeri dhe shume biles…Eshte e vertete qe nuk rrezikohet jeta e njerezve por rrezikohet imani i tyre qe eshte shume me e rende se jeta.Ne mareveshjen e Hudejbijes Profeti(s.a.w.s) beri nje pakt shume te rende ne syrin e shumices se sahabeve te Tij por koha tregoi te kunderten.Gjithashtu koha ka treguar qe historia perseritet,nuk eshte e thene te perseritet fiks ne te njejten menyre.(Historite e sahabeve nuk i tregoj te plota me qellim qe te mos zgjatem pasi i marr si te ditura nga dialoguesit ne kete blog)
      Persa i perket Gulenit,qe ne fillimet e veta eshte shprehur drejt nje qyteterimi me dashuri dhe tolerance dhe sot pas afro 50 vitesh nuk shohim as me te voglin ndryshim ne rrugen e tij.Shume skeptike kane shoqeruar jeten e Gulenit por koha po tregon se nje pjese e madhe e tyre kane filluar te punojne me te njejten metodike,inshallah me te vetmin qellim arritjen e kenaqesise se Zotit,asgje me shume.
      Edhe njehere e perseris,te pasurit perceptime te ndryshme rreth nje ceshtje jo domosdoshmerisht qe njeri e ka gabim,pasi secilit Zoti i ka dhene nje ndjeshmeri te vecante ne lidhje me ceshtje te ndryshme.Nuk eshte kusht te duash Gulenin qe te jesh i dashur i Zotit,gjithashtu nuk eshte kusht ta pranosh si lider shpirteror.Kusht eshte te duash Zotin dhe te Derguarin e Tij.Pikerisht kjo eshte dhe ajo qe Guleni ben thirrje,kjo eshte dhe ajo per te cilen perpiqet dhe kjo eshte dhe ajo per te cilen ne duhet te perpiqemi.

     • Ari,

      ne pergjithesi une kam respekt per Gulenin dhe punen e tij per te permiresuar gjendjen e bashkesise, sidomos ne Turqi. Nuk me pelqen qe ia ka puthur doren papes dhe sidomos nuk me pelqen menyra si justifikohet kjo, po nga ana tjeter nuk jam aq i trashe sa ta gjykoj Gylenin vetem per nje ngjarje, e cila tek e fundt mund te jete thjesht nje shenje e ekzagjeruar respekti ndaj nje me te moshuari, si ishte papa ne kete rast. Une e kuptoj se ne keto kohe kur muslimanet fatkeqesisht jane bere te njohur kohet e fundit sidomos me akte terrorizmi dhe intolerance, mbase hoxhe Gyleni ka menduar se duhet nje gjest i forte per treguar se muslimanet nuk mund te jene ashtu si i paraqisin. Ne kete rast Gyleni ka bere nje sakrifice per te treguar nje shembull tjeter, sado ekstrem. Ne fund , Zoti e di me mire.

      Tani t’i rikthehemi analogjise. Analogjia ka limitet e veta te natyrshme, ndryshe behet abuzive dhe humb kuptimi, po gjithsesi, ne fund fare, gjithcka ka lidhje me nijetin dhe sinqeritetin. Nese ti je i kenaqur me ate shpjegim qe dhe, kjo eshte pune per ty dhe nuk kam pse dyshoj ne sinqeritetin tend. Une vetem kam detyre vellazerore te verej se analogjia eshte e tepruar, dhe nuk permban asnje element te perbashket midis dy rasteve, pervec puthjes se nje romaku te pushtetshem nga nje musliman. Pjesa tjeter e rrethanave, ajo me kryesorja, roberia e muslimanit dhe deshira per te fituar lirine per shoket e veten, nuk afrohen fare me rastin tjeter. Ajo qe deshiroj eshte qe kritika te tilla per nje detaj, te mos behen te rendesishme midis nesh, se nuk kane vlere. Me vjen keq qe po bisedojme per kete rast, te cilin e dinim dhe nuk ishte nevoja te vinte e ta thoshte dikush ketu si ndonje zbulim te madh

     • arkeolog,
      Me shume dashamiresi po i kthehem diskutimit me ty ,besome pa asnje qellim konfliktimi.Kur u hap tema ne lidhje me puthjen e dores qe Guleni i paska bere papes nga naiviteti nuk u mora me gjestin,thjesht u mundova te sjell ca histori nga jeta e sahabeve qe ne botekuptimin tim mund te hiqje paralele,me te vetmin qellim per te mos e paraqitur si dicka tragjike kete qe kishte ndodhur.
      Me pas u mundova te gjej ndonje video,foto apo ndonje gje te ngjashme qe i verteton fjalet tuaja,sinqerisht ka dy dite qe nuk kam gjetur asgje ne lidhje me puthjen e dores qe Guleni i ka bere papes.Nderkohe nje video qe gjoja e sulmonte Gulenin jep nje biznesmen qe shoqeronte Gulenin duke i puthur doren papes(ne mendimin tim ketu nuk shoh ndonje gje per kritike),ndersa kur vjen radha e Gulenit per tu takuar me papen thjesht ka nje shkembim duarsh ndermjet te dyve,asgje tjeter nga ato qe thuhen.Gjeja qe me beri me shume pershtypje ishte se komunistet e Turqise i kishin bere shume jehone ketij takimi ne tentativa te deshperuara per te ulur figuren e Gulenit.Ndjej keqardhje qe muslimanet ne ditet e sotme sulmohen nga te gjitha frontet.Ndjej keqardhje qe nje lajm i servirur nga komunistet(ateistet) merret si i mireqene nga muslimanet.Ndjej keqardhje qe ne ditet e sotme i thuren lavde nje ateisti islamofob e ne krahun tjeter nxirret vrer per muslimanin.
      Me fal pasi ndoshta dola pak nga tema po ishte nje proteste e brendshme per tiu rikthyer prape realitetit te dhimbshem ne te cilin po jetojme.
      Gjithsesi me sinqeritet nqs ke ndonje argument qe verteton puthjen e dores se papes nga ana e Gulenit mund ta sjellesh…
      Nderkohe po te sjell dhe propozimet qe Guleni i beri papes gjate takimit qe mua mu duken shume interesante dhe mendova ti ndaj me ju:

      1.“Organizimin e vizitave të përbashkëta në vende të shenjta si Efes, Antakia, Tarsus e Jerusalem, me rastin e mijëvjeçarit të tretë të kristianizmit;
      2.Shpalljen e Jerusalemit zonë të lirë ndërkombëtare, e cila është e hapur ndaj vizitave të myslimanëve, kristianëve e hebrenjve, mundësisht pa viza.
      3.Organizimin e konferencave të përbashkëta me bashkëpunimin e besimtarëve të tre feve të mëdha në vende të ndryshme të botës, duke nisur nga SHBA.
      4.Hapjen e një universiteti në Harran(vendi i Ibrahimit a.s), me qëllim që të plotësohen nevojat akademike të tre feve dhe sigurimin e alterimit të studentëve mes botës së krishterë dhe Islame.”
      Duhet thene qe keto propozime nuk u kundershtuan por asnjehere nuk u realizuan(pervec konferencave ne Amerike) per arsye qe Vatikani i di.

     • U be lemsh kjo pune o vella

      Vjen njeri ketu dhe thote se Guleni i ka puthur doren Papes, dhe pastaj vejn dikush tjeter qe e mbron kete gje duke mare shembuj tek brezi i arte i Islamit. Personalsit me kujtohet se kam degjuar dicka diku per kete ngjarjen me Papen, shkarazi, po fakti qe nje simpatizues i Gulenit po e mbron kete fakt dhe kjo ma perforcoi idene se ngjarja paska ndodhur dhe protagonist paska qene vete GUleni, e jo nje i afert i tij, sic eshte e verteta. Ashtu si kembengula une, normalisht kjo p[une nuk eshte e kollajte, nuk ka baze fare, dhe GUleni nuk e ka bere sepse nuk mund ta beje. Ndihmesi i tij, qe mbase nuk ka dije fetare, po sidomos nuk ka pergjegjesi, e paska bere.

      Tani nje fjale te fundit po te them o vella, e mos ma merr per ters. Tegjithe i mbrojme njerezit qe duam, ndonjehere edhe pa te drejte, por gabimisht ndodh qe i mbrojme edh eper gjera te cilat ata nuk i kane e nuk i duan. Po te mos kishe kembengulur duke e mbrojtur GUlenin per dicka qe ai nuk e ka bere e nuk mund ta beje, nuk eshte se i dhe ndonje mesim atij te papergjegjshmit qe solli shpifjen ketu. Ti thjesht tregove se ndoshat duhet ta kalibrosh pak dashurine, ta besh me shume racionale, me pak xhematore.

      Edhe une gabova qe u futa ne nje debat te kote, dhe mora si te mireqene nje lajm vetem e vetem se dy pale po e vertetonin, njera pro e tjetra kunder. Fjala qe qendron nga ajo qe thashe, shpresoj te jete shpjegimi i analogjise si e tepruar dhe pa vend, dhe po ashtu fjala tjeter e imja qe u vertetua eshte kjo “ne pergjithesi une kam respekt per Gulenin dhe punen e tij per te permiresuar gjendjen e bashkesise, sidomos ne Turqi. ” Jo se GUleni ka nevoje per respektin tim, po une kam nevoje te them si musliman i thjeshte se vertetova qe respekti im per Gulenin eshte edhe me i madh tani

 • @dalanin, si i thone nje fjale “lirine nuk jua solla une, ate e gjeta midis jush”, edhe une mund te them se ironine, sharjet dhe shpifjet i gjeta midis jush.
  edhe sikur te jene te verteta pandehmat e tua ( psh pyetja 1, me shume se pyetja eshte konstatim ) perseri une , nuk do te mund ti jap pergjigje ketyre pyetjeve, per faktin e thjeshte qe nuk ja pjestare as e sekteve, as kmsh dhe as jetes fetare ne shqiperi.
  ajo qe me shtyu ne kete reply, eshte inkoherenca e vazhdueshme e nje pjese shkruesish ndaj cdo mendimi ndryshe. kur ju flet per fakte, te pergjigjen me ironi, kur ju flet me cinizem ta kthejne me moralizma, dhekur jua mbyll gojen me parime te perzene me banalitet qe perdorin meshkujt ndaj femrave.
  te njejten gje verej edhe ne pyetjet e tua, psh pse sekti im, eshte me i keq se sekti jot ( ose se sektet e tjera qe po lufton ), ose perderisa eshte lufte midis sekteve, mbi cfare baze zgjedhim te jemi pro dhe kunder ? nga ana tjeter meqe behet fjale per lufte per pushtet, a nuk lejohen ne lufte te gjitha ( prapaskena, politika, intriga etj)?
  ju flisni per mos dashuri popullore – mbi cfare statistike? dhe nqs eshte qe nuk kane fare mbeshtetje ne poppull, si arriten te shesin vakfe kunder deshires se xhemateve? apo shitja e pronave eshte po aq politike sa edhe emerimi dhe shkarkimi i imameve, dhe si rrjedhoje ka perseri konflikt interesash te ngushta karriere?
  e fundit pse provincialet e sektit fitues, qenkan me pak qytetare dhe profesionaliste se anetaret e sekteve te tjera?
  tek e fundit fituesi nuk gjykohet, ndoshta eshte koha qe humbesit te japin llogari pse jane paraqitur aq dobet?

  • Lejla, logjiko pak perpara se te shkruash se po na lodh kot.
   Ceshtja qe po shtrohet ketu nuk eshte se sekti im eshte me i mire se i yti.
   E para, jo te gjitha grupimet jane sekt.
   E dyta edhe sikur te jene, ne nuk po legjitimojme te drejten e nurxhive te predikojne budallalleqet e veta. Ajo qe ne kerkojme, eshte te na lene ne te tjereve te ushtrojme lirisht fene tone e mos te na hyje ne hise me dhune.
   Nurxhinjte, jane nje sekt, qe vijne nga jashte dhe pasi kane marre ne dore, nepermjet skuthlleqesh, drejtimin e KMSH-se, duan te sundojne tashme te gjithe jeten fetare ne Shqiperi. Me thuaj, mbi c’te drejte ata dalin si perfaqesues te muslimaneve shqiptare, kur nuk i ka mandatuar askush per kete, per me teper kur edhe vendimet u vijne me urdher nga jashte dhe nuk kane lidhje me miletin musliman ne kete vend?!
   E, si per te mos u mjaftuar me kaq, ky sekti qe thua ti, fillon dhe u heq imamet vendasve, ne menyre harbute, prepotente, agresive, ne menyre qe t’u fuse imamet e vet, per t’iu bere lavazh truri, me qellim qe te perhapin sektin e tyre. Pyetja shtrohet, a eshte e moralshme, a eshte e pranueshme fetarisht, qe nje xhemati, t’i imponosh nje imam qe nuk e duan?!
   Me thuaj ti, si erdhen ata ne KMSH?! Me zgjedhje?! Aspak. Edhen nepermjet nje pazarliu te paskrupullt si B. Truci, qe sot e kane flakur si facolete te perdorur. A eshte e ndershme kjo?! Ky eshte thelbi
   Nese ti Lejla mendon se kjo eshte lufte dhe u lejokan te gjitha prapaskenat, kjo eshte e tmerrshme.
   E para, kjo legjitimon moralin makiavelist, “qellimi justifikon mjetin”, qe perben fytyren e vertete te moralit te drejtuesve te sotem nurxhi te KMSH-se e te fondacionit Sema.
   E dyta, kjo nuk eshte lufte. Ketu ka institucion, i cili ka ligje. Detyra e tyre eshte te respektojne ligjet e atij institucioni, jo te sillen si maliqe te babezitur. Ne fakt, kjo tregon nga ana tjeter, perceptimin tuaj per institucionet dhe jeten fetare ne vend. Ne fakt, nurxhive nuk u interesojne ligjet. Nese zbatohet ligji ata dalin jashte loje.
   E treta, nese nurxhite e perceptojne si lufte kete, kjo do te thote se vellazeria qe permendin ketu disa prej tyre, eshte thjesht tukije, shtirje, strategji verbale.
   E katerta, nese eshte lufte, atehere fajtor eshte ai qe e nisi. Ne ishim ne vendin tone, ne punen tone. Turqit, nurxhite, erdhen ketu dhe duan te na perzene, ose te pranojme te behemi si ata. Kjo do te thote eshte ata jane pushtues. Lufta edhe mund te te legjitimoje ca mjete, ne thelb te padrejta, por gjithsesi kemi lufte te drejte, ashtu sic kemi edhe lufte te padrejte. Ne rastin konkret, ne po mbrojme te drejtat tona, ndersa nurxhinjte po sulmojne gjene e tjetrit. Ata vetem grabitin tagre, te drejta, perfaqesimin, hapesiren, territorin, autoritetin e tjetrit.
   Bravo u qofte?! Jo, Haram u qofte.
   Por prit, Lejla, se asgje nuk ka mbaruar. Eshte ende heret per te brohoritur fituesin e gjykuar humbesin (moral i neveritshem ky). Keshtu u sollen edhe arabet, por sot u larguan me bisht nder shale nga ky vend. Do rrojme e do shohim. Ne do te jemi gjithnje ketu, sepse jemi ne vendin tone, edhe kur abileret e Pensilvanise te jene kthyer nga kane ardhur, ne Anadoll.

  • JO moj Saba, mos ti nxjerrim femijet prej andej, me mire te nxjerrim cefesht turqit dhe Babin e Patozit prej andej.
   Per te gjithe gylenxhjijte; pranojeni ta haj dreqi qe xhematin e xhamive nuk e shihni me sy, per ju me mire funksionon teoria e “klonimit” te kalamjve faqebardhe, se sa pershtatja me jeten e zakonshme te njerzve qe frekuentojne xhamiat, te cilet mundohen me aq sa dijne per te miren e fese. Sado te na teorizoni me numrin e larte te doktorve gylenxhi ne Turqi, mbetet e pajustifikuar nga kushdo fryma sektare qe eshte mbjelle nga ju ne trojet shqiptare, kamufluar kjo mbi nje narrative historike-mistike nga eksperienca e nje vendi te huaj per ne. “Aristokracine” me themel kriminal qe eshte instaluar dhunshem ne Shqiperi, mileni si t’i keni mundesite, por kete mos na e shisni si metode islamike, te pakten t’ju mirkuptojme qe dhe ju po perfitoni majmshem nga tranzicioni fatkeq i ketij vendi.
   Hidhuni e sperdridhuni ngado, ju nuk ju pelqejne rregullat e ndershme te lojes brenda bashkesise se gjere te besimtareve nga frika se jua rremben dikush tjeter “torten” e Islamit ne Shqiperi, por kjo nuk ka aspak te bej me shpirtin e Islamit. Nuk e di si ju shkojne punet ne vende te tjera, por eksperienca juaj ne Shqiperi eshte ne prag deshtimi moral per faktin se ju si makiavelista qe jeni, ju pelqen te pershtateni ne llumin shqiptar, duke perbuzur dhe sabotuar ata nder ne qe ne pamundesi per ta shpelar ate, te pakten nuk duan te njollosen. Pune te “mbare” dhe Zoti na nxjerrte me hajer.
   Ps.
   E turpshme ajo foto ne oborrin e Medreses tek DI, ne te cilen nga 10 persona tre ishin vizitor amerikene, nje babi Patozit dhe kusuri turq. Gjithmone behet fjale per nje vizite ne “Medresen e Tiranes”, dhe kjo do te thote qe per gylenxhijte, arnautet jane specie ne zhdukje, pa mbrojtje nga autoritetet.
   Iyigeceler.

   • ‘Aristokracia’ ishte fjale ne gjuhen te cilen kupton Dalani, per t’ju kundervene ‘provincialitetit’ qe theksoi, po ashtu numri i doktoreve ishte nje kundershembull per menyren qe karakterizoi.
    Nuk i thashe per arrogance. Por prap, nje numer i madh ndjekesish nuk eshte pa domethenje. Nuk i shkojne pas cdokujt, turma te medhaja me njerez, nga ‘vegjelia’ der te ‘aristokracia’…

    Te pakten me c’po shohim ne blog, ‘gylenxhinjte’ s’po sulmojne askend, s’po bejne propogande sektare, s’po shprehin urrejtje… vetem po pergjigjen, me qetesi a me zemerim, akuzave…

    Ato cka besojne dhe mendimet e ‘gylenxhinjve’ nuk doni ti degjoni nga goja e tyre, por per te qene ne rregull me ju u dashka qe te pakten te pranojme qe xhematin e xhamive s’e shohim me sy…

    Pasha Allahun kjo eshte shpifje, pasha Allahun eshte e kunderta e te vertetes. Pasha Allahun per mua dhe per gjith miqt e mi, e besoj te pakten se nuk u di zemrat si dini ju…, per kedo qe shoh ne xhami, te pakten nga person ne neutral me kthehet ne person i dashur…

    pavarsisht se duke pare se si jam i etiketuar me gjitha te zezat, pa me njohur fare (po flas si ‘gylenxhi’) nga disa nga keto, me bie doza e ‘romanticitetit’…

    Mund ti thoni “takijexhi” edhe ‘gylenxhinjve’. Mund ti thoni edhe qafire. Beni c’te doni… e verteta eshte qe askend s’e demton asnje shpifje, asnje makinacion, as urrejtja e askujt. Dike e demton ose i ben mire vetem Allahu. Keto qe po shkruaj i shkruaj jo se jam budalla te pergjigjem per akuzat e njerit dhe tjetrit, as me ju zbut se kam frike se po vjen dem nga ju… po i shkruaj me idene se si muslimane, husnuadhanin e keni princip jete, por disa gjera fitohen shume kohe pas blerjes se sexhades… nuk eshte per tu habit qe nje namazli te nxjerri llum nga goja, se kane nxjerrur edhe njerez me te medhenj se ‘ju’ per njerez me te medhenj se ‘ne’. Ja Dalani, nuk thote dot ‘bijte e zezakes’, por thote ‘bijte e provincialeve’…

    Zoti na nxjerrte ne hajer.

    Aq te bindur sa jeni per shejtanllekun e ‘gylenxhinjve’, e keni per detyre ti luftoni… pune te mbare edhe juve…

    İyi Günler Zanzibar

    • Ke c’ke me komentuesin Dalan merru me idete e tija, te cilat jane vetem se te tijat individuale. Perpjekja juaj per te shtrire kritiken ndaj mendimeve te ndokujt tek linja editoriale e blogut eshte dashakeqe dhe naive. Me sa kam ndjekur lajmerimet ndaj problematikes me KMSH, ajo ka qene brenda limiteve te etikes normale. Marja ne mbrojtje e xhematit te Medreses, dhe publikimi i zerit te tyre eshte e drejte e patjetersueshme qe ky blog ja rezervon vetes, ne te kundert do te shnderrohej ne nje blog me ylbere dhe me karafila, te cilat nuk na mungojne. Eshte me e ndershme dhe me e drejte qe ne nje konflikt ndermjet zullumqarve me maske te cjerre dhe besimtareve te ndershem qe frekuentojne xhamine te anosh nga ana e keyre te fundit. Nuk me shkon mua roli i hoxhes te te citoj tekstet e shenjte mbi padrejtesine, por besoj se je ne njohurine e tyre, mjafton ti vendosesh ne kontekstin aktual, beje kete sforco. Qe KMSH eshte zullumqare zulmemadhe kete e di i madh dhe i vogel, dhe antaret gulenxhij qe e kontrollojne prej vitesh ate ndajne prej kohesh kete zullum. Mjafton te te them qe nuk kane bere as edhe nje perpjekje per zbardhjen e krimit kostruoz qe goditi 9 vjet me pare ate institucuon njolle qe zorr se do te shlyhet ndryshe. Nuk mjafton ndryshimi i pllakave te dyshemes dhe fasades se nderteses per tu shitur si i tjeter, duhet ndryshuar menyra e qasjes ndaj problematikes se halleve te muslimanve ne Shqiperi, dhe kjo qasje vjen nga ajo qe mbajme ne zemer dhe ajo qe magazinohet ne tru. Perderisa metodologjia vazhdon te jete ajo e shantazheve, allishverisheve dhe e perjashtimit, llustra nuk i ndihmon aspak ne misionin qe duan te cojne perpara.
     I dashur Enis, e verteta djeg, por eshte me kuruese se djegja e diagnozes se semundjes, kete duhet ta mesosh edhe ti. Se c’fare ben dhe arrin levizja Gulen neper bote a ne Turqi nuk me intereson shume, interesi nis kur teknikat dhe interesat e tyre i shtrijne ne institucione te tjera si KMSH e cila i perket te gjithve. E verteta perderisa e ka zjarrin gjithkahere ndezur, gjithmone do te vazhdoje te djege.
     Do isha kurioz te dija si e sheh faktin qe ne Medresene e Tiranes, dhe jo vetem, drejtojne shtetas turq. Me thuaj ti mua a ka shtetas shqiptare qe drejtojne ndonje institut religjioz ne Turqi?
     Jam i bindur se kesaj pyetje nuk do ti kthesh pergjigje, nuk je i detyruar xhanem.
     Hayirlli olsun.

    • o enes_
     Mos e trego emrin e vertete se pastaj te nxjerin nga xhemati keta miqte e ty gylenxhij. mbase te nxjerin dhe nga puna qe mund te te kene sajuar.
     E ska burre nene dhe gulen nene pastaj qe te te fuse prap.
     Do marresh veten ne qafe o i zi.
     Qendro anonim sic dini ta beni aq mire ju gulenxhinjte e sotem
     dhe te lutem mos e permend me termin nurxhi se ka lidhje me te nderuarin Saidi Nursi te cilit ju nuk i afroheni as sa te maja e thoit te vogel te kembes.

     🙂

 • lejla dhe/ose Enis_: po me Imamin dhe Hatibin e xhamise se Medresese c’paten, xhanem? Ky ka qene strumbullari i furtunes te ngritur ketu tek ezani. Une e vleresoj ndjeshmerine tuaj ndaj nje levizje ne gjirin e se ciles ju mund te jeni edukuar, por ju duhet te kuptoni po kaq mire ndjeshmerine e xhematit te xhamise se Medresese, se ciles me te drejte ezani i ben jehone, edhe ne shkrimin e mesiperm.

  • Shum dakord. Kjo ceshtje eshte strumbullari por nese e ve re, ky strumbullar esht duke u perdorur si pretekst per te nxjerr gjith vrerin e vjeter qe kane disa. ‘Turqve’ dhe ‘nurxhinjve’, librave tyre, botekuptimit ‘sufi’ tyrin(ne vija shum te trasha) u eshte nxjerrur me kohe ‘fetvaja’…

   Nuk jane te reja shpallja e ‘turqve’ “bidatcinjt”, “lutes varresh”, apo “tru shperlares”, etj etj…

   Keta zoterinj kane gjetur rastin ketu te shpalosin talentin…, ti bien njeri me bukur se tjetri lodres qe i bien me ze te ulet ne kafet e perditshme.

   Nuk e di fare cka ndodhur me Xhamine e medresese, megjithese kam degjuar po aq sa kane degjuar shumica ketu (megjithese versione te ndryshme). Te donte kush nga KMSH te shpjegonte ketu versionin e vet per incidentin, do ta shpjegonte. Me “incident” e kam fjalen per historite se kush qe viktima, kush planifikonte, kush z’dinte gje, kush qe fajtori… nuk eshte ceshtje imja gjithsesi.

   Sa per emerimin e nje imami tjeter, si veprim, apo perdorimin nga nxenesit te ambjenteve te xhamise, e cila me sa di eshte brenda prones se medresese, nuk arrij te kuptoj sa duhet shkallen e seriozitetit te shkeljes qe paska bere KMSH… prap, nuk me ka caktuar kush prokuror, avokat apo gjyqtar. Ketu e-zanxhinjte po i bejne te gjitha njeheresh.

   Gjithsesi, mund te keni te drejte te plote ne kete ceshtje, dhe KMSH-ja te kete bere zullum per sa di vete. Ju neqoftese keni shqetesim te sinqerte dhe nuk e keni dhene verdiktin, adresa keni ku te kerkoni sqarime; KMSH.

   Kaq per sot me llafe pa bereqet…

   • Enis mba mendjen ne mesim. Kush eshte marre me sufizmin e gylenxhive? E para ka shume per tu thene per sufizmin e tyre, por pak vemendje ne kete blog do te te bente te ditur qe ne ketu botojme literature nga tasaufi, edhe duke u kritikuar per kete, por me nga tasaufi i vertete ama. Keshtu qe as nuk jemi marre me bidatin apo cfaredo termash vete-viktimizimi sjell ti ketu. KMSH zotni ka nje status ku percaktohet si behen keto pune, se cfare pozicioni e peshe ka keshilli i xhamise etj. dhe shkon e shkel me te dyja kembet, injoron keshillin e xhamise dhe flak nje nga hatibet me te mire ne Shqiperi. Kjo eshte historia, mos hajde te kerkosh lemoshe ketu sikur po te bien ne qafe puritanet. Mbaje tasaufin dhe shpresoj ta kesh me verte, por verberia para padrejtesise eshte zgjedhje personale e jotja pastaj

    • E kisha fjalen per shume nga komentuesit qe perdorin po ate gjuhe te vjeter anti-sufiste, qe njohim. Nuk e kisha per ju.

     E di qe botoni shkrime Tasawufi ,nga te “vertetat” madje, dhe i lexoj me qejf, me mesu ndonje gje.

     ‘Kerkim lemoshe’ i duket menderes tende te begenisurit me komentu ketu?

     • Une nuk shkruaj me mendere ketu Enis. Kerkim lemoshe eshte te paraqesesh veten apo grupin tend si viktima ne perpjekje per te paraqitur ankesat e shqetesimet qe sillen ketu rreth lidershipit gylenist te KMSH si te motivuara ideologjikisht dhe jo si reagime te mirefillta te veprimeve te tyre sektare. Kam njemije ankesa ndaj cfaredolloj artikulimi grupor te islamit sot e kesisoj nuk kam asnje arsye te vecoj gylenistet. Ata vecohen sepse – sic e kemi vene ne dukje dhjetra here ne kete blog – nuk respektojne diversitetin e bashkesise ne Shqiperi, nuk respektojne xhematin – pra bashkesine e mirefillte, caktojne ne poste lidershipi apo neper institucione te motivuar sektarisht nga solidariteti brenda grupit. Ti mund ti perkasesh kujtdo grupi vete si pjese e rrugetimit tend fetar dhe une nuk kam asnje problem ta pranoj kete gje. Nese hoxhe Fetullahi te bind, shume mire per ty. Por kur eshte e qarte shkelja e parimeve te solidariteti fetar, te rregullave qe administrojne nje bashkesie, dhe ti prape mbron grupin, sektin, tarikatin tend, ky eshte partizanizem i semure dhe i verber, i denuar nga te gjitha tekstet fetare; kjo tendence qe jam me te mite, me grupin tim, ne te drejte e ne te gabuar eshte pikerisht e kunderta e asaj qe na ka mesuar i dashuri i Zotit, paqja qofte mbi te. Ky ne fakt eshte apelim ndaj gylenisteve te cilet jane gylenist sepse jane myslimane e jo atyre qe jane gyleniste sepse kesisoj jane pjese e nje networku ku u sigurohet shkollim e punesim – nga te cilet kemi njohur plot – por ato gyleniste qe jane mirefilli myslimane pritet te reflektojne mbi cfare perfaqsuesit e grupit te tyre po bejne sot ne Shqiperi, i armiqesive dhe zemerimit qe po nxisin dhe pasojave qe kjo ka per bashkesine e besimtareve ne kete vend. Mund te zgjedhesh te gjuash topin mbrapsht e te bejme ping-pong komentesh bashke gjithe diten e gjithe naten, por une akoma nuk kam humbur shpresen per te gjetur ata gyleniste qe arrijne te dalin pertej solidaritetit te verber sektar dhe te reflektojne si njerez qe perpara se te kene hyre ne hizmet, kujtojne qe kane bere shehadetin dhe kane hyre ne fe.

     • I bej thirrje adimeve qe komente te tilla rrugace si ky i mesipermi te mos zene vend me ketu. Kjo hapsire sic po deshmohet po ka gjithmone e me shume vlere, ndaj te tilla sulme provinciale me te vertete te brengosin. Tashme po te shohim qarte o Enis, me apo pa doktorature turqie, se si katandisesh sapo te perplaset e verteta fytyres, pernjehere e hidhni poshte etiken dhe vllazerim-bashkimin duke fyer e duke ironizuar. Shtrengoni rradhet e sektit dhe begenisni vetemn afendikonjte tuq se nuk keni asnje origjinalitet tjeter.

   • Me lejo te them se une nuk verej asnje lloj preteksti ketu. Ceshtja eshte shume serioze dhe indikative per mbarevatjen e punes ne KMSH ne te ardhmen. Duhet te kuptosh qe KMSH nuk i perket vetem atyre qe rastesisht ose jo kane zene disa karrige ne ato zyra, por perkundrazi ai institucion ligjerisht dhe shpirterisht i perket te gjithe besimtareve muslimane shqiptare. Bashkesia e muslimaneve praktikante te Tiranes dhe ne menyre te vecante ajo e xhamise se Medresese e kane gjetur shkarkimin e Imamit dhe Hatibit te pamotivuar, te pamenduar, ne kundershtim me statutin e KMSH, dhe ne injorim te vullnetit dhe deshires se tyre. Nuk mund t’i imponosh prijesin e tyre ne falje asnje bashkesia besimtaresh, e madhe a e vogel qofte ajo. Nese e gjitha kjo nuk eshte ceshtje e jotja, apo nese nuk arrin te kuptosh shkallen e seriozitetit te ceshtjes, apo nuk deshiron te marresh rolin e prokurorit/avokatit/gjygjtarit kjo e gjitha perseri mbetet zgjedhja jote. Pershtypja ime eshte se rolin e avokatit te pakten per levizjen Gylen, nuk eshte se e ben keq.
    Une personalisht e perkrah fort frymen kritike qe ezani ne menyre profesionale perpiqet te mbaj gjalle, te cilen e ka demostruar jo vetem ndaj drejtuesve te KMSH, jo vetem ndaj levizjes Gylen por edhe ndaj cdo qendrimi apo levizje tjeter me te cilat ezani nuk bie dakord. Nderkaq kontributetet e te gjithe pjesmarresve, ezanzhinjve ne dac ti, (duke perfshire edhe tenden) ne diskutime, debate apo edhe zenka, une i vleresoj, megjithese jo gjithmone i pelqej.

    • Altinel kerkoj ndjese per vonimin e pergjigjes.

     Ne mesazhet qe me kane shqetesuar personalisht, nuk arrija dot te ‘degjoja’, nga ‘zhurmat’ dhe te ‘bertiturat’ e forta. Psh Dalanin munda ta degjoj te mesazhi i tij i dyte e mbrapa. Nuk jam dakord me c’thote po themi dhe s’ka rendesi, por te pakten kuptoj c’ka do te thote. Dhe Inshaallah nga keto debate mund te dali ndonje hajer.

     Morali i bisedes shkelet shpesh ne komentet ketu. Nese flet per gabimin e ‘filanxhiut’, s’ke pse e lidh gabimin me ‘filanxhillikun’ e tij. Nuk eshte e moralshme si mjet debati te merresh me te drejtat apo defektet personale te dikujt. Kete e bejne politikanet. Apo meqe erdhi rasti, te fusim edhe ndonje kunj apo ‘keshille’, psh keshillen ‘faustiane’ “per te mos shitur besimin e paster”.

     Keto kam papagallisur ne pothuaj cdo koment. KMSH eshte e te gjithe muslimaneve. Nuk eshte ceshtja ime ne kuptimin qe nuk kam informacion te mjaftueshem dhe s’po mbaj krah nga KMSH, por as kunder. Nuk di ajetet, por kam ne mendje rastin e gjykimit te hz Davudit a.s pa degjuar njeren nga palet. Te mos gjykosh, dhe me mire te mos flasesh per cka nuk di, nuk eshte ndonje princip i panjohur. Mos me e mendu kete ceshtje te “zgjidhur”, si ju, nuk eshte te mbash anen e zullumit. Eshte zullum te mbash ane pa ditur gje (te sigurte).

     Shyqyr Zotit qe mori persiper dikush me informacion nga KMSH te tregoje versionin sipas ketyre te fundit. Nqs shihet qe diku ka fitne (s’po ve gishtin te askush)apo pakenaqesi, mbase duhet kushtuar nje 10 minutesh per nje sqarim, qofte jo zyrtar, me qellim zbutjen e tensionit. Kete e kane per detyre ‘te paret’ mendoj.

     Fryma kritike eshte nga tiparet e Said Nursiut. Nje shprehje qe perdor ai psh eshte “te kesh koken ne xhepin e dikujt tjeter”, thote mos e beni kete. Apo shprehjen e famshme “jetoj pa buke por jo pa liri”. Dmth nuk i meson askujt Nursiu te “ulin koken e te binden”… Ah po, ka qene gjithe jeten per “thyerje shpate” dhe “mbyllje ne shtepi” ne kohe fitnesh mes muslimaneve… Se mos ka bere gabim? Nursiu mbahet boterisht si arsyeja (sebepi) me e forte e mos rebelimit masiv te kurdeve karshi zullumeve nacionaliste turke te Mustafa Qemalit and co.

     Kerkimi i rrugeve ‘origjinale’ ne emer te shkundjes nga plogeshtia drejt aksionit, jane te pranishme kudo edhe ne jeten e Gylenit. Dmth nuk jane per mos kritike, apo per pasivizem as vete te paret e disa te ‘verberve’. Kush eshte i verber fundja merret vesht, se nje dite rrezohet diku.

     Te mesazhi i mesiperm adminit s’i bie fjale ne toke (pas 5-6 rrjeshtave te pare), implikimet i ka te sakta po ka probleme te premisat. Eshte shume me i vogel se sa e mendon ai numri i atyre qe ngaterrojne se ku kane hyre me perpara, apo qe vendosin ne peshore Hizmetin dhe Islamin. Kush e ben kete, apo afrohet me dyfytyrllek per pune dhe mundesi tjera, eshte objekt i pershkrimit te drejte (per keto raste) qe ben admini.

     • Eno_,
      ashtu sic edhe e kam perseritur edhe ne nje koment tjeter ketu tek ezani, une perpiqem t’i mbaj ne minimum diskutimet qe dalin jashte teme. Te tille e vleresoj edhe pjesen me te madhe pergjigjes tende te mesiperme, e cila vec te tjerash kerkon edhe te replikoje njeheresh me tre aktore. Keto i shkojne me shume nje bisede pasdarke.
      Une si rregull nisem nga shumesia e te vecantave (rasteve konkrete) per te bere nje pergjithesim dhe jo anasjelltas. Me kete sy jam perpjekur t’i shikoj edhe ngjarjet me te fundit tek xhamia e Medresese.

     • Ok, ke te drejte per stilin e paorganiuar mire te komentuarit. Ne fakt, ajo ishte ideja, te jepja disa pergjigje ne nje mesazh. Do kem me kujdes inshaallah ne komente tjera me i nda mesazhet, me ty te pakten.

      p.s. Ajo qe kam dashur me theksu ishte ndonje fenomen (psh shkeljen e etikes se debatit) , prandaj kam marr shembuj ne komentet sa andej sa kendej.

 • Do te deshiroja me gjithe zemer Lejla, qe ajo qe me rrefyen dhe une e transmetova ketu ne blog, te ishte vec nje fiction, por fatkeqeshisht ishte mese e vertete.( Nese nuk beson, je e lire ta verifikosh) I vetmi lapsus imi ne gjithe sa ju rrefeva ishte vetem shtimi i germes “e” ne fund te termit “besimtar”.( te jem i sinqert, nuk njoh asnje besimtare nga Korca. Ai qe ma tregoi eshte nje shok imi ketu e 20 vjet, besimtar i oreve te para, mik dhe shok i shume djemve qe aderojne ne levizjen Gylen) Lapsus ky qe e mbarsi imagjinaten tende me lloj-lloj fantazie “erotike”, citoj ketu fjalen tende” vesh me vesh”. Po le ta leme diskutimin rreth dhuntise tende per te fantazuar dhe te hidhemi tek thelbi i ceshtjes. Te siguroj Lejla, se as une e as kushdo tjeter ne kete blog nuk kemi ndonje urrejtje patologjike per levizjen Gylen. Nese gjithe rezervat qe kemi per politiken qe po ndjek kjo levizje ne Shqiperi, do ti benim te njohura ne Turqi, c’dokush atje me te drejte do te na merrte o per komuniste, o per laike, o per hebrenj, o per militant te nje levizje tjeter te ngjashme qe zilepset nga arritjet e levizjes Gylen. E them kete me siguri sepse kjo levizje ne mbare Turqine gezon reputacion shume te mire ne popull, sepse ka kontribuar goxha ne permiresimin e jetes fetare ne vend. Edhe ne Shqiperi ata kane nje kontribut teper te vyer ne pergatitjen e elitave, mjafton te permendim ketu rrjetin e gjere te kolegjeve te tyre ne te gjithe vendin, si dhe universitetin Epoka i cili per nga niveli po ia merr te gjthe universiteteve te tjera, por ky kontribut fillon dhe mbaron ketu. Nese me kolegjet dhe universitetin kane korrur sukses, me menaxhimin e K.M.SH-s kane deshtuar totalisht. Ishin titullaret e kesaj levizje qe sollen si sekretar te pergjithshem nje individ negativ si B.T.,qe paturpesisht i ndihmuar dhe nga vota e disa sivllezerve te tij te se njejtes levizje ne kryesine e K.M.SH-s( te cilet ende vazhdojne te jene ne keto poste), masakroi pa meshire vakfin e shenjte. Per demet qe i shkaktoi Islamit do ta kishte zili cdo dashakeqes i fese sone. “Gafat” e kesaj levizjeje ne drejtimin e K.M.SH-s nuk perfunduan as pas debimit te ketij sharlatani & kompani, madje (ne kendveshtrimin tim) u thelluan me teper. Ju kujtoj ketu shkeljet flagrante te statutit te K.M.SH-s gjate zgjedhjeve te fundit te keshillave te myftinive. Ndokush mund te mos e marre kete per te madhe por kur kreret e institucionit e shkelin vete statutin me thoni ju lutem mbi c’baze morale mund ti kerkojne vartesve te tyre te jene te perpikte ne zbatimin e tij? Mos harroni se behet fjale per te njejtin statut ne respekt te te cilit i kerkohet dhe Imamit te Medreses te pranoje verdiktin e kryesise. Kreret e rinj te K.M.SH-s i kishin te gjitha shanset per te permiresuar gjendjen e ketij institucioni, gje te cilen nuk e bene dhe vazhdojne te mos e bejne. Perkundrazi me levizjet e fundit e renduan dhe me teper.Ajo qe une verej tek anetaret e kesaj levizjeje eshte pikerisht mungesa totale e vullnetit per bashkpunim. Nuk e gjej kete tek levizjet e tjera me origjine Turke qe veprojne ne vend, bie fjala per shembull tek levizja Sulejmanie, te cilet dhe ata kane merita ne perhapjen dhe ngritjen e shkollave fetare ne vend. Sulejmanite menaxhojne nje nga medreset me te rendesishme ne vend, ate te Shkodres. Pjese e ketij suksesi eshte dhe fryma e bashkpunimit e ngritur prej tyre duke pranuar si mesues te lendeve fetare kuadro jashte rrethit te tyre. Ndersa dejtuesit e levizjes Gylen, me te marre ne menaxhim Medresene e Tiranes i “shporren” po thuajse te gjithe kuadrot fetar te kesaj shkolle duke i zevendesuar me kuadro nga Turqia.
  Nje gje tjeter qe vihet re tek anetaret shqiptare te kesaj levizjeje eshte dhe “urrejtja” e tyre per cdo gje kombetare. Permend ketu faktin se gjate kesaj periudhe nga ana e tyre nuk eshte organizuar asnje simpozium ne perkujtim te ndonjerit prej hoxhallareve shqiptar qe kane lene gjurme ne historine fetare te vendit tone. I vetmi simpozium (megasimpozium do ta quaja) i organizuar prej tyre ishte ai i para nje viti apo me teper, me rastin e ditelindjes se shehut dhe hoxhes se tyre Fetulla Efendi Gylenit.
  Sipas jush kush e ka fajin per gjithe keto gabime? Padyshim, selefinjt, ikhuanet, imamet, ezani etj. Kjo nuk eshte menyra dhe as forma per te punuar per kete fe, jo. Kjo arrogance qe ka mberthyer drejtuesit e radhes te K.M.SH-s, me sjell ndermend arrogancen e arabeve qe asokohe ishin zotet e ketij institucioni dhe u sollen ne te njejten menyre si keta te sotshmit dhe Zoti i ndeshkoi duke i larguar nga drejtimi i K.M.SH-s. Ibn Mesudi(r.a) thote” Lum per ate qe meson prej pesimit te tjetrit”

 • @ saja, isha e sigurte, qe heret a vone, do perdoreshin format maskiliste nga lakejte e ezanit, per tjua mbyllur gojen kritikave qe vijne nga femrat, po qe te vinte nen nje paturpesi kaq te hapur sa juaja, nuk ma merrte mendja! Paturpesi qe asnje nga replikuesit nuk e gjen as kohen as vendin, te te thote mjaft se e teprove. Ti quash gabimet e tua lapsus, ndersa kritiken mbi formen e tregimit “….degjoni tju tregoj…” e perifrazoke me fantazi erotike! Mesa duket eshte term dhe proces qe e perdor shpesh ne familjen tende, perderisa edhe betohesh qe nuk njeh asnje besimtare nga korca ( a thua se cfare te keqe ka te njohesh nje besimtare nga nje qytet, dhe se kujt ju be vone se ke njeh apo ke nuk njeh ). Vetem keshtu mund ta shpjegoj lehtesine e perdorimit te kesaj fraze, per nje besimtare.
  Ky eshte thelbi i ceshtjes, te fyesh dhe te shash pa kufi, ata qe mendojne ndryshe, dhe te denigrosh me cdo kusht nje levizje, duke treguar episodet me te cuditshme, krejt te shkeputura nga panorama e pergjithshme. Meqe shoku jot ishte nga korca, pse nuk e plotesoi tregimin se kush e ndertoi xhamine e re ne korce? Pse nuk e plotesoi analizen se si ka qene korca deri para ardhjes se turqve, krejt e braktisur ne meshire te grekeve?
  Nga ana tjeter, ne analizen tende per kmsh, para ardhjes se turqve dhe gjate gjithe ketyre viteve qe feja eshte demtuar tamam si nga ata qe nuk e duan, cfare keni bere ju? a nuk eshte lufte ndaj fese, edhe sharja, fyerja e besimtareve, kujto sekti qe i perkasin?

  @altinel, strumbullari nuk ka qene ngjarja, strumbullar ishte forma e servirjes nga gazeta on-line e ngjarjes. Sikur kjo ngjarje te ishte nje ftese per debat, psh per hoxhallaret se cfare qendrimi duhet te mbajme kur perplasen dy grupe besimtaresh ose ftese per koment nga lexuesit e blogut, te jesh i sigurte, qe doza e fyerjeve, sharjeve do ishte shume here me e vogel.
  Nga ana tjeter, kur admin e bllogut, gjejne force, mundesi dhe e arrijne qe te botojne nje artikull te tipit ” pertej debatit shia-suni “, perse kjo fryme miqesie ( nuk po pretendoj vellazerie ) te mos ndjehet edhe pafundesine e artikujve dhe te komenteve per nje ngjarje, sado e hidhur qofte?
  Nje imam xhamie, ketu ku jam une, per kritikat mes muslimaneve, perseriste shpesh nje parim ” asnje kritikues nuk eshte me i mire se Musai, dhe asnje prej te kritikuarve nuk eshte me i keq se firauni. Prandaj le ti perngjaje keshilla/kritika juaj asaj qe Zoti urdheroi Musain per firaunin ….dhe thuaji fjale te buta…”

  @per vete, i gjithe gezimi i pushimeve verore qe perkojne me muajin e ramazanit, mu fashit krejt. Eshte shume e trishtueshme te shikosh njerez qe duhet te perfshijne nj-tj ne lutjet e tyre, te fyhen kaq shume mes vedi, dhe me duket shume e turpshme te ndaj te njejten xhami, me ndonje imam, figura e te cilit eshte neperkembur nga kushdo qofte, ose te falem njekohesisht me njerez qe me kaq lehtesi jemi share

  • Lejla nuk e kisha vene re qe ishte femer. Por duhet te kesh parasysh kur flet per “lakejte e e-zanit” se e-zani nuk mban njeri me rroge, me bursa apo cfaredo mundesish ofron hizmeti. Sa per ftesen per debat, per mierkuptim etj, etj, kur muhabeti erdhi tek e-zani ishin tejkaluar te gjitha fazat, perfshi perpjekjet e keshillit te xhamise per te biseduar me Again dhe Krujen, kishin hyre ne loje stafi turk i medresese per te treguar prezence diten kur po i tregohej xhematit te medresese se mendimi i tyre nuk vlente fare ne syte e Agait dhe Krujes etj, etj, etj. Kesisoj, nese pakenaqsia jote me cfare shkruhet ketu eshte e bazuar mbi keto premisa, atehere eshte koha ti rikonsiderosh sepse te gjitha hapat qe ze ne goje jane kaluar e sterkaluar, duke hasur indiference e arrogance totale nga Agai dhe Kruja. Sa per dialog e mierkuptim e gjeresi zemre ketu tek e-zani jane krahet hapur. Por kur tjetri vjen me dajak, nuk pritet me me krahe hapur, apo jo? Si thua ti?

  • Ti po na mburresh se nurxhite paskan ndertuar xhamine e re ne Korce, por perse nuk shqetesohesh per godinen e medresese se vjeter (monument kulture per me teper, ndertesa me e vjeter ne Korce), te cilen KMSH-ja, e ka shitur per pallat? Apo nurxhite pergjigjen vetem per te mirat, jo per zullumet e KMSH-se? Mua nuk me intereson shume fakti qe turqit kane hapur xhami. Xhami kane bere arabet pa fund ne kete vend dhe askush nuk ua di sot per nder. Fundja, xhamite e nurxhive jane thjesht vatra te perhapjes se nurxhizmit dhe patjeter qe ajo xhami do te jete e abilereve dhe jo e besimtareve. Nuk mund te pres me shume nga nje grup qe i merr besimtareve edhe ato xhami qe i kane (sic eshte rasti i Xhamise se Medresese), e lere me ato qe nurxhite i ndertojne vete.

   Nuk ka cinizem me te madh sesa kur, ata qe te vene shqelmin ne fyt, te ofrojne leksione mbi butesine e keshilles dhe vllazerine ne Islam.
   Nurxhite, po na flakin tutje imamet, ti merresh me sharjet tona. E megjithate, ne nuk jemi duke share. Nese nuk arrin te ndash denoncimin e padrejtesise qe ne po bejme ketu, nga fyerja, me vjen keq, nuk te ndihmoj dot me tej. Por edhe sikur te shanim, jemi krejtesisht te justifikuar, sepse njerezit qe kemi perballe po sillen tamam si firaune.

   Dhe mos e perdor perkatesine tende gjinore, si vegje ku te mbahesh ne debat. Ne kete menyre, po ben te njejten gje per te cilen akuzon te tjeret, po perfshin ne debat perkatesine gjionre, pavaresisht se, ne kete rast, duke prodhuar diskriminim pozitiv per veten.
   Une nuk pashe asnje problem gjinor ne fjalet e askujt me siper. Perkundazi, je ti qe po e perdor gjinine tende si mburoje. Sido qe te jete, nuk ka kuptim qe nje kritike te qendroje, sepse behet nga nje femer, ashtu sic ti mendon se nuk ka perse te hidhet poshte per te njejten arsye. Kritika merr vlere ne pavaresi nga perkatesia gjinore e kritikuesit. Mbi te gjitha ketu ka disa vajza qe shkruajne shume bukur, te cilat edhe kane botuar shkrime ne kete blog. Dhe jo vetem kaq, por ne disa raste, administratoret e blogut kane ngritur shqetesimet e tyre mbi rolin e grave dhe vajzave edhe ne mjediset muslimane. Nga ky aspekt, mua kjo me duket hapesira me emancipuese ne rrethet muslimane, ndaj dhe reagimet e tua me duken me shume frustracione.

 • Me duket sikur debati po merr nje zhvillim jo te mire per ata qe i besojne Zotit dhe dites se gjykimit.Ne fund te fundit te gjithe jemi myslimane dhe na shkon per shtat te debatojme duke ruajtur normat e moralit islam, qofte kjo edhe ne shpehje te thjeshta. Perpara se te flasim dhe te shkruajme duhet te jemi te bindur nese ajo qe po bejme eshte e vertete apo jo, se ne te kundert pergjegjesia perpara Allahut do te jete shume e madhe. Per te dhene nje gjykim te shendoshe, sigurisht individuale, duhet te degjohen te dy kembanat. Cfare ka ndodhur ne te vertete dhe pse u provokua gjithe ky debat? KMSH-ja ka marre nje vendim qe imami dhe hatibi i xhamise se medresese te levize dhe xhamia te administrohet nga medreseja per praktiken e nxenesve. Kur kerkova detaje per kete ceshtje dolen ne pah shume te verteta qe deri tani nuk jane thene fare. Kur kontaktova me dy ish mesues te medresese para me shume se nje dekade ata me thane tekstualisht se ne kohen kur medresene e tiranes e administronte shoqata e katarit ky ambjent faljeje ka qene vetem per nxenesit. Me lejen e KMSH dhe ndihmen e shoqates se katarit u be e mundshme qe kjo te kthehet ne xhami duke u hapur edhe per publikun e jashtem, por edhe duke i ndertuar nje minare. Ne marreveshje me KMSH shoqata e katarit administronte xhamine dhe vendosen qe hatib te ishte mesuesi i lendes se predikimit (hitabetit). Ne ate kohe mesues i predikimit ishte Ferid Piku. Ndersa drejtues te KMSH thone se ne vitin 2005 kur shoqates turke sema iu dha per administrim medrseja, ne marreveshjen protokollare ishte edhe xhamia si ambjent i kesaj medreseje. Drejtues te KMSH u shprehen se kjo eshte nje e drejte e vonuar e medresese qe per shume rrethana e shkaqe qe kane te bejne me te kaluaren, ka ardhur ne kete menyre ne ditet e sotme. Ne vendimin e tanishem te KMSH perseri hatib ishte vendosur mesuesi i hitabetit. Kur verifikova nese ky vendim a bien ndesh me parimet e vete statutit te kmsh, pashe se kmsh i kishte kompetencat e plota per kete pune. Nenet me saktesi nuk me kujtohen por per deshiren e xhematit apo peticionet me firma nuk flitej ne statut. Me informacionet e marra edhe nga ish anetar te keshillit te pergjithshem, keto nene kishin gati dy dekada qe ishin ne kete menyre. Kur ju drejtova drejtuesve te kryesise se keshillit te pergjithshem ne lidhje me permisimin e statutit ne kete pike, ata me thane se nje gje e tille eshte e mundur, mjafton te miratohet ne keshillin e pergjithshem duke iu permbajtur rregullave.
  Tani kur shikoj anen tjeter te kembanes se cfare kane bere dhe cfare kane thene ne lidhje me kete ceshtje, vecanerisht disa besimtare qe nuk dua t’jua permend emrin,eshte me te vertete per te ardhur shume keq se si manipulojne xhematin per t’ju marre firmat e peticionit. Ne rradhe te pare eshte thene se xhamia do te mbyllet per publikun e jashtem, kur vendimi i kmsh nuk shkruan nje gje te tille. Pastaj flitet per shenjterine e imamit dhe hatibit, sikur ata nuk duhet te levizin asnjehere pa deshiren e xhematit, nderkohe qe kjo nuk eshte ne statut. Me e keqja dhe percaresja eshte kur flitet per rryma e sekte, sikur mos te ishin fare nga ehli suneh ve’l xhemaah. Termat nurcu, selefi, ihvan, xhemati teblik etj.,sikur te mos kene ardhur nga bota islame. Perse gjithe kjo urrejtje kur Allahu thote ne kuran: “Bindjuni Allahut, te derguarit te Tij dhe te pareve tuaj”. Une mendoj se duke qene se kmsh eshte institucioni pergjegjes dhe te paret tane ne drejtimin e fese ne vend,dhe duke qene se vendimi i marre nga ana e kmsh nuk bie ndesh me kuranin dhe sunetin e profetit (s.a.s.)e kemi detyre te bindemi, ndryshe kemi dale kunder fjales se Allahut ne kuran. Mbas te gjitha ketyre verifikimeve qe bera duke analizuar te dy kahjet e ceshtjes, dola pikerisht ne kete mendim, qe, nuk do t’ia lejoj vetes te bie pre e ketyre provokimeve te ulta me karakter percares dhe interes vetjak.Te njejten keshille i jap edhe vellezerve te tjere, sepse eshte nje rruge qorre, e destinuar vetem per te permbysur. Ma beni hallall qe u zgjata, por e pashe te rendesishme dhe shume te nevojshme informimin e sakte kundrejt keqinformimit.

  • Mire more Z. Dervishi, pse nuk na thua se me c’far motivacioni nxirret ne rruge imami i xhamise kur dihet se shumica derrmuese e xhematit jane te kenaqur me punen e tij? Me c’ moral katapultohet nje imam nga qyteti i Korce dhe ku mendon ta fluturoje imamin aktual KMSH? Nuk do ishte me e drejte te rikthehej Z. Piku te jepte mesim ne Medrese, per te qene ne rregull me statutin sigurisht? Apo ne Medrese duhet te keshe “vize” turke per te punuar, nderkohe Z. Piku ka njolle ne bjografi qe ja pamundeson standartin. Po ajo deklarata kercenuese adoleshenteske e Z. Aga drejtuar perfaqsuesve te xhemati se “po protestuat 200 veta, ne vijm me 700” ne c’fare pike te statutit mbeshtet? Sa per djeni peticionet dhe rezistenca e xhematit nisi pas arrogances dhe shantazhit te papergjegjshem qe karakterizon sjelljen e KMSH.
   Z Dervishi, meqe qenket marre me investigimin e ngjarjes, ata informatoret e tu, pjese e strukturave te KMSH, a e zbatojne teresisht statutin e KMSH apo parte time? Interesohu mbi kete pike dhe me pas hajde dhe mbro legalitetin e vendimeve te KMSH. Ajo dyzine e shtetasve turq qe kontrollojne institucionet arsimore te KMSH dhe nepermjet tyre influencojne ne vizjonin e shqiptareve mbi fene, te duket gje normale ty? Kur kane ndermend ta perfundojne misjonin e tyre? Meqe paskeni akses tek vendimarresit e KMSH, sa te qete ndihen shpirterisht ata mbi faktin qe jane pjesmarres ne masakren qe eshte ushtruar ndaj vakfit te shenjte, a i ze gjumi naten?
   Pasi te japesh argumenta bindes mbi keto, hajde e na mbaj leksione mbi drejtesine qe karakterizon fene tone, dhe bindjen ndaj drejtuesit.

  • Arber,
   Vertet nuk e kuptova llogjiken tuaj kur ju thoni se “Nenet me saktesi nuk me kujtohen por per deshiren e xhematit apo peticionet me firma nuk flitej ne statut” , duke dashur t’i mohoni xhematit te nje xhamie te zgjedhe drejtuesit e vet. Po keta “te paret tane” nga erdhen?! Mos me kete llogjike don te legjitimosh edhe ardhjen e tyre ne krye te KMSH-es pa deshiren dhe vullnetin e atyre qe pretendojne se perfaqesojne? C’thote statuti, kush eshte ajo instance qe na zgjedh “te paret tane”, ata ndaj te cileve bashkesia e besimtareve u dashka ndenjur kokeulur?

 • Ne fe nuk ka imponim. Po flasim per rastin e nje lideri shpirteror me te cilin xhemati eshte i kenaqur. KMSH-ja jone “Tej mase e nderuar”, ka kohe qe po i shkel muslimanet, natyrisht me licensen e qeverise. Mirepo le ta kene te qarte qe nuk eshte e lehte, te kene frike Zotin dhe per sa kohe te kete muslimane te paster ne kete shtet, nuk do ju leme te fitojne nje beteje patetike dhe dashakeqese. Nuk do te kene sukses. Dhe shtroj nje pyetje: Akoma nuk u ngopen me padrejtesi? Ne nuk kemi nevoje te na indoktrinohet ndonje lloj Islami turk. E ata qe turku i ka rritur me kolegje, medrese e universitete, ju them: Jini mirnjohes, por valle a mos po shisni besimin e paster per mirenjohjen? Kini frike Zotin.

 • E-zani nuk eshte cifte qe godet njerez per shkak te perkatesise se tyre fetare, por eshte nje medium ku ofrohet mendim, gjykim, kritike, qendrim, reagim, denoncim dhe informacion, mbi baze te asaj qe administratoret e ketij mediumi, e gjykojne te dobishme dhe te drejte.
  Ne rastin konkret, ne denoncojme edhe mosbesimtare qe ofrojne teza te demshme per shoqerine (ne lidhje me muslimanet por jo vetem ne lidhje me ta), ashtu sic denoncojme edhe teza dhe veprimtari te tilla, kur ato zhvillohen nga njerez me perkatesi fetare muslimane. Ne thelb te parimeve tona qendron liria e secilit prej nesh, per te menduar dhe besuar ashtu sic ai gjykon se eshte me e mira, por edhe opozicioni ndaj cdo lloj padrejtesie dhe abuzimi, nga cilado kredo fetare e ideologjike apo perkatsie kulturore qe ajo mund te vije.
  Megjithate, qellimi kryesor perse eshte hapur ky blog, nuk eshte per te denoncuar KMSH-ne apo grupe te tjera fetare, por per te ofruar idete dhe vizionin tone mbi shoqerine ku jetojme, duke prodhuar edhe kritike ndaj tezave qe ne i gjykojme pa vend, ne raport me shume probleme. Fakti qe ne po behemi nje nga zerat kryesore opozitare te meidatizuar ndaj KMSH-se dhe aktivitetit te Levizjes Gylen ne keto raste, buron vetem nga rrethanat, buron prej sjelljes se tyre. Denoncimi yne eshte reagim dhe ai nuk do te ishte, po te mos ekzistonte problematika qe po denoncojme. Ne po merremi me keto probleme duke qene te kushtezuar nga ngjarjet qe po ndodhin, dhe po e bejme kete, duke marre persiper edhe kostot, qofte armiqesimin e shume njerezve qe jane te lidhur verberisht me aktivitetin qe ne denoncojme, qofte edhe humbjen e nje pjese te mire te audiences, qe nuk interesohet per problemet e brendshme te muslimaneve. Dhe te gjitha keto, po i marrim persiper ndonese nuk eshte absolutisht fokusi yne kjo lloj problematike. Por, duke qene se shohim se ketu po cenohet rende liria fetare ne kete vend, e drejta e perfaqesimit dhe organizimit per muslimanet vendas si dhe ekuilibrat fetare brenda bashkesise muslimane, reagimi yne behet i detyruar.
  Megjithate, kete reagim, e gjykoj gjithsesi te vlefshem, per te ngritur sadopak barriere ndaj kesaj problematike. Por, eshte e rendesishme te kuptojme se qendrimet tona jane thellesisht parimore. Do te benim te njejten gje, nese prapa ketyre akteve te KMSH-se do te qendronin selefite, ihuanet apo cdo lloj grupimi tjeter fetar. Madje personalisht do te beja te njejten gje edhe sikur prapa tyre te qendronin miq apo te aferm te mi.

 • Do t’i isha lutur administratoreve qe brenda mundesive ta hiqnin komentin qe ka bere Saja (ku pa dhene asnje prove, komenton gabimet e nje hoxhe, te cilat nuk i vertetojme dot, edhe ne qofshin te verteta)

  Po ashtu, komenti i Dalan ku thuhet se xhamite e nurxhive jane vatra u hapet nurxhizmi, eshte nje koment shume i rrezikshem. Xhamite jane shtepiete e Zotit, dhe kushdo shkolle apo sekt qe t’i ndertoje, ato mbeten shtepite e Tij. Ketu po vijne njerez te indoktrinuar, te cilet i kane trembur qe te vegjel ne konvikte duke u folur per ‘vehabinjte’, dhe kujtojne se nurxhinjte po i ben kush qafira (Allahu na raujt nga keto mashtrime). Ama kur nga pakujdesia shpetojne te tilla cilesime te nxituara, u japim te drejte ketyre frikerave te pabaza

 • Xhamite jane vertete shtepi te Zotit, por, njerezit nganjehere mendojne se mund te bejne ligjin ne shtepi te Zotit. Shoqata SEMA dhe gylenxhite qe ajo i ka nen hyqem, po tregojne qarte se duan t’i pushtojne xhamite, per te ushtruar verdiktin e tyre, per te perhapur hashashin e tyre ideologjik e edukativ. Qellimet e gylenxhive ne xhamite tona jane shume te qarta, te perhapin gylenizmin. Jane nje ideologji pa xhemat dhe shtrirja e duarve drejt xhamive, ka per qellim te krijojne ate qe u mungon. Te krijojne xhemat. Kjo eshte evidente dhe nuk shoh asnje arsye per te mos e thene hapur. Nuk shoh asnje arsye per te qene e rrezikshme ta pohosh.
  S’ka pike dyshimi qe askush nuk po i ben nurxhite qafira. Jane ata qe jane perjashtues, e qe funksionojne vetem brenda rrethit te tyre. Per kete arsye, xhamite e tyre i shoh si mjete propagandistike ne funksion te qellimeve te tyre te ngushta. Ata e deshmojne kete ne cdo hap te veprimtarise se tyre. Jo me kot po i turren me dhune Xhamise se Medresese.

 • Te nderuar lexues nuk ia vlen te flitet shume per keta mbeturina turke. Studentet ne Turqi per ata kane nje perkufizim: “Mormonet e Lindjes”. Ata vertete jane jane mormone lindore. Si nga pamja e jashtme ashtu edhe nga menyra se si po e shpalosin islamin gjate ketyre pak viteve uzurpim.

  Ata jane te gatshem qe te bejne cdo leshim ne fe per te kenaqur qafirat, mjafton qe te sigurohen se shkollat dhe Medrese Holdinget e tyre nuk do te kene pengesa ne laicizimin e hoxhes shqiptar. Por nga ana atjeter ata nuk jane aspak te hapur per dialog me muslimanet e tjere. Ata vjellin inat dhe smire per cdo musliman i cili e ka dertin e islamit dhe muslimaneve. Gajleja e vetme e tyre eshte Medrese Holding dhe Univers Beder Holdinget te shkojne ne rregull, te jene sa me shume fitimprures dhe te laicizojne krejt brezin e hoxhallareve te rinj. Dhe si perfundim do te dalin hoxhallare me profilin Hoxhe Holding te cilet do te perhapin islamin “Islam Holding” dhe kaq. Allahu ia shkaterrofte te gjitha kurthet dhe dredhite. Allahu ia kthefte te gjitha kurthet kundra veteve te tyre. Allahu e ndihmofte islamin dhe muslimanet ne te gjithe boten. Sepse me te vertete vellezer kemi shume luftime por edhe neve ne shqiperi na mjaftonin sulmet ortodokse dhe katolike qe vijne edhe drejteperdrejte por edhe nepermjet politikes dhe nuk kishim nevoje per kera Mormonet Muslimane. Allahu ia dhente ate qe meritojne. I zente haku i muslimanit te mjere dhe hallexhi shqiptar.

  • “Mbeturine turke”, “mormone te lindjes”…? Dhe ti pret qe te shqetesohet kush nga beduate tuaja?! Beduate, sharjet dhe emrat qe ve ti me shoket e tu te gijbetit shtohen ne hesapin tuaj, jo te kujt tjeter. S’po i behet vone kujt per histerine tende me pak fjale.

   Kolegjistet dhe medrezistet (nenbashkesi e te ciles jane nurxhute)kane qene gjithmone shume selektive ne deget dhe universitetet qe zgjedhin ne Turqi. Nuk ka ke te kene inat e cmire, se ska llogjike. Gjithe deget me te mira dhe universitetet me te mira ne ate vend jane stershkelur (pothuaj vetem) nga kolegjistet e medrezistet. Po genjej?
   Drejtimin natyral te valeve te cmires e inatit e kupton edhe vete, po te duash. Edhe te aksioni si shfaqje e derdit, nuk ka ke te kene inat e cmire, po te kishte kuptim inati e cmira ndaj dikujt qe perpiqet ne rrugen e Allahut.

   Lij gijbetin e shpifjet se do te zeje ndonje makine boku.

   • O Eni komplet dakort. Personalisht jam jo vetem kundra kety etiketimeve per “mbeturina turke” po me neverisin aq sa nuk filloj dot te ta them gjer ne cfare grade. Po ta kam vene ne dukje dhe me pare se si ka mundesi qe nuk pashe nje here te vetme qe te dalesh pertej solidaritetit sektar e te njohesh te ligen per te lige kur vjen nga mehalla jote. Ty te vret “mbeturina turke?” – Edhe mua me vret e me neverit. Po me thuaj per hir te Zotit a te vret akuza per ekstremizem per dy imame per te cilet e di i madh e i vogel ne Tirane se kush jane e se nuk kane lidhje me ekstremizmin. Do te dish dhe tjetren? Qe une vete me shoket e mi ketu tek e-zani nuk kemi qene gjer ne fund te ndershem se kemi fajsuar Selim Mucen, nje burre plak qe po perdoret, sepse se paku vete kam shpresuar tek nje pike kthjelltesie tek mehalla e atyre cunave te ri qe kane mare ne dore KMSH. Selimi po shtypet para vdekjes te ngarkoj shpirtin me gjynafe, po ky eshte makincaion i felliqur i tjeter kujt. Per hir te cfare ti e une ndajme se bashku, per hir te vellazerise qe na eshte dhene nga Zoti, a do pranosh nje here te vetme shemtine qe po vjen nga administrata e sotme e KMSH-se?

    P.s. Nga ulemate kemi mesuar se vellazeria ne fe eshte dhurate nga Zoti dhe kush nuk nderon parimet e vellazerise ne fe ben kufr al nima’, pra mohon dhuraten e Zotit.

   • Sigurisht qe etiketimet pa etike jane te teperta edhe kur shprehin pakenaqsi te ligjshme, kete besoj se e ndan c’do kush nga ne.
    Me ben pershtypje fakti Enis_, pasi dhe une ndaj gati te njejtin mendim me ty mbi, se nga gjithe ajo mori e madhe te diplomuarish ne Turqi, per Myfti te kryeqytetit gishti shko e i ra nje “arsimdashesi” me lloj lloj diplomash ne Juridik, Shkenca Politike, etje, dhe jo njerit i cili te kete nje formim hoxhe me shkallet perkatese akademike.
    Turqve bravo ju qofte qe kane arsimuar me mijra inxhinjere, mjeke, ekonomiste, fizikante etj, dhe me to po cojne perpara bizneset e tyre bankare, spitalore, telekomunikative, metalshkrirese, asfaltshtruese, etje, por me punet e fese kane bere nje vrim ne uje. Menduam se pas gjithe kesaj kohe duke ngrene “sorren” ne mungese te “mishit te pules”, te detyruar te ujdisemi pas me myftilereve ish-inxhinjere, ish-guzhinjere, ish-magazinjere, ish-oficere, etj (nje pjese ish-komuniste)do te kishim mundesi te ZGJIDHNIM ne menyne disi te larmishme qe na ndodhet, por edhe pas 20 vitesh, per arsye qe i di “Ai” do te vazhdojme t’i gezohemi tollonit, aroma e te cilit cuditerisht ende na ndjell nga pas qent.

 • i dashur admin

  po pse nuk e cenzuron llafin e keq?

  Ok, nuk doni te hiqni mesazhet qe ju shajne juve, hiqni te pakten ato qe shajne te tjeret

 • Nuk mund te censurohet tjetri per metafore e shprehje frazeologjike. Mund te mos jene te kendshme fjale te tilla si “mormonet e lindjes”, por krahasimi, megjithese ngjan i hidhur, ka nje fare vertetesie. Por edhe nese nuk biem dakort, eshte nje vleresim qe eshte e drejta e gjithkujt ta shprehe, edhe nese eshte i gabuar. I takon te tjereve te vertetojne gabueshmerine, por nuk ka perse liria e te shprehurit, te cenohet pse dikujt nuk i pelqen percaktimi. Censura justifikohet vetem kur kemi te bejme me fyerje te drejtperdrejte, qe nuk bart mesazh dhe shprehje mendimi, por behet vetem per qellim ofendimi.

 • dalan

  nuk e kisha shume per shprehjen “mormonet e lindjes” sa per “mbeturina turke”.

  Ne fakt, edhe “mormone te lindjes” nuk eshte llagap i bukur per nje grupim sado sektar musliman, pasi mormonet jo vetem qe nuk jane muslimane, por nuk jane as te krishtere. Duket sikur sikur implikohet qe nurxhinjte jane ne raport me Islamin si mormonet me krishterimin. Po nejse, kjo mund te mos jete problematike dhe e qarte sa racizmi tek “mbeturina turke”. Njeriu sigurisht qe nuk eshte kurre mbeturine, muslimani jo qe jo (cilido qofte ky). Mesazhi i atij vellait mesiper, ka plot gjera te mira, por midis kllapave administratori mund t’ia hiqte fjalet qe i kane dale nga kotrolli prej mllefit. Zoti na ruajt prej mllefit se mllefi con ne teprime

 • Your email address will not be published. Required fields are marked *